К-19. Забрала життя, щоб жити ...

Михайлов Андрій Михайлов Андрій   В історії світових флотів навряд чи знайдеться ще одна така підводний човен, на чий вік випало так багато нещасть, як радянської АПЛ К-19, яку прозвали відверто зловісно - Хіросімою

В історії світових флотів навряд чи знайдеться ще одна така підводний човен, на чий вік випало так багато нещасть, як радянської АПЛ "К-19", яку прозвали відверто зловісно - "Хіросімою". 4 липня 1961 року ній сталася одна з таких аварій. Під час ліквідації аварії на глибині 180 метрів загинули 8 осіб. А в кінці лютого трапилася найгучніша аварія в історії нашого підводного флоту, яка забрала життя 28 людей.

Цієї страшної аварії присвячена пісня, без сумніву, відома всім радянським і російським підводникам, авторство якої часто приписують Володимиру Висоцькому. Незважаючи на те що ніхто ніколи не чув, щоб поет сам її виконував, все-таки гріє думка: в принципі, теоретично він міг це написати, це ж його тема:

... Ті, хто спав, хто мріяв і хто вахту тримав,

За постам бойовим розбіглися.

А в "дев'ятому", хто встав, хто почув сигнал,

За себе і за човен билися ...

Відгукується серце на кожен удар,

Поруч гинуть свої ж хлопці.

І відкрити б, так ні, смерть увійде і сюди,

І сивіють від криків в "десятому" ...

В кінці лютого 1972 го "К-19" поверталася з важкою далекої автономки в Атлантиці на Північ, в базу підводників на Кольському півострові. О 10 годині 35 хвилин по корабельної трансляції пролунав сигнал аварійної тривоги. У трюмі 9-го відсіку лопнув трубопровід. Масло потрапило на фільтр очищення повітря, в якому робоча температура елемента (прискорювача хімічної реакції) була понад 120 градусів.

Затанцював полум'я, повалив дим. Вогнем виплавило фторопластові прокладки в трубопроводах повітря високого тиску, і пожежа, що роздувається струменем в 200 атмосфер, загудів лютим ураганом. Уявіть собі мартен на металургійному підприємстві - і все зрозумієте ...

Читайте також: Невдачлива К-19, прозвана "Хіросімою"

Найнадійніший спосіб гасіння пожежі на підводному човні - герметизація відсіку. Після оголошення тривоги все відсіки на субмарині наглухо замкнули свої двері. І в тому ж сусідньому 8-м почують несамовиті крики тих, хто гине в 9-м товаришів. Але допомогти їм немає ніякої можливості! І впустити в 8-й їх не можна. У 10-му те ж саме: через перегородку чути крики тих, хто гине товаришів, але впустити їх до себе в відсік можна, категорично заборонено інструкціями!

Дим все-таки проник з палаючого 9-го в 8-й, довелося його залишити. Потім підводники покинули 7-й, реакторний відсік, потім і 6-й ... К-19 спливла з моменту оголошення аварійної тривоги з глибини океану на поверхню за 24 хвилини. Але за ці хвилини екіпаж атомохода недорахувався 28 осіб. Нічого не було відомо про долю 12 підводників, відрізаних пожежею в кормовому 10-му відсіку. Телефонний зв'язок з ними обірвався.

Океан зустрів спливла без ходу, без електрики, без тепла і телекомунікації субмарину жорстоким штормом. Доля як би відчувала на міцність радянських моряків. Першим до них підійшов корабель берегової охорони США. Але підводники від допомоги американців відмовилися. Потім підбігли суховантаж "Ангарлес", великий протичовновий корабель "Віце-адмірал Дрозд", почалася унікальна рятувальна операція.

З великими трудами (це, мабуть, тема окремої статті) "К-19" на буксирі разом із загиблими привели в Полярний, де тіла підводників були поховані. Але для двох моряків могилою стала Атлантика. 8 березня 1972 року було проведено церемонію поховання в океані старшого матроса Казимира Марача. Через чотири хвилини океанські хвилі взяли тіло лейтенанта-інженера В'ячеслава Хричікова.

Варто віддати данину мужності і 12 підводникам, які 23 дні жили в кінцевому, 10-му відсіку АПЛ, знаючи, що поруч, в 9-м, спочивають їхні загиблі товариші ... Та пісня про цю страшну аварію кінця лютого 1972 року, що яку до сих пір співають підводники, закінчується так:

Встаньте всі, хто зараз

Горілку п'є і співає,

Замовкніть і випийте стоячи!

Наш підводний, ракетний,

Наш атомний флот

Віддає честь загиблим героям ....

Нагадаємо, що "К-19" була першою в СРСР атомним підводним човном, здатної нести на борту три балістичні ракети в ядерному спорядженні. Цим атомохода, побудованим за проектом ЦКБ "Рубін" в рекордно короткі терміни, Радянський Союз відповідав на виклик США, вже мали на озброєнні атомний підводний човен "Джордж Вашингтон".

Читайте також: Гучний фільм "К-19. Який залишає вдів": як це було насправді ...

Однак не через цю аварію АПЛ "К-19" назвали "Хіросімою". Біди переслідували човен ще під час будівництва на Севмашпредприятие в Северодвінську. Ще до спуску човна на воду в 1959 році при фарбуванні трюмів спалахнула пожежа, двоє людей загинуло. Після відновлення фарбувальних робіт задихнулася жінка-маляр. Коли "К-19" вивели з стапельного цеху, про її борт з першого разу не розбилася пляшка шампанського, що вважається у моряків дуже поганою прикметою.

Прикмета, що називається, не підвела. У початку 1961 року за навантаженні ракет в шахти матрос був придавлений кришкою люка ракетної шахти і загинув на місці.

12 квітня 1961 року "К-19" дивом уникла зіткнення з американською атомною субмариною "Наутілус", але при цьому врізалася в дно. Значних пошкоджень, на щастя, не було.

15 листопада 1969 року за відпрацювання завдань бойової підготовки в Баренцевому морі "К-19" зіткнулася з американською субмариною "Гетоу" і, отримавши пошкодження, повернулася до місця базування, в базу Західна Особи на Кольському півострові. Отримавши значні пошкодження носової частини, човен все ж змогла самостійно повернутися в базу в надводному положенні. Постраждалих на борту не було. Значно пізніше з'явилася навіть легенда, що командир торпедного відсіку американської човна, прийнявши зіткнення за навмисний таран, нібито намагався торпедувати "К-19", але капітан "Гетоу" вчасно скасував його наказ.

Про аварію 1972 го року ми вже написали вище. 15 серпня 1982 року за ремонті в акумуляторному відсіку "К-19" виникла електрична дуга. Були обпалені кілька людей, один з них 20 серпня в госпіталі помер.

Але, мабуть, найгучніша катастрофа на "К-19" сталася 4 липня 1961 року. Саме цим подіям присвячений гучний голлівудський блокбастер "К-19. Який залишає вдів" режисера Кетрін Бігелоу з Харрісоном Фордом у головній ролі, що вийшов в 2002 році. Мабуть, не тільки американці, але і багато росіян вперше дізналися подробиці трагедії. Правда, багато епізодів голлівудського "шедевра" історичній правді, м'яко кажучи, не відповідають. Але це вже зовсім інша історія ...

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация