Капіца Сергій Петрович

  1. Капіца Сергій Петрович
  2. Дата присвоєння: 25.04.2000
  3. Наукова діяльність
  4. Цікаві факти

Капіца Сергій Петрович

14.10.1928 - 14.08.2012

Дата присвоєння: 25.04.2000

біографія:


Сергій Петрович Капіца (рід. 14 лютого 1928 (19280214), Кембридж) - російський і радянський вчений, телеведучий, головний редактор журналу «У світі науки» (Scientific American).

Належить до династії російських вчених, син лауреата Нобелівської премії П. Л. Капіци, онук А. Н. Крилова, російського математика і кораблебудівника, і внучатий племінник відомого французького біохіміка В. Н. Анрі (Крилова), старший брат А. П. Капіци .

Доктор фізико-математичних наук, головний науковий співробітник Інституту фізичних проблем ім. П. Л. Капіци, професор, автор 4 книг, десятків статей, 14 винаходів і 1 відкриття. Творець феноменологічної математичної моделі гіперболічного зростання чисельності населення Землі. Вперше довів факт гіперболічного зростання населення Землі до 1 м н. е.

Президент Євразійського фізичного товариства, член Європейської академії наук, член Ради при Президентові РФ з культури і мистецтва. Член Римського клубу, Манчестерського літературного і філософського товариства. Лауреат премії Калінгі (ЮНЕСКО), лауреат Державної премії СРСР (за організацію телепередачі «Очевидне - неймовірне»; 1980), лауреат премії РАН за популяризацію науки. Багаторічний ведучий телевізійної передачі «Очевидне - неймовірне». Заступник голови Російського Пагуошського комітету при Президії РАН з 1987 року, учасник Пагуошського руху вчених з 1977 року, член Пагуошського ради в 1987-1997 роках.

Сергій Петрович Капіца народився 14 лютого 1928 року в Кембриджі (Великобританія). У 1935 році сім'я Капіци переїжджає в СРСР, і з цього часу Капіца живе в Москві.

Навчався в Московському авіаційному інституті. Свою наукову діяльність розпочав в 1949 році. Працював в таких галузях фізики, як надзвукова аеродинаміка, земний магнетизм, прикладна електродинаміка, фізика елементарних частинок. З 1956 році Сергій Капіца викладав в Московському фізико-технічному інституті (МФТІ). У 1961 році став доктором фізико-математичних наук. У 1965 році в цьому ж інституті отримав звання професора. З 1965 року по 1998 року на кафедрі фізики викладав загальну фізику студентам перших трьох курсів.

У 1973 році Капіца опублікував книгу «Життя науки». Книга послужила передумовою до появи телепередачі «Очевидне - неймовірне». У тому ж році почав вести цю телепередачу, яка до сих показується по телебаченню.

Наукова діяльність

Автор 4 монографій, десятків статей, 14 винаходів і 1 відкриття. Творець феноменологічної математичної моделі гіперболічного зростання чисельності населення Землі. Вперше довів факт гіперболічного зростання населення Землі до 1 м н. е.

  • Загальна теорія росту людства: Скільки людей жило, живе і буде жити на Землі. М .: Наука, 1999. ISBN 5-02-008299-6
  • Модель зростання населення Землі і економічного розвитку людства // Питання економіки. 2000. № 12.
  • Глобальна демографічна революція і майбутнє людства // Нова і новітня історія. 2004. № 4.
  • Про прискорення історичного часу // Нова і новітня історія. 2004. № 6.
  • Глобальна демографічна революція // Міжнародна життя. 2005. № 11. с. 91-105
  • Про прискорення історичного часу // Історія та математика. М., 2006. С. 12-30.

Цікаві факти

  • В якості завідувача кафедрою МФТІ активно впроваджував самостійність студентів ще з радянських часів.
  • Займався екстремальними видами спорту: управляє літаком, в 1967 році в околицях Сіднея спускався в одну з найглибших печер Австралії.
  • У грудні 1986 року переніс невдалий замах божевільного, в результаті якого отримав травми. У Долгопрудний приїхав зловмисник, проник в навчальний корпус МФТІ, де Капіца читав лекції із загальної фізики, і спробував під час перерви в лекції вбити його, що вийшов з аудиторії, ударом сокири (за деякими свідченнями - льодоруба). Спроба виявилася невдалою, зловмисника затримали, але Капіца отримав поранення і деякий час провів в лікарні. У МФТІ після цього замаху ввели екстрені заходи безпеки, частково скасовані через півроку. Кілька років життя вченого була під загрозою, був госпіталізований в МКЛ імені С. П. Боткіна в нейрохірургічне відділення з приводу субдурального крововиливу і був оперований з подальшим повним відновленням. Повернувся до роботи.
  • Персонаж фольклору студентів МФТІ, іноді його називають «син батька фізтеху». Після замаху 1986 року частка фольклору, пов'язана з С. П. Капицею, стала в МФТІ менш популярною.
  • З 15 березня 2001 року є проректором РосНОУ. Бере активну участь у викладацькій і науковій діяльності університету.
  • Багато років займається підводним плаванням з аквалангом, має посвідчення дайвера під номером 0002.
  • Сергій Петрович має британський паспорт. Він часто відвідує Великобританію, де має будинок, побудований його батьком. Цей факт часто згадувався в пресі з метою звинуватити його в нелюбові батьківщині.
  • З 2001 року - голова правління Некомерційного партнерства «Світ Науки».
  • Є головним редактором науково-популярного журналу «У світі науки» з 1983 по 1993 рік і з 2002 по теперішній час.

Сергій Петрович в 2008 році отримав спеціальний приз «ТЕФІ» за особистий внесок у розвиток російського телебачення, як незмінний ведучий програми «Очевидне - неймовірне». 24 лютого 2008 року найбільш програмі виповнилося 35 років (вийшла в 1973 р). І хоча Капіца був включений до книги рекордів Гіннесса як телеведучий з найдовшим стажем ведення програми, свою першу «ТЕФІ» він отримав тільки в цьому році.


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация