Касаційна скарга в Судову колегію у кримінальних справах ВС РФ

  1. Увага! Ви знаходитесь на професійному сайті для учасників кримінального процесу. Для читання статті...
  2. Корисні документи

Зразок касаційної скарги містить загальні збірні рекомендації до форми і змісту касаційної скарги, яке б в Судову колегію у кримінальних справах Верховного Суду.

Увага! Ви знаходитесь на професійному сайті для учасників кримінального процесу. Для читання статті може знадобитися реєстрація.

Див. також

Судова колегія у кримінальних справах Верховного Суду Російської Федерації - друга касаційна інстанція після Президії суду суб'єкта федерації. Звернутися з касаційною скаргою в другу касаційну інстанцію можна тільки після проходження першої.

Раніше ми вже висловлювали рекомендації до дій захисту при касаційному оскарженні вироку, який набрав законної сили, шляхом направлення касаційної скарги до Президії суду суб'єкта федерації - нижчестоящого суду касаційної інстанції по відношенню до Судової колегії у кримінальних справах Верховного Суду РФ, тому частина цих рекомендацій ми опускаємо, щоб не повторюватися. При цьому, текст другої касаційної скарги, яке б до суду касаційної інстанції Верховного Суду РФ, може повторювати текст першої, оскільки мова йде про одні й ті ж доводах, що не були правильно дозволені нижчими судами - в цьому полягає основний сенс скарги, що спрямовується до вищестоящого судовий орган.

Таким чином, у кримінальній справі на який вступив в законну силу вирок, винесений районним судом, можуть бути подані дві касаційні скарги - перша в Президія відповідного суду суб'єкта федерації і друга - в Судову колегію у кримінальних справах Верховного Суду Російської Федерації. При цьому, в Судову колегію ВС РФ можна звернутися з касаційною скаргою тільки після того, як буде отримана відповідь судді відповідного суду суб'єкта федерації про відмову в передачі першої касаційної скарги для розгляду в судовому засіданні Президії відповідного суду суб'єкта федерації (обласного суду, АТ або республіки ).

Корисні документи

Необхідно відзначити, що на відміну від першої касаційної скарги, відмова судді ВС РФ в передачі касаційної скарги (другий) для розгляду в судовому засіданні суду касаційної інстанції - Судової колегії ЗС РФ - не є остаточним. Ця постанова судді ВС РФ може бути оскаржене Голові ВС РФ (ч.3, ст.401.8 КПК РФ).

Хоча в ст.401.1 КПК РФ зазначено, що в касаційному порядку оскаржується тільки законність вироку, це не слід розуміти так, що в касаційній скарзі не можна наводити аргументи про необгрунтованість вироку. Якщо вирок містить необґрунтовані висновки, наприклад, щодо фактичних обставин кримінальної справи, то, це означає і незаконність застосування судом норм закону, які визначаються юридичними фактами, встановленими судом першої інстанції. Тут необхідно чітко показати зв'язок таких ознак судового акту, як його законність і обгрунтованість. Якщо доводи про необгрунтованість вироку пов'язані з доводами про його незаконність і невіддільні, то, суд касаційної інстанції повинен перевірити ці доводи і дати їм правову оцінку.

Відзначимо, що допущені нижчими судами порушення правил обґрунтування або мотивування прийнятих судових рішень, означають порушення судами положень ст.ст.85-88 КПК України. Процесуальні порушення (порушення процедури) відносяться до доводів про незаконність вироку в частині недотримання процедури кримінального судочинства. Істотні порушення, тобто, що вплинули на висновки суду з питань доведення обставин кримінальної справи, передбачених ст.73 КПК України, утворюють безумовні підстави для скасування та перегляду оскаржуваного вироку.

Не можна змішувати поняття необґрунтованості доведення і неприпустимість доказів, використаних в доведенні. Неприпустимі докази після їх визнання такими, виключаються з числа доказів і не тягнуть жодних юридичних наслідків. На них не можна посилатися. Ними не можна перевіряти і оцінювати інші докази. Необгрунтованість висновків суду, що виникла через використання судом неприпустимих доказів, відноситься до незаконність цих висновків і, відповідно, незаконність вироку, якщо без цих висновків вирок не може бути постановлено. Наприклад, неприпустимість речових доказів тягне неприпустимість судової експертизи в тій частині, в якій ця експертиза містить дослідження речових доказів і обгрунтування ними висновків експертів (правило «плодів отруєного дерева»). Неприпустимість протоколу виїмки знаряддя злочину означає відсутність цього предмета з усіма наслідками, що випливають звідси наслідками, наприклад, з виключенням ознаки «з використанням предметів в якості зброї».

Касаційне оскарження передбачає оскарження апеляційного визначення та / або вироку. Відповідним чином формулюється і касаційна скарга. Якщо в порядку касації оскаржуються і вирок, і апеляційне визначення, то, в касаційній скарзі повинні бути приведені відповідні доводи та щодо оскаржуваного вироку, і щодо оскаржуваного апеляційного визначення.

Незалежно від того, що раніше перша касаційна скарга подавалася в нижчий суд касаційної інстанції - Президія суду суб'єкта федерації - з додатком завірених копій оскаржуваних судових рішень, до другої касаційній скарзі до Судової колегії у кримінальних справах Верховного Суду Російської Федерації в обов'язковому порядку теж повинні бути прикладені завірені копії оскаржуваних судових актів і ордер адвоката на участь у суді касаційної інстанції, оскільки це інший суд касаційної інстанції.

В іншому випадку, касаційна скарга буде повернута для усунення недоліків в її оформленні. Після усунення цих недоліків, касаційна скарга може бути знову подана в той же суд касаційної інстанції.

До касаційної скарги можуть бути додані документи, що підтверджують доводи касаційної скарги. Але, ці документи не можуть містити відомостей, які не були відомі нижчестоящим судам першої та другої (апеляційної) інстанцій. В іншому випадку, ці «нові» доводи підлягають розгляду в іншому процесуальному порядку - відповідно до Глави 49 КПК РФ. У суді касаційної інстанції такі доводи не можуть бути взяті до уваги в цілях скасування або зміни оскаржуваного вироку, оскільки ці доводи будуть виходити за рамки касаційного провадження у конкретній кримінальній справі, яку було розглянуто в обсязі його матеріалів, а також додаткових матеріалів, представлених сторонами в суді першої та апеляційної інстанцій (правило інстанційності кримінального судочинства - обмеження перевірки рішень суду нижчої інстанції вищестоящим судом об'ємом доказової бази, доступною нижчому суду).

На відміну від апеляції, розгляд кримінальної справи в касаційному порядку можливо тільки якщо суддя відповідного суду касаційної інстанції винесе постанову про передачу касаційної скарги на розгляд в судовому засіданні суду касаційної інстанції, який ще не розглядав дану кримінальну справу. Наприклад, суддя суду суб'єкта федерації відмовив в передачі касаційної скарги на розгляд Президії суду цього рівня. Після чого друга касаційна скарга була направлена ​​в Судову колегію у кримінальних справах Верховного Суду РФ, і суддя ВС РФ виніс постанову про передачу касаційної скарги на розгляд в судовому засіданні суду касаційної інстанції. Таким судом буде Президія суду суб'єкта федерації, оскільки їм дана кримінальна справа в порядку касації ще не розглядалося.

Як сказано вище, постанова судді ВС РФ про відмову в задоволенні касаційної скарги може бути оскаржено голові Верховного Суду РФ. В цьому випадку, Голові ВС РФ оскаржується НЕ рішення нижчих судів, а постанову судді ВС РФ про відмову в передачі касаційної скарги для розгляду в судовому засіданні відповідного суду касаційної інстанції (ч.3, ст.401.8 КПК РФ). Таким чином, при направленні касаційної скарги до Судової колегії у кримінальних справах Верховного Суду РФ постанову судді нижчестоящого суду касаційної інстанції (суду суб'єкта федерації) не оскаржує. Оскаржуються тільки апеляційне визначення (постанова, вирок) і / або вирок суду першої інстанції, а також постанову (визначення) нижчестоящого суду касаційної інстанції (суду суб'єкта федерації), якщо кримінальна справа розглядалася цим судом. Однак, це не виключає право касатора привести в касаційній скарзі (другий) доводи щодо відмовного постанови судді суду суб'єкта федерації. Більш того, доцільно сформулювати доводи другий касаційної скарги з урахуванням висновків судді суду суб'єкта федерації про те, що перша касаційна скарга нібито не містить достатніх підстав для передачі касаційної скарги на розгляд в судовому засіданні суду касаційної інстанції.

При цьому, відсутність в постанові судді обґрунтування такої відмови можна використовувати як додатковий аргумент про відсутність підстав для відмови в задоволенні доводів касаційної скарги.

При подачі касаційної скарги слід керуватися повноваженнями суду касаційної інстанції (ст.401.16 КПК РФ) і просити про прийняття тільки такого рішення, яке суд касаційної інстанції має право прийняти (ст.401.14 КПК РФ). Під це прохання і повинні бути систематизовані доводи касаційної скарги. Від цього залежить переконливість скарги.

Від цього залежить переконливість скарги

Підготовлено в АК «Жіганов, Тузов і партнери».

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация