Кайрат Рискулбеков: біографія

  1. Кайрат Рискулбеков: біографія Народного Героя
  2. Кайрат Рискулбеков: реабілітація і пам'ять

Для жителів Казахстану Кайрат Рискулбеков назавжди залишиться символом національної боротьби. Студент-першокурсник Қайрат був несправедливо засуджений і репресований. Він трагічно загинув на 22 році життя. Дізнаємося більше про яскраве і трагічне життєвому шляху Қайрата Рисқұлбекова.

Кайрат Рискулбеков: біографія Народного Героя

Кайрат Рискулбеков народився в 1966 році в Мойинкумском районі. Хлопчик виховувався в родині працівників радгоспу Даметкен і Ногайбая Рискулбекових. Юний Қайрат з дитинства відрізнявся лідерськими якостями, працьовитістю і допитливістю.

Початкову освіту Рискулбеков отримав в школі-інтернаті Новотроїцька. Хлопчик тягнувся до знань, допомагав молодшому братові. Крім того, він з великим ентузіазмом брав участь в шкільних заходах:

  • випускав стінгазету;
  • в 13 років вступив до лав комуністичної спілки молоді;
  • був секретарем шкільного комітету комсомолу.

Қайрат ходив в спортивну секцію боксу, до чого долучив і молодшого брата.

Довгий час батьки і друзі юнака не знали про те, що він пише вірші. Найбільш душевні і зворушливі твори Рискулбеков склав в найважчі хвилини свого життя.

Для жителів Казахстану Кайрат Рискулбеков назавжди залишиться символом національної боротьби

Фото: rus.azattyq.org

У 18 років юнак пішов в армію. Він став десантником, служив в Афганістані і отримав звання сержанта. Қайрат повернувся зі служби в 1986 році.

Тоді здійснилася давня мрія юнака: він приїхав в Алма-Ату і поступив в архітектурно-будівельний інститут. Це була його друга спроба: перший раз Рискулбеков пробував стати студентом до армії.

Однокурсники відгукувалися про молоду людину як про дуже активному і цілеспрямованому людині. Свої лідерські якості та організаторські здібності Қайрат задіяв і в інституті:

  • він був членом студентської профспілкової організації, дружинником;
  • виконував обов'язки ревізора по харчуванню.

У Рискулбекова були теплі і дружні відносини з однокурсниками: він часто читав їм свої вірші, пригощав їжею, яку надсилали з дому. Хлопці збиралися щосуботи на студентські посиденьки.

Події грудня 1986 року назавжди змінили життя Қайрата Рисқұлбекова.

В Алма-Аті 17 грудня люди, незадоволені тим, що знято з посади першого секретаря компартії Казахстану Дінмухамед Кунаев, вийшли на демонстрацію. Мітингувальники вимагали призначити на посаду корінного казаха.

Мітингувальники вимагали призначити на посаду корінного казаха

Фото: ratel.kz

Після Алма-Ати хвилювання прокотилися й іншими містами республіки. Грудневі події мали важливе значення для СРСР: раніше ніколи не було настільки масових мітингів проти комуністичного ладу і центральної диктатури.

Студенти архітектурно-будівельного інституту дізналися про мітинг по радіо. Крім того, очевидці подій розповідали їм, що під час демонстрації міліціонери били жінок.

Уже 18 грудня, незважаючи на заборону ректора і декана виходити на мітинг, група студентів, серед яких був Қайрат, вирушила на демонстрацію. Конкретних цілей у молодих людей не було: вони хотіли побачити все на власні очі.

На той момент мирний мітинг перейшов в масові зіткнення: демонстрантів при мінусовій температурі обливали крижаною водою з водометів, на них були нацьковано міліціонери, дружинники, солдати регулярних військ і курсанти.

Багато хто тікав з демонстрації, однак Рисқұлбеков побачивши все, що відбувалося, не міг залишатися осторонь.

Юнак захищав своїх товаришів і, крім того, відбив дівчину-казашку у міліціонера, який бив її і тягав за волосся.

Қайрату Рисқұлбекову пощастило менше за інших: він виявився на фото і відеокадрах з місця події. Подальша доля молодої людини складалася так:

  • Уже 1-го січня 1987 року його взяли під варту і помістили в камеру.

Юнак пройшов через жорстокі багатогодинні допити і знущання з боку співробітників правоохоронних органів.

  • На Қайрата Рисқұлбекова посипалися необгрунтовані і непідтверджені звинувачення:
  1. Йому інкримінували вбивство працівника телецентру Савицького.
  2. Було заявлено, що молода людина жорстоко побив міліціонера Алмабекова.
  3. Кайрата звинуватили в тому, що при його участі спалили 9 машин і пошкодили 150.

Крім того, юнак нібито допомагав бити кілька сотень правоохоронців і військових.

  • Незважаючи на заяви самого Кайрата і його друзів - свідків подій, які стверджували, що звинувачення не мають нічого спільного з дійсністю, Верховний Суд Казахської РСР засудив Қайрата Рисқұлбекова до розстрілу.
  • Вчені, письменники і видатні політики Америки, Польщі та Угорщини були обурені несправедливістю.

Вони відправляли листи на ім'я Михайла Горбачова, в яких вимагали скасувати смертну кару Рисқұлбекову.

  • Під тиском громадськості вирок пом'якшили: молодої людини засудили до 20-ти років позбавлення волі.

Фото: itau.kz

Довгі 11 місяців ув'язнення, допити і цькування виснажили ні в чому не винного юнака до межі.

Кайрат писав матері, що винен лише в тому, що виконував свій обов'язок громадянина і чоловіка.

Єдине, що він дійсно зробив, - захистив дівчину. Вбити або нанести тяжкі ушкодження хлопець не зміг би ніколи.

Обставини смерті Қайрата Рисқұлбекова досі точно не встановлені. Молоду людину з якихось причин, замість Свердловська, відправили в Семипалатинськ.

У в'язниці 21 травня 1988 року Қайрата Рисқұлбекова знайшли мертвим: він повісився.

Варто відзначити, що напередодні в камеру юнаки підселили укладеного Власенко, якого судили за вбивство. Що сталося насправді, невідомо досі.

Тіло Рискулбекова не дозволили вивезти на Батьківщину, на його похороні не було нікого з близьких.

Кайрат Рискулбеков: реабілітація і пам'ять

Трагічна доля Кайрата Рискулбекова зачепила багатьох жителів Казахстану. Його пам'ятають, їм захоплюються, його ставлять в приклад підростаючому поколінню.

Жорстокий вирок і що послідувала за ним смерть хороброго хлопця обурили громадськість. Відомі культурні та політичні діячі, поряд з сім'єю і друзями Кайрата, ставили перед собою мету очистити його добре ім'я.

Після численних листів депутат М. Шаханов виступив на з'їзді народних депутатів СРСР. Його метою було організувати об'єктивну незалежну комісію, щоб з'ясувати обставини подій грудня 1986 року і, зокрема, законність вироку Кайрат Рискулбекову.

Читайте також: Ахмет Байтурсинов: біографія

До складу комісії увійшли понад 200 експертів в різних областях: слідчі, юристи, криміналісти, співробітники МВС, економісти, політологи, письменники, представники правозахисних організацій та ін.

Комісія встановила: проти Кайрата в суді свідчили підставні особи, багато фактів були підтасовані, юнака змушували визнати провину під погрозами розправи над його сім'єю.

Експерти прийшли до висновку, що вирок не мав законних підстав.

Через чотири роки після смерті молодого патріота, в 1992 році, він був виправданий і реабілітований. Батьки і брати Рискулбекова позбулися ярлика родичів «ворога народу».

У 1996 році Нурсултан Назарбаєв видав указ, згідно з яким Қайрату Рисқұлбекову присвоїли звання «Халиқ Қаһармани» - Народного Героя Казахстану. У тому ж році його нагородили Орденом Вітчизни.

Могила Кайрата Рискулбекова і донині знаходиться в Семипалатинську (нині Шім'ї).

Ногайбай Рискулбеков протягом 3-х років не міг знайти могилу свого сина, щоб поховати його в рідному селі.

Небайдужі мешканці Семипалатинська і працівники в'язниці, незважаючи на погрози, знайшли напівзруйновану місце поховання Кайрата.

Дирекція школи №33, яка розташована недалеко від могили патріота, взяла на себе зобов'язання доглядати і облагородити місце поховання. Даметкен і Ногайбая Рискулбекових попросили залишити могилу в Семипалатинську.

Сьогодні над могилою Народного Героя височить гранітний монумент. Її регулярно відвідують вчителі та учні школи №33, яка тепер носить ім'я Кайрата Рискулбекова.

У цьому навчальному закладі відкрито музей, в якому представлені особисті речі, листи, зошити, фотографії та записні книжки патріота. Експонати для колекції надали батьки Кайрата і школа Мойинкумского району.

На честь Кайрата Рискулбекова названі:

  • парки культури і відпочинку в Семєї і Таразі;
  • вулиця в Алмати, на якій знаходиться будівельний інститут, де вчився Кайрат;
  • школа в селі Бірлік;
  • юнацька організація «Жас Кайрат»;
  • молодіжні турніри з боксу та волейболу.

Кайрат Рискулбекову спорудили пам'ятники, плити і бюсти по всьому Казахстану, серед яких:

  1. Пам'ятник в Таразі. Його встановили в 1996 році. Автори - С. Дембай, Б. Мусаєв, Н. Бакеев. Величний пам'ятник складається з трикутних призм, трьох ступенів і п'єдесталу. Скульптура виконана з міді, а підстава - з мармуру.
  2. Пам'ятник в Семєї. У 2002 році в парку імені Кайрата Рискулбекова встановили пам'ятник. Скульптура зображує юнака, що рветься на свободу. Автор скульптури - М. Жанболатов.

Щороку напередодні Дня незалежності Казахстану до пам'ятників приходять небайдужі, щоб вшанувати пам'ять Народного Героя хвилиною мовчання та покласти квіти.

Пам'ять про Кайрат збереглася і в художніх творах.

Багато сучасні автори захоплюються віршами юнаки: їх важко читати без сліз, в них біль і відчай людини, приреченого на смерть.

У 1991 році вийшла збірка віршів, спогадів, листів і афоризмів Рискулбекова під назвою «Могутня гілка дуба». Якби доля юнака склалася інакше, в його особі Казахстан знайшов би великого поета.

Режисер Калдибай Абенов зняв фільм «Аллажар», в якому йдеться про події Грудня 1986 року.

Кінострічка розповідає про звичайного хлопця Азат, життя якого руйнується після масових заворушень: його садять в тюрму, звинувачують в злочинах, катують і знущаються правоохоронці і наглядачі.

Прототип головного героя - Кайрат Рискулбеков. Герой фільму, як і його натхненник, залишається вірним своїй ідеї, країні і народу.

Кінострічку знімали 8 років, її забороняли, відкладали, псували плівку, але автору все ж вдалося закінчити творіння.

Фото: qasym.kz

Кайрат Рискулбеков - велика людина, який віддав життя за національну ідею.

Підростаюче покоління має знати своїх героїв, адже ціною їхнього життя була досягнута така бажана незалежність.

Дізнавайтеся більше про героїв Казахстану!

Читайте також: Сакен Сейфуллін: біографія

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация