Каміль Самигуллин: «І якщо завтра моя мова зникне, то я готовий сьогодні померти ...»

15.06.2018

Ураза-байрам-2018: як мусульмани Татарстану відзначили подвійне свято без Назарбаєва, але з Мінніхановим і що проповідував муфтій РТ

Ураза-байрам в цьому році співпав зі священної п'ятницею, зробивши свято розговіння для мусульман особливо бажаним і очікуваним. VIP'и зустрічали сьогоднішній день в Галеевской мечеті, в резиденції муфтія РТ. Тут Каміль Самигуллин закликав зберегти рідну мову, розвіяв забобони, пов'язані з никаха в ці дні, і приготував гостинці для тих, кого вдома ніхто не чекає. «БІЗНЕС Online» також побував на Гаїті-намаз, де так і не дочекалися президента Казахстану.

Ураза-байрам в цьому році співпав зі священної п'ятницею, зробивши свято розговіння для мусульман особливо бажаним і очікуваним Фото:   dumrt Ураза-байрам в цьому році співпав зі священної п'ятницею, зробивши свято розговіння для мусульман особливо бажаним і очікуваним Фото: dumrt.ru

Зірвати ІСТОРИЧНА ПОДІЯ ДЛЯ татарстанських МУСУЛЬМАН

Очікувалося, що Ураза-байрам-2018 для мусульман Татарстану стане воістину історичним. Справа в тому, що в Казані прибув президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв, в муфтіяті з великою часткою впевненості, нехай і неофіційно, запевняли, що він відвідає богослужіння в Галеевской мечеті разом з президентом РТ. До речі, прес-служба Рустама Мінніханова спочатку заперечувала такий сценарій, але напередодні офіційний представник казанського Кремля Лілія Галімова не виключила того, що Нурсултан разом з мусульманами зробить Гаїт-намаз, але тільки чомусь в мечеті «Кул Шаріф». Подія була б неординарне, хоча б тому, що ніколи ще, принаймні в сучасній Росії, глава якої-небудь держави не вставав в один ряд з віруючими на святковому намаз разом з керівництвом республіки.

Прийде або не прийде лідер Казахстану в резиденцію муфтія - при підході до офісу ДУМ РТ це було важко розібрати. Заходи безпеки такі ж, як в минулі роки: прохід через рамку металошукача, ввічливі, але наполегливі поліцейські вимагають показати вміст сумок ... Начебто нічого особливого. Друга ознака відвідування іноземним гостем якого-небудь заходу - це масова присутність представників діаспори. Таких в натовпі кореспондент «БІЗНЕС Online» не помітив. Більшість іноземців всередині Галеевской мечеті виявилися узбеками за національністю. Єдина ознака приходу «VIP-кунака»: служба безпеки президента Татарстану не дозволяла людям сідати в перші два ряди. Зазвичай так роблять, коли повинна прибути особливо важлива персона. Забавно було спостерігати, як рядові мусульмани марно намагалися розміститися на передньому фронті, хто молиться. Їх бажання пояснити, адже посланник Аллаха говорив: «Воістину, Аллах і Його ангели благословляють тих, хто стоїть у першому ряду (в колективному намаз) або в перших рядах».

В очікуванні настання 6:30 за Москві - саме на цей час була запланована проповідь Каміля Самігуллін - читець Корану читав уривки з Священної Книги, імам Галеевской мечеті Тімергалі Юлдашев розповів про цінності місяця Рамадан і привів одне з його чудес: «Аллах завжди нам під час урази посилає прохолодну погоду. Це відповідь на питання, чому зараз літо холодне. Тим самим Всевишній дає полегшення тим, хто поститься, показує свою повагу до нас ». В результаті святкові настанови вже Каміля хазрата почалися з 9-хвилинним запізненням, відразу ж, як прибули VIP-гості. Назарбаєва серед них не було, Мінніханов прийшов з 10-річним сином Іскандером. Також Галеевскую мечеть відвідали мер Казані Ільсур Метшин, голова національної ради «Міллі Шура» і віце-прем'єр Василь Шайхразіев, його колега по уряду Шаміль Гафаров, керівник апарату президента Асгат Сафаров. Після того як вони розсілися в першому ряду, лідер татарстанських мусульман почав свою проповідь.

Святкові настанови Каміля хазрата почалися з 9-хвилинним запізненням, відразу ж, як прибули VIP-гості Святкові настанови Каміля хазрата почалися з 9-хвилинним запізненням, відразу ж, як прибули VIP-гості. Назарбаєва серед них не було, Мінніханов прийшов 10-річним сином Іскандером Фото: president.tatarstan.ru

«І ЯКЩО ЗАВТРА МІЙ МОВУ ЗНИКНЕ, ТО Я ГОТОВИЙ СЬОГОДНІ ПОМЕРТИ»

Мова муфтія почалася з зачитування святкових телеграм, як він сказав, «двох президентів». Спочатку в оригіналі, по-російськи, Самигуллин процитував звернення Володимира Путіна, потім телеграму Мінніханова, але вже на мові великого Тукая. Цікаво було спостерігати, як під час оголошення мінніхановского поздоровлення сам автор щось говорив на вушко синові Іскандеру.

Голова ДУМ РТ обнадіяв присутніх на Гаїті-намаз, привівши хадис пророка Мухаммеда, де говориться: «Тому, хто постив в Рамадан з вірою і надією на нагороду Аллаха, простяться його минулі гріхи». Він нагадав про три ступені поста - це пост звичайних людей, коли обмежуються утриманням від вживання їжі, пиття і подружніх відносин. Друга ступінь - пост обраних, коли, крім цих трьох обмежень, віруючі утримуються від здійснення будь-яких гріхів. Однак вищим ступенем є пост обраних з обраних, при якому людина стримує своє серце від будь-яких думок, крім думок про Всевишнього.

Зізнатися чесно, таких праведників не так багато серед мусульман. Що там, важко досягти навіть другого рівня урази, хоча прагнути до досконалості - це обов'язок правовірного. Муфтій Татарстану закликав умму до єднання: «Мусульмани повинні бути єдині. Нам нема чого ділити: у нас одна релігія, одна Священна Книга, одна нація, одні традиції, одна мова, зберегти який - наш обов'язок ». Як би відгукуючись на що йдуть в Держдумі баталії навколо долі національних мов, він навів висловлювання богослова і просвітителя Шигабутдинов Марджани, 200 років від дня народження якого ми відзначаємо цього року: «В релігії немає трьох речей, але ці речі зберігають її. Це національна мова, національний одяг і національні звичаї ». Також Самигуллин процитував вірш «Рідна мова» аварского поета Расула Гамзатова: «І якщо завтра моя мова зникне, то я готовий сьогодні померти».

А тих, хто був засмучений через те, що завершився благословенний місяць, в якому нагорода за діяння збільшується в сотні разів, Самигуллин поспішив заспокоїти. Мовляв, Рамадан пішов, але тримати уразу можна і в новому місяці, адже того, хто додатково постить протягом шести днів Шавваля (настав місяці - прим. Ред.), Аллах зараховує це так, ніби він постив протягом цілого року. Після закінчення святкової проповіді глава умми зробив як імама Гаїт-намаз, після якого йшла традиційна хутба, але вже на арабській мові.


«30 ДНІВ ПРОЙШЛО У радісні турботи»

Згідно з традиціями, завершилося богослужіння читанням Корану, рецитація якого зробив сам муфтій республіки, а ось благання до Всевишнього з проханням обдарувати всіх щастям обох світів підносив головний казий або шаріатський суддя ДУМ РТ Джаліль Фазлиев. Він вважається серед керівництва централізованої релігійної організації найбільш красномовним і майстерним майстром татарських проповідей. Після закінчення Гаїті Самигуллин проводив через спеціальний вихід в передній частині мечеті Мінніханова і інших VIP'ов. Вони не стали брати участь в ритуалі вітання - у татарських мусульман є звичай після намазу вітатися один з одним за руку.

Виручив всіх імам Галеевской мечеті, закликавши вірних зробити рукостискання. Тим часом народ поспішав до виходу. Відчувалося, що люди відчувають двоякі настрою - від радості з нагоди закінчення урази до смутку від того, що завершився благословенний місяць Рамадан. Люди поділилися з кореспондентом «БІЗНЕС Online» тим, як пройшов їх пост. «Тримати уразу було легко, зараз планую відвідати рідних, привітати їх зі святом, піти на роботу. Я працюю на залізниці, а вона ніколи не відпочиває », - скромно сказав чоловік, який представився Азат Ахметшина. Як з'ясувалося пізніше, він є генеральним директором приміської пасажирської компанії «Співдружність». Тургунов Нуретдінов, узбек з Киргизстану, які вже більше двох десятків років проживає в Казані, теж говорить про легкість урази: «Чому пост тільки 30 днів, чому не 60? Як тільки звикнеш до посту, на душі стає спокійно, і він різко так закінчується. Так було добре, очищається душа і тіло. Зараз йду додому - дружина організувала святковий сніданок, в гості прийдуть діти, внуки ». За словами індивідуального підприємця, у нього на батьківщині набагато важче тримати пост, зараз там стоїть 30-градусна спека.


А ось голова всесвітнього форуму татарської молоді Табріс Яруллин в цьому році виконати важливе розпорядження Аллаха не зміг за станом здоров'я, але атмосферу Рамадану відчув в повному обсязі. «30 днів пройшли в радісних клопотах, мене багато запрошували в гості, я ходив на іфтари і зараз відчуваю свято Ураза-байрам», - сказав заступник голови виконкому Всесвітнього конгресу татар «БІЗНЕС Online». Він поспішав до святкового столу, у татар прийнято на Гаїті пекти млинці, а ось для тих, кого ніхто не чекає вдома, духовне управління мусульман Татарстану приготувало сюрприз - у дворі резиденції муфтія кожному бажаючому вручали одноразовий пластиковий тарілку з двома млинцями, цукеркою і склянкою міцного чаю.

Мусульмани поспішали перепочити, адже вже до 12 години їм потрібно йти на п'ятничну молитву - джума-намаз, про який, між іншим, імами в мечетях кажуть, що він за ступенем стоїть вище, ніж два святкових. Тобто сьогодні подвійне свято. До речі, муфтій РТ в своїй проповіді спростував одне з широко поширених помилок, яке є у татар: нібито не можна одружуватися між двома святами - Ураза-байрамом і Курбан-байрамом. Виявляється, передісторія цієї думки сягає часів пророка Мухаммеда, коли був такий же, як сьогодні, день - Гаїт-намаз і п'ятниця. До посланнику Аллаха прийшла людина, попросив його прочитати йому никах, час було ближче до джума-намазу, і Мухаммед сказав бажаючому узяти шлюб: мовляв, ти що робиш, між двох свят хочеш одружитися, почекай закінчення намазу. Звідси все і пішло, хоча сам пророк здійснив обряд никаха з Аїшею саме між святами розговіння і жертвопринесення.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация