Іван чай: лікувальні властивості Кипрея, протипоказання і як правильно заварювати

  1. Як збирати і сушити?
  2. Корисні властивості
  3. Використання в кулінарії
  4. Як заварювати?
  5. Користь зніту (іван-чаю) і лікування
  6. Шкода зніту (іван-чаю) і протипоказання

Хаменерій (іван-чай) - багаторічний напівчагарник, всипаний яскраво-рожевими або бузковими квітами (див. Фото). Під час цвітіння чагарник видає приємний, досить сильний аромат. Зустрічається кипрей по всій території Росії. Рослина є представником кіпрейних. Народна назва чагарника звучить як «пуховик», хоча в більшості випадків його знають як іван-чай. Хаменерій став популярний в якості чайного напою. Іван-чай годився не тільки на чай, його пухом було прийнято набивати подушки і матраци, рослина навіть стали називати «пуховиків». Справа в тому, що цвітіння рослини супроводжується великою кількістю пуху.

Хаменерій був одним з найбільш важливих рослин на Русі Хаменерій був одним з найбільш важливих рослин на Русі. У старих хроніках вчені виявили не одне згадування про цю траві. До того, як на Русі з'явився чай, люди чаювали так званим російським чаєм, який представляв собою заварені листя зніту. Русский чай шанували не тільки на Русі, а й у всій Європі. Хаменерій поставляли за кордон, його ж подавали до імператорського столу. Русский чай був настільки популярний, що рецепти його заварювання прирівнювалися до сімейної таємниці і передавалися з покоління в покоління як найбільша цінність. Вперше російський чай спробували жителі сільця Копорья (Петербурзька губернія). Відкрили цей чудовий напій місцеві монахи, але незабаром чай почали пити всією округою. Одного разу чай спробували англійські моряки, які волею випадку опинилися в Копор'є, напій так їм сподобався, що вони завезли його до Англії, де він також став дуже популярним. Чай дуже швидко підкорив Європу і став витісняти з ринку продукцію Великобританії, яка в той час володіла цінними «чайними» територіями, такими, як Індія і Цейлон. Про популярність зніту говорить і те, що він займав почесне місце у зовнішній торгівлі і випереджав навіть традиційні російські продукти, наприклад, мед. Сьогодні богатирський чай незаслужено забутий, чому посприяли інтриги конкурентів і революція 1917 року.

Як збирати і сушити?

Збирати іван-чаю краще в період його цвітіння. Рослина цвіте з кінця червня і до осені. В лікарських цілях заготовляють листя і квіти зніту, хоча іноді збирають стебла і кореневища. До осені у рослини починають формуватися плоди, які мають вигляд бобів, всередині вони містять пух. При заготівлі іван-чаю пух ні в якому разі не повинен потрапити в траву. Якщо коріння не потрібні, то рослина зрізають до половини, а коріння залишають в землі, оскільки рослина багаторічна. Сушать листя в прохолодному місці, зберігають в паперових пакетах.

Корисні властивості

Корисні властивості іван-чаю (зніту) були відомі ще нашим предкам, які вважали напій з цієї рослини засобом від всіх хвороб. Рослина містить велику кількість вітаміну С, навіть більше, ніж плоди шипшини. Хаменерій містить більше аскорбінової кислоти, ніж всім відомі цитрусові, так, лимон містить її в 6,5 раз менше, а апельсини - в 3 рази менше. Вітамін С важливий для підтримки багатьох процесів в організмі, він продовжує молодість, оскільки є сильним антиоксидантом. Надземна частина іван-чаю багата каротиноїдами, вітамінами групи В, дубильними речовинами, флавоноїдами і фітостероли, а також хлорофілом і пектинами.

Листя і квіти рослини містять велику кількість заліза, міді, марганцю Листя і квіти рослини містять велику кількість заліза, міді, марганцю. Ці мінерали необхідні для кровотворення, обмінних процесів. Також кипрей має значний вміст калію, натрію, кальцію, нікелю. Слід зауважити, що в ньому немає шкідливих речовин, таких, як кофеїн, щавлева кислота, а це значить, що іван-чай не порушує обмінні процеси в організмі.

Регулярне вживання чаю сприяє поліпшенню складу крові і навіть підвищує рівень гемоглобіну. Крім того, наявність хлорофілу сприяє загоєнню ран, також молекули хлорофілу схожі на молекули людського гемоглобіну. Рослина відновлює кислотно-лужний баланс крові, вміст аскорбінової кислоти, заліза та інших корисних речовин покращує кровотворну функцію. Хаменерій поліпшує жировий і вуглеводний обмін, засвоєння корисних речовин з інших продуктів. Флавоноїди забезпечують жовчогінний, а також сечогінний ефект.

Іван-чай має потужну протизапальну властивість, по ефективності він перевершує кору дуба, ведмежі вушка. Рослина в короткі терміни усуває запальні процеси, завдяки наявності флавоноїдів, дубильних речовин, каротиноїдів, вітаміну С. Протизапальний ефект забезпечується завдяки наявності дубильних речовин в складі рослини. Вітаміни А, В, С, К, Р зміцнюють судинні стінки і нормалізують роботу нервової системи. Ці речовини покращують стан шкірних покривів.

Рослина особливо корисно для чоловічого організму, для поліпшення функції передміхурової залози, ефективно підвищує потенцію. Хаменерій здавна вважали травою, корисної для чоловіків, і застосовували для лікування захворювань сечостатевої системи і чоловічого безсилля. Рослина запобігає переродження аденоми в онкологічне стан. Також іван-чай має сечогінну дію, що буде корисним для людей з підвищеним тиском.

Чай робить позитивний вплив на кишково-шлунковий тракт, він обволікає шлунок, захищає слизову оболонку, загоює виразки. До того ж іван-чай рятує від запорів і налагоджує кишкову мікрофлору. Чай ефективний також при харчових отруєннях. Рослину можна застосовувати при метеоризмі, виразці, гастриті, коліті і просто для поліпшення травних процесів.

Використання в кулінарії

У кулінарії кипрей використовується по-різному.

Молоді пагони і листя рослини прекрасно підходять для приготування салатів. Перед приготуванням листя ретельно миють, потім ошпарюють окропом і дрібно шаткують.

На Кавказі в їжу також вживають кореневища цієї рослини. З кореневища зніту отримують борошно, яку потім додають при випіканні хліба.

Однак на Русі споконвіку кипрей використовували для заварювання цілющого чаю. Цей напій добре втамовує спрагу і має загальнозміцнюючу дію. Приймати його можна як в гарячому, так і в холодному вигляді. Любителі іван-чаю заявляють, що правильно заварений напій з нього в рази перевершує цейлонський або індійський чай вищого сорту. На відміну від традиційних чайних напоїв «богатирський чай» зберігає свої корисні і смакові якості 2-3 дня в завареному вигляді.

Як заварювати?

Чай з зніту заварюють за особливою технологією. Для початку потрібно зібрати молоде листя, потім їх просушити, ошпарити, перетерти в кориті і знову підсушити (традиційно це робилося в російської в печі). Після сушіння листя слід повторно перетерти. Для однієї порції чаю досить буде 3 столові ложки отриманої маси залити окропом і настояти протягом півгодини.

Користь зніту (іван-чаю) і лікування

Користь іван-чаю була відома ще російським цілителів Користь іван-чаю була відома ще російським цілителів. Рослина корисно приймати людям з вегето-судинною дистонією, а також страждають головним болем і мігренню. Регулярне вживання цього напою є хорошою профілактикою виразкової хвороби, циститу, злоякісних пухлин. Оскільки чай не містить кофеїну і шкідливих для організму речовин, його можна вживати вагітним і дітям. До того ж, чай підвищує імунітет. В лікарських цілях також вживають бджолиний мед з зніту.

«Богатирський чай» використовують для нормалізації тиску, позбавлення від головного болю. Чашка чаю прекрасно впорається з алкогольним отруєнням, безсонням, заспокоїть нервову систему. Чай корисний для травлення, він містить слизу, які знімають запалення, больові відчуття і судоми. Рослина рекомендують вживати людям з онкозахворюваннями, у свій час фармацевтична промисловість навіть випускала препарат «Ханерол» з суцвіть цієї рослини, препарат мав протипухлинну спрямованість.

Шкода зніту (іван-чаю) і протипоказання

Шкоди організму іван-чай може завдати при індивідуальній непереносимості. Напій не має строгих протипоказань, його можна приймати вагітним жінкам і дітям.

Як збирати і сушити?
Як збирати і сушити?
Як заварювати?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация