Каббалистическая медитація | Російський Орден Східних Тамплієрів

  1. Каббалистическая медитація Каббалистическая медитація - загальна назва ряду традиційних духовних...
  2. Авраам Абулафія
  3. Інші середньовічні методи
  4. Моше Кордоверо
  5. Ісаак Лурія
  6. Хаїм Віталь

Каббалистическая медитація

Каббалистическая медитація - загальна назва ряду традиційних духовних практик, в число яких входять візуалізації, різні методи досягнення інтуїтивних осяянь і емоційних инсайтов, роздуми про езотеричному значенні божественних імен та їх поєднань, а також інтелектуальний аналіз філософських, етичних і містичних концепцій. Найчастіше медитація служить супроводом до особистої, неформальній молитві або, рідше, до участі в формальному іудейському богослужінні. Традиційне єврейське назва медитації - хітбодедут (букв. "Усамітнення"); використовується також більш вузький термін - хітбоненут (букв. "споглядання"), що описує понятійно-орієнтований метод інтелектуальної медитації 1 .

споглядання), що описує понятійно-орієнтований метод інтелектуальної медитації   1

До категорії каббалистических медитацій відносяться багато методи, розроблені Авраамом Абулафія, Ісааком Сліпим, Азріелем з Жерони, Моше Кордоверо, Йосефом Каро, Ісааком Луріей і Хаімом Віталієм 2 . Медитативна, або екстатична, каббала становить одне з трьох підрозділів каббали - поряд з теософській і практичної каббалой. Практична, або прикладна, каббала ставить своїм завданням зміни на фізичному плані, тоді як медитативна каббала орієнтується на осягнення духовної реальності і разом з теософській каббалой становить так звану кабалу іюніт - теоретичну, або споглядальну, каббалу 3 .

Основне завдання медитативної каббали - єднання людини з Богом за допомогою медитації на іудейські імена Бога, різні поєднання букв староєврейського алфавіту і каванот (містичні наміри, вкладені в молитви і виконання заповідей-мицвот). Крім того, стандартне іудейське богослужіння в кабалі інтерпретується як комплекс езотеричних медитацій, що забезпечують обраним містиків сходження душі до Бога. Медитативна молитва могла б зблизитися з теургической практикою, якби її розглядали не стільки як прохання, звернену до Бога, скільки як магічний процес. Але в контексті традиційної іудейської каббали згаданого зближення не відбувається: прикладна каббала вважається долею нечисленних праведників, які впливають на божественне веління НЕ магічними методами, а за допомогою особливо ефективних молитов-прохань.

ранній період

Медитації практикувалися в іудаїзмі з найдавніших часів. Так, дієслово lasuach (в російській синодальному перекладі - "подумати"), спожитий стосовно до патріарха Ісака в Побут. 24:63 ( "як вечір наставав Ісаак вийшов у поле подумати ..."), все коментатори тлумачать як певний різновид медитації 4 . Крім цього, в Старому завіті зустрічаються і інші вказівки на те, що в іудаїзмі побутувала розвинена традиція медитації. Містичне вчення про Меркава (колісниці-престолі Бога, Єз. 1: 4-28) і гекалот (небесних палацах), викладене в самих ранніх відомих нам езотеричних текстах іудаїзму (I-II ст. Н.е.), також спирається на метод сходження душі до Бога за допомогою медитації.

Історична каббалістична практика, заснована на каванот (медитаціях) на імена Бога. Імена розглядалися як ключі до небесних брам (хоча вважалося, що в деяких випадках ці ворота можна відчинити звичайними сльозами). Ангели, що живуть на небесах, можуть як підносити молитви до Бога, так і перегороджувати їм шлях.

Авраам Абулафія

Авраам Абулафія

Авраам Абулафія (1240-1291), засновник школи "пророчою", або "екстатичної", каббали, написав посібник з медитації на єврейські букви і слова з метою досягнення екстатичних станів 5 . Вчення Абулафія є особливий напрямок іспанської каббали, не заснований на книзі "Зогар" і викликало чимало суперечок і заперечень (зокрема, з боку раббі Шломо бен Адерета, видатного талмудиста тієї епохи) .Проте, система медитацій, розроблена Абулафія, склала важливу частину вчення, розвинутого Ісааком Луріей і його учнем Хаімом Віталієм. Завдяки перекладам і дослідженням Аріє Каплана вдалося встановити, що твори Абулафія спираються на втрачену нині езотеричну традицію медитативних технік, яка передавалася усно з часів давньоєврейських пророків 6 . Незважаючи на те, що в історії теософській каббали Абулафія залишився маргінальною фігурою, його методи мали великий вплив на розвиток єврейського містицизму в цілому. У XVI столітті роботу по його системі продовжив єрусалимський каббалист Ієгуда Альботіні.

Інші середньовічні методи

Особливі системи медитації розробили Ісаак з Акко (XIII-XIV ст.) І Йосеф Тайтацак (1505-1573), що випробував вплив Абулафія. Тайтацак, ймовірно, був останнім з каббалістів, які рекомендували медитувати в так званій "позі пророків", тобто затиснувши голову між колін (як пророк Ілля на горі Кармел, і ранні містики Меркава). Розмірковуючи про містиків, які практикують медитацію, він писав:

Вони схиляються, як очерет, опускаючи голову між колін, поки все почуття їх не звернуться в ніщо.Через це позбавлення почуттів вони споглядають Горний Світло на власні очі, а не як символ " 7

.

Моше Кордоверо

Моше Кордоверо

Моше Кордоверо (1522-1570), провідний представник цфатской школи каббали, вчив, що в медитації слід зосередитися не самих сефірот, а на укладеному в них світлі нескінченного (Ацмуто - сутність Бога). Пам'ятаючи, що все походить від безкінечного, містик молиться "Йому, а не Його атрибутам" і розмірковує про те, як саме через ті чи інші сефірот проявляється Бог. Стосовно до тетраграмматон це означає медитацію на що входять до нього голосні звуки: вважається, що в них також укладено світло нескінченного. На це вказують точки вивіреності (некудот), розташовані під кожною з чотирьох букв Тетраграмматон: для кожної сефіри вони різні: "Кожна сефіра наділяє собою Нескінченний Світло по-своєму". Для Тетраграмматона відомо безліч каббалистических перестановок некудот, кожна з яких має свій особливий духовний зміст.

СефіротЗнаки вивіреності (некудот)

Кетер (Вінець) Камацу Хокма (Мудрість) патах Біна (Розуміння) Цере Хесед (Милосердя) Сеголен Гебура (Суворість) Шва Тіферет (Краса) Холам Нецах (Перемога) Хірік Хід (Пишність) Кубуц * Йесод (Підстава ) Шурук * Малкут (Царство) Голосні відсутні
* У сучасному івриті кубуц і шурук вимовляються однаково, тому не можна з упевненістю стверджувати, що кубуц відповідає Хід, а шурук - Йесод (а не навпаки).

Ісаак Лурія

Ісаак Лурія

Ісаак Лурія (1534-1572), основоположник сучасної каббали, систематизував каббалістичну теорію і представив її у вигляді розвивається космологічної схеми. Завдяки цьому з'явилася можливість ввести нові медитативні практики - так звані йіхудім ( "з'єднання"), засновані на динамічній взаємодії парцуфім. Ці методи медитації зайняли провідне місце в роботах пізніших каббалістів. Лурія наказував використовувати йіхудім як каванот ( "намірів") і для громадського молитовного богослужіння, і для виконання заповідей, і для відокремлених медитацій, спрямованих на досягнення Руах ха-Кадош. За прикладом Лурии містики цфатской школи стали медитувати, тягнучись на могилах святих, щоб удостоїтися бесіди з їхніми душами.

Хаїм Віталь

Хаїм Віталь (бл. 1543 - 1620) був найвидатнішим з учнів Ісаака Лурии. Він опублікував більшу частину праць Лурии і виклав в своїх книгах принципи його вчення, розширивши спектр медитативних практик на основі більш ранніх джерел. Методам медитації присвячений трактат Виталя "Шаарей кдуша" ( "Врата святості"), четверта частина якого, найбільш езотерична, аж до недавнього часу залишалася неопублікованою. Серед інших практик, Віталь описав метод Йозефа Каро, за яким той досягав спілкування зі своїм "небесним Магід" (учителем):

Медитуй, залишившись в будинку один і загорнувшись у талес [молитовну шаль].Сядь, і закрий очі свої, і вийди за межі тілесного, як якщо б душа твоя покинула тіло і кинулася на небеса.Після цього зняття покривів / сходження читай одну-єдину Мішну, яку забажаєш [тобто, будь-який із законів, тлумачених в Мишне], багато разів поспіль і так швидко, як тільки зможеш, вимовляючи слова чітко і не пропускаючи жодного слова.Сповнені наміри пов'язати свою душу з душею мудреця, який викладає цю Мішну.
Для цього прагни до того, щоб уста твої стали всього лише посудиною / руслом для програвання букв, з яких складаються слова обраної Мішни, а голос, що виходить із судини вуст твоїх, [наповнився] іскрами твоєї внутрішньої душі, що виходять з уст і читають цю Мішну .Так душа твоя стане колісницею, на якій зможе з'явитися світу душа мудреця, пануючого над цією Мишной.
Повторюючи слова Мішни, в якусь мить ти можеш відчути повне знемога.Якщо ти гідний, то душа цього мудреця тоді може прийти і вселитися в уста твої.Це станеться в ході читання Мішни.Ти будеш ще читати, а він вже заговорить з тобою твоїми ж власними устами і вітає тебе.Вуха твої почують його слова, бо ти будеш говорити не від себе.Це він буде говорить твоїми вустами.У цьому таємниця вірша: "Дух Господній говорить в мені, а слово Його на моїм язику!" (II Цар. 23: 2). [8]

.
1. Kaplan, A., Meditation and Kabbalah.

2. Scholem, GG, Major Trends in Jewish Mysticism.

3. Ginsburgh, Y., What You Need to Know About Kabbalah (Aryeh Kaplan, introduction).

4. Kaplan, A., Meditation and the Bible, p. 101.

5. Jacobs, L., Jewish Mystical Testimonies, pp. 56-72.

6. Kaplan, A., Meditation and the Bible; Kaplan, A., Meditation and Kabbalah.

7. Kaplan, A., Meditation and Kabbalah, p.165.

Переклад і складання (с) Анна Блейз


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация