Кабмін і НБУ: конфлікт чи співробітництво? / Український інститут майбутнього

Кабмін і НБУ: конфлікт чи співробітництво?

Між Кабміном і НБУ виник конфлікт через чергового підвищення облікової ставки. НБУ допускає, що і в подальшому буде підвищувати облікову ставку. Про це йдеться у підсумках засідання членів комітету з монетарної політики НБУ щодо рівня облікової ставки, опублікованих 6 лютого Нацбанком.

«Більшість членів комітету з монетарної політики прийшли до думки про те, що існує ймовірність подальшого підвищення облікової ставки в найближчій перспективі при відсутності істотних ознак зниження інфляційного тиску», - йдеться в протоколі останнього засідання.

Експерт з економічного аналізу та транспортній інфраструктурі Пилипчук Ярослав прокоментував цю новину.

Можливе підвищення облікової ставки вище 16% - це реакція НБУ на високі інфляційні очікування населення і бізнесу. У 2018 році основними проінфляційна факторами є: збільшення соціальних витрат.

За оцінкою UIF, збільшення мінімальної заробітної плати до 4100 грн, може підняти в 2018 році інфляцію на 2-3 п.п., від прогнозованого рівня НБУ в розмірі 8,9%. В Україні низька продуктивність праці, тому немає економічної можливості для збільшення соціальних витрат і заробітних плат. У порівнянні продуктивність праці українського робітництва в 3 рази нижче, ніж в Росії.

У порівнянні продуктивність праці українського робітництва в 3 рази нижче, ніж в Росії

подальше зростання ціни на сирі продукти харчування. Скорочення пропозиції окремих видів продовольчих товарів, зростання світових цін та зовнішнього попиту на вітчизняні продукти харчування, перш за все на м'ясні та молочні, було основною причиною того, що в 2017 році інфляція відхилилася від цільового орієнтиру (+ 2,8 п.п.).

)

можливе зростання світових цін на нафту. Внаслідок цього - подорожчання палива на внутрішньому ринку, збільшення ціни на газ, централізоване опалення та гарячу воду для населення. Згідно з прогнозом МВФ, середньорічні ціни на нафту «Brent» в 2018 році можуть зрости на 11,7%.

відповідно до інфляційних звітом НБУ за січень 2018 року, посилення обмінного курсу євро і валют країн Центрально-Східної Європи щодо долара США. Як наслідок - підвищення ціни імпортованих європейських товарів.

Наміри збільшення облікової ставки - це підтвердження того, що для НБУ стабільність грошової одиниці України є першочерговим завданням. Відповідно до Конституцією України і 6 статті Закону України «Про національний банк України». Внаслідок цього суттєво обмежуються монетарні інструменти стимулювання економіки.

Чи є цей крок ефективним з огляду на макроекономічної доцільності?

В Україні більш жорстка монетарна політика може частково вплинути на зменшення інфляційного тиску, оскільки не всі причини інфляції є монетарними.

За оцінкою UIF, для боротьби з інфляцією більш ефективно:

  • стимулювати зростання заробітної плати шляхом зростання економіки за рахунок підвищення продуктивності праці в секторах з високою доданою вартістю. Одним з рішень є створення спеціальних економічних зон. Це стане драйвером для залучення інвестицій і реалізації експортного потенціалу. Успішна реалізація потенціалу СЕЗ може призвести до додаткового 10% щорічного збільшення ВВП, створення 319 тисяч нових робочих місць;
  • проведення політики імпортозаміщення буде стимулювати розвиток малого і середнього бізнесу в Україні;
  • проведення реструктуризації боргів в 2018-2019 рр.

Тому рішення НБУ про можливе підвищення процентної ставки - це вимушений крок, оскільки забезпечення економічного зростання не є першочерговим завданням Центрального Банку, що не є правильним.

Необхідна ефективна комунікація між Кабміном і НБУ. Кабмін не повинен проголошувати рішення, що можуть привести до інфляції. Уряду необхідно сфокусуватися на проведенні структурних реформ, які зменшать інфляційний тиск. НБУ не повинен обмежувати економічне зростання країни. Для цього необхідно розширити монетарні інструменти регулювання шляхом розвитку фінансового ринку України, ринку ОВДП. В майбутньому переглянути стратегічні цілі діяльності НБУ.

Також в Україні існує проблема оцінки рівня інфляції, яка є застарілою. Для того щоб визначити цінові зміни потрібно порівняти ціни базового року з цінами наступних (і попередніх) років. Згодом значно змінюються не тільки ціни, а й товари і послуги. Тому існує проблема оцінки тих речей, яких не було. Індекс інфляції в Україні не може бути абсолютно точним показником того, наскільки подорожчали товари, тому необхідно переглянути методику оцінки інфляції.

Таким чином, підвищення процентної ставки не є ефективним кроком зниження інфляції. Це - стандартна процедура, в рамках якої діє НБУ, оскільки у регулятора обмежена кількість монетарних інструментів, в тому числі з причини слабкого розвитку фінансового ринку.

Тільки ефективна взаємодія між Кабміном і НБУ, єдина політика забезпечення зайнятості та цінової стабільності забезпечить економічне зростання і підвищить добробут громадян.

Кабмін і НБУ: конфлікт чи співробітництво?
Чи є цей крок ефективним з огляду на макроекономічної доцільності?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация