Карен Алексанян - творець єдиного в світі пам'ятника кирилиці в болгарському місті Плиска

  1. Читайте також

Yerkramas. Карен Алексанян - автор і творець єдиного в світі пам'ятника кирилицею. Ця скульптурна композиція розміщена у дворі культурно-історичного музею «Двір Кирилиці» в болгарському місті Плиска. Робота була розпочата ще в минулому році, в центрі музейного двору розташований пам'ятник болгарському царю Борису, при якому була хрещена Болгарія. Його погляд спрямований на скульптуру братів-просвітителів Кирила і Мефодія. За пам'ятником розташований 12-метровий хрест. У дворі стоять вирізані з туфу літери кирилиці. Пропонуємо увазі читачів інтерв'ю Карена Алексаняна. Яке він дав болгарської журналістці Асі Іванової.

- Розкажіть, як вам прийшла ідея створити пам'ятник слов'янської азбуки і чому в Болгарії?

- У Вірменії, десь у 2008 році, я відвідав з родиною церква Св. Маштоца в Ошакані і там побачив літери вірменського алфавіту, створені з каменю. Тоді я задумався, що ніде не бачив і не чув про існування подібного пам'ятника кирилиці - абетки, на якій пишуть близько 500 міліонів людей по всьому світу. Я прийняв рішення створити «Двір Кирилиці» саме в Болгарії, в місті Плиска, там, де болгарський народ - перший з усіх слов'янських народів - офіційно прийняв православ'я ще в 865 році за часів правління святого царя Бориса I Хрестителя Болгарського. Там же по мудрого рішення того ж самого царя кирилиця була визнана офіційною єдиною азбукою з 893 року.

Читайте також

Кирилиця народилася в першопрестольної Плисці, обійшла весь світ і стала рідною абеткою не тільки для болгар, росіян, українців і білорусів, а й для багатьох неслов'янських народів, а також представників різних віросповідань.

- Вірменська абетка - одна з найдавніших, яка збереглася до наших днів з 405 р Яку зв'язок Ви бачите між двома азбуками? Нам відомо, що в унікальному книгосховище Матенадаран в Єревані зберігаються і славяноболгарскіе рукописні книги.

Нам відомо, що в унікальному книгосховище Матенадаран в Єревані зберігаються і славяноболгарскіе рукописні книги

- Моя покійна мама, пам'яті якої присвячений цей музей, була вчителькою російської мови та літератури, і з раннього дитинства прищепила мені любов до книг.

У 405 році Св. Месропа Маштоца створив вірменську абетку за допомогою Св. Саака Партева - Патріарха всіх вірмен за царя Врамшапуха. Спільне між вірменської азбукою і кореляцій те, що автори є святими. Наскільки мені відомо, в світі немає інших алфавітів, створених святими: перша - вірменська абетка, а друга - глаголиця, перероблена в кирилицю. У Матенадаране є дуже багато цінних, давньовірменських і не тільки, рукописів, звідки історики різних народів дізнаються цікаві подробиці про свій побут і культуру.

- Як ви познайомилися зі справою Святих братів, і що справило на вас найбільше враження?

- Як ви познайомилися зі справою Святих братів, і що справило на вас найбільше враження

- На жаль, справа Св. Кирила і Св. Мефодія і їх учнів не вивчається детально ні в школах, ні у вузах. Я думаю, що їх справа є дуже цікавою і повчальною історією, і заслуговує великої уваги. Адже в створенні кирилиці брали участь 8 святих православної церкви: седмочісленнікі (сім святих, які створили церковнослов'янську мову і переклав на нього Святе Письмо) Кирило, Мефодій, Сава, Горазд, Наум, Ангелар і Св. Цар Борис I, хреститель Болгарії.

Брати, як і їхні учні, піддавалися тортурам і катуванням, гонінням. Учні просвітницької місії були викрадені в рабство. Середньовічна Європа не була зацікавлена ​​в тому, щоб у слов'ян була своя азбука. Всі, хто брав участь у створенні героїчної абетки, крім того, що були дуже освіченими людьми того часу, мали несломімим духом і сміливістю, присвятили все своє життя просвітницькому справі. Думаю, що всі люди, для яких кирилиця - рідна азбука, повинні пишатися своїми просвітителями і цінувати і берегти їх справа. Про величезну роль Св. Царя Бориса I Kрестітеля болгарського в створенні і розповсюдженні кирилиці теж чомусь майже не згадується.

- Чому ви вирішили створити літери слов'янської абетки з знаменитого червоного туфу, і чому букви робилися у Вірменії? Хто брав участь у створенні і скільки часу пішло на роботи?

Хто брав участь у створенні і скільки часу пішло на роботи

- Я вирішив замовити букви в Вірменії вірменським мулярам тому, що вони найкращі в світі. Зв'язався з народним майстром Вірменії Рубеном Налбандяном, автором вірменських кам'яних букв. Майстер дуже зрадів і сказав, що щасливий, що Бог вибрав саме його, щоб зробити з каменю дві священні абетки - вірменську і кирилицю.

Коли в лютому 2015 роки я вилетів до Вірменії, щоб організувати транспортування букв, всі мої друзі і знайомі з радістю пропонували свою допомогу. Підготувати, упакувати, приготувати для експорту в Болгарію все кириличні літери, кожна з яких вагою близько 500 кілограм - все це було пов'язано з дуже великими клопотами і дозволом кількох міністерств.

Мої друзі активно і з готовністю допомагали, вирішили всі питання з організації, щоб довезти літери до Болгарії. Я запросив Рубена в Плиску, щоб він особисто поставив кожну букву і хачкар. Майже в кожній з двометрових букв, крім характерних вірменських візерунків, я попросив майстра накреслити символи, які були б зрозумілі всім слов'янам. Наприклад, в букві А - початок людського життя, яка починається з історії Адама і Єви в райському саду, в букві З - Сонце, Б - Бог і т.д. Близько півроку майстер Рубен зі своїми дванадцятьма учнями ретельно вручну створювали кожну букву.

- Що ще, крім самих букв, є в музеї кирилиці? Що символізує «Двір Кирилиці» і які послання носить в собі?

- У музеї також встановлені скульптури Царя Бориса і святих братів Кирила і Мефодія, православна каплиця і 12-метровий хрест і картинна галерея, яка розповідає в картинах історію створення кирилиці. Є також магазин сувенірів, щоб відвідувачі Двору Кирилиці могли взяти собі сувенір на пам'ять. Тут також є кафе, конференц-зал для заходів.

За відомостями, які дійшли до нас з житія Св. Климента написаним Теофілакту Охридським в 12 столітті, болгарський цар Борис приймає з почестями в першій болгарській столиці Плисці в 886 р найвідданіших учнів святих братів Кирила і Мефодія - Климента, Наума і Ангелар. Він відвідав Климента і Наума в будинку свого наближеного боярина (Боіла) Есхача, а Ангелар в будинку боярина Чеслава. Дуже довго цар приховував присутність носіїв глаголиці в місті «поки приготуємо те, що повинні приготувати». А сам цар кожен день розмовляв з ними. Саме під впливом прочитаного в житіях я уявив собі будинок Есхача, де Климент, Наум, Ангелар переробили глаголицю в кирилицю і повідомили радісну довгоочікувану звістку царю, запросивши його подивитися. Я уявив собі царя у дворі Есхача (Дворі Кирилиці), що сидить на троні, а ліворуч і праворуч від нього кириличні літери в строю, як солдати слов'янської церкви. Навпаки царя, під 12-метровим хрестом, як біле святе бачення, фігури Кирила і Мефодія з глаголицею в руках: Кирило показує правицею на нові букви царю і разом з Мефодієм поглядом благословляють нову абетку.

Ось так народилася ідея оформлення Двору кирилиця, та й сама назва музею. На жаль, невідомо, де точно в першопрестольної Плисці був будинок боярина Есхача, в якому творили Кирило-Мефодіевие сподвіжднікі і учні. Може бути, Бог мені вказав точно це місце для створення Двору Кирилиці. Цього ніхто не знає, залишається тільки сподіватися і мріяти, що це так.

- Як думаєте розвивати свою ідею в майбутньому, і що ще хочете додати?

- Я хочу підготувати класну кімнату для створення славяноболгарской школи в місті Плиска та зробити парк письменників, в якому будуть розташовані пам'ятники творців різних народів і релігій, які писали на кирилиці, щоб показати силу і інтернаціональність самої азбуки.

- Як самі болгари відреагували на ваш твір?

- Болгари дуже добре ставляться до «Двору абетки», називають його храмом і «самим болгарським місцем» і вважають, що кожен болгарин повинен обов'язково його відвідати і вклонитися кириличним буквах.

У каплиці у дворі кирилиці хрестимо дітей і вінчаємо молодят. Музей кирилиці - це пам'ятник і російської, і сербської, і монгольської, і татарської і інших різновидів кирилиці. Я взяв за основу сучасну болгарську абетку з поваги до батьківщини кирилиці - Болгарії. Двір Кирилиці за своє коротке існування вже перетворився в духовний об'єднуючий центр і місце поклоніння не тільки для слов'янського світу, але і для всього кириличного світу.

- Як ставляться до цього представники інтелігенції кириличного світу і які оцінки вони дають вашій справі?

- 25 травня у нас проходив Міжнародний слов'янський літературний фестиваль за участю письменників і гостей з 19 країн. Вони читали свої твори у Дворі Кирилиці і відчували себе як вдома. Я їм сказав, що «Двір Кирилиці», будучи єдиним в світі музеєм кирилиці, не тільки мій, і не тільки болгарський, але належить всім братам по кирилиці і по духу. Я просто сам себе призначив хранителем букв. Поетеса Ялинка Няголова його називає «кам'яним паспортом кожного болгарина». А письменник Христо Стоянов «культурним феноменом, який стоїть вище всіх міністерств культури».

Захоплена реакція звичайних людей і відвідувачів, які заходять щодня радує. Найдорожче для мене: бачити в очах і гордість, і шанування, і подяку до просвітницького справі Кирила і Мефодія, згадувати славне минуле і берегти пам'ять.

Розмовляла Ася Іванова, м Варна (Болгарія)

Фото - Yerkramas

ЗМІ зобов'язані цитувати матеріали Aravot.am з гіперпосиланням на конкретний матеріал цитування. Гіперпосилання має бути розміщена в першому абзаці тексту.

Розкажіть, як вам прийшла ідея створити пам'ятник слов'янської азбуки і чому в Болгарії?
Вірменська абетка - одна з найдавніших, яка збереглася до наших днів з 405 р Яку зв'язок Ви бачите між двома азбуками?
Як ви познайомилися зі справою Святих братів, і що справило на вас найбільше враження?
Чому ви вирішили створити літери слов'янської абетки з знаменитого червоного туфу, і чому букви робилися у Вірменії?
Хто брав участь у створенні і скільки часу пішло на роботи?
Що ще, крім самих букв, є в музеї кирилиці?
Що символізує «Двір Кирилиці» і які послання носить в собі?
Як думаєте розвивати свою ідею в майбутньому, і що ще хочете додати?
Як самі болгари відреагували на ваш твір?
Як ставляться до цього представники інтелігенції кириличного світу і які оцінки вони дають вашій справі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация