Каміль Самигуллин: заклик «Вчитися, вчитися і вчитися!» Ленін запозичив з Корану

1.09.2017

Курбан-байрам і святкова проповідь-2017: звернення до багатіїв, цитата з Чехова, повчання школярам та їхнім батькам

Подвійне свято - День знань і Курбан-байрам - цікаво відбився в сьогоднішній проповіді муфтія Татарстану. Каміль Самигуллин крім звернення до витоків свята повідав про важливість вивчення мов, порадив, що робити тим, у кого сьогодні в кишені є 20 тис. Рублів, і розповів про ключі до розуміння ісламського світу. На вагазе в Галеевской мечеті побував і кореспондент «БІЗНЕС Online».

Святковий намаз сьогодні пройшов традиційно - приблизно через півгодини після сходу сонця Святковий намаз сьогодні пройшов традиційно - приблизно через півгодини після сходу сонця. Муфтіят не став звільняти його ближче до сьомої години ранку, як в минулому році / Фото: tatarstan.ru

ГОСТІ ГАЛЕЕВСКОЙ МЕЧЕТІ: ПРЕЗИДЕНТ, «БАТЬКО НАЦІЇ», РЕКТОР ІСЛАМСЬКОЇ АКАДЕМІЇ

Святковий намаз сьогодні пройшов традиційно - приблизно через півгодини після сходу сонця. Муфтіят не став звільняти його ближче до сьомої години ранку, як в минулому році: це зручніше, адже люди вже починають збиратися до ранкової молитви. У цьому році 1 вересня для мусульман усього світу - подвійний, а для російських прихильників ісламу аж потрійне свято. По-перше, Курбан-байрам, по-друге, День знань, ну і джума, тобто П'ятниця, адже саме вона, згодна шаріату, самий великий день. Частенько імами говорять з трибуни мечетей, що джума - свято, яке стоїть вище Ураза-байраму і Курбан-байраму.

Головні урочистості Татарстану пройшли в Галеевской мечеті Казані, поруч з резиденцією муфтія республіки Каміля Самігуллін. Він і провів намаз. Делегацію VIP-гостей очолив президент РТ Рустам Мінніханов. Він прийшов разом з «батьком нації» - нещодавно обраним головою «Міллі шура» всесвітнього конгресу татар, віце-прем'єром РТ Василем Шайхразіевим. Традиційно в Галеевскую мечеть ходить голова Конституційного суду Татарстану Фархат Хуснутдинов. А керівник апарату президента РТ Асгат Сафаров постав у незвичному вигляді - з бородою. Мабуть, останній захотів здійснити обряд за всіма правилами: в книгах сказано, що того, хто збирається різати тварину, небажано протягом перших 10 днів місяця зуль-хіджа за мусульманським літочисленням і до жертвопринесення стригти волосся і нігті. У 2017-му перший день зуль-хіджа припав на 23 серпня. Курбан-байрам ж буває 10-го числа цього благословенного місяця ... Серед духовних осіб був головний викладач Болгарської ісламської академії шейх Абдуразак ас-Сааді. До речі, і ректор Біа Рафік Мухаметшин вважав за краще зробити святковий намаз не в Булгарі, поруч з академією, а в столиці республіки.

Шановні люди сиділи в першому ряду. Праворуч від Мінніханова - Мухаметшин, зліва - заступник муфтія РТ, імам мечеті Аль-Марджани Мансур Джалялетдін. Рівне 4:30, як і було заплановано, лідер мусульман республіки піднявся на трибуну (минбар).

Свій вагаз Каміль Самигуллин почав так само традиційно - з вихваляння Аллаха і читання вітальних телеграм / Фото:   tatarstan Свій вагаз Каміль Самигуллин почав так само традиційно - з вихваляння Аллаха і читання вітальних телеграм / Фото: tatarstan.ru

ВІТАННЯ ВІД ПАРИ ПРЕЗИДЕНТІВ, плагіатор ЛЕНІН І ТАТАРСЬКИЙ МОВУ

Свій вагаз, або проповідь, муфтій Татарстану почав так само традиційно - з вихваляння Аллаха і читання вітальних телеграм. Перша - від президента Росії Володимира Путіна. Самигуллин зачитав її мовою оригіналу, а ось другу - по-татарськи: Мінніханов уважно слухав свого ж привітання.

Вагаз Каміля хазрата можна розділити на дві частини. У першій він розповів про Курбан-байраму, історії його виникнення, яка веде свій початок від старозавітного пророка Авраама, нагадав про соціальну функцію обряду жертвопринесення: «Щорічне приношення в жертву тварин - це символічне вираження готовності жертвувати всім своїм майном заради поклоніння і підпорядкування велінням Всевишнього Аллаха. Обряд жертвопринесення нагадує забезпеченим людям про те, що треба дбати про бідних і незаможних. Багаті несуть певні зобов'язання як перед Всевишнім Аллахом, так і перед мусульманської умми в цілому. Якщо людина володіє якимись можливостями, то їх необхідно використовувати в благих цілях, а не тільки заради свого власного збагачення. Обряд жертвопринесення забезпечує прожиток бідної частини населення землі хоча б на деякий час ». Муфтій розповів, що робити курбан зобов'язаний людина, у якого в день свята в кишені є мінімум 20 тис. Рублів, робити жертвоприношення можна не тільки сьогодні, але і завтра, а також у неділю до сходу сонця.


У другій частині проповіді він зупинився на Дні знань, сказавши, що Ленін свій відомий заклик «Вчитися, вчитися і вчитися!» Запозичив з Корану, в якому найперший аят, посланий пророку Мухаммеду, починається із заклику: «Читай!» Татар Каміль хазрат назвав «кітапли Халик», тобто народом, який до революції видав понад 30 тис. богословських книг. Самигуллин зупинився на необхідності вивчення іноземних мов, привівши цитату з Антона Чехова: «Людина стільки разів людина, скільки він знає іноземних мов». Муфтій звернувся до хлопчаків, дівчатам та їхнім батькам: «У сучасному світі знання багатьох мов - вимога часу, і я хотів би особливо звернути на це увагу батьків, діти яких навчають у школі татарську мову, тому що його знання - ключ до розуміння мов тюркських народів і ісламського світу ».

Після татарської проповіді муфтій здійснив намаз, завершився який хутби - проповіддю на арабській мові, рецитація Корану і благанням до Всевишнього з проханням про дарування благ обох світів для всього людства.


«У НАС ВАРТІСТЬ СЕРЕДНЬОГО БАРАНА - 250 ДОЛАРІВ»

Збіг 1 вересня відразу з трьома святами, безумовно, наклало відбиток на поведінку віруючих. Папи поспішали додому - зібрати і повести дітей в школу на урочисту лінійку. Президент асоціації підприємців-мусульман Росії Айдар Шагімарданов якраз і був одним з таких поспішають. «Швидко-швидко їдемо додому, діточок - в школу, потім курбанчіка поріжемо, потім на джума (п'ятничний намаз - прим. Ред.), Далі - святковий обід в колі сім'ї з рідним і близькими, - поділився він найближчими планами. - З курбану зваримо суп-шурпу, друге зробимо ».

Члени ради старійшин (аксакаллар шураси) Татарстану Рауф Ібрагімов і Анвар Гиниятуллин теж поспішали. Вони хоч і не різали барана в цьому році, але будуть розподіляти м'ясо жертовної тварини серед нужденних: Ібрагімов - в мечеті «Міргазіян», а Гиниятуллин - серед постраждалих від сталінських репресій. Найближчим місцем до резиденції муфтія Татарстану, де можна було придбати овець і здійснити обряд жертвопринесення, була, напевно, мечеть Аль-Марджани. Цікаво, що там намаз завершився приблизно на півгодини пізніше, ніж в Галеевской. Що виходили звідти люди поспішали до загону для худоби. Секретар ради безпеки РТ Айрат Шафигуллин, як виявилося, прийшов на молитву. «Різати баранчика я буду пізніше в іншому місці - у друзів в селищі Мирному», - розповів він «БІЗНЕС Online». Ті ж, хто заздалегідь замовив жертовну тварину, попрямували до спеціально відведених місць: одне - майже навпроти мечеті, інше - трохи лівіше, на території Казанського ісламського коледжу, розташованого по сусідству.

Ті, хто заздалегідь замовив жертовну тварину, попрямували до спеціально відведених місць: одне - майже навпроти мечеті, інше - трохи лівіше, на території Казанського ісламського коледжу / Фото: Сергій Єлагін Ті, хто заздалегідь замовив жертовну тварину, попрямували до спеціально відведених місць: одне - майже навпроти мечеті, інше - трохи лівіше, на території Казанського ісламського коледжу / Фото: Сергій Єлагін

Двоє друзів-пенсіонера, Даут Камалтинов і Рінат Ахметзянов, замовили овець заздалегідь і сказали, що їм тут дуже подобається - ніяких черг, все згідно часу на квитках. Вони заплатили по 7 тис. Рублів. Дорого це? Дивлячись з чим порівнювати. Наприклад, в Туреччині баранці стоять в два рази дорожче. Представник Діянат (це щось на зразок міністерства у справах релігій) тепер уже знову дружньої нам країни Аріф Елдирим приїхав в Татарстан з незвичайною місією: «Ми привезли гроші, на які закупили у вашій республіці 1600 баранів, з них 950 - в Казані. Ці гроші дали люди в Туреччині, які захотіли, щоб обряд жертвопринесення був проведений у вас. У нас вартість барана близько 250 доларів ».

Елдирим під час забою худоби вимовляв над кожною твариною ім'я та по батькові того, хто пожертвував, після чого закреслював його ручкою в своєму списку. Тим часом люди приходили і йшли, бійня працювала як конвеєр - одні різали, інші обробляли туші, рубали м'ясо і складали його для зручності за трьома пакетам. Згідно з традицією курбан ділиться саме на три частини: одну людина залишає собі, іншу роздає бідним, а з третьої готує страви, якими буде пригощати гостей. Мусульмани поспішали виконати перші два дійства, адже потрібно було ще встигнути на п'ятничний намаз. Що стосується застілля «Корбан аши», де пригощають рідних і близьких, читають Коран і моляться, то у татар прийнято його проводити до закінчення зуль-хіджа. Цього року наступний місяць - зуль-Каада - починається 21 вересня.

Дорого це?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация