Календар подій: афера з «вічним двигуном», суперечка Франкфурта і Відня через сосисок, перша реклама презерватива і звідки взявся ліхтарик

REUTERS

12 листопада

Тиждень починається зі Всесвітнього дня сиріт, який відзначається у всьому світі в другий понеділок листопада. Його ініціював широко відомий американський благодійний фонд The ​​Stars Foundation, ідею підтримав дитячий фонд ООН UNICEF. Україна приєдналася до цього соціального проекту в 2011 році. Діти позбавляються батьків з різних причин, але найчастіше до цього призводять війни, голод, епідемії і низький рівень життя. За оцінками UNICEF, в світі налічується близько 150 мільйонів дітей-сиріт, включаючи дітей, які втратили одного з батьків. 12% з них залишилися повністю без батьківського піклування. Більше 4 мільйонів дітей у світі живуть в дитячих будинках, інтернатах та аналогічних закладах. Тобто, з 100 тисяч дітей в притулках перебувають 120. У Центральній і Східній Європі цей показник в п'ять разів вище середнього - з 100 тисяч дітей в інтернатах та дитячих будинках живуть 666 осіб. І ці страшні цифри постійно зростають. В Україні на сьогодні більше 73 тисяч дітей мають статус сироти, понад 14 тисяч дітей живуть у прийомних сім'ях, дитячих будинках сімейного типу, ще 6 тисяч дітей живуть в інтернатах. В інтернатах і притулках діти, які і так уразливі через поділ з сім'єю, стикаються з насильством, що руйнує їх соціальний та емоційний розвиток.

12 листопада - Всесвітній день боротьби з пневмонією. Він з'явився в календарі з ініціативи Глобальної коаліції проти дитячої пневмонії - об'єднання міжнародних, урядових, неурядових і місцевих організацій, науково-дослідних і навчальних інститутів, фондів і активістів.

Є в понеділок і значущі пам'ятні дати. Так, 12 листопада 1717 року німецький алхімік, лікар, механік і легендарний шахрай-авантюрист Йоганн Ернст Еліас Бесслер-Орфіреус в присутності відомих вчених-фізиків продемонстрував своєму покровителю ландграфа Карлу Гессен-Кассельской винайдений ним «вічний двигун». Бесслер-Орфіреус запустив свій «винахід», а потім його замкнули «сімома замками», через два тижні перевірили - колесо двигуна обертається з колишньою швидкістю. Через два місяці перевірку повторили - колесо і раніше оберталося, а швидкість не знизилася ні на оборот. Коли про це дізналася широка громадськість, слава Орфіреус прогриміла по всій Європі. Але принцип свого пристрою він не розголошував. За сім років Бесслер побудував більше трьохсот прототипів двох моделей «вічного двигуна». Будь-яка з конструкцій не просто перебувала на енергетичному самозабезпеченні, енергії вистачало і на те, щоб виконувати якусь роботу, наприклад, піднімати тяжкості. У 1727 році його служниця заявила, що всі механізми Бесслер наводилися в рух вручну. Правда, потім все її заяви були визнані неправдивими. Але репутація «майстру» була зіпсована. До цього дня невідомо - чи вдалося людині створити на початку вісімнадцятого століття «вічний двигун», таємниця якого канула в Лету.

В цей день в 1847 році вперше був використаний хлороформ як анестезуючу речовину , Вдалий експеримент провів Джеймс Сімпсон в Університеті Единбурга .

В 1933 році з'явилася перша фотографія знаменитого своєю міфічна лохнеського чудовиська. Її зробив Х'ю Грей. Фотографія була дуже низької якості з розмитим зображенням. Але експерти з «Кодака», перевіривши негативи, заявили, що вона справжня. А ось вчені сприйняли фотку вкрай скептично. До цього дня неясно - існує чудовисько чи ні.

В тисячу дев'ятсот п'ятьдесят два році на семиметровому шлюпі «Фелісіті Енн» вирушила в плавання Енн Девісон - перша жінка, яка зуміє поодинці перетнути Атлантичний океан .

В 1965 році англійський лайнер «Yarmouth Castle», маючи на борту 600 пасажирів і екіпаж, під час походу з Майамі в Нассау, загорівся з невідомих причин. Повністю вигорить, лайнер затонув на третю добу. Загинули 92 людини і понад 400 отримали серйозні опіки.

В 1981 році Генеральний синод англіканської церкви більшістю голосів визнав вільні церкви, проповідників-жінок і дозволив присвячувати жінок у духовний сан англіканської церкви.

Неофіційні свята, за які світ зобов'язаний різним співтовариствам, в тому числі в соцмережах, - День творчих здійснень і День видимого дихання на холоді.

Іменини у Артема, Анастасії, Степана, Олени, Олександра і Максима.

13 листопада

У вівторок - Всесвітній день доброти, датою для якого був обраний день відкриття в 1998 році в Токіо 1-й конференції Всесвітнього руху доброти. У ній взяли участь представники Австралії, Канади, Японії, Таїланду, Сінгапуру, Великобританії та США. Пізніше до руху приєдналися й інші країни. Сама організація «Всесвітній рух доброти» була створена в 1977 році в Японії. Основне спілкування учасників руху відбувається за допомогою інтернету. У руху є і свій офіційний документ - «Декларацію доброти». Офіційно Всесвітній день Доброти був заснований в Сінгапурі 18 листопада 2000 року 3-й конференції «Всесвітнього руху доброти».

REUTERS

13 листопада - Міжнародний день сліпих, заснований Всесвітньою організацією охорони здоров'я. Дата вибрана не випадково: в цей день в 1745 році у Франції народився Валентин Гаюї - відомий педагог, що заснував в першу в світі школу для сліпих, причому за допомогою придуманого ним шрифту - «унциала» - великі рівні літери, видавлені рельєфом на щільному папері. Гаюї також сконструював прилади для сліпих і матриці для виготовлення рельєфних наочних посібників, географічних карт і глобусів. Цьому ремеслу він навчав і своїх вихованців. Гаюї побудував при школі друкарню і надрукував в ній декілька книг рельєфно-лінійним шрифтом. Це були перші книги для сліпих. За ним незрячі навчалися, аж до винаходу Луї Брайлем шрифту рельєфного шестіточія. За даними ВООЗ, сьогодні у світі приблизно 1,3 млрд людей живуть з тією чи іншою формою порушення зору, з них 36 млн чоловік сліпі.

В 1805 році віденський м'ясник Йоганн Ланер винайшов сосиски . Він переїхав з Франкфурта до Відня, де і відкрив м'ясний магазин, в якому продавав сосиски, назвавши їх франкфуртськими. До речі, питання про те, хто саме винайшов сосиски, є давнім суперечкою між Франкфуртом і Віднем. У Франкфурті сосиски виготовлялися з середньовіччя, але в віденських сосисках вперше була використана суміш яловичини і свинини - рецептура, за якою до цього дня виробляють сосиски.

В 1914 році в США Мері Фелпс Джекобс запатентувала новий жіночий предмет нижньої білизни, відомий як «ліфчик без спинки». Правда, винахід не можна вважати новинкою - перший бюстгальтер придумав і популяризував паризький кутюр'є Ермінь Кадоль в 1889 році. Це жіночу нижню білизну стало своєрідною сенсацією на виставці в Парижі в 1900 році.

В 1940 році компанія Willis Motor Co. зазнала перший в світі джип .

В 1987 році в цей день BBC для популяризації «безпечного сексу» і для запобігання зростанню захворюваності на ВІЛ / СНІД продемонструвала на екранах Британії перший комерційний рекламний ролик презерватива, чи не вказуючи при цьому торгову марку вироби.

REUTERS

Неофіційне свято - День збирання ключів і монеток.

Іменини у Маври, Анатолія, Івана, Петра, Артемія, Миколи, Леоніда, Сергія та Олексія.

14 листопада

У середу - Всесвітній день боротьби з діабетом, заснований в 1991 році Міжнародною діабетичною федерацією (IDF) та Всесвітньою організацією охорони здоров'я у відповідь на загрозу зростання захворювання на діабет у всьому світі. З 2007 року Всесвітній день боротьби з діабетом проводиться під егідою ООН. А 14 листопада було вибрано для увічнення заслуги канадського лікаря і фізіолога Фредеріка Бантінга, який народився в цей день в 1891 році. Він, разом з лікарем Чарльзом Бестом, зіграв вирішальну роль у відкритті в 1922 році інсуліну - ліків, що рятує життя людям, хворим на діабет. До того ж Бантінг першим в світі зробив ін'єкцію інсуліну і врятував життя 14-річному хлопчику, який страждав на важку форму діабету. Але замість того, щоб отримати патент на інсулін і згодом казково розбагатіти, Бантінг передав всі права на винахід Торонтському університету. Надалі права на виробництво інсуліну перейшли до Канадської ради з медичних досліджень, і в кінці 1922 року новий препарат з'явився на ринку. У 1923 році Бантингу була присуджена Нобелівська премія. Заслуги Беста були проігноровані, що надзвичайно зачепило Бантінга, і він добровільно вручив половину своєї премії Бесту.

14 листопада - Міжнародний день логопеда. Логопедія (від грец. Lógos - слово, мова і paideía - виховання, навчання) - наука, що вивчає порушення мови, способи їх попередження, виявлення та усунення.

Ще в середу - День географічних інформаційних систем, або День GIS. Він був заснований з ініціативи великих профільних американських компаній і організацій - Національного географічного товариства, USGS, Sun Microsystems, Hewlett-Packard, ESRI. Відзначається він з 1999 року. GIS - система збору, зберігання, аналізу та графічної візуалізації географічних даних і пов'язаної з ними інформації. Все це застосовується в картографії, геології, метеорології, землеустрій, екології і т.д. День GIS стає все більш популярним і вже перетнув кордони США: в даний час близько 1000 організацій з більш ніж 80 країн беруть участь у заходах, присвячених цьому Дню.

14 листопада 1889 року 22-річна журналістка Неллі Блай (справжнє ім'я Елізабет Кокрейн), репортер газети «Нью-Йорк уорлд», вирішивши побити рекорд героя роману Жюля Верна "Навколо світу за 80 днів», використовуючи звичайні засоби зв'язку і види транспорту, вирушила за маршрутом Нью-Йорк - Лондон - Париж - Бріндізі - Суец - Цейлон - Сінгапур - Гонконг - Йокогама - Сан-Франциско - Нью-Йорк. Навіть повторити таке фантастичне на ті часи досягнення здавалося нечуваною зухвалістю, але Неллі Блай перевищила його, об'їхавши Землю за 72 днів 6 годин 10 хвилин 11 секунд. За час подорожі журналістки роман «Навколо світу за 80 днів», з моменту першого виходу якого пройшло 17 років, був кілька разів перевиданий, а тираж газети «Нью-Йорк уорлд» рекордно виріс. Це був зоряний час і самої Блай, яку засипали телеграмами. Але найдорожчою для неї була наступна: «Я не сумнівався в успіху Неллі Блай. Вона довела свою завзятість і мужність. Ура в її честь! Жюль Верн".

Одна з перших американських зірок-журналісток розпочала свою кар'єру з гнівного листа в газету / Ridus

В 1908 році в цей день великий вчений Альберт Ейнштейн представив квантову теорію світла.

В 1 963 році в ході виверження підводного вулкана з'явився острів Суртсей .

В 2002 році в цей день був зафіксований яка потрясла світ дефолт Аргентини - 80 мільярдів доларів. До цього призвів розігрався в країні криза, що почалася з зменшення реального ВВП в 1999 році. Закінчився він у 2002 році з поверненням зростання ВВП. Кульмінацією кризи стали заворушення грудня 2001 року в ході яких країну захлеснула хвиля мародерства. Тоді Аргентина і оголосила про найбільший в історії дефолт. Однією з причин кризи називають реформи влади, в ході яких була приватизована держвласність і введена прив'язка національної валюти до долара. Крім того, для іноземних інвесторів в Аргентині створювалися особливі умови - вони повністю звільнялися від податків на 5-25 років, в результаті чого, за деякими оцінками, багатомільярдні інвестиції супроводжувалися втратою 280 мільярдів доларів прибутку за десятиліття. У 2014 році Аргентина вдруге опинилася в стані технічного дефолту через закінчення терміну погашення боргових зобов'язань перед частиною кредиторів на суму 1,3 мільярда доларів. Але влада дефолт не оголосив, домовилися про реструктуризацію боргу, який до цього дня залишається виплачених.

Неофіційні свята - День розбитих ліхтарів і День спілкування з духом вечора.

Іменини у Дениса, Івана, Олександра, Дмитра, Сергія та Уляни.

15 листопада

У четвер - Всесвітній день філософії, заснований ЮНЕСКО в 2005 році, проводиться в третій четвер листопада щорічно з тим, щоб на глобальному рівні долучити світову спільноту до багатства філософської думки. День філософії відзначається більш ніж в 70 країнах-членах ЮНЕСКО.

Щороку 15 відзначається Всесвітній день рециклінгу, або Всесвітній день вторинної переробки. Історія свята розпочалася в 1997 році, коли жителі США вперше відзначили America Recycles Day, що в перекладі означає «День, коли Америка переробляє відходи». Він проводився екологами з метою заохочення американців, які здають відходи на вторинну переробку і купують продукцію, зроблену з вторинної сировини. З роками це свято стало проводиться в багатьох країнах. У сучасному світі проблема накопичення відходів стоїть особливо гостро, наслідки її не вирішення можуть бути плачевними для людства.

REUTERS

Щорічно в третій четвер листопада відзначається День відмови від куріння. Він був заснований Американським онкологічним товариством в 1977 році. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, в світі 90% смертей - від раку легенів, 75% - від хронічного бронхіту і 25% - від ішемічної хвороби серця, що обумовлено курінням. Кожні десять секунд на планеті вмирає один запеклий курець. Вчені вважають, що до 2020 року цей показник може вирости до однієї людини за три секунди.

В 1887 році в цей день німецький інженер Карл Гесснер отримав патент на винайдену їм цинкову батарейку . Можна вважати це днем ​​народження електричного ліхтарика. Просто свій винахід Гесснер об'єднав з електричною лампою розжарювання, створеної сімома роками раніше Томасом Едісоном. Результатом цього «коктейлю» і став відомий сьогодні кожному електричний ліхтарик.

В 1904 році американець Кінг Кемп Жиллетт запатентував бритву зі змінними лезами.

В 1960 році вийшла в море перша атомна підводний човен типу «Джордж Вашингтон» з ядерними балістичними ракетами на борту.

Неофіційні свята - День молочних коктейлів і День шоколадного кексу.

Іменини у Маркіяна, Костянтина, Дем'яна, Івана і Кузьми.

16 листопада

У п'ятницю - Міжнародний день толерантності, заснований ООН. Саме в цей день в 1995 році держави-члени ЮНЕСКО прийняли Декларацію принципів толерантності. Вона проголошує, що всі люди за своєю природою різні, але рівні у своїй гідності та правах. Згідно з документом, толерантність (терпимість) означає повагу, прийняття і правильне розуміння багатого різноманіття культур, форм самовираження і способів прояву індивідуальності. У 1995 році в ознаменування Року ООН, присвяченого толерантності, і 125-й річниці від дня народження Махатми Ганді, ЮНЕСКО заснувала премію імені Маданжіта Сінгха (індійського художника, письменника і дипломата, посла доброї волі ЮНЕСКО) за заохочення толерантності.

REUTERS

16 листопада - День працівників радіо, телебачення і зв'язку України. Він був встановлений указом президента в 1994 році. В цей день кожен українець, що включив телевізор або інтернет, заглянув в поштову скриньку, послухав новини по радіо в машині або маршрутці, символічно відзначає День фахівців, що забезпечують йому можливість спілкування в повсякденному житті і простір для комунікацій.

Ще 16 листопада - День утворення ЮНЕСКО - Організації Об'єднаних Націй з питань освіти, науки і культури. Вона була створена 16 листопада 1945 року в Лондоні урядами 37 держав і стала формальною наступницею створеного в 1925 році і пішов в небуття Міжнародного інституту з інтелектуальної співпраці. Штаб-квартира ЮНЕСКО знаходиться в Парижі. В ЮНЕСКО в даний час входять 195 держав-членів, 2 держави-спостерігача і 10 асоційованих членів.

В 1841 році в цей день в Нью-Йорку був запатентований корковий рятувальний пояс .

16 листопада 1938 року - день народження спортивної дисципліни самбо . Саме в цей день спорткомітет СРСР включив самбо в число видів спорту , культивованих в країні . самбо - скорочення від самозахист (самооборона без зброї) - спочатку радянський , А нині міжнародний вид спортивного єдиноборства , А також комплексна система самозахисту, розроблена співробітниками інструкторського і тренерського складу товариства «Динамо» в 1930-і роки для підготовки офіцерів НКВД і військовослужбовців внутрішніх військ . Самбо стала єдиним видом спорту з неолімпійських, котрі здобули широку державну підтримку. У 1966 році на конгресі Міжнародної федерації аматорської боротьби (ФІЛА) самбо офіційно визнається міжнародним видом спорту. У 1972 році відбувся перший відкритий чемпіонат Європи з самбо, а в 1973 році - перший чемпіонат світу. Ці турніри зараз проводяться щорічно. У 1979 році пройшов перший чемпіонат світу серед молоді, а через два роки - перший чемпіонат світу серед жінок. У 1981 році самбо увійшло в Боліваріанської гри Південної Америки. Незважаючи на широку популярність, самбо до цього дня не включено в програму Олімпійських ігор.

В 1965 році в СРСР була запущена автоматична міжпланетна станція « Венера-3 ». цей безпілотний космічний корабель першим досяг поверхні Венери , Врізавшись в неї, ставши, таким чином, першим земним апаратом, які досягли поверхні іншої планети.

16 листопада - запущений безпілотний космічний корабель «Венера-3» / фото з відкритих джерел

В +1966 році був зафіксований найрясніший зорепад - до 2300 метеорів в хвилини.

Неофіційні свята - День добового застілля, День рукоділля, День нанизування бісеру і День боротьби з анорексією.

Іменини у Агапа, Георгія, Гертруди, Дмитра, Анни, Йосипа, Михайла, Едмунда, Володимира і Миколи.

17 листопада

У суботу - Міжнародний день студентів. Він був заснований в 1941 році на міжнародній зустрічі студентів країн, що боролися проти фашизму, яка проходила в Лондоні, але відзначатися почав з 1946 року. Дата встановлена ​​в пам'ять про чеських студентів-патріотів, які загинули під час Другої світової війни від рук фашистів. А проведення Дня передує Міжнародна студентська тиждень боротьби за мир і дружбу, яка проходить 10-17 листопада.

17 листопада - Міжнародний день недоношених дітей, заснований в 2009 році за ініціативою Європейського фонду по догляду за новонародженими дітьми (EFCNI). Щорічно на планеті близько 15 мільйонів дітей народжуються недоношеними - кожен 10-й дитина з народжуються. Понад один мільйон з цих дітей помирають незабаром після народження, а багато хто страждає від різних видів фізичної та неврологічної інвалідності або мають проблеми в навчанні. За статистикою, передчасні пологи є причиною майже половини всіх випадків смерті новонароджених дітей в світі.

17 листопада 1869 року на північному сході Єгипту відбулася урочиста церемонія відкриття для судноплавства Суецького каналу, який з'єднав Середземне і Червоне моря. Першою по каналу пройшла яхта «Егль», на борту якої перебували французька імператриця Євгенія, дружина Наполеона III, і головний будівельник каналу - французький інженер віконт Фердинанд Марі де Лессепс. З технічної точки зору будівництво, яке велося 11 років, не було занадто складним: це був просто рів завдовжки 163 км, без жодних шлюзів. Проте, проект цей буквально розорив Єгипет, і в 1876 році країна була оголошена банкрутом. Це спричинило за собою встановлення над нею фінансового контролю держав-кредиторів - Франції і Англії. Тим часом, канал зробив неоціненний внесок у світову торгівлю. Він дозволив водного транспорту проходити в обидві сторони між Європою і Азією без огибания Африки. На сьогоднішній день Суецький канал є головним бюджетоутворюючим проектом Єгипту. Він приносить країні більше коштів, ніж видобуток нафти і туризм.

REUTERS

В 1941 році в СРСР вийшов наказ ставки №0428 «... Руйнувати і спалювати дотла всі населені пункти в тилу німецьких військ ...».

В 2003 году Російська православна церква заявила про розрив відносин з Єпископальної церквою США , Після того як в Америці був присвячений в єпископи гомосексуал .

Неофіційні свята - День знайомства з новим чаєм, День обмивщіков - тих, хто завжди знайде привід, щоб щось відзначити.

Іменини у Нікандра, Івана, Степана, Олександра, Миколи, Іллі та Євгена.

18 листопада

У неділю - Всесвітній день пам'яті жертв дорожньо-транспортних пригод. Він був заснований в 2005 році резолюцією Генасамблеї ООН. За даними Організації, у результаті ДТП щодня в світі гине понад три тисячі осіб і близько 100 тисяч отримують серйозні травми. Велика частина із загиблих і постраждалих - молодь. Щороку дорожньо-транспортні пригоди забирають 1,25 мільйона людських життів. Ще від 20 до 50 мільйонів людей одержують різного роду травми. Половина всіх випадків смерті в дорожньо-транспортних пригодах припадає на пішоходів, мотоциклістів і велосипедистів. За прогнозами Всесвітньої організації охорони здоров'я, до 2020 року травматизм в результаті дорожніх аварій може стати третьою основною причиною загибелі або каліцтв. За даними Нацполіціі України, в 2017 році в країні було зареєстровано 27 220 ДТП з потерпілими. 3 432 людини загинули, майже 35 тисяч отримали травми. При цьому, переважна кількість ДТП сталися через порушення Правил дорожнього руху. Також у 2017 році було зафіксовано понад 114 тисяч випадків керування транспортом у стані сп'яніння, що на чверть більше, ніж у 2016 році. Тільки за сім місяців 2018 року в Україні було зареєстровано 81 006 ДТП. З них 12 090 ДТП - з потерпілими, в яких загинули 1 545 осіб і 15 647 чоловік було травмовано.

Ще 18 листопада - День працівників сільського господарства України, встановлений указом президента в 1993 році. Це - професійне свято працівників сільського господарства, підприємств з переробки сільськогосподарської сировини, харчової промисловості, заготівельних і обслуговуючих підприємств і організацій агропромислового комплексу.

В цей день в 1928 році в Нью-Йорку відбулася Прем'єра першого звукового мультфільму «Пароходик Віллі» з улюбленим всіма героєм Міккі Маусом . До цього Міккі Маус з'являвся в двох німих мультфільмах.

В 1950 році на засіданні Консультативної асамблеї заради Європи міністр закордонних справ Франции Робер Шуман підтримав план Плевен зі створення Європейського співтовариства і європейської армії.

В 1965 році відбувся запуск американського штучного супутника Землі «Експлорер-30» за програмою Міжнародного року спокійного Сонця - року вивчення сонячного випромінювання.

В 1995 году Ватикан підтвердив заборону на передачу духовних посад особам жіночої статі.

В 2003 році Верховний суд Массачусетса визнав неправомірним позбавлення права на шлюб представників секс-меншин . Массачусетс став першим штатом в Амеріці , Яка визнала такий шлюб.

Неофіційне свято - День придумування секретів.

Іменини у Тихона і Григорія.

Календар подій на наступний тиждень буде не менш цікавим і насиченим. Не перемикайтеся ...

Нана Чорна

Если ви нашли помилки, відiлiть ее ведмедика та натісніть Ctrl + Enter

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация