Кадиров Ахмад Хаджі, Біографія

Ахмад Кадиров народився 23 серпня в Караганді. У 1957 році сім'я Кадирова переїхала з Казахстану в Чечено-Інгушетії (село Центорой, Курчалоївський район). Чеченець. Належить до тейпу Беной. У 1968 році закінчив Бачіюртовскую середню школу. У тому ж році пройшов навчання на курсах комбайнера в ст. Калинівська Наурского району.

З 1969 по 1971 роки працював в рисоводческая радгоспі «Новогрозненскій» Гудермеського району.
З 1971 по 1980 рр. працював в будівельних організаціях у Нечорнозем'я і Сибіру.
У 1980 році за направленням Гудермеського соборної мечеті надійшов до Бухарського медресе Мір-Араб (Miri-Arab Madrasah). Пізніше закінчив Ісламський інститут (High Islam University) в Ташкенті. На початку 90-х років навчався на шаріатському факультеті Йорданського університету. Належить до суфійського тарикату "кадирийа".
У 1989 - 1994 рр. - ректор Ісламського інституту (Чечня, с. Курчалой).
З 1993 року - заступник муфтія Чечні.
У 1994-1996 роках брав участь у військових діях в рядах чеченських бойовиків проти федеральних сил. Був нагороджений орденом Ічкерії "Честь нації". У 1995 році на сході польових командирів в селі Ведено Джохар Дудаєв призначив Кадирова верховним муфтієм Чеченської Республіки. В якості нового духовного лідера Ічкерії Кадиров оголосив джихад (священну війну) Росії. За деякими відомостями, був одним з ініціаторів створення в республіці шаріатських судів.
У 1996 році був одним з учасників переговорів Олександра Лебедя і Аслана Масхадова в Старих Атагах.
Восени 1996 року став головою новоствореного Муфтіяту Чеченської Республіки Ічкерія.
Протягом 1997 - 1998 рр. у відносинах Кадирова і Масхадова намітився розрив. Муфтій Кадиров відомий як переконаний противник ваххабізму, а протягом двох років після укладення Хасавюртського угод, позиції як місцевих так і прийшлих ваххабітів в Чечні помітно посилилися. У 1996-1998 рр. - один з прихильників ваххабізму - Хусейн Хаджі Батукаєв - очолював Верховний Шариатский суд Республіки Ічкерія. Він був відправлений у відставку тільки влітку 1998 року (остаточно - в жовтні). 14-15 липня 1998 року ваххабитские угруповання (в тому числі, загони шаріатського гвардії, Ісламського полку особливого призначення) вчинили напад на полк національної гвардії під командуванням Суліма Ямадаєва, розквартирований в Гудермесі. Сулім Ямадаєв - польовий командир (звання - бригадний генерал), родич і соратник муфтія Кадирова, в ході першої чеченської кампанії воював проти федеральних сил, після укладення миру люди Ямадаєва базувалися в Гудермесі і найближчих районах.
25 липня 1998 року в Грозному з ініціативи Кадирова відбувся Конгрес мусульман Північного Кавказу. Учасники конгресу засудили ваххабізм і звинуватили в "непряму підтримку" ваххабітів Росію. Глави мусульманських управлінь Чечні, Дагестану і Інгушетії постановили вважати будь-яку діяльність ваххабитских груп і організацій в республіці незаконною. Кадиров зажадав від керівництва Ічкерії розпустити збройні угруповання ваххабітів і вислати релігійних проповідників. Декількома днями раніше президент Масхадов підписав укази про відставку двох членів Верховного Шаріатського суду, які виступали на підтримку ваххабітів, а також про висилку з республіки двох ваххабитских проповідників (чеченців з Йорданії). Однак, за деякими даними, пізніше Масхадов відклав виконання указу про висилку ваххабітів на особисте прохання Шаміля Басаєва.
25 травня 1999 року в результаті замаху на Кадирова, вчиненого в Грозному, загинули п'ятеро його охоронців. Троє з них були рідними племінниками муфтія.
Після вторгнення в серпні 1999 року загонів Басаєва і Хаттаба на територію Дагестану Кадиров відмовився брати участь у новій війні проти Росії, оголосив Гудермеський, Курчалоєвського і Ножайюртовскій райони Чечні "зоною, вільною від ваххабізму". 25 вересня 1999 року в мітингу в Гудермесі Кадиров і польові командири брати Ямадаєви заявили, що готові виступити проти ваххабітів зі зброєю в руках.
10 жовтня 1999 року Аслан Масхадов своїм указом відсторонив Кадирова з посади верховного муфтія Чечні, оголосив муфтія "ворогом чеченського народу", який "підлягає знищенню".
На початку листопада 1999 року завдяки муфтія Кадирову і його прихильника Ямадаєву федеральні сили, які продовжили антитерористичну операцію на території Чечні, практично без втрат увійшли в Гудермес - другий за величиною місто республіки. Польовий командир Сулім Ямадаєв відмовився підкорятися наказу Масхадова про оборону міста і фактично здав Гудермес російським військам. Бойовики Ямадаєва не дозволили увійти в місто емісарам Шаміля Басаєва і Руслана Гелаева, які прибули для переговорів.
12 червня 2000 року Володимира Путін підписав указ про призначення верховного муфтія Чечні Ахмада Кадирова главою тимчасової адміністрації Чеченської Республіки. Після призначення Кадиров склав із себе повноваження верховного муфтія Чечні.
15 червня 2000 року Аслан Масхадов в інтерв'ю радіо "Свобода", відповідаючи на запитання про своє ставлення до призначення Кадирова, заявив: "Він призначений керівниками держави, яке веде війну з моїм народом. Я вважаю, що це призначення - чергова трагедія, продовження трагедії для мого народу. З досвіду тієї війни - був призначений Завгаєв, війна тривала ще півроку. тобто, ця війна триватиме мінімум ще півроку. він глава тимчасової адміністрації на тимчасово окупованій території. для чеченського народу він - націонал-зрадник ".
12 серпня 2000 року Кадиров виступив по місцевому телебаченню і закликав воюючих чеченців скласти зброю. Звертаючись до польовим командирам, Кадиров заявив, що отримав від президента Росії "повноваження амністувати учасників незаконних збройних формувань, не причетних до вчинення особливо тяжких злочинів". Аслана Масхадова новий глава чеченської адміністрації запропонував або виїхати на проживання до сина в Малайзію, або залишитися в Чечні, виконавши "пред'явлені йому народом вимоги".
У січні 2001 року Ахмад Кадиров дав згоду очолити Раду директорів чеченського філії компанії "Роснефть".
19 січня 2001 року Президент РФ видав указ "Про систему органів виконавчої влади Чеченської Республіки", згідно з яким адміністрація Чеченської Республіки перестала бути "тимчасової". Глава адміністрації отримав право призначати і звільняти з посади свого заступника - Голови Уряду Чеченської Республіки (за погодженням з повноважним представником Президента Російської Федерації в Південному федеральному окрузі).
У серпні 2003 року вступив у виборчу кампанію з виборів Президента Чеченської Республіки. Висунувся на вибори в якості самостійного кандидата, відмовившись від офіційної підтримки партії "Єдина Росія".
5 жовтня 2003 обраний на пост Президента Чеченської Республіки (за Кадирова проголосували понад 80 відсотків виборців).
9 травня 2004 загинув в результаті терористичного акту в Грозному. Під центральною трибуною на стадіоні, на якому проходив концерт з нагоди святкування Дня Перемоги, спрацював потужний вибуховий пристрій. Крім Ахмада Кадирова загинув також голова Держради Чечні Хусейн Ісаєв, важкі поранення отримали командувач Об'єднаним угрупуванням військ на Північному Кавказі генерал-полковник Валерій Баранов, міністр внутрішніх справ Чечні Алу Алханов, комендант Чечні Григорій Фоменко.
У травні 2004 року син Ахмада Кадирова - Рамзан був призначений першим віце-прем'єром в уряді Чеченської Республіки (зберіг цей пост в Уряді ЧР, сформованому новим Президентом Алу Алхановим в жовтні 2004 року).
Нагороджений орденом Дружби (серпень 2001).

У 2003 році отримав науковий ступінь кандидата політологічних наук. Дисертацію на тему "Російсько-чеченські відносини: генезис, сутність, шляхи вирішення" захистив в Інституті соціально-політичних досліджень РАН.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация