Калінінград: тридевятое держава, де живе ... гоблін

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

7 квітня 2010, 9:26 Переглядів: 7 квітня 2010, 9:26 Переглядів:   Калінінград

Калінінград. У місті мало що нагадує про прусської історії. Головний храм - кафедральний собор РПЦ, який відкрили кілька років тому.

Приземлившись в аеропорту Калінінграда, одразу починаєш шукати ознаки Німеччини, чиєю територією ці землі були всього 65 років тому, називаючись Східною Прусією. Але перші німецькі сліди зустрічаються лише на в'їзді в місто - ворота другого зміцнення валів Кенігсберга 1840-1843 років. У сучасній мирного життя воротам не знайшлося іншого застосування, ніж стати елітним рестораном, в якому, до речі, як-то обідала колишня перша леді Росії Людмила Путіна. До цього ресторанчика зустрічаються лише руїни німецьких оборонних споруд, які, як розповідають місцеві, як рознесли в 1945-му, так вони і стоять.

Але перше, що зустрічається на в'їзді в колишніх Кенігсберг - це обеліск з іменами 200 солдатів і офіцерів, які отримали звання Героя СРСР за операцію з узяття цього фашистської форпосту. Домінування пам'ятників на честь загиблих у Другій світовій війни спостерігається по всій Калінінградській області, де в'їзд навіть в самий маленький містечко має масштабний меморіал на честь подій квітня 45 року. Вони обов'язково або з танком, або з гарматою, або з вічним вогнем.

Фортеця впала. Фото взятого міста від квітня 1945 року

ЛІНІЯ СТАЛІНА. Доля Калінінградської області, що займає 15 тисяч кв. км, була вирішена в 1943 році. На конференції лідерів країн антигітлерівської коаліції в Тегерані Йосип Сталін заявляє: "Це несправедливо, що СРСР не має незамерзающих портів на півночі (натякаючи на Балтику). Буде справедливо, якщо після закінчення війни Радянський Союз в якості репарації за заподіяну фашистами збиток отримає порти Кенігсберг і Менин ". Тоді ж генералісимус зазначив, що СРСР потрібна межа з дружньою державою, маючи на увазі Польщу. До цього питання повернулися на Ялтинській конференції, і доля прусських територій була вирішена: одна третина Східної Пруссії увійшла до складу СРСР разом зі столицею Кенігсбергом (перейменованим в Калінінград). Невелика частина Курської коси і місто Клайпеда передані Литовської РСР. Решта землі відійшли Польщі. На карті Європи чітко видно, що південна межа Калінінградській області - практично рівна пряма лінія. Є припущення, що цю штучну кордон провів своєю рукою особисто Сталін.

СУПЕРКРЕПОСТЬ. Але спочатку потрібно було взяти Кенігсберг. Він був фортецею першого класу. До початку Другої світової місто оточували три оборонних ярусу. Навіть будинки місцевих жителів мали свої захисні елементи і завжди були готові до оборони.

Облога міста почалася 13 січня 1945 року, а штурм - 6 квітня. Бої відрізнялися неймовірним завзяттям. Місто-фортеця упав 9 квітня, коли комендант фортеці генерал піхоти Отто Ляш віддав наказ про капітуляцію гарнізону Кенігсберга зважаючи безглуздості опору, за що Гітлер наказав його стратити.

У штурмі фортеці брали участь українці, троє з яких удостоїлися звання Героя СРСР. Один з них - киянин Полупанов Володимир Костянтинович 1925 року народження. Рядовий сапер Полупанов зробив в мінному полі прохід до 5-му форту, під час штурму в числі перших подолав водяний рів і заклав під форт два снаряда.

З 1945 року регіон увійшов до складу Української РСР, а після розпаду Союзу калінінградців опинилися відірваними від батьківщини - до більшості європейських столиць їм ближче, ніж до рідної Москви, яка знаходиться на відстані 1218 км. Власне, цей край росіяни ще називають "тридев'ятому царстві, тридев'ятому державою" або "за тридев'ять земель", оскільки код цього суб'єкта РФ-39. І часовий пояс тут свій: час не європейське і не московське, а прибалтійська, яке, до речі, збігається з українським.

СЬОГОДНІ. Після кризи 90-х, коли регіон люди покидали тисячами, в економіці спостерігається певне пожвавлення. По-перше, тут з'явилася особлива економічна зона, де розвивається складальне виробництво автомобілів і побутової техніки. Тут збирають кожен третій пилосос в РФ і кожен четвертий телевізор. По-друге, в планах зведення АЕС. По-третє, на узбережжі Балтійського моря відновлені всі провідні санаторії часів СРСР, і повсюдно приватники зводять нові готелі. "Туризм почав розвиватися лише 18-19 років тому. На Куршській косі створюється одна з гральних зон в РФ", - розповів "Сегодня" представник місцевої адміністрації Олександр Долговіцкій. Крім того, в області розпочато видобуток нафти. Втім, незважаючи на це, середня зарплата в Калінінградській області - 350 євро. Це менше, ніж в сусідніх. Тому молодь вважає за краще вчитися в ЄС, або в Санкт-Петербурзі або Москві. Час від часу в російських ЗМІ з'являються страшилки про те, що, мовляв, в Калінінграді може з'явитися сепаратистський рух за відділення від Росії. Але поки, крім кількох маргіналів, воно ніким не представлено.

НІМЦІ. Ніхто не піднімає питання і про повернення області Німеччини. Хоча число німців після 1991 року в регіоні стало збільшуватися. Після розвалу СРСР спочатку німці цілими сім'ями поверталися з Німеччини. Вчили мову, трохи адаптувалися, а потім практично всі повернулися додому. На їх зміну приїхали німці з Казахстану, Узбекистану та інших радянських республік. Вони створюють спільноти з вивчення німецької мови, культури і відновлення пам'яток архітектури. "Ми фінансуємося повністю на кошти Німеччини. Всі заходи і навіть заробітні плати, аж до комунальних платежів, - тільки за рахунок німецької сторони", - зазначив глава Культурної німецької автономії Вальтер Лейтнера. За його словами, в політику німці не лізуть: "Про повернення Калінінграда Німеччини ніхто не говорить".

КАЛІНІНГРАД - МІСЦЕ РОЗБРАТУ

Калінінградська область в останні роки нерідко ставала приводом для наростання напруженості у відносинах Росії і Заходу. Так, після розширення ЄС був фактично паралізований сухопутний транзит росіян з Калінінграда на велику землю і назад через Литву. Проблему з гріхом навпіл змогли вирішити за допомогою введення спеціальних транзитних поїздів. А в 2008 році в російських ЗМІ були опубліковані нібито плани НАТО щодо "обмеженою війні" з Росією. Мовляв, у разі загострення відносин Заходу і Росії, щоб покарати останню, але без великої війни, альянс атакує Калінінградську область і відкидає її від Росії (що зробити легко - з усіх боків країни НАТО). Москва буде принижена, на території Калінінградської області сформують "демократичне російський уряд", що завдасть удар по позиціях режиму Путіна з перспективою його повалення силами самих росіян. Правда в НАТО достовірність таких планів не підтвердили.

КРАЙ БЕЗ КОРІННИХ ЖИТЕЛІВ

Калінінградська область - край емігрантів. "Тут місцеве населення - це ті, у кого в кращому випадку сюди приїхали бабуся-дідусь. З третього покоління - це корінний калінінградець. Таких 16%. Тільки вони знають, що таке" сковорідка "- місце серед дюн, де завжди жарко і в будь-яку погоду можна засмагати, або "Піти на гриби" - це пива попити ", - розповідає відмінності місцевого від заїжджого калінінградський екскурсовод Тетяна.

Взагалі на цих землях спочатку жило плем'я прусів. У середні століття на них напали німецькі хрестоносці, вирізавши більшу частину. А запустевшие землі заселили німецькі колоністи, які й складали тут основне населення протягом 500 років. Все змінилося після Другої світової війни. Військові дії пережили всього кілька десятків тисяч німецьких жителів Кенігсберга (з 370 тисяч довоєнного населення). Було прийнято рішення про їх виселення. "Москва вирішила не надавати колишнім жителям нацистської Німеччини радянське громадянство. На збори давалися добу. Формувалися ж / д склади з 50 вагонів, де тільки два були для речей. Німецька мова замовкла тут в листопаді 1948 го", - розповів глава Культурної німецької автономії Вальтер Лейтнера.

У будинку німців прийшли радянські люди, в першу чергу з найбільш постраждалих республік. З 12 областей РФ, України, Білорусі, Латвії та Литви переселялися селами. Звідки родом люди, можна здогадатися за назвами селищ: Шепетівка - з України, Канаш (Чувашія). Потім сюди розподіляли на поселення військових. Після розвалу СРСР сусідство області з Європою зіграло не на користь регіону - позбавлені роботи у військовому секторі люди подалися за кордон. Зараз регіон розвивається по особливій економічній програмі, яка передбачає будівництво АЕС, туристичної інфраструктури, що вимагає нових рук. Тому сьогодні область сотнями приймає переселенців з СНД. Зараз тут проживають представники 114 національностей і один гоблін. Саме такий запис залишив один з жителів в бланку перепису населення за 2002 рік.

ВІД АДАМА до Потсдама НІ ІСТОРІЇ

Набережна. У центрі побудована ціла вулиця в прусском стилі

Про історію цього краю до перемоги в 1945-му і до розвалу СРСР говорили так: "Від Адама до Потсдама тут немає історії".

Кілька десятиліть тут не згадувалося слово Кенігсберг, а гімном області були слова: "У славному 45-м ти прийшов солдатом до берегів Прибалтики, російська людина. І сказав:" Досить, щоб не бути війнам, нехай земля радянська буде тут навік ". Так само ставилися і до пам'ятників історії та архітектури, які залишилися від німців.

неіснуючий замок

Історичний центр міста в основному зруйнували англо-американські бомбардування в 1944 році, а те, що вціліло, було знищено під час штурму міста радянськими військами. Радянська влада старий німецький місто відновлювати не стала, а побудувала на місці руїн місто новий - чисто радянський (панельні багатоповерхівки тощо). Символом позбавлення від прусського спадщини вважається Будинок Рад, в народі прозваний "закопаним роботом" (нагадує голову гігантського робота, якого загнали в землю по плечі).

Символом позбавлення від прусського спадщини вважається Будинок Рад, в народі прозваний закопаним роботом (нагадує голову гігантського робота, якого загнали в землю по плечі)

"Закопати робот"

Він зводився кілька десятиліть на місці кенігсберзького замку Тевтонського ордена з елегантною вежею, закладеної в 1255 році. У 1968 році те, що залишилося від замку, підірвали. Іншим (нехай і не набагато) прусським будовам пощастило більше, і радянська влада їм знайшла застосування: в кірсі королеви Луїзи нині розміщений обласний ляльковий театр, в кірсі Святого сімейства (її пруси називали "веселою церквою" оскільки тут тільки вінчали і хрестили) - обласна філармонія , в будівлі Кенігсберзького біржі - Палац культури моряків, а в Королівських воротах - філія музею світового океану.

"Місто має більш ніж 700-річну історію, але немає ядра - старого міста", - нарікають місцеві екскурсоводи. Рядові калінінградців, до речі, дуже шкодують, що в радянські часи нищили все, що могло нагадувати про німецької історії. Місцеве слов'янське населення вивчило німецькі назви історичних об'єктів, багатьом магазинчиках і ресторанчиках дали німецькі імена, в центрі збудували цілу вулицю з невисокими готелями, ресторанами і магазинчиками по типу прусських будівель. Свої дачі калінінградців також підганяють під цей стиль, укладаючи дах все ще модною червоною черепицею.

Свої дачі калінінградців також підганяють під цей стиль, укладаючи дах все ще модною червоною черепицею

Візитна картка. Встояв кафедральний собор на острівці

Головною довоєнної пам'яткою є кафедральний собор на острівці, розділений на дві частини - лютеранську і православну. Він теж символ війни, але скоріше не її руйнівного ефекту, а того, що навіть після кошмару завжди є місце для життя - на острівці було все зруйновано, а собор встояв і без будь-яких реконструкцій простояв до 1992 року. Тут похований німецький філософ Іммануїл Кант, а в соборі встановлено найбільший в Європі орган, який внесений до списку світової спадщини ЮНЕСКО.

Є тут і кафедральний собор РПЦ - храм Христа Спасителя, який покликаний нагадувати про те, хто в регіоні господар, - його купола мають форму шоломів російських витязів.

ГОРДІСТЬ КРАЮ: БУРШТИН, ГОРІЛКА, НАФТА І ОСЕЛЕДЕЦЬ

Тут найбільший запас бурштину. фото kaliningrad.kp.ru

Калінінградська область може похвалитися янтарем, нафтою і балтійської оселедцем. На честь останньої є навіть свято - День оселедця (друга неділя квітня). Його влаштували по аналогії з пруськими, можна сказати, професійними святами: Дня довгою ковбаси, коли КЄНІГСБЄРГСКІЄ м'ясники несли по місту довгу ковбасу, а потім її роздавали городянам; свята великого батона - змагалися пекарі; свята масла і т.д.

У червні відзначається День бурштину (російська назва - алатир або горелкамень, німецьке - берштайн) в честь головного корисної копалини регіону. В області зосереджено 95% світового запасу "сліз моря". Цінність калінінградських "сліз" в тому, що вони видобуваються легким способом - в кар'єрах порода промивається морською водою. Оскільки справжній бурштин легше води, він спливає. Одна біда: Калінінград продає сирої бурштин дуже дешево, оскільки не здатний його переробляти - єдиний завод в селищі Янтарний закрився після розпаду СРСР. Зате є багато приватних бурштинових майстерень, які задовольняють попит на прикраси.

Самий модний нині сувенір з Калінінграда - бурштинова горілка (спиртний напій, настояний на янтарний порошку). Є версія, що своєю появою вона зобов'язана агентам КДБ, які для себе створили горілку, від якої не п'янієш.

За словами калінінградців, на розкладках (так місцеві називають базари) останнім часом все більше зустрічається підробок як бурштинової горілки, так і прикрас. "Умільці навчилися нагрівати дешевий бурштиновий порошок, додавати фарбу, а потім пресувати з нього камінці. Виходить бурштин будь-якого кольору, який зберігає свої лікувальні властивості, але це вже не ті шматочки, які були створені природою. Навчилися і різних комашок туди поміщати. Якщо бачите бурштин з мухою, цілком може бути, що їй не 100 мільйонів років, а вона молодша вас ", - розповіла нам екскурсовод Тетяна.

Після бурштину нафту є головним корисних копалин області. Її родовища розташовані і на суші, і на шельфі. Запаси деяких досягають до 20 млн тонн. Але в області немає свого нафтопереробного заводу, паливо сюди завозять по морю, і воно стоїть на 2 руб. дорожче навіть московського - 29,5 руб. (7,9 грн. У нас, до речі, ще дорожче: 8,2 грн.)

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Калінінград: тридевятое держава, де живе ... гоблін". інші Світові новини дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Ірина Ковальчук

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация