Карл I (король Англії)

  1. Одноосібне правління і релігійні реформи [ правити | правити код ]

Карл I Charles I
Teàrlach I Карл I Charles I   Teàrlach I   Коронація 2 лютого   1 626   попередник   Яків I   наступник   Олівер Кромвель   як лорд-протектор Попередник   Яків I   наступник   Олівер Кромвель   як лорд-протектор Коронація 8 червня   1633   попередник   Яків VI   наступник   Олівер Кромвель   як лорд-протектор Народження   19 (29) листопада   1600   (1600-11-29)   Данфермлайнскій палац   ,   Шотландія   Смерть 30 січня (   9 лютого   )   1 649   (1649-02-09) (48 років)   Уайтхолл   ,   Лондон   ,   Англія   Місце поховання   капела Св Коронація 2 лютого 1 626 попередник Яків I наступник Олівер Кромвель як лорд-протектор Попередник Яків I наступник Олівер Кромвель як лорд-протектор Коронація 8 червня 1633 попередник Яків VI наступник Олівер Кромвель як лорд-протектор Народження 19 (29) листопада 1600 (1600-11-29)
Данфермлайнскій палац , Шотландія Смерть 30 січня ( 9 лютого ) 1 649 (1649-02-09) (48 років)
Уайтхолл , Лондон , Англія Місце поховання капела Св. Георгія , Віндзорський замок , Беркшир рід стюарти батько Яків I матір Анна Датська дружина Генрієтта Марія Французька Діти сини: Чарльз Джеймс, Карл , Яків , Генрі
дочки: Марія , Єлизавета , Ганна , Катерина, Генрієтта віросповідання англіканство монограма Карл I на Вікісховища Цей термін має також інші значення див. Карл I .

Карл I ( англ. Charles I of England; 19 (29 листопада 1600 - 30 січня ( 9 лютого ) 1 649 , Лондон ) - король Англії , Шотландії і Ірландії з 27 березня 1625 року . з династії Стюартів . його політика абсолютизму і церковні реформи викликали повстання в Шотландії та Ірландії і англійську революцію . В ході громадянських воєн Карл I зазнав поразки, був відданий під суд парламенту і страчений 30 січня 1649 року в Лондоні .

Карл I був другим сином короля Шотландії Якова VI і Анни Данської . Він народився 19 листопада 1600 року в Данфермлайнском палаці в Файф , Шотландія. У дитинстві Карл не відрізнявся особливими здібностями, пізно навчився ходити і говорити. Після того, як його батько в 1603 році став королем Англії під ім'ям Якова I і переїхав до Лондона, принц Карл ще деякий час залишався в Шотландії, будучи вкрай хворобливою дитиною, важко переносить переїзди. Навіть досягнувши зрілості, Карл I продовжував відчувати проблеми зі здоров'ям, був невисокого зросту (1 м 62 см).

Спадкоємцем престолу Англії і Шотландії був старший брат Карла Генрі, принц Уельський , На якого покладалися великі надії в англійському суспільстві. Карл в 1603 році отримав шотландський титул герцога Олбані , А в 1605 році став в Англії герцогом Йоркським . Однак в 1612 році принц Генрі несподівано помер, і Карл став спадкоємцем короля Якова I, принц Уельський і графом Честерському (З 1616 року).

Уже в 1620 році почалися переговори про шлюб принца Карла з іспанської інфантою , Що викликало невдоволення англійської парламенту , Що прагне до союзу з протестантськими державами. У той же час принц сильно зблизився з фаворитом свого батька Джорджем Вильерс, 1-м герцогом Бекінгемом . У 1623 року вони разом зробили авантюрну подорож в Мадрид і особисто втрутилися в переговори про шлюб. Але особиста неприязнь між Бекінгемом і іспанським королівським двором, а також вимога іспанців про перехід принца в католицтво засмутили переговори, і весілля не відбулося. Більш того, Бекінгем і Карл після повернення в Англію виступили за розрив відносин з Іспанією і оголошення війни. Уже в 1624 році англійський експедиційний корпус висадився в Нідерландах для ведення військових дій проти іспанської армії. Одночасно почалися переговори про шлюб Карла і Генрієтти-Марії , дочки Генріха IV , короля Франції .

Вступивши на престол, Карл, для ведення війни на континенті, зажадав від парламенту субсидій; але парламент хотів вирішити спочатку справи про незаконні корабельних податки і про релігійних питаннях. Карл два рази розпускав парламент і самовладно збирав податі. Не отримавши достатньо грошей, Карл змушений був знову скликати парламент і затвердити « петицію про права ».

Одноосібне правління і релігійні реформи [ правити | правити код ]

У 1628 році був убитий Бекінгем , Який мав великий вплив на Карла. Незаконний збір податей, всупереч «петиції про права», порушив обурення в парламенті, який був до 1629 року знову розпущений Карлом. Після цього він правил 11 років сам, дістаючи гроші поборами, штрафами, монополіями і тому подібними шляхами. В цей час висунувся Томас Вентворт , Згодом граф Страффорд, людина обдарований, але жорстокий і владний; він придумав план (Thorough) введення абсолютної влади короля, за допомогою постійного війська, і з успіхом застосовував його сам, будучи намісником Ірландії . Бажаючи ввести всюди в королівстві єдину англіканську церкву , Карл переслідував пуританство , Віддаючи перед ним перевагу навіть католицтва; примаса ЛОДР він дозволив ввести безшлюбність духовенства , Вчення про чистилище , Молитву за померлих і багато інших догмати, які зближують церкву з Римом .

Основними цілями політики Карла I були посилення влади короля і, що, можливо, було для нього ще більш важливо, церкви. Заради цього король був готовий пожертвувати традиційними правами станів і принципом недоторканності приватної власності його підданих. Трагедія правління Карла I багато в чому, проте, пояснювалася не тільки цілями короля, скільки методами їх реалізації: майже завжди погано продуманими, занадто прямолінійними і з чітко вираженою забарвленням келійності, що тягло за собою зростання невдоволення широких верств населення і посилення опозиції королю. Крім того, на відміну від свого батька , Карл I не був близько знайомий з обстановкою в Шотландії, а серед його радників практично не було шотландців. В результаті єдиним способом комунікації з шотландськими опозиціонерами стало силовий тиск, арешти і маніпулювання королівськими прерогативами.

У 1625 році Карл I видав «Акт про ревокаціі», згідно з яким скасовувалися всі земельні дарування королями Шотландії, починаючи з 1540 року. Перш за все це стосувалося колишніх церковних земель, секуляризованих в період реформації . Дворяни могли зберегти ці землі у своїй власності, але за умови грошової компенсації, яка йшла на підтримку церкви. Цей указ зачіпав більшу частину шотландського дворянства і викликав масове невдоволення. Однак король відмовився розглядати петицію шотландців проти ревокаціі. У тому ж році парламент Шотландії під тиском короля санкціонував оподаткування податком на чотири роки вперед. Це незабаром привело до того, що оподаткування земель і доходів в країні стало постійним, а така практика не відповідала традиційним для Шотландії уявленням про джерела фінансування короля.

Практично з самого початку свого правління Карл I став активно залучати на вищі державні посади єпископів. Першою особою королівської адміністрації Шотландії став Джон Споттісвуд , архієпископ Сент-Ендрюського , лорд-канцлер з 1635 року. Більшість в королівській раді перейшло до єпископів на шкоду шотландським аристократам, єпископи також фактично стали визначати склад комітету статей і кандидатури на посади мирових суддів. Значна частина представників шотландського єпископату того часу не користувалася авторитетом у своєї пастви і не мала зв'язків з дворянством. Аристократія ж, витіснена від управління, не мала доступу до короля, двір якого практично постійно знаходився в Лондоні .

Опозиція, перш за все дворянська, правлінню Карла I виникла практично відразу після його вступу на престол. Намагаючись не допустити її посилення, король після 1626 року відмовлявся скликати парламент Шотландії і генеральну асамблею шотландської церкви . Лише в 1633 році, під час першого приїзду короля до Шотландії, був скликаний парламент, який під тиском Карла I затвердив акт про супрематии короля в питаннях релігії. Одночасно Карл I ввів в шотландське богослужіння ряд англіканських канонів і утворив нове єпископство - Единбурзької , На чолі якого став Вільям Форбс, затятий прихильник англіканських реформ. Це викликало вибух обурення в Шотландії, проте Карл I знову відмовився розглядати петицію шотландських дворян проти церковних нововведень і маніпулювання королем виборами в парламент. Один з авторів петиції, лорд Балмеріно був в 1634 році заарештований і засуджений до смерті за звинуваченням у зраді.

Незважаючи на зростання опозиції королівським реформ в сфері богослужіння, Карл I продовжив політику зближення шотландського пресвітеріанства з англіканством. У 1636 році за підписом короля були видані реформовані канони шотландської церкви, в яких відсутнє згадування про пресвітер і парафіяльних зборах, а в 1637 році введена нова літургія , Що передбачає цілий ряд англіканських елементів, культ святих , Багате церковне оздоблення. Ці реформи були сприйняті в шотландському суспільстві як спроба реставрації католицьких обрядів і викликали консолідацію всіх станів в опозиції католицизму, єпископату і авторитаризму короля.

23 липня 1637 року спроба провести перше богослужіння за новою літургії в Единбурзі викликало стихійне повстання городян. Цей бунт був негайно підтриманий в різних частинах Шотландії і викликав потік петицій королю з різних графств і міст проти реформи літургії. У відповідь Карл I наказав видалити з Единбурга петиционеров. Лідери дворянської опозиції (Балмеріно, Лаудон , роутсі ) Подали королю протест проти єпископату і реформи церкви і оголосили про скликання зборів станів Шотландії. Під тиском зростання руху єпископи були змушені покинути шотландський королівську раду, більш того, ряд його членів приєдналися до опозиції ( граф Траквер , лорд Лорн ).

28 лютого 1638 року в Единбурзі представниками шотландської аристократії, дворянства, духовенства і міст був підписаний Національний ковенант - маніфест опозиції, що засуджував спроби реформування пресвітеріанської церкви і який передбачає спільні дії шотландської нації для захисту релігії. Ковенант також затвердив супрематію парламенту в законодавчій сфері, зберігши, однак, лояльність королю. Копії цього маніфесту були розіслані в основні міста і графства Шотландії і по всій країні підписання і клятви вірності ковенантів набули масового характеру. Шотландський народ згуртувався навколо Національного Ковенанта на захист своєї віри.

На переговори з ковенантерамі король направив маркіза Гамільтона і запропонував призупинити дію нових канонів і літургії. Однак це вже не могло задовольнити шотландців, які потребують тепер повної ліквідації єпископату . Провал місії Гамільтона змусив Карла I розширити свої поступки: 10 вересня 1638 року була скасована дія « п'яти статей », Всіх новацій у богослужінні та підтверджено« негативний сповідання » Якова VI . Король також погодився на скликання генеральної асамблеї шотландської церкви в Глазго . На виборах ковенантери здобули повну перемогу. В результаті асамблея, скасувавши всі церковні реформи короля, прийняла рішення про скасування єпископату. Це означало розрив з королем і початок воєн між Карлом I і його шотландськими підданими, які увійшли в історію під назвою « єпископські війни ».

Повна стаття: Англійська революція XVII століття

В цей час спалахнуло повстання в Ірландії , Де Карл зібрав гроші від католиків, обіцяючи їм пільги, але не виконав обіцяного. Оточеному повстаннями і не маючи коштів до їх придушення, королю нічого не залишалося, як знову зібрати парламент, який отримав назву « довгого парламенту », Оскільки засідав протягом 13 років, з 1640 по 1653 рік. Парламент скасував всі незаконні укази короля, скасував «корабельну подати», розпустив зоряну палату , Виключив з Палати лордів єпископів, а також прийняв трирічний білль, який зобов'язував короля скликати парламент кожні три роки. Крім того, депутати зажадали суду над новим фаворитом Карла - міністром Страффордом, якому був винесений смертний вирок. Король змушений був з усім цим змиритися. Парламент наполягав, щоб король визнав за ним право призначати і звільняти міністрів, а також контролювати всі дії короля. Карл з обуренням відмовився, заявивши [1] :

21.11.1641 р парламент прийняв «Велику ремонстрацію» - збірник статей, перераховували злочини корони. Після цього державна влада фактично зосередилася в руках парламенту. Після остаточного розриву з парламентом Карл 23 серпня 1642 роки підняв в Ноттінгемі королівське знамено, ніж формально почав громадянську війну. Після перших перемог Карла і нерішучих битв в 1644 і 1645 роках, 14 червня 1645 року відбулася битва при Нейзби ; тут у переможеного Карла були захоплені його папери, що виявили його угоди з католиками, звернення за допомогою до іноземним державам, угоду з ірландцями.

У травні 1646 Карл з'явився в табір шотландців в Кельгеме і містився в Шотландії майже як в'язень, лавіруючи в своїх обіцянках між пуританами і пресвітеріани, поки в січні 1647 роки не був, за 400000 фунтів стерлінгів, переданий в руки англійського парламенту, який помістив його в Гольмбі , Під суворим наглядом. Звідси, захоплений армією, Карл переведений був у Хемптон-Кортскій палац . Кромвель і Айртон запропонували йому умови повернення влади, дуже помірні; але Карл, сподіваючись отримати більше вигод, таємно перемовлявся з парламентом і шотландцями і ухилявся від пропозицій Кромвеля.

У листопаді 1647 року його біг на острів Уайт , Але незабаром знову потрапив в полон. З полону Карла намагався врятувати Артур Капель , Але він сам був змушений здатися в полон генерала Томасу Ферфаксу поблизу міста Колчестера .

Підбурювання до повстання, які він продовжував і з в'язниці, привели до петицій від всіх полків про призначення суду над Карлом. « охвістя »Обрало 150 комісарів (потім число їх зменшено до 135), з юристом Джоном Бредшоу на чолі, для суду над королем. Карл став перед цим судом, який визнав його винним, як тирана, зрадника і ворога вітчизни, і засудив його до смерті. 30 січня 1649 Карл був обезголовлений в Уайтхоллі. У передсмертній промові заявив з ешафота зібралася натовпі: «Я повинен сказати вам, що ваші вольності і свободи укладені в наявності уряду, в тих законах, які найкращим чином забезпечують вам життя і збереження майна. Це випливає не з участі в управлінні, яке ніяк вам не належить. Підданий і государ - це зовсім різні поняття ». За кілька хвилин до страти Карл I продовжував відстоювати абсолютизм з тією ж наполегливістю, як і в роки найбільшого розквіту своєї могутності.

Після звершення страти кат підняв голову колишнього короля, але слова «ось голова зрадника» (традиційні при страті зрадників і ворогів держави) були вимовлені. Сучасники відзначають близький до шокового стану натовпу. У безпрецедентному жесті поваги до колишнього глави держави, голову короля пришили назад до тіла, щоб родичі мали можливість гідно попрощатися і поховати його. Тіло Карла було відвезено в Віндзор , Де і було поховано 8 лютого в каплиці Генріха VIII .

Приватне життя Карла була бездоганна; він мав смаком в літературі і мистецтві, але у нього не було найістотніших якостей короля; по відношенню до улюбленців він виявляв прихильність, що доходила до слабкості, двоедушіе вважав політичною мудрістю і легко порушував свої обіцянки.

  • Т. 1 // Англійська буржуазна революція XVII в. - М., 1954.
  • Гізо Ф. Ч. 1-2 // Історія Англійської революції. - Ростов-на-Дону, 1996..
  • Карл I Стюарт // Енциклопедичний словник Брокгауза і Ефрона : В 86 т. (82 т. І 4 доп.). - СПб. , 1890-1907.
  • Disraeli, «Commentaries on the life and reign of Charles I» (Единбург, 1828 - 31; перераб. Бенджі. Дізраелі 1850 г.);
  • Forest, «Arrest of the Five Members by Charles I» (Л., 1860);
  • Gardiner S. R., «Prince Charles and the Spanish Marriage, 1617-1623» (Л., 1869);
  • Gardiner S. R, «A history of England under the Duke of Buckingham and Charles I , 1624-1628» (Лонда., 1875);
  • Gardiner S. R, «The personal government of Charles I, 1628-1637» (Л., 1877);
  • Gardiner S. R, The fall of the monarchy of Charles I "(Л., 1828);
  • Gardiner S. R, «History of the great civil war» (Л., 1886-1891).
  • Wedgwood CV The Trial of Charles I. - London: Collins, 1964.
  • Bowle J. Charles I. - London, 1975.
  • Gregg P. King Charles I. - London, 1981.
  • Carlton C. Charles I. - London, 1983.
  • Карл I Стюарт - один з епізодичних персонажів роману Олександра Дюма-батька « Три мушкетери »(1844).
  • У його продовженні « Двадцять років по тому »(1850) Карл I є одним з головних дійових осіб.
  • Карл I також фігурує в історико-пригодницькому романі Майн Ріда «Біла рукавичка» (1864).
  • Карл I є дійовою особою в романі Артуро Переса-Реверте «Капітан Алатрісте». (1996).

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация