Каламутна вода, або Чому митниця працює саме так

Корупція - не міф. Чи не міф працівник митниці в "Борисполі", який бере 10% від задекларованої суми, щоб не чіплятися до документів.

Н а одному з шоу Савіка Шустера я озвучив думку, що корупцію в окремо взятому відомстві побороти неможливо.

Деякі з присутніх перекрутили її таким чином, що, мовляв, корупцію побороти неможливо в принципі, підкресливши при цьому, що негоже так говорити чиновнику.

Але! Я як раз наголошую на тому, що митниця - не єдине ланка нашого життя. Не тільки на митниці є корупція, і побороти її, відловив всіх нечистих на руку працівників нашої служби, не можна.

Корупція порівнянна з хворобою. Це не цистит і не застуда, це загальний стан організму. Лікується вона, відповідно, не шляхом уколу конкретного препарату в конкретне місце, а комплексно.

Ми в країні так багато говоримо про корупцію і так довго про необхідність з нею боротися, не маючи відчутних результатів, що виникає відчуття мифичности явища. Разом з тим, корупція - не міф.

Чи не міф - жінка, яка дає сто гривень санітарку, щоб та принесла ліки чоловікові. Чи не міф мати, несуча гроші на ремонт школи в кінці року. Чи не міф водій, який суне пару сотень працівнику ДАІ. І точно не міф бізнесмен, який декларує занижену вартість товару в фурі.

Чи не міф працівник митниці в аеропорту "Бориспіль", який бере хабар - 1% від задекларованої суми, щоб не чіплятися до документів.

Ми знаємо про ці випадки. Ми знаємо про суми, про ланках цього ланцюга, де державна система дає збій, і де виникає корупція. Як керівник митної служби з 5 травня я не можу рубонути шашкою, підняти вила і заявити, що корупцію ми побороли.

Я не можу і не хочу бути популістом. Хоча прем'єр-міністр дав мені три місяці, щоб реформувати службу і побороти головну хвороба організму держави, я продовжую з властивою мені ретельністю аналізувати ситуацію і робити кроки, які рано чи пізно викорінять це явище.

Ви можете, звичайно, сказати, що рано - це рано, а пізно - це занадто пізно. Однак в подібних питаннях нічого не буває на вчора або на потім, буває зараз, і зараз я і багато співробітників служби роблять все для того, щоб система стала функціонувати інакше, і при цьому не зменшувалася наповнення бюджету. Нагадаю, що митниця сьогодні - це близько 50% надходжень до бюджету.

Ось одна з історій, про яку я дізнався безпосередньо. Вдячний усім, хто почув мій заклик до діалогу і знаходить можливості і час його вести.

В кінці травня при вильоті в Берлін літаком компанії "Люфганза" в аеропорту "Бориспіль" громадянин С. задекларував кошти. Надав документи для заповнення декларації. Співробітник митниці виробляв перерахунок сум за документами на калькуляторі в телефоні.

Все відбувалося вкрай повільно. Дія повторювалося п'ять разів, підсумкова сума кожного разу була різною. Потім працівник митниці виписав все суми на окремий листочок і почав рахувати заново. Незважаючи на прохання прискорити процес, на неможливість затримати рейс, поспішати ніхто не збирався.

Під час аналізу один документ був відбракований співробітником, оскільки зняття грошей відбулося в день вильоту - це була субота, а дата операції була вказана понеділком. Штамп операціоніст поставив днем ​​вильоту.

Відстоювати свою точку зору громадянин С. не став, але звернувся до співробітників "Люфтганзи" з проханням затримати рейс і взяти на зберігання 700 євро. "Люфтганза" пішла назустріч, пасажир залишився задоволений їх сервісом.

Виникає питання: чому про сервіс не думають самі митники? Чому співробітник митниці проводить розрахунки на мобільному телефоні? І чому при оформленні декларації копії документів робляться в іншому кінці будівлі, що забирає чимало часу?

Ще один нюанс. Перебираючи підтверджуючі документи (в день з банківського рахунку можна зняти 15 тис грн, і на кожну суму повинен бути підтверджуючий документ), працівник один папір "несподівано" поклав собі на поличку, перетворивши суму в еквіваленті на таку, яку можна вивозити.

Однак громадянин С. не погодився з таким підходом.

Підсумок: нерви пасажира і негативне сприйняття дій працівників митниці, затримка рейсу, яку змушений був в польоті наганяти пілот літака, нерви інших пасажирів, 80% яких чекала пересадка у Франкфурті. І прохання цього конкретного громадянина, викладена в письмовому вигляді в ГФС.

"Прошу:

1. Забезпечити пост митниці аеропорту "Бориспіль" калькуляторами, копіювальною технікою та ящиків для зберігання цінностей, які пасажир змушений залишати в разі, якщо думку посадової особи і пасажира не збігаються до з'ясування правоти однієї зі сторін.

2. Укласти процес оформлення декларації в 30 хвилин. В даному випадку він зайняв більше години.

3. Подумати над процесом пассажірооріентірованності, щоб після спілкування зі співробітником митниці не виникало думок покинути Україну назавжди. Пам'ятати, що вони служать державі Україна і її громадянам ".

Я детально переповів цю історію, щоб ви знали, з чим можете зіткнутися при вильоті. І щоб ви, наші клієнти, знали, що ми інформовані і викорінюємо ці випадки при першій можливості. Саме клієнти, тому що митниця навчиться сприймати як клієнтів всіх, хто користується її послугами.

Незайвим буде нагадати всім, кому належить зіткнутися з необхідністю вивозити гроші за кордон, з правилами їх переміщення.

Згідно з інструкцією НБУ, перерахунок сум готівки в євро здійснюється за офіційним курсом гривні до євро, установленим Нацбанком, або за крос-курсам, що визначається за офіційним курсом гривні до інвалют на день перетинання митного кордону або на день ввезення-вивезення готівки.

Фізособа може вивозити за межі України і ввозити в Україну готівку і банківські метали відповідно до норм, передбачених інструкцією.

Митна декларація є підставою для вивезення-ввезення задекларованих у ній готівки і банківських металів і здійснення операцій на протязі одного року з дати оформлення декларації.

Фізичні та юридичні особи несуть відповідальність за недекларування готівки і банківських металів, що переміщуються через митний кордон України, відповідно до законодавства України.

Ввезення в Україну і вивезення за межі України готівки.

1. Фізична особа (резидент і нерезидент) має право ввозити в Україну та вивозити за межі України готівку в сумі, що не перевищує в еквіваленті 10 тис євро, без письмового декларування митному органу.

2. Фізична особа - резидент має право ввозити в Україну та вивозити за межі України готівку в сумі, що перевищує в еквіваленті 10 тис євро, за умови письмового декларування митної службі в повному обсязі та наявності документів, що підтверджують зняття готівки з рахунку в банку виключно на ту суму, яка перевищує в еквіваленті 10 тис євро.

Термін дії таких документів - 30 календарних днів з дня видачі.

3. Фізична особа - нерезидент має право ввозити в Україну готівку в сумі, що перевищує в еквіваленті 10 тис євро за умови письмового декларування митному органу в повному обсязі.

4. Фізична особа - нерезидент має право вивозити за межі України готівку в сумі, що перевищує в еквіваленті 10 тис євро, якщо сума готівки, яка вивозиться, не перевищує суму готівки, письмово задекларованої цією особою митному органу при ввезенні в Україну.

Вивіз готівки в такому випадку здійснюється за умови її письмового декларування митному органу в повному обсязі.

5. Фізична особа - нерезидент має право вносити кошти на рахунки в уповноважених банках або виконувати інші операції в банках України на підставі митної декларації у випадках, передбачених законодавством України.

6. Якщо фізособа ввозить-вивозить готівкову гривню, то перерахунок суми готівкової гривні в євро здійснюється за офіційним курсом гривні до євро, установленим Національним банком на день ввезення-вивезення.

Якщо фізособа ввозить-вивозить за межі України іншу іноземну валюту відповідно до класифікатора НБУ, то перерахунок суми готівкової іноземної валюти в євро відбувається по крос-курсу, що визначається за офіційним курсом гривні, встановленим НБУ, до відповідної інвалюті на день ввезення-вивезення.

Митна декларація є підставою для ввезення-вивезення задекларованих у ній готівки і банківських металів і здійснення операцій на протязі одного року з дати оформлення декларації.

Якщо ваші права порушуються, а дії співробітника митниці здаються упередженими, телефонуйте на "гарячу лінію" УКРІНФОРМ (антикорупційний проект УКРІНФОРМ) - 044-284-00-07 або в наш контакт-центр - 0-800-501-007.

* * *

Колонка є видом матеріалу, Який відображає вінятково точку зору автора. Вона НЕ претендує на об'єктивність та всебічність Висвітлення тими, про якові йдет.

Точка зору редакции "Економічної правди" та "Української правди" може НЕ збігатіся з точкою зору автора. Редакція НЕ відповідає за достовірність та Тлумачення Наведеної информации и Виконує вінятково роль носія.

Виникає питання: чому про сервіс не думають самі митники?
Чому співробітник митниці проводить розрахунки на мобільному телефоні?
І чому при оформленні декларації копії документів робляться в іншому кінці будівлі, що забирає чимало часу?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация