Како брзо да ги собере сланина дома. Како да се соберат сланина дома со лук

 1. Како да се соберат сланина во сув зачинета солени?
 2. Како да киснам сланина во саламура?
 3. Свински стомак солен рецепт
 4. Солени свинско стомак во саламура - рецепт
 5. Марината со сланина во саламура дома
 6. Солена сланина во саламура со лук - рецепт дома
 7. Како да киснам сланина во саламура?

Во Украина, каде што салото се смета за производ на неопходната потреба, во речиси секоја колиба се собираат солени сало . Колку повеќе толку подобро. Посебно е вкусна од домашните свињи од природна храна во еколошки чисти подрачја. Граѓаните, за да ги најдат вистинските масти за солење, ќе мора да трчаат низ пазарите.

 • свинско стомак со ленти од месо;
 • ловоров лист;
 • лук;
 • црн пипер;
 • сол

Подгответе ги сите состојки за солење на гранката. Пожелно е да се стопи под дрвјата неколку часа во студена вода, тогаш маснотиите ќе бидат помеки. За солење, земаме исклучително свеж производ, по замрзнување на вкусот на сало, не е ист како што треба.


Измешајте сол и свежо зелен црн пипер и истријте ја оваа мешавина со парчиња свежа сланина со добри вени на месо. Сол се користи само голем камен, мал јодизиран - не е погоден. На 3 супени лажици сол, ставам една лажичка црн пипер. Така што завршениот е апетитен и мирисна, ќе го мешам грашокот пред употреба.Ставете го соленото парче путер во некој сад и испратете го во фрижидерот 2-3 дена. Периодично ја наводнува со солена течност што се формира за време на солењето.На третиот ден отстранете ја маснотијата од фрижидерот и исушете ја со хартиена крпа. Намастете неколку чешниња лук со сол за да формирате кашеста маса.Вметнете ја гранката во средината, без да сечете до крај. Решетки лук масло од сите страни, вклучувајќи го и намалување. Но, прво пробајте парче сланина, ако е добро солено, потоа протријте го лукот со мала количина сол, ако мислите дека сланината не е солена, а потоа додадете повеќе сол на лукот.На врвот на парче сланина, ставете неколку заливи лисја, кои значително го подобруваат вкусот на солени сланина. Филм за храна цврсто завиткајте маснотии и оставете го во фрижидер еден ден. Потоа преминете во замрзнувачот. Таму може да се чува подолго време. Многу вкусна и излегува.

Состојки:
парче свинско стомак или маснотии
сол
лук
Метод на подготовка:
1. Секој кој соли масти веројатно има личен рецепт. Зборуваме за тоа како да солеме сланина или сланина, врз основа на нивното искуство.
Всушност, за редовно солење ви треба само маснотии, сол, лук и малку трпение. Солта може да биде дебела без ленти и назабени - кој сака што. И може да земете парче свежо свинско стомак - со добри слоеви месо - о-о-рј вкусни работи.
2.Така, со нож, ги отстрануваме можните честички од прашина од парче сланина или сланина. Ако е смазка, тогаш е подобро да се отстранат малите коски. Намалете ги чешачките на кожата во 2-3 см.
3. Исчистете го и исечете лук во чинии. Сол е потребно, се разбира, само голем.
4. Ние ја ставаме маснотијата на чиста парче ткаенина, во која подоцна ја завиткаме. Се шири сече на маснотии, посипете со сол, држете се до еден од ѕидовите на парчиња лук. Поврзете го засекот, отворете го следниот - и така натаму до последниот.
5. Бришење на сол и надворешните страни на парче сланина или сланина, посипете го на врвот, ставете го лукот. Патем, ако тоа е брис, тогаш потребно е малку повеќе сол, бидејќи горниот слој е месо. И не плашете се да ја преместите солта - маснотиите ќе ги земаат колку што ви требаат.
6. Ако сакаме сланина со бибер или други зачини - нашата сланина, и ние одлучуваме - истурете ја во парчиња и на врвот.
7. Откако ќе завршите, цврсто се завиткајте во крпа, оставете го на кујнско маса за 8-12 часа, а потоа ставете го во фрижидер за еден ден.
8. По еден ден, подготвувајќи уште едно парче ткиво, земаме маснотии, го расклопуваме и го преместуваме на чиста материја. Стариот размавта од ова време е вреден дел од сол и влага. Посипете сол, ако е потребно, повторно завиткајте - и друг ден во фрижидерот.
9. Сега маст е подготвен, тој е заситен со вистинската количина на сол и лук дух. Лук може да се остави или отстрани - повторно прашање на вкус. Можете да излупите вишок сол. Со еден збор, време е за сланина или сланина да се преместат во замрзнувачот.

Кажи веднаш, зборуваме само за свинско стомак. Свински стомак - дел од трупот, кој се наоѓа на страните на абдоминалниот дел зад лопата. Тоа е наизменични слоеви на масти со тенки слоеви на месо. Брискет обично се пуши, кисела или солена.

Дозволете ни да ви кажам колку е вкусно и брзо солени свинско стомак дома. Солта може да биде "сува" и во саламура. На пазарот избираат прекрасен градник. Месото за солење мора да помине ветеринарна контрола (како што се потврдува со печат од местото на колење или посебен сертификат).

Можете, се разбира, да ја солете сланината со сол, да излезе за јадење и, веројатно, дури и вкусна, но не премногу интересно, затоа е подобро да се солени со зачини.

Како да се соберат сланина во сув зачинета солени?

 • свинско стомак;
 • земјата црн пипер;
 • земјата црвена пиперка, жешка (може да се меша со пиперка);
 • лук;
 • сол голема.

Солта е најудобна во пергаментната хартија, но може да биде во правоаголен сад.

Измешајте во еднакви делови земјата црн пипер, земјата црвен пипер и сол (можете да додадете само малку земјата каранфилче). Исечете го лукот на тенки парчиња низ каранфилче.

На парче гранче правиме парчиња длабоко до кожата, така што ќе добиеме правоаголни парчиња од приближно 5х6-8 см, ќе ги ставаме парчињата лук во парчиња и изобилно ќе истуриме многу сол и бибер. Не плашете се да солете сол повеќе од потребното, маснотиите ќе ги земаат колку што е потребно.

Парче путер со сол и зачини е завиткано во хартија или ставено во контејнер (по можност, ако е емајлиран фах, керамички или стаклен сад, но исто така може да се исуши во пластичен контејнер).

Ставете го пакувањето или садот во фрижидерот на полица 24 часа. Потоа уште 24 часа - во замрзнувачкиот дел. Исечете го сланина во тенки парчиња. Едноставно можете да му служите на овој прекрасен деликатес на чинија или да направите сендвичи со црн леб и прстени на кромид (за чаша домашно црвено вино или чаша вотка или силна горчлива тинктура ... хм ... колку и да е тешко да го проголтате јазикот!).

Како да киснам сланина во саламура?

 • свинско стомак;
 • вода;
 • маса сол;
 • пиперки (слатка и црна);
 • коријандер, сенф, семе од анасон и ким;
 • ловоров лист;
 • каранфил;
 • топла црвена пиперка;
 • лук.

Исечете го златото во правоаголни парчиња приближно 5x6-8 cm во големина.

Потребно е само доволно марината да се истурат парчињата на гранчиња обложени со 1 прст повисоко во тесна сад.

Приближна пресметка за литар: 3-5 лисја од Lavrushka, 8-12 грашок пиперка, 3-5 пупки од каранфилче, 1-2 црвени пиперки, 3-5 чешниња лук, остатокот е опционален (семе од анасон и ким). Солците треба толку многу да се појави сурово јајце или компир.

Солта се раствора во правилна количина на вода, суви зачини, лук и лути пиперки се ставаат во контејнер со парчиња зрно. Варете вода со сол, се вари 3-5 минути и оставете да се излади на 60-40 степени C. В. Истурете ја сланината со зачини преку саламура и затворете го садот (во овој случај не користете пластични садови) со капак, оставете да се излади. ставете го садот на ладно место за 36-48 часа.

Ако додадете на ситнолисната силно светло вино (Мадеира, на пример, или шери) и зачини од земја (црвен и црн пипер, коријандер, бобинки од берберис), ќе станете уште вкусно.

← Кликнете на "Или" и прочитајте ни на Фејсбук

Карфиолот е здрав диететски производ. Се користи за создавање на различни јадења. И денес ние ќе ви кажам колку и како да се готви замрзната и свежа зелка. Запознајте се со нашите совети и земете белешка!

Црниот дроб е корисен и нежен производ, но не сите домаќинки знаат како да готват правилно. И денес ние детално ќе анализираме колку минути да готви свинското, говедското, пилешкото и мисирското црниот дроб. Запознајте се со нашите совети и земете белешка!

Книгата раскажува за различните физички и хемиски својства на храната, како и за готвењето.

Тестото е едноставно, водоводно тесто во кое производите се натопуваат пред пржење во тава, поради што се покриени со сочни крцкави кора. И сега ние ќе ви кажеме како да направите пиво пиво за риба, пилешко, ракчиња.

Прво мора да го изберете точниот пресек на месо. Идеалот може да се нарече оној кој има доволно мекост (ножот лесно влегува), кој е покриен со кожа без дамки и оштетувања, нема мирис, а слоевите на маснотии се еднакви во дебелина. Избор на квалитетен производ, може да се продолжи кон директна анализа на рецепти солени свинско стомак.

Свински стомак солен рецепт

Најмногу проблеми се смета за солење на сув начин, во кој месото се поставува на перница од сол и зачини и оставена под јаремот.

Избирање на парче жито, како и испирање и сушење, ставете ја исечената кожа на слој од сол измешан со кршен и неколку смачкани пиперчиња. Нежно попрскувајте ја самата маст и нејзините странични површини со солената мешавина, покријте ја целата со плоча или капаче и ставете го товарот на врвот. Првиот ден оставете го масното да легне на собна температура (но не на сонце!), А потоа пренесете го парчето во фрижидер и оставете го тоа најмалку три дена. Во зависност од дебелината на парчето, времето на лемење може да потрае до 5 дена.

Солени свинско стомак во саламура - рецепт

Истурање на свинско месо со влажен метод ви овозможува да го зачувате вкусот уште подолго. За стапката на солење, месото е претходно поделено на не премногу големи парчиња и саламура е подготвена. Во прилог на сол (една чаша оди на литар вода), можете да додадете неколку листови на лавра, каранфилни пупки, пиперки и други зачини за саламура во вашата дискреција. Кога марината доаѓа до вриење, таа е покриена со капак и целосно се лади. Следно, во резултат на марината натопи парчиња на гранче. Тие може да се препарираат со миризливи корен зеленчук или чешнички од лук. Оставете ги садовите за месо да се изладат, по една недела делото ќе биде подготвено за дегустација.

За овој рецепт, подобро е да се земе парче месо со не премногу дебел слој на маснотии. Кога се изложени на топлина, маснотиите ќе се топат и со својата висока содржина делото едноставно ќе се распадне откако ќе биде отстрането од вреќата.

Состојки:

 • свинско стомак - 780 g;
 • лук - 1 глава;
 • свежо пиперка, сол;
 • за свинско месо - 1 лажиче.

Готвење

Можете да подготвите мешавина на зачини за месо од она што го имате на рака, и можете да купите готови Можете да подготвите мешавина на зачини за месо од она што го имате на рака, и можете да купите готови  комбинација за свинско месо што е лесно да се најде во било кој оддел на супермаркет комбинација за свинско месо што е лесно да се најде во било кој оддел на супермаркет. Измешајте ги зачините со свежо пиперка и сол, а потоа дистрибуирајте ја смесата преку целото парче свинско месо. Направи тенки и длабоки дупки во наметка и пополнете ги со мелени чешнички од лук. Оставете го сланина најмалку еден час.

Ставете го месото во кесата со бравата, внимателно стегајќи го воздухот од вторите. Ставете го месото во торбата во друга вреќа и врзете го. Врзи сланина со готвење низа. Попречно и ставете го во тенџере со врела вода. Готве месо за два часа, осигурувајќи дека водата го покрива парче.

Ова е местото каде што нашиот едноставен рецепт за солени свинско стопове готвење е завршен. Завршете го готовото месо со фолија и испратете да се олади пред сечењето.

Солени злато е одлична закуска, која по изглед и неспоредлив вкус не е инфериорна во однос на популарните месни деликатеси. И подолу се опишани апсолутно не проблематични, но несомнено најмногу вкусни рецепти сланина во саламура.

Марината со сланина во саламура дома

Состојки:

 • свинско стомак - 1,3 кг;
 • вода - 1,5 л;
 • маса сол - 275 g;
 • allspice и црн пипер (грашок) - 1 суп.л-патки. лажица;
 • коријандер, сенф и кими зрна - 10 g;
 • Lavrushka - 3-4 лисја;
 • каранфил - 3-4 пупки;
 • топла црвена пиперка - 1 ЕЕЗ.
 • лук - 5 чешниња.

Готвење

Исечете го куферот во големи, правоаголни парчиња. Измешајте ги сувите зачини, ситно сецкан лук, топла пиперка и чувајте ги во сад со сланина.

Гответе ја марината. Растворете со сол во вода. Се вари 3-5 минути и малку се излади. Покријте ја саламата со зачини и цврсто затворете го садот со капак, лади, а потоа одреди ги садовите на ладно најмалку 48 часа.

Солена сланина во саламура со лук - рецепт дома

Состојки:

 • гранче - 1 кг;
 • вода - 1,5 л;
 • сол (голем) - 275 g;
 • црн пипер грашок - 1 суп.л-патки. лажица;
 • Lavrushka - 4-5 лисја;
 • (акутна) - 125 g;
 • лук глава;
 • - 3-4 грст.

Готвење

Исечете ја гранката во прилично големи парчиња долга околу 25 см. Варете вода во тенџере, додадете лавурушка, лушпа, сол, аџика и бибер. Во врелото со сапун, утврдете ги парчињата на гранчето и гответе ги 15 минути, а потоа отстранете ги садовите од топлината и завиткајте нешто топло, на пример, ќебе. Оставете го сланината сол на топлина 15 часа, а потоа исушете ги парчињата со ленена салфетка и истријте ги со чист лук. Нека палетата стои во фрижидер најмалку 12 часа, а потоа можете да ја пробате.

Како да киснам сланина во саламура?

Состојки:

Состојки:

Готвење

Исечете го салото во големи парчиња и ставете ги во трилитарски тегла, наизменично со зачини и сецкан лук.

Извадете ја водата, растворете ја солта во неа и истурете ја содржината на теглата со саламура. По околу 24 часа треба да ги избришете мастите со ленено ткаенина за да се олади малку и може да се обидете. Можете да ги протриете парчињата со мешавина од свежа пиперка и оставете ги во замрзнувачот, завиткајте ги во лист од пергамент.

Како да се соберат сланина во сув зачинета солени?
Како да киснам сланина во саламура?
Како да се соберат сланина во сув зачинета солени?
Како да киснам сланина во саламура?
Како да киснам сланина во саламура?
Навигация сайта
Новости
Социальная политика государства
Государственная политика охватывает принципиально главные направления в развитии общества. Вместе с этим решаются стоящие перед различными отраслями общественной жизни конкретные задачи. В связи с этим

Смешанная экономика это
СМЕШАННАЯ ЭКОНОМИКА — (mixed economy) Экономика, в которой сосуществуют государственные и частные предприятия. Некоторые виды экономической деятельности осуществляются индивидами или фирмами, принимающими

Экономика для чайников
Жанр: Экономика В этой книге вы найдете описание самых важных экономических теорий, гипотез и открытий, но без огромного количества малопонятных деталей, устаревших примеров или сложных математических

Антиинфляционная политика государства
Инфляция проявляется в непрерывном обшем повышении цен, падает реальная ценность личных сбережений, хранящихся в виде наличных денег или на счетах. Рост цен неумолимо сокращает мае- су товаров, которую

Реклама
Панель управления
Информация