КАЧКИ мегаполісів

Незамерзаючі водойми - порятунок для водоплавних птахів.

Зміна чисельності зимуючих в столиці качок в різні роки.

<

>

Останній перепис зимуючих в столиці качок, проведена біологами, ще раз показала, що число водоплавних в місті прямо залежить від благополуччя городян.

Московських качок перераховують вже в 24-й раз починаючи з зими 1985/86 року. За даними обліковцем, в цьому році зиму в Москві переживали 20 600 качок, тобто на чверть більше, ніж у минулому сезоні. Це незважаючи на те що попередня зима була теплішою нинішньої.

Якщо подивитися дані чисельності московських качок за всі роки обліку, то з'ясовується, що пік числа водоплавних припав на 1989-1990 роки (28 тисяч), після чого почався різкий спад, і до 1998 року в столиці залишалося зимувати не більш 7,5 тисячі птахів . Починаючи з 2000 року їх чисельність знову стала зростати. Біологи помітили, що ці спади і підйоми співвідносяться зі змінами рівня життя москвичів: як живеться городянам, так живеться і міським качках. Орнітологи встановили, що зимують московські качки утворюють дві групи, різні за способом життя і поведінки. Одна група тримається на Москві-річці, в основному в нижній течії, в районі Капотня і Братееве. Ці птахи щодо дикі: вони полохливі, не підпускають до себе людину і харчуються в основному самостійно. І як наслідок, більше залежать від природних факторів, в холодні зими їх стає менше. Інша група качок воліє малі річки і ставки, де гуляють жителі навколишніх мікрорайонів і годують птахів. Ці водоплавні не бояться людини і навіть накопичуються в людних місцях. У «голодні роки», як вважають дослідники, частина їх перемістилася на Москву-ріку. Зараз же на московських річках - Яузе, Лихоборке, Сетуни, Сходні - число птахів збільшилася, так само як і на ставках в Измайлове, Бітце, Царицині, Кузьминках. Багато птахів зимує в Московському зоопарку.

Переважна більшість зимуючих качок - крижні (самці з яскраво-зеленою головою і непримітні самки). З інших видів - яскраво-помаранчеві огарі (528 птахів), які влітку впевнено освоюють московські водойми, а зимують тільки в зоопарку, звідки вони і почали розселятися по Москві, ошатні чорно-білі гоголі (299) - качки, що гніздяться в дуплах, чубаті чернети (32), червоноголові нирки (22), чомги (4), великі крохалі (14), чирки-свістункі (7), чёрношейние поганки (5-6).

Водоплавні, так само як і інші птахи, і наземні тварини, впевнено освоюють міське середовище. У мегаполісі для них багато плюсів: пом'якшений міський мікроклімат, рясна їжа, відносна безпека і, головне, незамерзаюча вода. У столиці, наприклад, крім Москви-ріки ще 30-35 малих річок, понад 300 ставків і три озера, багато водойми частково або повністю вільні від льоду завдяки численним тепловим скидів, перемішування води і її збагачення мінеральними і органічними речовинами. А до сусідства людини, якщо воно нічим не загрожує, наші пернаті брати швидко звикають.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация