Карлос Кастанеда і його дон Хуан: шифровки і містифікації

Букер Ігор Букер Ігор   Один з найзагадковіших містиків минулого століття - американський письменник і антрополог Карлос Кастанеда

Один з найзагадковіших містиків минулого століття - американський письменник і антрополог Карлос Кастанеда. Достовірних відомостей про його життя (навіть дата його народження і то заперечується) годі й шукати в самих добротних і шанованих довідниках і енциклопедіях. Гаразд би йшлося про середньовічному або античному автора, а тут на подвір'ї ХХ століття! Кастанеда "зашифрований", немов розвідник-нелегал. Прискіпливий читач може тільки лише підрахувати, скільки книг-бестселерів вийшло під його ім'ям в різних країнах світу. Дивно, але в атеїстичному СРСР книги сучасного зарубіжного містика переводили прямо з печі!

Містифікацією свого земного життя Карлос Кастанеда (Carlos Castaneda) займався цілком свідомо. Під впливом Дона Хуана Кастанеда, за його власними словами, поставив перед собою мету стерти особисту біографію. Подібно радянським розвідникам-нелегалам, Карлос Кастанеда не любив фотографуватися. У розвідника в цьому є резон - його можуть дізнатися вороги, тоді він, немов Штірліц, буде близький до провалу. Але для справжнього розвідника буде краще, якщо він перебуває в законному шлюбі, не живе разом і не дай-то бог воліє одностатевих особин. Кастанеда, навпаки, наполягав на тому, що не був одружений. Книгу спогадів про нього написала Маргарет Раньян (Margaret Runyan), яка стверджувала, що ця людина була її чоловіком. За деякими відомостями, вони одружилися в січні 1960 року, але в липні того ж року розлучилися. Правда, дата офіційного розлучення - 17 січень 1973 року.

Читайте також: Містики: Фелікс Керстен, масажист Гіммлера

Рік народження Кастанеди представлений в інтервалі цілого десятиліття - від 1925 до 1935 року. Сам Кастанеда в деяких інтерв'ю називав датою свого народження Різдво 25 грудня 1935 року, а місцем народження - село під Сан-Паулу в Бразилії. На момент його появи на світло, татові було трохи більше 17 років, а мамі - всього 15. З цієї причини малюка виховували дідусь і бабуся (з чийого боку?). Лише через шість років батьки взяли до себе своє єдине чадо. Через рік мати померла від запалення легенів. Її Карлос шкодував, про батька ж згадував вкрай рідко, з сумішшю любові і презирства. За іншою інформацією мати Карлоса померла рано, але коли Карлосу було вже 24 роки.

Начебто журналісти американського журналу "Тайм" встановили, що з 1955 по 1959 рік Карлос Кастанеда слухав лекції з соціальної психології в університеті Лос-Анджелеса. У США, а саме в Сан-Франциско, Кастанеда переїхав з Перу нібито в 1951 році. Все, що нам відомо про Кастанеда - відомо виключно з його слів. Розвідники-нелегали, як і мисливці, люблять похвалитися. Тут спробуй перевір! Ми не наполягаємо, що Кастанеда був розвідником або шпигуном, тут кому як подобається. Хоча папаша Карлоса, як і батько Бомарше, був ювеліром і годинникових справ майстром. Хто не знає, знаменитий французький драматург П'єр-Огюстен Карон де Бомарше (Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais), автор чудових комедій, у свій час плідно співпрацював з секретними службами.

Читайте також: Містики: голий філософ Порфирій Іванов

Який до біса з Кастанеди секретний агент, коли не він, а його самого "завербував" індіанський шаман? Що можна сказати про головного героя літературних творів Кастанеди - індіанському знахаря і чаклуна Доні Хуані Матус (Don Juan Matus), якщо навіть автор книг про нього і його вченні - сам суцільна загадка?

Після знайомства з останнім Карлос досить різко порвав з колишніми друзями і коханою. Кастанеда запросив свою дівчину в ресторан, де між ними відбулася сварка. Спочатку Карлос поцікавився, чи є у неї гроші на таксі і за замовлення столика, а потім сказав, що йому потрібно щось взяти в машині і назавжди покинув свою пасію. Пізніше Кастанеда говорив, що у толтеків секс вважається марною тратою енергії, яку слід направляти на інші цілі. Студенту-психологу Кастанеде можливо було знайоме висловлювання німецького філософа Іммануїла Канта, який всього лише раз побував у будинку розпусти і афористично висловився з цього приводу: "Занадто багато зайвих рухів!"

Обставини смерті Карлоса Кастанеди, яка, згідно з офіційними джерелами, настала 27 квітня 1998 від раку печінки, також сумнівні. За пару місяців до смерті його бачили в одному з ресторанів в Лос-Анджелесі і він не був схожий на смертельно хворої людини.

Які таємниці розвідав Карлос Кастанеда? На яку розвідку він працював? Подібна нісенітниця може цікавити лише прихильників "теорії змови". Куди легше поцікавитися, чи був насправді Дон Хуан або поцікавитися про одруження Кастанеди, ніж вивчити його вчення. Кастанеда говорив: "Намір - це не міркування, це дія". У цьому його точка зору співпадала з практикою сталінської і досталінской юстиції, коли людей саджали і ліквідували тільки за намір, а не за конкретні проступки. В "Архіпелазі ГУЛАГ" Солженіцин пройшовся з цього приводу, але колишній семінарист Джугашвілі розумів Святе Письмо казуїстично.

Читайте також: Містики: алхімік "Червоної кімнати"

Людина, згідно з переказами, не тоді зраджує своїй жінці, коли лягає в ліжко з іншого, а вже в той момент, коли він подивиться із пожадливістю дивиться на чужу дружину. І в цьому більше правди, ніж в захоплених зненацька перелюбником. Чи не кожен зважиться на зраду, але в утробі своїй може виношувати гада.

Замість пустопорожніх пліток про життя Карлоса Кастанеди краще на його раду "кинути прокляту дріб'язковість, яка властива людям, які проживають життя так, як якщо смерть ніколи не зачепить їх".

Одного разу журналісти запитали Кастанеду, що чекає його попереду. "Обов'язково повідомлю вам про це іншим разом", - відповів містик. "Чи буде іншим разом?" - "Інший раз буде завжди".

З чийого боку?
Які таємниці розвідав Карлос Кастанеда?
На яку розвідку він працював?
Чи буде іншим разом?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация