Капітана Флінта обмовили

Євсєєв Антон Євсєєв Антон   Створений Стивенсоном образ піратського капітана Флінта досі приваблює багатьох любителів морської романтики

Створений Стивенсоном образ піратського капітана Флінта досі приваблює багатьох любителів морської романтики. Вважається, що прототипом цього підступного лиходія послужив капітан Едвард Тіч, якого ще називали Чорна Борода. Цікаво, що цей цілком історичний персонаж є, напевно, самим обмовленим піратом за всю історію корсарства.

Що ми знаємо про Флінта з роману Стівенсона? Те, що він був вкрай жорстокий з полоненими і нечесний з власною командою. Перших він після захоплення судна вважав за краще вбивати, а друге постійно обманював (історія з вбивством помічників на Острові скарбів при заривании скарбу - гарне тому підтвердження). Флінт постійно зловживав не тільки довірою соратників, а й алкоголем - в романі йдеться про те, що від рому-то він і помер. Час від часу Флінт дозволяв собі якісь зовсім вже дикі витівки - наприклад, він зробив покажчик до того місця, де заритий скарб, з трупа одного зі своїх матросів.

В оповіданні у Стівенсона йдеться також, що скарби Флінт добув в результаті нападу чи то на іспанські галеони, то чи на берегові поселення. З реплік персонажів можна зробити висновок, що одне ім'я Флінта наводило жах на всіх моряків, що ходили в Карибському морі, в тому числі і військових. Так що, як бачите, не дивлячись на свій фізичний відсутність в оповіданні, Флінт проте описаний досить докладно.

Багато дослідників творчості Стівенсона вважають, що прототипом Флінта був знаменитий пірат Едвард Тіч (втім, деякі вважають, що його прізвисько має звучати як Тейч, від англійського thatch - густа шевелюра), відомий також під ім'ям Чорна Борода. Втім, по-справжньому його звали Едвард Драммонд. У різних книгах з історії піратства про нього писали, що він був гранично жорстокий і з полоненими, і з командою, був запійним п'яницею і бузотера, а також славився дикими витівками.

Читайте також: Пірати: таємниця скрині мерця

Наприклад, одного разу пізно ввечері Тіч, його штурман Ізраель Гендсе (якого в романі Стівенсон зробив каноніром, тобто старшим артилеристом), лоцман і ще один пірат випивали на борту корабля. Тіч непомітно для тих, що сиділи поруч витягнув два пістолети і, звівши курки, поклав біля себе. Пірат зауважив ці дії і вирішив покинути стіл, сидіти за яким ставало все небезпечніше, залишивши хендс і лоцмана гулянка з капітаном. Тоді Чорна Борода, загасивши свічку, що сильно збільшило його шанси не отримати кулю в відповідь, опустив обидва пістолета під стіл і вистрілив з них, хоча очевидного приводу для даного вчинку не було.

В результаті він поранив свого штурмана в колінну чашечку, від чого той і кульгав до кінця своїх днів, лоцман же відбувся легким переляком. Коли у Чорної Бороди запитали, що стало причиною цього його вчинку, він відповів: "Якщо я не буду вбивати час від часу когось із своїх людей, вони забудуть, хто я є насправді".

Також часто говорилося і про те, що незадовго до смерті Тіч сховав велику кількість золота та інших багатств на декількох незаселених островах. При цьому він завжди йшов заривати скарби з кимось із матросів, а повертався один. На питання команди про те, куди подівся його супутник, Чорна Борода відповідав, що той "зірвався зі скелі", хоча насправді він завжди вбивав свого помічника пострілом в потилицю. До речі, багато літературознавці вважають, що, можливо, саме легенда про скарби Тіча спонукала Стівенсона написати знаменитий роман.

Сам вигляд Чорної Бороди був вельми страшніший. У книзі Чарльза Джонсона "Історія піратства" (недавно з'ясувалося, що під цим псевдонімом ховався відомий письменник Даніель Дефо) говориться про те, що цей пірат заплітав на своїй бороді і шевелюрі безліч кісок (цю деталь використовували в образі Джека Горобця з "Піратів Карибського моря "). Готуючись до абордажу, він вплітав в них запальні гноти, підпалював їх і в клубах диму, як сатана з пекла, вривався в ряди противника. Тож не дивно, що Тича все боялися як вогню - кому охота зустрічатися з таким чудовиськом?

Втім, сучасні дослідники піратства вважають, що Дефо або сам свідомо містифікував історію Тича, або переказав у своїй книзі легенди, прийнявши їх за історичні факти. Оскільки при дослідженні показань його моряків і пограбованих ним капітанів, перед нами постає зовсім інша людина. Але давайте про все по порядку.

Вважається, що Едвард Драммонд народився в Брістолі (той самий місто, звідки, як ми пам'ятаємо, "Еспаньйола" відпливла на пошуки скарбів) десь в 1680 році. Про його дитинстві і юності немає ніяких відомостей, відомо лише, що в 1701-1703 роках він брав участь в якості пірата (тобто "ліцензованого" пірата) у війні за іспанську спадщину. Всі, хто бачив його тоді, відзначали, що він відрізнявся безрозсудною хоробрістю і був неперевершеним майстром бою на абордажних шаблях. Після закінчення боїв він деякий час служив у військовому флоті Англії інструктором з фехтування (звідси походить і інша версія його прізвиська, адже teach означає навчати).

Піратствувати Тіч почав з жовтня 1717 року. Він пішов в море на кораблі іншого піратського капітана, Бенджаміна Хорніголд, але незабаром став командувати захопленим шестіпушечним шлюпом. Через місяць йому вдалося захопити величезну французьке судно "Конкорд", яке перевозило рабів. Цей корабель був переобладнаний, його озброєння зросла до 40 гармат, після чого Тіч зробив його своїм флагманом, перейменувавши перед цим в "Помста королеви Анни".

На цьому кораблі з командою від 80 до 100 чоловік Тіч, іноді об'єднуючись з іншими капітанами, піратствував близько року в районі Багамських островів, Мексиканській і затоки Гондурасу і біля північного узбережжя Куби. Власне, в Карибському морі він практично не бував, тому карибським піратом його вважати не можна. Своєю базою пірати зробили місто Баттаун в Північній Кароліні, з чиновниками з якого у Тича були прекрасні відносини - він продавав їм награбоване добро.

Вважається, що за цей час Чорна Борода пограбував понад 30 суден, хоча документально засвідчені лише нападу на 19 кораблів. Однак в 1718 році англійський лейтенант Роберт Мейнард поклав кінець його розбоїв, напавши на пірата близько острова Окракок. 22 листопада між командами Тіча і Мейнарда відбувся абордажний бій, під час якого Чорна Борода і більшість його піратів були вбиті.

Сам Тіч, борючись з чотирма супротивниками, отримав більше 25 шабельних поранень (в тому числі три в голову), після чого впав замертво. Мейнард відрубав капітану голову і наказав підвісити її на бушприті свого судна. З 15 схоплених живими піратів 13 були засуджені і страчені через повішення, один виправданий, а один, за згоду дати свідчення проти корумпованих чиновників Баттауна (це був той самий Ізраель Гендсе), помилуваний.

За повідомленнями капітанів, чиї судна пограбував Чорна Борода, він дуже гуманно поводився з бранцями, ніколи не застосовував тортури і дуже рідко знищував захоплені кораблі. Для піратів того часу подібне ставлення було рідкістю. Жителі Баттауна, багато з яких знали Тича особисто, говорили, що ця людина була вельми люб'язний і приємний у поводженні в тверезому вигляді і абсолютно нестерпний в п'яному. Однак подібне можна сказати про багатьох, це зовсім не є показником якийсь крайньої жорстокості.

Що стосується диких витівок Тича, то, мабуть, більшість з них було придумано його матросами (або їм самим). Історія з пораненням хендс, за свідченням кількох моряків на процесі, насправді була дещо іншою - штурман зшахраювати під час гри в карти, і розлючений Тіч прострелив йому стегно. Однак пізніше він вельми шкодував про свій вчинок, видав хендс грошову компенсацію як за поранення в бою і навіть сплатив його лікування.

Що стосується запальних шнурів в волоссі, то ніхто з тих, хто мав справу з Тічем особисто, в тому числі і Мейнард, про них не згадує. Та й, погодьтеся, подібний маскарад є чистим абсурдом - під час бою це прикраса заважає в першу чергу самому сражающемуся і, крім того, може за лічені хвилини перетворити оригіналу з капітана Чорна Борода в капітана Лисий Череп. Також вигадкою є і косички в бороді - ніхто їх ніколи не бачив. Та й хто б їх заплітав капітану? Його міфічні 14 дружин (вважалося, що у нього їх було саме стільки, проте документально зафіксований лише один шлюб Чорної Бороди)?

Особливих скарбів, судячи з усього, цей пірат теж не мав. Найбільша його видобуток - це шість тисяч йохімсталлеров, захоплених на борту судна капітана Кларка. Однак тоді команда Тича становила близько 120 чоловік, тому самому капітанові (він, згідно з договором, отримував сьому частку видобутку), перепало не настільки багато. У більшості ж випадків вартість видобутку піратів становила менше 500 фунтів стерлінгів за один раз. Це, звичайно, не так уже й мало, але при такому доході, погодьтеся, і заривати-то на острові особливо нічого. Так що всі повідомлення про зариті скарби і вбитих при цьому помічниках - легенда чистої води.

Під час піратства Тіч ніколи не нападав на кораблі іспанців або іспанські поселення. Саме тому срібло і золото в чистому вигляді у нього водилося вкрай рідко, а коштовностей не було зовсім. Та й ті гроші, що вдавалося дістати, Тіч швидко пропивав, оскільки, судячи з відгуків сучасників, дійсно був хронічним алкоголіком. Не виключено, що його постійно мучила совість з приводу неправильного способу життя, яку він заспокоював традиційним методом за допомогою рому і бренді.

Читайте також: Пірати Карибського моря були психопатами

Так що, як бачите, насправді Чорна Борода не був таким вже монстром і психопатом. Швидше, навпаки, це був тонкий і чутливий чоловік, постійно переживає з приводу того, що йому доводилося порушувати закон. На тлі інших піратів, наприклад Робертса, Лоу або Вейна, він здається просто гуманістом і ангелом. Та й особливих багатств йому, на відміну від Флінта, зібрати не вдалося. Хоча деякі до цих пір намагаються розшукати його скарби на островеАмелія, де команда Тича зазвичай ділила награбоване. Однак до сих пір ніхто нічого не знайшов ...

Що ми знаємо про Флінта з роману Стівенсона?
Тож не дивно, що Тича все боялися як вогню - кому охота зустрічатися з таким чудовиськом?
Та й хто б їх заплітав капітану?
Його міфічні 14 дружин (вважалося, що у нього їх було саме стільки, проте документально зафіксований лише один шлюб Чорної Бороди)?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация