Йорцайт можна відзначити пізніше або раніше?

Йорцайт можна відзначити пізніше або раніше?

Як я знаю, перший йорцайт відзначається в день похорону. Наступні - в день смерті.

Якщо не виходить відзначити, як годиться, в день похорону, чи можна відзначити його пізніше або раніше?

Наперед дякую.

Давид
ФРН, Вайден

З приводу того, коли відзначають перший йорцайт (першу річницю смерті) - відраховуючи рік від дня смерті або від дня похорону (природно - тільки за єврейським календарем), у наших Вчителів немає єдиної позиції. Одні кажуть - з того дня, коли людина пішла в інший світ, інші - з дня поховання.

Тому, якщо у Вас не вийде відзначити йорцайт, коли виповниться рік з дня смерті близького, у Вас буде якийсь «запас» часу, і можна буде зробити це або в річницю від дня похорону, або - в один з днів між цими датами.

Слід підкреслити, що не тільки з суб'єктивних причин (коли людина занадто зайнятий або, скажімо, у від'їзді і т.п.), але і в зв'язку з законами нашої традиції, не завжди вдається відзначити йорцайт вчасно. Наприклад, якщо він (йорцайт) випадає на суботу або на день, коли у нас - свято, згаданий в Торі (йом тов). Бо відзначати річницю смерті ні в суботу, ні в свята - не можна. Тоді рекомендується робити це трохи раніше. Якщо, припустимо, день пам'яті збігається з шаббат, його можна відзначити напередодні, в п'ятницю. А поминальну добову свічку (нер нешама) - запалити перед запалюванням суботніх свічок. Крім того, Кадиш в будь-якому випадку вимовляють в день йорцайта, але - не пізніше.

Так само, раніше (навіть і за 2-3 дні), можна відзначити йорцайт, якщо зробити це вчасно не дозволяють будь-які особисті обставини. Наприклад, якщо день пам'яті - у вівторок або в середу, відзначити його можна і в неділю (коли в країнах поза Ізраїлем - вихідний). Головне - на тій самій тижня, на яку випадає йорцайт. Переносити це на більш пізню дату (скажімо, на четвер - якщо йорцайт в у вівторок або в середу) - вкрай небажано.

Втім, мені не дуже зрозуміло, що означає - «не виходить відзначити, як положено» (тобто - вчасно). Тому, думається, нам з Вами треба обговорити деякі деталі, що стосуються дня пам'яті померлого родича.

У цей день (з вечора попереднього дня, після появи зірок на небі) в пам'ять про померлого, як уже говорилося, запалюють добову свічку. Якщо в цей вечір Вас не буде вдома, запалити нер нешама, замість Вас, може хтось із членів сім'ї. Друга можливість - зайти в синагогу і попросити, щоб в пам'ять про такий-то (такий-то) запалили лампочку (в синагогах, як правило, для цього є спеціальні пристрої). Можна, до речі, зробити і те й інше.

У йорцайт син (якщо немає повнолітнього сина, то, скажімо - зять, брат або навіть «найнятий» єврей) покійного (покійної) повинен в синагозі тричі вимовити Кадиш (поминальний текст). На вечірній (Маарів), ранкової (Шахаріт) і післяполудневої (мінха) молитвах. Для того, хто регулярно (де б він не був і чим би не займався), за правилами, встановленими в нашій традиції, три рази в денно відвідує молитовні служби, це не становить проблеми. Якщо ж людина з тих чи інших причин не може піти в цей день в синагогу і / або поки ще не вміє молитися на івриті, він може звернутися до рабина або Габаю (відповідального за проведення молитов) будь-ортодоксальної синагоги. І попросити, щоб йому порекомендували когось, хто візьметься за певну плату прочитати Кадиш за нього. Так що, і з цим, як ніби-то, немає ніяких особливих складнощів. Таких, які вимагали б перенести йорцайт.

У день пам'яті прийнято відвідувати могилу померлого. Але якщо людина, припустимо, ніяк не може в цей день завидна піти на цвинтар (за правилами нашої традиції, в темний час доби відвідувати кладовище - Не дозволяється), це не привід, щоб «переносити» йорцайт. Бо відвідування кладовища в цей день - звичай, але - не обов'язок

.

Думаю, зрозуміло, що в разі, якщо близький родич похований, наприклад, в іншому місті або в іншій країні, немає необхідності влаштовувати собі, в общем-то, штучні труднощі, ставлячи перед собою мету - неодмінно поїхати туди в йорцайт. Адже мова йде - нема про що-то матеріальному (могильний горбок з пам'ятників), але - про душу, яка перебуває в духовних світах. І допомогти їй піднятися вище можна тільки молитвою і вивченням Тори.

Для піднесення душі померлого прийнято в йорцайт (якщо не виходить - напередодні або, наприклад, за пару днів до цієї дати; див. Вище) вивчати тексти Мішни. На самоті або - зібравши у себе вдома єврейських родичів і друзів покійного (добре, якщо на уроці будуть присутні 10 євреїв-чоловіків, від 13-ти років і старше).

Якщо тексти Мішни для Вас занадто складні, і немає у Вашому оточенні живе за законами нашої традиції, обізнаного в Торі єврея, який здатний дати необхідні роз'яснення, можна вивчити поточну тижневу главу. Або - роздрукувати матеріали нашого сайту, ті, що містять Мудрість Творця. Прочитати їх присутнім і всім разом - обговорити. Все це буде - Діврі Тора (розмова на теми Тори). Що, по суті, і становить найважливішу, центральну частину поняття - «відзначати йорцайт».

На додаток, рекомендую прочитати на сайті відповіді «Як відзначають йорцайт, якщо він випадає на Йом Кіпур?» , «Йорцайт - в шаббат» , «Кадиш без синагоги» , «Помер тато. Синагога в 120 км. Як читати Кадиш? » , «Які слова Тори треба вимовляти на поминальній трапезі?» , «Правнук читає Кадиш» , «Молитва Ізкор в перший рік після смерті » , «Частота відвідувань кладовища» - з усіма відповідями, позначеними в них посиланнями.

Автор тексту Еліягу Ессас

07.07.13



ПОНРАВИЛОСЬ? ПІШЛИ ЗАСЛАННЯ ДРУГУ

Йорцайт можна відзначити пізніше або раніше?
Якщо не виходить відзначити, як годиться, в день похорону, чи можна відзначити його пізніше або раніше?
Як читати Кадиш?
ПОНРАВИЛОСЬ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация