Ізраїль: країна комунізму, фемінізму і хумус

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

9 грудня 2009, 7:31 Переглядів: 9 грудня 2009, 7:31 Переглядів:   Єрусалим

Єрусалим. Особливо багато людей приходить і приїжджає до Стіни Плачу в п'ятницю, напередодні шабата. Фото: Е. Токарчук.

Дізнавшись про мою поїздку в Ізраїль, одні знайомі говорили: "Пощастило", інші, згадуючи про обстріл і вибухи, питали, чи не боюся я туди летіти. Тому перше, про що я хочу розповісти, - про заходи безпеки, до яких вдається ця країна. Ваше знайомство зі спецслужбами Ізраїлю може початися вже в українському аеропорту. Перед реєстрацією на рейс проводиться міні-співбесіду: "Навіщо їдете, чи є у вас в Ізраїлі родичі?". Також представники служби безпеки можуть провести огляд ваших особистих речей. У самому Ізраїлі на вході в великі торгові центри сканують вміст сумок. Але до всього цього починаєш нормально ставитися, коли розумієш, що це для твоєї ж особистої безпеки.

ЗА ЖИТТЯ. "В Ізраїлі привільно живуть тільки діти і люди похилого віку, - каже наш гід Олександр Тютюн. - Іншим потрібно крутити педалі". Якщо постаратися, можна "накрутити" $ 2,5 тис. Це хороша зарплата. Великий шмат від неї відкушує "комуналка": сім'я з 4-х чоловік, що живе в квартирі 60 кв. м, в місяць в середньому платить $ 800. Тут дорога вода: Ізраїль щороку поставляє до Йорданії 50 млн кубів прісної води за мирну угоду 1994 року.

На пенсію чоловіки йдуть в 67, жінки - в 65. Але багато хто продовжує працювати незважаючи на те, що пенсія становить 75% від зарплати. Тими, кому на життя не вистачає, займаються соцслужби. Так, в торгових центрах можна побачити волонтерів, які дають тобі папірець: "Купіть що-небудь і покладіть в цю коробочку". Особливо вам будуть вдячні за баночку хумус (це пюре з бобових): він подається в Ізраїлі скрізь і з будь-якого приводу. У держструктурах є бонуси до зарплат: на Великдень і Новий рік видають конверти з $ 300.

В Ізраїлі - статевий рівноправність. Тут не прийнято, щоб чоловік поступався місцем жінці або допомагав донести сумку. Ізраїльські панянки хочуть бути не слабким, а сильною статтю. Інакше їм буде складно. Так, мами сидять в декреті всього 3 місяці. Правда, виходячи на роботу, вони мають право, поки годують дитину, працювати на годину менше. На дитину сім'я також отримує близько $ 80 в місяць. Куди дівають 3-місячних малюків? У приватні ясла на будинках, а з рочки віддають в сад. У 6 років молода людина йде в школу і там вчиться 13 років. До слова, держшколи тут платні ($ 140 в міс.), Як і державних ВНЗ ($ 2 тис. На рік). При цьому солдати бойових частин можуть перші 2 роки вчитися безкоштовно.

Читаючи Stop справа наліво, отримуєш лайка
Читаючи Stop справа наліво, отримуєш лайка. Тому - рука

КРИЗА. Вже практично не відчувається в Ізраїлі. Спочатку, на панічних настроях, шекель підскочив з 3,6 / $ до 4,2. Але зараз вже 4 місяці тримається на позначці 3,7 / $. Були скорочення в IT-сфері, люди працювали тільки по 4 дні на тиждень. Але зараз все увійшло в звичне русло. Для турбізнесу були важкими січень-лютий. Але восени за останні 8 років був найбільший потік туристів. "Стало більше українських груп", - уточнює Валетина, менеджер одного з готелів. Що стосується нерухомості, то ціна неї постійно зростає. "Чотири роки тому ми купили квартиру 75 кв. М в центрі Єрусалиму за $ 150 тис., На початку цього року вона була $ 210 тис., А зараз вже коштує 220 тис." - розповідає Олександр Тютюн.

Будівництва не тільки не заморожують, а й починають багато нових. А банки продовжують видавати кредити під божеські відсотки (іпотека - в районі 4%). Ще одне болюче питання для українців - автоштрафах. Ізраїльським водіям теж доводиться несолодко. "Якщо розмовляєш за кермом по мобілці, штраф - $ 300, перевищуєш швидкість - $ 500, - каже водій Марк. - При цьому при спробі дати на лапу відразу наручники одягають". Як і у нас, в Ізраїлі водіям приходять "листи щастя": тут так само на світлофорах стоять камери, які фіксують порушення.

СИМВОЛ ІЗРАЇЛЮ

У камені
У камені. Дерева "вистачає" на 3 роки

Це "чудо природи" - творіння художника Рана Мурина - стало сучасним символом Ізраїлю. Сенс його простий: головне для дерева - коріння. Тут коріння є. Але вони не пов'язані з землею, тому через три роки апельсин вмирає. Так і народ: важливо, щоб його коріння були пов'язані з землею. Зараз у євреїв цей зв'язок є. А що висить дерево - нагадування про "бездомних" часи. До слова, вкоренитися на Святій землі прагне все менше людей, на відміну від 90-х, коли за рік приїжджало по 300-400 тис. Репатріантів з колишнього Союзу. Тому центри абсорбції (житлові та навчальні комплекси, в яких на перших порах жили репатріанти) переобладнують під будинки для людей похилого віку або студентські гуртожитки.

Антиподом: ЄРУСАЛИМ МОЛИТЬСЯ, ТЕЛЬ-АВІВ ВІДПОЧИВАЄ

Тель Авів
Тель Авів. Всі будинки на палях, щоб місто добре продувається

"Тель-Авів можна зрозуміти", - почав свою розповідь про це місто гід Олександр, бачачи здивовані обличчя нашої групи, коли ми сюди приїхали. Справа в тому, що Тель-Авів абсолютно не схожий на міста Близького Сходу - з їх вузькими вуличками, арками, маленькими вікнами. Тут - широке зелене проспекти і найбільша в світі концентрація будівель в модерністському стилі баухаус (за що, власне, місто і був внесений до списку ЮНЕСКО). Цей стиль передбачає "функціональність і орієнтованість на технології масового виробництва". Ось і вийшли білі "коробки" різних розмірів з великими вікнами (щоб було багато світла) і на палях (щоб місто добре продувається). При цьому важко знайти будинок, схожий на інший.

Напередодні суботи
Напередодні суботи. Танцюють і співають прямо на вулицях

Про Тель-Авіві ще кажуть, що він ніколи не зупиняється. І в цьому його принципова відмінність від інших ізраїльських міст. Тут 24 години на добу можна робити все. Для Ізраїлю це важливо. Тому що люди в Єрусалимі, наприклад, знають: якщо вони не купили продукти в п'ятницю, у вихідні їм доведеться витратити півдня, щоб купити хліб. А в Тель-Авіві можна в будь-який момент купити не тільки хліб, а й некошерні сало і чорну ікру. Ці продукти, як і солоні огірочки, оселедець, продаються в т.зв. "Російських магазинах". Їх мережа розкидана по всьому Ізраїлю, крім Єрусалиму.

Білокам'яна. На відміну від зеленого Тель-Авіва, в неподільної столиці Ізраїлю дуже мало рослинності. Ко¬гда дивишся на панораму міста, виникає асоціація з багатошаровим білим пирогом. До слова, ми бачимо тільки його вершину: Єрусалим розкопаний всього на 10%. Цікава особливість - більшість житлових будинків тут з відкритими балконами, тобто вони без дахів і побудовані у вигляді терас. У свято Суккот євреї розбивають тут курені з пальмового листя. У квартирі цього робити не можна, так як обов'язково повинні бути зірки над головою.

Прочанка
Прочанка. В Ізраїль приїжджає багато віруючих з Нігерії

Мені пощастило потрапити в Єрусалим в п'ятницю. Напередодні шабата - святий суботи - ортодоксальні євреї одягаються в свої святковий одяг. Хтось надягає величезні боброві або норкові шапки (штраймл), хтось одягається з ніг до голови у все біле. І ось ці колоритні персонажі з усіх кінців Єрусалиму спрямовуються до Стіни Плачу. Тут героями ваших знімків стануть не тільки вони, а й численні паломники з Нігерії: в жовто-червоних кепках, в строкатих балахонах вони водять біля Стіни Плачу хороводи і співають "Хава нагілу". Їх так багато, тому що з Нігерії в Ізраїль зараз літають чартерні рейси з паломницькими групами.

За Хресного шляху
За Хресного шляху. З хрестом на плечах

Вистачає тут і азіатів. Величезну процесію азіатських віруючих я зустріла на Віа Долороса - шляху, який пройшов Христос до Голгофи. Двоє з них насилу тягли хрест, інші їх голосно підтримували - і все це на тлі східного базару, який влаштували араби на Хресній дорозі. Такі міні-сценки за участю колоритних персонажів розігруються в Єрусалимі на кожному кроці.

Кібуц: ЕВРЕЙСКИЙ "КОМУНІСТИЧНИЙ РАЙ"

Будиночок кібуцники
Будиночок кібуцники. Просто, але зі смаком

"Кожному за потребами" - з цього вже забутого принципу живуть ізраїльські кібуцники, а якщо по-нашому - колгоспники. Як і наші колгоспи, в основному кібуци займалися сільським господарством. Але через проблеми з водою стало дешевше купувати овочі-фрукти з-за кордону, тому багато кібуци поміняли профіль і стали займатися готельним бізнесом. З директором такого кібуца і вдалося поспілкуватися кореспонденту "Сегодня". "У нашій громаді 160 дорослих і 170 дітей, - розповідає пан Гілель. - Все сім'ї живуть в окремих одно- або двоповерхових будинках. Кількість" квадратів "залежить від того, скільки років прожила людина в кібуці. Це впливає і на його зарплату. Але в середньому ми платимо по $ 400 - і посудомийниці, і менеджеру ". За словами Гилеля, цих грошей на життя вистачає. Адже кібуцники не платять за оренду будинків, школу, їм безкоштовно видають овочі та молоко.

Але потрапити в цей "комуністичний рай" може не кожен. "Я вийшла заміж за кібуцники, але все одно потрібно було голосування, щоб я стала кібуцніцей", - розповідає Анна, рік тому приїхала в Ізраїль з Миколаєва. Анна, випускниця Харківської фармацевтичної академії, працює тут "на підхваті то в готелі, то в ресторані". За фахом не може влаштуватися через українського диплома, але вирішує це питання, незважаючи на те, що на її дохід це не вплине. "Я хочу реалізуватися", - говорить вона. Анну не напружує життя на обгородженій парканом території: "Я можу залишити дитину або речі без нагляду". А коли життя в замкнутому просторі їй набридне, можуть дати час подумати - відпустити на рік "в люди". Не сподобається - візьмуть назад. Коли я слухала розповіді про життя в кібуці, у мене складалося асоціація з нашими військовими містечками: територія, що охороняється, всі варяться в одному казані. Але зрозуміти кібуцники, що погоджуються на зрівнялівку, можна. "Тут ти ніколи не залишишся один на один зі своєю бідою", - говорить Анна.

Дякуємо за запрошення в прес-тур туроператора "Tуртесс Тревел"

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Ізраїль: країна комунізму, фемінізму і хумус". інші Світові новини дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Токарчук Олена

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

Перед реєстрацією на рейс проводиться міні-співбесіду: "Навіщо їдете, чи є у вас в Ізраїлі родичі?
Куди дівають 3-місячних малюків?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация