Ізраїль: російські ракети для захисту іранської бомби?

На Близькому Сході знову заговорили про «великої війни»

С-300
С-300. Фото: РИА Новости
У центрі скандалу - «збройова угода» на 800 мільйонів доларів, які отримає Росія від Ірану за п'ять комплексів ППО С-300. Президент РФ вже оголосив про зняття ембарго з поставки цих систем. І тут же слідом з'явилася неофіційна інформація, що у відповідь на демарш Росії Ізраїль озброїть Україну.

Заборона на постачання озброєнь Ірану було накладено колишнім президентом Дмитром Медведєвим в 2010 році. Російська влада призупинили контракт, підписаний за п'ять років до цього, після введення ООН санкцій відносно Ісламської Республіки. Тодішній президент Ірану Махмуд Ахмадінежад був розлючений, погрожував Росії міжнародним судом і заявляв, що у відповідь Іран розробить свої ППО - набагато більш потужні, ніж вже застарілі на той час С-300.

Сьогодні Іран і Росія прийшли до нової угоди про військове співробітництво. І мова знову зайшла про С-300.

У Москві стверджують, що комплекси С-300, призначені тільки для оборони, не здатні змінити ситуацію на Близькому Сході, тому галас навколо поставок не має підстав. Проте конфлікт двох заклятих ворогів - Ірану та Ізраїлю - наростає. Питання в тому, які заходи прийме Ізраїль на цей раз і має Іран право на оборону, що він буде захищати і від кого?

Читайте також: Читайте також:

Путін: Якщо хтось побоюється, що Росія приступила до скасування санкцій, то це не так. У списку санкцій ООН продаж С-300 не входить. Ми в односторонньому порядку тримали заборона і самі зняли його

Іран почав розвивати свою ядерну програму ще в 50-і роки. За участю дружнього тоді Ізраїлю Тегеран приступив до наукових досліджень і будівництва атомної електростанції в Бушері. Після перемоги ісламської революції Іран розірвав відносини з Ізраїлем. І, через сорок з гаком років, виявився в декількох кроках від створення атомної бомби. Коли світ побачив, якого розмаху досягли «наукові» експерименти Ісламської Республіки, Ізраїль заявив про загрозу ядерної війни на Близькому Сході. І почав всерйоз обговорювати можливість бомбардування ядерних об'єктів Ірану. Чи зможуть системи російських ППО захистити ці об'єкти від ізраїльського удару? В Ізраїлі стверджують, що не зможуть.

Тим часом військовий оглядач Рон Бен Йішай не виключає, що деякі частини С-300, наприклад елементи управління, вже доставлені в Іран. Однак, зазначає він, поставки не становлять серйозної загрози і не можуть налякати Ізраїль так, як хотіли б того іранці.

В Ізраїлі відкрито натякають на можливість перегляду відносин з Росією на тлі загравання Москви з Тегераном. Прем'єр Біньямін Нетаньяху зв'язався з Путіним після його заяви про зняття ембарго на поставки С-300 в Іран. «Цей крок призведе до посилення іранської агресії і підриву безпеки в усьому близькосхідному регіоні», - заявив Бібі. Дзвінок цей ізраїльська громадськість вважала формальністю. Реальне обурення висловили інші ізраїльські політики.

Біньямін Нетаньяху
Біньямін Нетаньяху. Фото: РИА Новости

- Рішення Москви буде безпосередньо сприяти розвитку терору на Близькому Сході. Іран передасть комплекси своїм агентам в Сирії, Ємені та інших країнах, - заявив міністр оборони Моше Яалон.

Росія вважається з Ізраїлем, коли мова йде про її власних інтересах, стверджують спостерігачі.

Зняття Москвою ембарго сприйняли в Ізраїлі як провал політики Біньяміна Нетаньяху і міністра закордонних справ Авігдора Лібермана. Вони старанно зберігали нейтралітет по відношенню до України, робили вигляд, що не помічають поставок російської зброї до Сирії, аби не дратувати Путіна.

«У понеділок Росія дала хльостку ляпас і Америці, і її союзнику - Ізраїлю, - стверджує політолог Алекс Фішман. - Путінське рішення зняти заборону на постачання комплексів С-300 Ірану нагадує, що Ізраїль і адміністрація Обами в одному човні ».

Тим часом Іран торжествує. Його дипломатичні перемоги слідують одна за одною. Міністр оборони Ісламської Республіки Хусейн Дегхан називає рішення Росії скасувати ембарго кроком до забезпечення стабільності в регіоні.

Читайте також: Читайте також:

Павло Фельгенгауер - про те, чим обернеться для Росії рішення поставляти Ірану ЗРК С-300

Але ми завжди консультуємося з усіма. Один раз скасовували контракт на С-300 і повертали велику передоплату - після того як Ізраїль визнав, що через наших С-300, які ми поставляли в одну з країн Близького Сходу, у них «не один літак не злетить».

Обговорюване в Лозанні рамкову угоду «шістки» і Ірану передбачає подальшу скасування санкцій проти країни, яка живе за законами шаріату. Переслідуючи свої інтереси, цілком цивілізовані продавці і покупці зброї і нафти вишикувалися в чергу до Ірану. Режим аятолл підсилює свої позиції на міжнародній арені.

Міністр у справах розвідки Ізраїлю Юваль Штайніц вважає, що відповідальність за те, що відбувається на Близькому Сході лежить на США і країнах Європи, що йдуть на рамкову угоду з Іраном, а поставку російських ПРО - прямий наслідок «легітимації, яку дає Ірану майбутня угода».

Ізраїль безпосередньо звинувачує американського президента в слабкості і нездатності контролювати гонку озброєнь і розвиток демократії в регіоні. Ізраїль наполягає на тому, що тільки санкції здатні зупинити іранську ядерну загрозу.

У цій ситуації, стверджують експерти, найефективнішою стратегією для Ізраїлю стане формування потужного лобі в Конгресі США, що виступає за відновлення і посилення санкцій. Саме там і буде в найближчі місяці вирішуватися результат переговорів з Тегераном.

Після трьох годин наради з членами уряду прем'єр-міністр Біньямін Нетаньяху зробив заяву з приводу спірного рамкової угоди:

«Ця угода є серйозною небезпекою для регіону і для всього світу. Вона ставить під загрозу саме існування Держави Ізраїль. Угода узаконює ядерну програму Ірану ».

«Тим часом, - упевнений міністр Штайніц, - іранці продовжують озброювати терористичні угруповання навколо нас. Вони озброюють Хезболлу на півночі, підтримують бойові дії в Сирії і, звичайно ж, в Ємені. Десятки мільйонів доларів переводяться в сектор Газа, ХАМАС і «Ісламського джихаду». Завдання Ізраїлю до підписання рамкової угоди в червні домогтися, щоб в його остаточний текст було включено вимоги про повну зупинку досліджень щодо ядерної програми, про заборону розробок нових центрифуг, про скорочення вже діючих, про закриття заводу зі збагачення урану в іранському місті Фордо і, головне , - про надання Тегераном повних звітів про ядерні дослідження та про право міжнародних інспекторів на позапланові перевірки на будь-якому ядерному підприємстві Ірану і в будь-який час ».

Питання в тому, які заходи прийме Ізраїль на цей раз і має Іран право на оборону, що він буде захищати і від кого?
Чи зможуть системи російських ППО захистити ці об'єкти від ізраїльського удару?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация