Івана Купала - Традиції, звичаї і обряди купальської ночі

  1. Не можна спати
  2. Захищаємо будинок і господарство
  3. Стрибаємо через багаття
  4. пускаємо вінки
  5. Шукаємо квітку папороті
  6. збираємо трави

Івана Купала - одне з найстаріших свят, який з нетерпінням чекають діти і молодь. Він наповнений чарами і магічною силою. У ньому переплелися як язичницькі перекази, так і православні традиції.

Святкувати Івана Купала починають ще увечері 6 липня і закінчують тільки на наступний день - 7 липня. З ним пов'язано дуже багато традицій, ворожіння та обрядів, які іноді здаються аж надто казковими і неправдоподібними, але люди продовжують в них вірити.

NEWSONE.ua зібрав для вас сім головних традицій, які обов'язково потрібно дотримати в цей день.

Не можна спати

Не можна спати

Ця ніч особлива, але дуже коротка, тому, щоб встигнути виконати всі ритуали і обряди не можна стуляти очі до ранку. Кілька годин після заходу і перед світанком просто наповнені магією, тому то це найвдаліший час, щоб гадати і дізнаватися свою долю.

Наші предки вірили, що в цю ніч нечиста сила виходить до людей. Відьми, перевертні, русалки, чаклуни, будинкові, водяні, лісовики роблять різні капості. В цей час краще не спати, щоб нечисте не підкараулила і не наробила поганого.

Є навіть таке повір'я, що відьми зберігали попіл з купальського вогнища, кип'ятили з водою, і з його допомогою в цю ніч могли літати.

Захищаємо будинок і господарство

Захищаємо будинок і господарство

Нечиста сила вже дуже любить робити різні капості. Знаючі люди вміли від цього захищатися, а потім спокійно святкувати Івана Купала і розважатися.

Отже, щоб захистити житло від вторгнення обов'язково потрібно розкласти на підвіконнях кропиву. Таким чином нечиста сила не зможе проникнути всередину будинку і заподіяти різні капості.

Кажуть, що відьми в цю ніч полюють за кіньми, щоб з їх допомогою дістатися на Лису гору. Господарі обов'язково в цей час замикають їх в хлівах і стайнях, а також розкладають кропиву.

Також в ніч на Івана Купала треба було зібрати квітки івана-да-марьи. Якщо їх розкласти в усіх кутках будинку, то злодій ніколи не залізе в житло.

Стрибаємо через багаття

Стрибаємо через багаття

Стрибки через багаття, хороводи та ігри біля нього - одна з найпоширеніших забав молоді на Івана Купала. Предки вірили, що вогонь символізує сонце і має очищаючі властивості.

Бажано купальське вогнище розводити на берегах озер або річок і робити так, щоб полум'я було високим. Через нього обов'язково стрибають. Вважалося, що той, хто найвище стрибне - буде наступний рік найщасливішим. Пари ж повинні стрибати, тримаючись за руки, якщо це вийде, то вони залишаться разом до кінця життя, а якщо роз'єднає - то розійдуться. А ось якщо під час стрибка зачепити вогонь, то варто чекати біди.

Через полум'я прийнято водити худобу. Таким чином, тварин захищають від хвороб і смерті.

У купальському багатті раніше спалювали одяг хворих і вірили, що так людина зможе швидше одужати.

пускаємо вінки

пускаємо вінки

Ворожіння на вінках дуже красивий і поширений обряд на Івана Купала. Це ще і найулюбленіший вид ворожіння серед дівчат.

Тут є певні правила, як це правильно робити, щоб все вийшло. Отже, вінок для ворожіння потрібно сплести з трав власноруч. Бажано взяти не менше трьох видів квітів, а в ідеалі їх повинно бути 13. Після цього вінок спускається на воду з прикріпленою до нього запаленою свічкою і починається саме ворожіння на судженого:

  • якщо вінок відразу потонув - любов пройшла;
  • пристав назад до берега - весілля в цьому році не буде,
  • розплела в воді - сватів чекати не варто;
  • плаває найдовше - дівчина буде найщасливішою;
  • наскільки довго горить свічка, настільки довгої буде життя ворожбитів;
  • якщо вінок пристав до іншого берега, значить, в тій стороні живе майбутній чоловік.

купаємося

купаємося

На Івана Купала дуже багато обрядів пов'язано з водою і купаннями. Люди вірили, що з цієї ночі і до Ільїна днів 2 серпня купатися не страшно, адже все водяні і русалки виходять на берег, щоб там побешкетувати і наробити різних капостей.

Кажуть, що в ніч на Івана Купала вода у всіх водоймах наділяється цілющими і магічними властивостями, тому все в цей час повинні викупатися і неважливо в водоймі або ж вдома у ванній. Таким чином людина отримує унікальну можливість очиститися від усього злого, зцілитися і придбати міцне здоров'я на довгі літа.

Крім цього існує повір'я, що в цей час вода створює з вогнем священний союз, що є величезною природною силою. Її символом стали купальські вогнища, які потрібно розпалювати на берег річок і озер.

Шукаємо квітку папороті

Шукаємо квітку папороті

Це, мабуть, сама містична і лякає частина свята. Люди вірили, що в купальську ніч, рівно опівночі вогненним кольором розпускається папороть, який вказує місце, де заритий скарб.

Але знайти цю квітку не так то й просто. Для цього потрібно в поодинці забратися в лісову гущавину, не обертаючись і не реагуючи ні на які звуки. А адже в лісі в цей час дуже багато нечисті, яка також шукає папороть, тому на таке зважуються тільки сміливці.

Якщо вже пощастило, і людина знайшла чудова квітка, є спеціальний обряд, який зможе захистити його від злих духів. Так, квітка потрібно взяти в праву руку, а лівою навколо себе гілочкою полину накреслити коло. Таким чином, щасливчик стає повністю захищеним і йому залишається тільки дочекатися ранку, а потім дістатися додому.

збираємо трави

збираємо трави

Квіти і трави в Купалов день збирати обов'язково. Саме на Івана Купала вони наділяються чудодійними властивостями, зберігаються весь рік і оберігають будинок від нещасть, а людей - від хвороб. Українці вірили, що цілющі трави вирощували русалки і мавки і так вони наділялися цілющими властивостями.

Трави обов'язково потрібно збирати голими руками, тобто без ножа, в Іванов день до сходу сонця, поки вони не розгубили свої властивості. Обов'язково потрібно знайти:

  • полин - допомагає вберегтися від всієї нечистої сили;
  • кропиву - захищає від злих духів;
  • іван-да-Мар'я - подмешивается в корм тваринам, щоб уберегти їх;
  • чорнобиль - позбавляє від багатьох хвороб і захищає будинок;
  • звіробій, пустирник, калган, волошка луговий - володіють цілющими властивостями.

Марія Бабич


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация