Іван Грозний, Сталін та інші правителі: чутки і реальність. Anews

  1. Іван IV Грозний
  2. Петро Перший
  3. Катерина II
  4. Йосип Сталін

Історії загибелі цих державних діячів пов'язані з безліччю домислів і вигадок, багато з яких в різний час спростовувалися дослідниками. Anews розбирає найбільш популярні і живучі міфи, пов'язані зі смертю самих «довгограючих» російських правителів.

Іван IV Грозний

Міф: отруїли «ближні люди» або задушили

Государ Іван Васильович правил 50 років, номінально отримавши трон 3-річною дитиною, і помер в 53. За нинішніми мірками вік для чоловіка несерйозний.

В В. Васнецов, «Цар Іван Васильович Грозний», 1897

Втім, історики вказують, що цар в свої роки володів значним букетом хвороб (наприклад, страждав від сифілісу, відкладення солей і цирозу печінки), і виглядав древнім дідом. До того ж за кілька років до смерті государ через малорухливого способу життя сильно погладшав і пересувався з працею.

Реконструкція за черепом, виконана радянським антропологом і скульптором М Реконструкція за черепом, виконана радянським антропологом і скульптором М. Герасимовим

Іван Грозний помер вдень 18 березня 1584 року. За однією з версій (за свідченням англійського дипломата Джерома Горсея) смерть наздогнала государя за шахівницею.

«Смерть Івана Грозного», худ «Смерть Івана Грозного», худ. Білібін І. 1935

Досить довго (аж до другої половини XIX століття) історію смерті царя супроводжував міф про те, що його отруїли люди з найближчого оточення. Найімовірніше - миш'яком. Головні підозрювані: бояри Борис Годунов і Іван Бєльський.

До речі, нібито саме з останнім Іван Васильович збирався грати в той день в шахи, але, не дочекавшись початку партії, впав і помер, затиснувши в руці шахову фігуру.

«Смерть Івана Грозного», худ «Смерть Івана Грозного», худ. П.Л. Цепалін, 1950-ті

«Цар був одягнений в розкритий халат, полотняну сорочку і панчохи; раптом ослаб і повалився навзнак. Відбулася велика замішання і крик, одні посилали за горілкою, інші - в аптеку за Ноготкова і рожевою водою, а також за його духівником і лікарями. Тим часом він сконав », - писав в своїх «Записках про Росію» англієць Горсей.

Другий популярний міф - царя задушили. Все той же Годунов або Бєльський.

Що насправді

У 1963 році дослідники провели ексгумацію останків Івана Грозного. В ході вивчення тіла царя комісія встановила, що слідів, характерних для удушення, немає. Ще момент: вміст миш'яку в тканинах не перевищувало норми, а ось з ртуттю, за допомогою якої на Русі лікували венеричні захворювання, картина була зворотною.

Ці дані дозволили сформуватися версії про те, що цар помер не від отруєння, а в результаті тривалої хвороби (найімовірніше - сифілісу), ускладненою меркуріалізму (отруєння ртуттю).

Втім, згодом висновки радянських вчених стали піддавати сумнівам. Наприклад, головний археолог музею-заповідника «Московський Кремль» Тетяна Панова заявила, що миш'як нібито все ж був присутній в останках (перевищував норму в два рази), тому можна зробити висновок: царя все ж цькували, але поступово, неодноразово даючи йому отруйний коктейль.

Петро Перший

Міф: отруїли осетриною з гречкою або цукерками

Петро I правил без малого 43 роки. Останні кілька років життя імператора була затьмарена нирковою недостатністю і сечокам'яної хвороби. Самодержець помер в 52 роки.

«Петро Великий», С «Петро Великий», С. А. Кирилов, 1982-1984

Одна з найпопулярніших версій щодо смерті правителя говорить: отруїли в останній вечерю осетриною з гречкою. А незадовго до цього підірвали здоров'я новим сортом цукерок з «отруйної начинкою», які доставили на пробу.

Можливі винуватці: дружина Катерина і князь Олександр Меншиков.

Один з останніх серйозних нападів (вони відбувалися з імператором і раніше, але хвороба завжди відступала) стався 17 січня 1725 року. Петро різко відчув себе погано, почалася затримка сечі, підскочила температура. Стан, відповідно до поширеної в народі версії, на користь якої виступає меншість істориків, було спровоковано отруєними цукерками.

За словами доктора історичних наук Ніни Молева, незадовго до того, як злягти, Петро покуштував солодощів, які йому доставили на пробу. Втім, вже через добу імператору стало легше, проте напади поверталися ще кілька днів.

Наступні кілька діб (аж до 28 січня) імператору ставало гірше, то краще. 26 січня, коли Петро заявив, що відчуває себе добре і виявив бажання попрацювати, йому подали гречку з осетриною. Підкріпившись, через деякий час правитель звалився з судомами і втратив свідомість. 28 січня імператора не стало.

«Петро I на смертному ложі», худ «Петро I на смертному ложі», худ. І. Нікітін, 1725

Що насправді

Версію з отруєнням цукерками і осетриною більшість істориків не підтримують. В історичному співтоваристві переважає думка про «поступової» смерті Петра, що стала результатом тривалої тяжкої хвороби, боротися з якою імператору допомагали не тільки придворні медики, що віддавали перевагу лікувати травами, а й запрошені закордонні фахівці.

Наприклад, в один із днів, коли трапився черговий сильний напад, були запрошені італійський лікар Азаріна і хірург-англієць Вільям Горн. Іноземці, зокрема, провели Петру операцію по витяганню застояної сечі з сечового міхура, ніж сильно полегшили стан хворого.

«Петро I на смертному одрі», І «Петро I на смертному одрі», І. Таннауер

«Петро I помирав довго і" публічно ", в присутності десятків людей, від ниркової недостатності, яка з'явилася ускладненням багаторічної сечокам'яної хвороби. І збереглася офіційна історія хвороби, складена провідними європейськими лікарями за кілька років до смерті, а також записи лейб-медиків, які лікували царя і супроводжували на курортах, куди государ зачастив в останні роки життя, - розповідає автор книг по медичним аспектам історії Росії, доктор медичних наук Юрій Молін. - Фінальною крапкою в декомпенсації декількох патологічних процесів стало крововилив в мозок. Але все одно, наполегливо продовжує циркулювати версія, що його отруїли! Я категоричний противник цієї версії і можу привести в доказ безліч медичних аргументів. Ніякого отруєння в цьому випадку не було ».

Катерина II

Міф: убита месником-карликом з Польщі

Правила країною 34 роки імператриця померла у віці 67 років. Вранці 16 листопада 1796 року Катерину, що лежала на підлозі вбиральні, знайшов слуга. Самодержиця була без свідомості і з побагровевшім особою.

«Портрет Катерини II», худ «Портрет Катерини II», худ. І. Лампі Старший

Цим же вранці незадовго до походу до вбиральні імператриця спокійно випила кави і була в звичайному стані. Слуга запідозрив недобре лише через те, що Катерина занадто довго не поверталася, а в туалетній кімнаті була тиша.

Згідно популярному міфу, рано вранці в покої імператриці (а потім і до вбиральні) проник вбивця - якийсь карлик з Польщі, покликаний помститися російської правительки за поділ Польщі, після якого вона перестала існувати як незалежна держава.

Нібито засланий кілер чекав Катерину в туалетній кімнаті, а коли вона увійшла, накинувся на неї і завдав удар по голові.

«Портрет Катерини II», худ «Портрет Катерини II», худ. І. Саблуков

Що насправді

З історії з карликом, вбиральні і віроломним нападом дослідники підтверджують хіба тільки те, що Катерину дійсно знайшли на підлозі туалетної кімнати. Імператриця була непритомна, а з її горла долинали хрипи.

Слуги внесли правительку в кімнату, проте не змогли підняти самодержиця на ліжко: довелося розстелити на підлозі матрац. Придворні лікарі, оглянувши Катерину, прийшли до висновку, що стався інсульт, і порахували, що жити хворий залишилося якихось кілька годин. З останнім припущенням медики помилилися. Катерина померла лише на наступний день пізно ввечері.

«Портрет імператриці Катерини II», худ «Портрет імператриці Катерини II», худ. М. Шибанов

Дивіться також: Фаворити і коханці. Скільки чоловіків було у Катерини II

Йосип Сталін

Міф: отруїли мінералкою

Так уже повелося, що більшість домислів про загибель правителів крутяться навколо теми отруєння. Не є винятком і батько народів. Відповідно до одного з найпопулярніших міфів, Йосип Джугашвілі, який стояв біля штурвала СРСР майже 31 рік, помер в 73 роки, будучи отруєним мінеральною водою, а зовсім не від крововиливу, як свідчить офіційна версія.

РІА Новини 1949 р РІА Новини 1949 р

Прихильники цієї версії посилаються на те, що перед самою смертю Сталін нібито випив мінеральної води, пляшки з якою і знайшли на столі в кімнаті, де впав без свідомості генералісимус. Ще один момент - перед смертю у вождя трапилася блювота кров'ю.

«Є чимало публікацій, які говорять про те, що Сталін помер не своєю смертю. Хоча він був хворою людиною. У нього вже сталося кілька інсультів. Але навіть сам факт блювоти кров'ю наводить на думку про те, що просто так в результаті звичайного інсульту подібна блювота була б неможлива », - міркує історик Євген Спіцин.

Що насправді

Згідно з медичним висновком, Йосип Сталін помер від крововиливу в мозок. Цій події передували кілька інсультів.

Більшість істориків конспірологічну версію з отрутою в мінералці повністю не приймають, вказуючи, що переконливих доказів цієї версії так і не було представлено. Втім, дослідники не заперечують, що Сталіну могли допомогти піти на той світ. Якщо не за допомогою отрути, то за допомогою несвоєчасного надання допомоги.

РИА Новости / Дмитро Чернов 1953 року РИА Новости / Дмитро Чернов 1953 року

Дивіться далі: Вождь у дірявих чоботях. Міфи про Сталіна, яким не варто вірити

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация