Ізраїльський «Калаш» | Журнал Популярна Механіка

  1. База «Альфа»
  2. Нове вбрання короля
  3. Прикладна ергономіка

У мене якось відбулася розмова з офіцером одного з російських спецпідрозділів на тему ідеального автомата для спецназу. Співрозмовник відповів коротко: «Нам не потрібно занадто багато. Дайте нам АК, упакований в полімерний корпус, і обвішаний його планками Пикатинни з усіх боків ». Саме так і вчинили розробники з ізраїльської компанії з виробництва зброї CAA, випустивши в 2016 році автомат AK Alfa.

Автомат Калашникова давно став ім'ям прозивним. Ізраїльські конструктори свого захоплення Калашниковим не приховують, називаючи Михайла Тимофійовича генієм, який створив Мону Лізу в світі зброї. Моше Оз, власник компанії CAA, згадує свій досвід служби в ізраїльському спецназі: «Не було більш улюбленого бійцями зброї, ніж АК. Він стоїть на озброєнні в деяких ізраїльських підрозділах досі, і вони не збираються від нього відмовлятися, аргументуючи це тим, що будь-який інший автомат може відмовити, а в АК такий «функції» просто не передбачено ».

База «Альфа»

Задумуючи свій автомат, ізраїльські зброярі вирішили взяти за базову схему Калашникова, засновану на відводі порохових газів з каналу ствола на поршень в газовідвідної трубки, і поєднати її з принципом «вивішених» деталей, при якому елементи конструкції рознесені всередині корпусу один від одного так далеко, що між ними можна засунути камінь. Механізм при цьому продовжить працювати, як ніби нічого не сталося.

Такий підхід забезпечив AK Alfa одне з найважливіших якостей бойової зброї - надійність. Головний конструктор AK Alfa Михайло Бен Орен так відгукується про систему АК: «Калашников - дуже хороша річ, і його не потрібно чіпати. У нього все на потрібному місці. І система газовідводу функціонує бездоганно, і рукоятка перезарядження на правильному місці, з ідеально вивіреними відстанями ».

Заклавши основу, умільці з CAA дали волю фантазії, спробувавши в одному зразку озброєння втілити всі побажання стрільців. Була проведена велика робота як по частині поліпшення ергономіки зброї, так і щодо підвищення його балістичних якостей. Якщо поглянути на стовбур «Альфи» при стрільбі, не має значення, одиночними пострілами або чергами веде вогонь стрілок, то можна побачити, що той практично нерухомий. Про це ж свідчать і компактні «купи» влучень, що залишаються на мішені скромним гуртком.

Такі показники були досягнуті за допомогою двох технічних рішень. Перше - стовбур «Альфи» отримав новий високоефективний реактивний дуловий гальмо-компенсатор (ДТК). Це пристрій в значній мірі гасить віддачу і підкидання зброї за рахунок потужного струменя відпрацьованих порохових газів, які вириваються через щілини в гальмі і діють в протилежному напрямку імпульсу віддачі при пострілі. Але хорошим ДТК сьогодні вже нікого не здивуєш, тому ще одне нововведення в AK Alfa - майже вивішений ствол, звільнений від контактів з цівкою. Завдяки такому технічному рішенню корпус зброї відчуває менше вібрацій від стовбура при пострілі, а сам стовбур має меншу амплітуду «розкачки», що позначається на стабільності стрільби і купчастості влучень. Раніше такий принцип застосовувався тільки в снайперських гвинтівках. Стовбур AK Alfa лише «майже вивішений», тому що повністю вивішений ствол не може взаємодіяти з газовим двигуном. Він є другою точкою опори і, звичайно, не сприяє повторюваності пострілу. Але перед автоматом ніхто і не ставить завдання бути снайперською гвинтівкою.

Нове вбрання короля

Розібравшись з точністю, ізраїльські інженери приступили до одного з наймасштабніших пластів роботи - створення нового корпусу. Природно, пластикового, оскільки сьогодні багато видів полімерних з'єднань не поступаються металам в міцності. А в CAA з цими матеріалами вміють творити все що завгодно - компанія спочатку спеціалізувалася на випуску пластикового обважування практично для всіх стрілецьких систем. Плюсів у пластика багато. Зброя, виконане з застосуванням полімерних деталей, буде легше. Нечутливість до корозії - теж явний плюс. До того ж пластик практично не схильний до температурним перевантажень. Де б не працював стрілок, на Північному полюсі або в Африці, його зброя не обпече йому руки і не приморозить до себе шматок шкіри. А вже про перегрів в Ізраїлі розповідати нікому не потрібно - тут через дві-три години на відкритому сонці дотик до будь-якого металевого предмета загрожує вельми неприємними наслідками.

Наступний пункт - планки Пикатинни для кріплення прицілів і інших аксесуарів. З ними ізраїльтяни вирішили не розмінюватися на дрібниці - планки розташовані на цівку з усіх чотирьох сторін, так що на них можна встановлювати тактичні рукоятки, сошки, ліхтарі і будь-яке необхідне устаткування. А зверху по всій довжині газовідвідної трубки і ствольної коробки йде одна велика довга рейкова напрямна з 40 нарізами - такої кількості цілком вистачить, щоб встановити коллиматор, збільшувальну насадку, лазерний цілевказівник і ще запасні мушку і цілик. Так ізраїльтяни постаралися відретушувати «родову травму» автомата Калашникова - бічну планку для прицілу (вона завжди стоїть трохи криво щодо стовбура).

Прикладна ергономіка

За пластиковим корпусом було поліпшення ергономіки. Перше, про що подумали творці AK Alfa, - це приклад, який багато в чому визначає, наскільки зручно буде стрілку звертатися зі своєю зброєю. Необхідно враховувати масу даних - довжину рук, шиї, ширину плечей, які у всіх різні. Сучасне зброю майже не випускається зі стандартним фіксованим прикладом. У тренді - «трансформери», щоб стрілець міг відрегулювати що завгодно. Натискання на клавішу на тильній стороні приклада звільняє фіксатор і дозволяє висунути приклад на потрібну довжину, а розташована зверху «щока» може підніматися в одне з трьох положень. На довершення приклад зробили складним, щоб автомат було зручніше транспортувати і переміщатися з ним в умовах замкнутого простору.

Виробництво різних збройових аксесуарів, в тому числі регульованих - хліб CAA, тому все, що стосується зручності в поводженні з карабіном, продумано до дрібниць. Змінюється і налаштовується практично всі. Можна встановити потиличник прикладу потрібної форми, накладки на рукоятку управління вогнем різної товщини для стрільців з різною довжиною пальців, навіть рукоятка перезарядження є в декількох варіантах. Однак навіть не це найголовніша новина для майбутнього власника AK Alfa. Всі змінні аксесуари будуть поставлятися в комплекті з «Альфою» і будуть доступні вже «з коробки». Модульність, при якій будь-який елемент може бути замінений або налаштований індивідуально, - головна «родзинка» AK Alfa, підсумовує Михайло Бен Орен.

До речі, якщо вже згадали про рукоятку перезарядження, - вона змінна. І стрілок вільний змінювати її положення з правого або лівого боку на свій розсуд. Куди захотів, туди і поставив. Зміна рукоятки проводиться без будь-яких складних інструментів, протягом декількох секунд.

Ще одне нововведення в AK Alfa - клавіша екстрактора. Принцип залишився той самий, що і у АК: під приймальнею шахтою змонтований важіль, при натисненні на який магазин звільняється від фіксатора і може бути витягнутий. Ізраїльтяни зробили цю клавішу дуже великий і «продовжили» мало не до середини спусковий скоби. Тепер стрілок може натискати її вказівним пальцем тієї руки, яка утримує зброю. Це означає, що йому не потрібно тягнутися другою рукою до екстрактора або збивати його магазином, як це роблять наші спецназівці.

Магазин теж «прокачали». Сховище боєкомплекту отримало глибокі нарізи для поліпшення хвата. Також з обох сторін на ньому з'явилися прозорі віконця, через які зручно контролювати кількість залишилися патронів. Правда, назвати цей «пункт» нововведенням саме для AK Alfa можна - новий магазин можна буде використовувати з будь-яким автоматом АК калібру 7,62. Існує версія і під натівський патрон 5,56, в якій додатково реалізована така цікава для автоматів опція, як затримка затвора. У разі, якщо стрілець витратив весь боєзапас, затвор зброї постане в заднє положення, сигналізуючи, що пора змінити магазин.

Власник CAA, ветеран ізраїльського спецназу Моше Оз, міркує про майбутнє «Альфи» так: «Пам'ятається, під час служби я вперше побачив австрійський Glock. Ніхто тоді не розумів, що робити з цим «пластмасовим» пістолетом. Всі думали, що він приживеться тільки серед цивільних і спортсменів. А тепер Glock перебуває на озброєнні в більшості військових і поліцейських підрозділів по всьому світу. Так само, сподіваюся, буде і з AK Alfa. Хтось, можливо, вирішить, що це спортивна зброя, раз воно пластмасове, але я впевнений, що вона ідеально впишеться в арсенал силових структур. Для цього у нього є все необхідне ». Уже сьогодні виробничі потужності CAA в місті Кирьят-Гат працюють на повну потужність, видаючи на-гора тисячі новеньких автоматів. «В стіл» ніхто працювати не збирається - на «Альфи» вже отримано замовлень більше, ніж їх випущено на даний момент.

Стаття «АК 7.40» опублікована в журналі «Популярна механіка» ( №11, Січень 2016 ).

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация