Календар майя і сучасний «Ньюейдж». Передбачали чи майя кінець світу в 2012 році?

Протягом останніх років цивілізація майя і її культурну спадщину привертають до себе пильну увагу з боку не тільки вчених мужів, а й широкого загалу. На жаль, цей інтерес підігрівався не тільки природним бажанням пізнати спадщину давньої і самобутньої цивілізації. Він був підхоплений і роздутий людьми, вельми далекими не тільки від академічної науки, але навіть від щирого ентузіазму захоплюються темою дилетантів. На грунті сумнівних «відкриттів», прив'язаних до календаря майя, особливо прославився американський письменник, художник і псевдовчених Х. Аргуельес. Зокрема йому належить розробка календаря «заклинання снів» (Dreamspell). Цей досить заплутаний і складний календар імітує деякі зовнішні риси циклічних календарів майя і був оголошений їх «продовженням». За твердженнями Аргуельеса, Dreamspell можна використовувати для щоденних астрологічних прогнозів, заснованих на дату народження. У Dreamspell активно використовується майяський антураж (комбінації чисел 13 і 20, терміни цольк'ін, хааб і так далі), його часто приймають за справжній календар майя. Оскільки сьогодні «гороскоп майя» широко представлений на численних сайтах, слід особливо підкреслити, що він є сучасною вигадкою і не має ніякого відношення до реальних систем відліку часу і прогнозам долі, що застосовувався в Мезоамериці до і після приходу іспанців.

Календар Dreamspell, придуманий Х. Аргуельесом і видається на багатьох ресурсах за автентичний «гороскоп майя».

В останні роки особливо бурхливо численні послідовники «Ньюейдж» розкручували і обговорювали тему «кінця світу», який майя нібито передбачали на 23 грудня 2012 року. Ще недавно полиці книжкових магазинів рясніли грізними і в той же час пробуждающими цікавість назвами: «Кінець часів. Новий погляд на пророцтва майя »,« Таємниця священного календаря майя »,« 2012: космогенез майя »тощо. Не менш активно тема «кінця світу», про який нас нібито попереджали мудрі жерці майя, обігрувалася на телебаченні і в масовій культурі. У 2009 році на екрани вийшов фантастичний американський фільм про всесвітню катастрофу з промовистою назвою «2012».

Але що самі древні майя говорили о 23-грудня 2012 року і пов'язували вони взагалі з цією датою якісь особливі очікування? Як ми вже знаємо, уявлення майя про час і Всесвіту відрізнялися від звичних для нас античних або християнських концепцій. Наш сучасник сприймає час лінійно, у вигляді поступального руху від минулого до сьогодення та майбуття. Саме з такого світогляду виходили європейські філософи-позитивісти, коли розробляли ідею прогресу, історичного переходу до більш досконалого суспільства. Але у будь-якого лінійного руху повинна бути кінцева точка, отже, наш світ в якийсь момент часу прийде до своєї загибелі. Подібна логіка не викликає сумнівів у представника європейських або близькосхідних культур, вихованого на ідеях апокаліпсису і страшного суду людства за гріхи. Однак майя і представники багатьох інших народів давнини розглядали історичний процес як цикл, низку постійно повторюваних фаз руйнування і відродження.

Оскільки ж світ і Всесвіт існують циклічно, вони не можуть мати чіткої дати кінця світу. Після закінчення будь-якого великого циклу почнеться наступний. 23 грудня 2012 року сталась чергова зміна календарних циклів. У ЗМІ при спробах розвінчати очікування кінця світу часто звучало твердження, що в 2012 році «у майя просто закінчився календар», але це помилкова думка. Ми вже переконалися, що, як і інші календарі майя, Довгий рахунок грунтується на ідеї змінюються циклів, тому «закінчитися» він не може. 23 грудня 2012 року підійшов до кінця великий календарний цикл з тринадцяти чотирьохсотріччю, що почався 13 серпня 3114 року до нашої ери. Однак можливості системи Довгого рахунку на цьому зовсім не вичерпалися, почався відлік нового циклу. В даному випадку цілком доречно провести аналогію з нашим власним григоріанським календарем. Зовсім недавно, в 2000 році, ми стали свідками закінчення другого тисячоліття від Різдва Христового. Тоді теж були сильні панічні очікування катастрофи, але кінця світу так і не сталося, як не закінчилася і календар. Сьогодні людство живе вже в третьому тисячолітті. Аналогічним чином, якщо б ми користувалися календарем майя, то 23 грудня 2012 роки просто перейшли б з одного циклу тринадцяти чотирьохсотріччю в інший.

Отже, мова може йти не про загибель світу, а лише про зміну епох. Але слідом за таким висновком неминуче виникає питання: як майя уявляли собі цю зміну, не пов'язували її з будь-якої масштабної катастрофою або навпаки виходом людства на новий якісний рівень? Якщо в пошуках відповіді ми звернемося до древніх ієрогліфічним написам, нас чекає розчарування: тема 2012 року в них практично відсутній. У корпусі текстів з усіх городищ майя поки виявлено лише два згадки дати 13.0.0.0.0, 4 Ахав 3 К'анк'ін (23 грудня 2012 року). Давайте проаналізуємо їх окремо.

Перший приклад дати закінчення тринадцяти чотирьохсотріччю вже давно відомий і ретельно вивчався багатьма провідними дослідниками. Він зберігся на монументі 6 з городища Ель-Тортугеро. Текст цього пам'ятника надзвичайно важливий і цікавий, оскільки містить унікальну інформацію про історію однієї з гілок династії «Священних Баакальскіх Владик». Автори написи зв'язали всередині єдиного оповідання події далекого минулого, сьогодення і майбутнього, при цьому основна увага була приділена життя і звершень правителя на ім'я Бахлуй-Ахав, що царював в середині VII століття. У контексті «проблеми 2012 року» нас цікавить, перш за все, один з останніх фрагментів тексту, в якому сказано наступне: «2 дня, 9 двадцатідневок, 3 роки, 8 двадцятиріччя, 3 четирехсотлетія [пройде після дня 9« Ецнаб »6 К ' Анас] (16 січня 669 року), закінчиться тринадцятий чотирьохсотріччю, [день] 4 Ахав 3 Унів (23 грудня 2012 року) настане ». [I]

Монумент 6 з Тортугеро, права панель. Промальовування С. Гронемейер.

У наведеній цитаті використана традиційна для ієрогліфічних текстів майя схема, коли два окремих події зв'язуються між собою за допомогою інтервального числа. Друга дата 4 Ахав 3 К'анк'ін (Унів) явно відноситься до майбутнього часу, це закінчення тринадцятого четирехсотлетія 13.0.0.0.0, яке настане 23 грудня 2012 року з григоріанським календарем. На жаль, кінець напису зберігся дуже погано, деякі важливі ієрогліфи повністю зруйновані, тому вчені не можуть сказати з упевненістю, чи залишили стародавні автори хоч якесь пояснення, що саме має відбутися в цей день. У будь-якому випадку, ніяких повідомлень про катастрофу в збережених частинах монумента 6 з Ель-Тортугеро не міститься.

До недавнього часу цей пам'ятник вважався єдиним написом, що має відношення до закінчення тринадцятого четирехсотлетія в день 4 Ахав 3 К'анк'ін. Але в червні 2012 року стало відомо про відкриття в городище Ла-Корона нових ступенів ієрогліфічним сходи 2. На одному з блоків після опису подій політичної історії майя слідують дати закінчення двох важливих майбутніх періодів Довгого рахунку: 10.0.0.0.0, 7 Ахав 18 Сип (15 березня 830 року) і 13.0.0.0.0, 4 Ахав 3 К'анк'ін. З цими датами не пов'язано ніяких пророцтв або подій, ймовірно, вони були включені в розповідь з пропагандистською метою підкреслити особливу духовну зв'язок майяских царів з циклами часу. Головний герой написи «Священний Кану'льскій Владика» Йукно'м-Йіч'аахк-К'ахк 'в 692 році провів ювілейну церемонію з нагоди закінчення тринадцятого двадцятиріччя 9.13.0.0.0 і після цього прийняв титул «владики тринадцяти двадцятиріччя». Очевидно, писарі з Ла-Корони прагнули надати даним фактом особливого значення, помістити його в більш масштабний тимчасової контекст, тому провели паралель між закінченням тринадцяти двадцятиріччя в 692 році і тринадцяти чотирьохсотріччю в далекому для них майбутньому. [Ii]

Новий напис із згадкою 2012 року через Ла-Корони. Промальовування Д. Стюарта.

Отже, навіть у тих рідкісних випадках, коли майя зверталися до дати 23 грудня 2012 року, вони не пов'язували з нею ніяких страшних пророцтв про катастрофах і нещастях, а тим більше про загибель світу. Навпаки, майя були переконані, що життя на планеті Земля продовжить йти своєю чергою і в новому космічному циклі. Про це переконливо свідчить примітний текст на західній панелі з «Храму написів» в Паленке. Сам храм був зведений над усипальницею найвідомішого місцевого правителя К'ініч-Ханаахб-Пакаля і, очевидно, в давнину служив святилищем, в якому його діти і внуки могли вшанувати пам'ять великого предка. Тому не дивно, що К'ініч-Ханаахб-Пакаль виступає головним героєм зображеного на трьох панелях храму довгого і докладного оповідання про історію свого царства, в якому повідомлення про реальних правителів нерозривно переплітаються з розповідями про діяння богів і легендарних персонажів. При цьому його царювання вписується в величезний, неймовірний тимчасової контекст. Йдеться про те, що К'ініч-Ханаахб-Пакаль став царем 29 липня 615 року, через більш ніж мільйон років після міфічного воцаріння Бога Мііна. Далі слід відлік часу від народження К'ініч-Ханаахб-Пакаля до днів, які ще тільки «настануть» в далекому навіть для нас майбутньому, в 4772 році. [Iii] Як і на прикладі з Ла-Корони, ми бачимо тут прагнення пов'язати різні епохи з персоною правителя, показати його фігурою космічного масштабу, що з'єднує минуле і майбутнє. Але найважливіший висновок полягає в іншому: стародавні майя не мали ніяких сумнівів, що 4772 рік «настане», тобто вони не обмежували свої уявлення про майбутнє тією епохою, в яку випало жити нам з вами.

Але що самі древні майя говорили о 23-грудня 2012 року і пов'язували вони взагалі з цією датою якісь особливі очікування?
Але слідом за таким висновком неминуче виникає питання: як майя уявляли собі цю зміну, не пов'язували її з будь-якої масштабної катастрофою або навпаки виходом людства на новий якісний рівень?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация