Іверська ікона Божої Матері | Вратарница: історія, іконографія ...

  1. Іверська ікона Божої Матері
  2. Іконографія Іверської Божої Матері
  3. Іверська ікона Божої Матері "Вратарница" - російські сторінки історії

Зміст статті

Іверська ікона Божої Матері (Вратарница). Де вона знаходиться на Афоні? У чому допомагає Іверська Богородиця стражденним? Про це читайте в нашій статті!

Іверська ікона Божої Матері

Зміст статті   Іверська ікона Божої Матері (Вратарница)

Іверська ікона Божої Матері. 1-я пів. XI або поч. XII в. Оклад поч. XVI ст. (Іверський мон-р на Афоні)

Ікона Божої Матері, що прославилася чудесами в долях Богородиці - на Афоні, в Іверії (Грузії) і в Росії - названа по імені Іверського монастиря на Святій горі Афон.

Перша звістка про неї відноситься до IX століття - часи іконоборства , Коли за наказом єретичної влади в будинках і храмах нищили і зраджували нарузі святі ікони.

Одна благочестива вдова, що жила недалеко від Нікеї, зберігала у себе заповітний образ Богоматері. Скоро це стало зрозумілим. Ті, що прийшли озброєні воїни хотіли відняти ікону, один з них вдарив святиню списом, і з лику Пречистої потекла кров. Зі сльозами помолившись Владичице, жінка пішла до моря і опустила ікону в воду; образ стоячи вирушив по хвилях.

Про ікону з пронизаний ликом, пущеної по морю, дізналися на Афоні: єдиний син цієї жінки прийняв чернецтво на Святій горі і трудився поруч з тим місцем, де колись причалив корабель, що віз на Кіпр Саму Божу Матір, і де згодом, у Х столітті, грузинський вельможа Іоанн і візантійський полководець Торніке заснували Іверську обитель.

Одного разу насельники Іверського монастиря побачили на море вогненний стовп висотою до неба - він піднімався над образом Богоматері, що стоїть на воді. Ченці хотіли взяти ікону, але чим ближче підпливала човен, тим далі в море йшов образ ... Браття стали на молитву і старанно просили Господа дарувати ікону обителі.

У наступну ніч Пресвята Богородиця явилася уві сні старцю Гавриїлу, вирізнялася з-поміж строгим подвижницьким життям і по-дитячому простим характером, і сказала: "Передай настоятелю і братії, що Я хочу дати їм Мою ікону в покрив і допомогу, потім увійди в море і з вірою йди по хвилях - тоді всі дізнаються Мою любов і благовоління до вашої обителі ".

На ранок монахи з молебним співом вирушили на берег, старець безбоязно пішов по воді і сподобився прийняти чудотворну ікону. Її поставили в каплиці на березі і три доби здійснювали перед нею молитви, а потім перенесли в соборний храм (на тому місці, де стояла ікона, відкрилося джерело чистої солодкої води).

На другий день ікону виявили над монастирськими воротами. Її віднесли на колишнє місце, але вона знову опинилася над брамою. Так повторювалося кілька разів.

Нарешті Пресвята Богородиця з'явилася старцеві Гавриїлу і сказала: "Передай братії: Я не хочу, щоб Мене охороняли, але Сама буду вашої Берегинею в цьому житті і в майбутній. Я випросила вам у Бога Мою милість, і до тих пір, поки будете бачити Мою ікону в обителі, благодать і милість Сина Мого до вас не збідніє ".

Іверський монастир на Афоні. Фото: CosmoSolomon / wikimedia commons

Ченці збудували надбрамну церкву в честь Божої Матері, берегині обителі, в якій чудотворна ікона перебуває донині. Ікона називається Портаітісси - Вратарница, Воротарка, а за місцем свого явища на Афоні - Іверська.

За переказами, явище ікони відбулося 31 березня, у вівторок Пасхального тижня (за іншими відомостями, 27 квітня). В Іверському монастирі святкування в її честь відбувається у вівторок Світлої седмиці; братія з хресним ходом йде на берег моря, де взяв ікону старець Гавриїл.

В історії обителі відомо багато випадків благодатної допомоги Божої Матері: чудесного заповнення запасів пшениці, вина і єлею, зцілення недужих, позбавлення монастиря від варварів.

Так, одного разу перси взяли в облогу монастир з моря. Ченці взивали до Божої Матері про допомогу. Раптово піднялася страшна буря і ворожі кораблі затонули, в живих залишився один лише воєначальник Аміра. Вражений дивом гніву Божого, він розкаявся, просив молитися про прощення його гріхів і пожертвував багато золота і срібла на будівництво монастирських стін.

Іконографія Іверської Божої Матері

Іконографія Іверської ікони являє собою особливий варіант «Одигітрії», який отримав у візантійському мистецтві назву «Ελεοῦσα» (рус.- «Милостива»). Дошка витягнута, фігури заповнюють майже весь простір ковчега. Зображення Богоматері поясний, голова злегка схилена до Немовляті Христу, права рука піднята в молитовному жесті на рівні грудей.

Зображення Богоматері поясний, голова злегка схилена до Немовляті Христу, права рука піднята в молитовному жесті на рівні грудей

Мироточива Іверська ікона Божої Матері, Монреаль

Богонемовля сидить на лівій руці Матері високо і прямо, в легкому повороті до Неї, голова трохи відкинута назад. Права рука Дитини витягнута вперед до руки Богоматері з благословляє двуперстно жестом, в лівій Він тримає сувій, вертикально спирається на коліно.

Положення рук Богоматері, що повторюються паралельно напівкруглі складки Її мафория візуально створюють якесь вмістилище - подоба трону для Немовляти Христа, що відповідає візантійським богословським і поетичним уявленням про образ Богоматері - храмі, вмістилище Невмістимого і отримує відображення в багатьох пам'ятках візантійського мистецтва XI-XII ст.

Своєрідна манера написання ликів: з великими, масивними рисами, широко розкритими мигдалеподібними очима; погляд спрямований вперед, вираз ликів зосереджене. Значущою іконографічної деталлю є зображення на лику Богоматері рани, з якої сочиться кров.

На початку XVI століття ікона була прикрашена карбованим срібним позолоченим окладом грузинської роботи, залишає відкритими лише лики Богоматері і Немовляти. Мабуть, оклад досить точно відтворює іконографію стародавнього образу, проте на полях доповнений карбованими зображеннями напівфігур 12 апостолів.

Читайте також - Чудова допомогу Пресвятої Богородиці

Іверська ікона Божої Матері "Вратарница" - російські сторінки історії

У XVII столітті про Іверської ікони дізналися на Русі. Архімандрит Новоспасского монастиря Никон, майбутній Патріарх , Звернувся до архімандриту Іверського Афонського монастиря Пахомія з проханням надіслати точний список чудотворного образу.

"... Зібравши всю свою братію ... створили велике молебний спів з вечора і до світла, і освятили воду зі святими мощами, і святою водою обливали чудотворну ікону Пресвятої Богородиці стару Портаітісси, і в велику балію ту святу воду зібрали, і зібравши, паки обливали нову дошку, що зробили всю від Кипарисовому древа, і знову зібрали ту святу воду в балію, і потім служили Божественну і святу літургію великої сміливости, і після святої літургії дали ту святу воду і святі мощі іконописцю преподобноіноку, священику і духовному отцю держ одину Іамвліху Романову, щоб йому, змішавши святу воду і святі мощі з фарбами, Написати святу ікону ".

Іконописець тільки в суботу та неділю вживав їжу, а братія двічі в тиждень здійснювала всенічне бдіння і літургію. "І та (новонапісанная) ікона НЕ різниться нічим від першої ікони: ні завдовжки, ні широтою, ні ликом ..."

Зустріч списку Іверської ікони Божої Матері зі святої гори Афон у Вознесенському храмі м Павловський Посад, квітень 2010 року.

13 жовтня 1648 року ікону зустрічали в Москві цар Олексій Михайлович, Патріарх Йосип і натовпу православного народу. (Цією іконою володіли цариця Марія Іллівна та її дочка царівна Софія Олексіївна; після смерті царівни образ перебував у Новодівочому монастирі. В даний час він знаходиться в Державному Історичному музеї.)

За переказами, у ченців, які везли святиню з Афону, не вистачило грошей на переправу через Дунай. Вони вже вирішили повернутися в обитель, але Сама Божа Матір допомогла їм - Вона з'явилася багатому греку Мануилу і веліла йому заплатити за ченців перевізникам-мусульманам.

Інший список по велінню Патріарха Никона був доставлений з Афона до Москви, прикрашений дорогоцінним ризою і в 1656 році переданий на Валдай, в збудованому Іверський Богородицький Святоозерський монастир (після революції ікона безслідно зникла).

Іверська ікона Божої Матері. 1995 р Іконописець єром. Лука (Іверська капличка, Москва)

З ікони, що знаходилася в царській родині, був зроблений ще один список; в 1669 році його встановили в каплиці біля воріт, що виходять на головну - Тверську - вулицю Москви. Вратарница стала однією з найбільш шанованих святинь, Матінкою-Заступницею москвичів.

Через Воскресенські ворота в'їжджали на Червону площу переможці; царі і цариці, прибувши в стару столицю, насамперед відправлялися поклонитися Іверської - як і всі, хто приїжджав в місто. Москвичі йшли до каплиці помолитися про всяку нагальною потребі; ікону возили по домівках, служили перед нею молебні - і отримували по вірі: Іверська Вратарница прославилася зціленнями хворих, багатьма чудесами.

У 1929 році каплицю знищили, в 1931-м знесли Воскресенські ворота. Ікона була передана в храм Воскресіння Христового в Сокольниках, де перебуває і понині.

У листопаді 1994 року Святіший Патріарх Алексій II освятив закладку Іверської каплиці і Воскресенських воріт на колишньому місці, і менше ніж через рік вони були відновлені. 25 жовтня 1995 з Афона до Москви прибув новий список чудотворної Іверської ікони, написаний монахом-іконописцем з благословення Іверського ігумена. Блага Вратарница повернулася на головні ворота Свого міста.

використано матеріали pravenc.ru

Ви прочитали статтю Іверська ікона Божої Матері | Вратарница.

Читайте також:

Де вона знаходиться на Афоні?
У чому допомагає Іверська Богородиця стражденним?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация