Касові апарати в смартфонах: хто буде переводити бізнес на нові рейки

  1. Чому Україні потрібна реформа сфери РРО
  2. Реформа РРО від Гройсмана
  3. Привіт, я е-Receipt
  4. Хто стоїть за е-Receipt
  5. Кібератака вірусу Petya.A через MEDoc
  6. замість висновку

ЕП пояснює, чому потрібно реформувати сферу касових апаратів, як у податковій з'явилася система е-Receipt і яке відношення до неї має фірма MEDoc, через ПО якої в 2017 році була здійснена кібератака на Україну.

Замість касссових апаратів і виснажливих походів до податківців з тоннами паперу - електронний облік і чек в смартфоні, планшеті або комп'ютері. Влітку 2018 року прем'єр Володимир Гройсман запевняв, що незабаром бізнес розлучиться з касовими аппаратмі .

Анонсована главою Кабміну реформа сфери РРО повинна була дозволити взяти під контроль фінансові оборт підприємців, провести масштабну детінізацію і залучити додатково до держбюджету десятки мільярдів гривень.

Минуло півроку, але жодного підходящого пристрою в реєстрі РРО, який веде податкова, за цей час так і не з'явилося. При цьому УКРІНФОРМ просуває свою систему для заміни касових апаратів - е-Receipt.

Що це за система, за яких обставин вона з'явилася в ГФС і яке відношення до неї може мати ГК MEDoc, через ПО якої в 2017 році на Україну була здійснена найбільша в історії кібератака.

Чому Україні потрібна реформа сфери РРО

Касовий апарат або реєстратор розрахункових операцій (РРО) - це пристрій, який через інтернет передає в податкову інформацію про кожну операцію купівлі-продажу.

Цей апарат зобов'язаний використовувати бізнес з оборотом понад 1 млн грн на рік. За даними УКРІНФОРМ, сьогодні в Україні 109 тисяч підприємств зареєстрували 283 тисяч РРО. Одне підприємство може реєструвати кілька пристроїв.

Поширення касових апаратів дозволяє знижувати рівень тіньової економіки та впроваджувати принципи безготівковій економіки.

Проте, не дивлячись на значний потенціал в справі боротьби з тіньовою економікою, РРО - все ще нішеве, дороге і малодоступною пристрій, використання якого обіцяє українському бізнесу регулярні штрафи від податкової служби, фінансові та часові втрати, пов'язані з його купівлею і обслуговуванням.

На це є кілька причин.

По-перше, процедура покупки, реєстрації, обліку і обслуговування РРО надзвичайно бюрократизована.

По-друге, ціни на РРО вкрай завищені, враховуючи вартість основних технічних компонентів пристрою. "Начинка" РРО за складністю поступається «начинці» смартфона. РРО також програє смартфону з точки зору набору функцій.

Проте, в Україні РРО продаються по 7-20 тис грн.

Реєстрація касового апарату в Україні: вісім кіл бюрократії

За словами прем'єра Володимира Гройсмана, щорічно бізнес витрачає до 2 млрд грн на примусові щомісячні послуги сервісного обслуговування РРО.

Крім того, ГФС щороку штрафує бізнес на сотні мільйонів за дрібні порушення у сфері застосування РРО. Так, у 2017 році податкова оштрафувала бізнес по таких порушень на 387 млн ​​грн. Це на 25% більше, ніж в 2016 році.

Реформа РРО від Гройсмана

Вперше про реформування сфери РРО на початку 2018 року заявив Володимир Гройсман.

"Сьогодні досить гаджетів, які можна використовувати для обліку продажів, а не змушувати людей платити непомірні кошти", - заявив він 31 січня 2018 року на засіданні Кабміну.

Через кілька місяців, 13 червня 2018 року, уряд прийняв постанову №472, яке повинно було відкрити ринок України для виробників інноваційних недорогих РРО.

Ще трохи пізніше Мінфін створив міжвідомчу комісію з представників Мінекономіки, ГФС, НБУ, Держспецзв'язку, Держагентства з питань електронного уряду, неурядових організацій та бізнесу.

Комісія повинна збирати пропозиції від постачальників інноваційних РРО, перевіряти пристрої на відповідність вимогам нормативних актів і через УКРІНФОРМ вносити відповідні пристрої в держреєстр РРО, який веде податкова.

До 31 грудня 2019 року в реєстрі повинні залишитися тільки кращі РРО, які бізнес зможе використовувати на постійній основі.

"Над цим має працювати міжвідомча робоча група. Вона вже засідала тричі: затвердила концепцію і склала список документів. Всі (зацікавлені виробники РРО. - ЕП) повинні подаватися, але жоден постачальник рішень на цю групу в Мінфіні не подавався.

Поруч йде паралельний процес, абсолютно незаконний і ніде не описаний: УКРІНФОРМ розповідає про якісь е-чеках і смартфонах ", - говорить учасник міжвідомчої групи Мінфіну, екс-директор департаменту регіональної мережі ТОВ" Електрум Пеймент систем "Ігор Дядюра.

Привіт, я е-Receipt

Співрозмовник ЕП говорив про систему реєстрації електронних касових чеків e-Receipt ( "Е-чек"). Про розробку системи громадськість дізналася від глави УКРІНФОРМ Мирослава Продана.

На зустрічі з Гройсманом головний податківець країни предствляет її так:

"Інноваційна система передбачатиме онлайн-реєстрацію пристроїв (персональні комп'ютери, планшети, смартфони) без подання до контролюючих органів будь-яких паперових документів і не буде вимагати абонентської плати за користування ним".

Інноваційна система передбачатиме онлайн-реєстрацію пристроїв (персональні комп'ютери, планшети, смартфони) без подання до контролюючих органів будь-яких паперових документів і не буде вимагати абонентської плати за користування ним

І це вже працює, зараз будь-який бажаючий може зайти на сайт УКРІНФОРМ , Завантажити додаток для Windows або Android і перетворити ПК, смартфон або планшет в РРО. Поки - в тестовому режимі. Використовувати систему ще в реальному бізнесі не можна.

Використовувати систему ще в реальному бізнесі не можна

за даними Європейської бізнес-асоціації , До пілотного проекту e-Receipt приєдналося близько 100 компаній. "Вони передають дані в ГФС за допомогою електронної системи реєстрації розрахункових операцій", - пише ЄБА.

В "Нова пошта" також не приховують свого оптимізму з приводу можливостей, які відкриває для бізнесу нова система.

"Якщо всі заявлені функції системи будуть реалізовані, користуватися нею буде зручно і компаніям, і клієнтам. З запуском" Е-чек "має прискоритися процедура реєстрації і перереєстрації РРО.

Клієнти отримають зручну систему доступу до інформації про свої покупки, в якій буде можливість пошуку і перегляду фіскального касового чека в електронному кабінеті платник ", - вважає директор операційного департаменту ТОВ" Пост Фінанс ", ГК" Нова пошта "Ольга Казанцева.

Незважаючи на схвальні відгуки бізнесу, в історії з е-Receipt незрозуміло, чому саме з цією системою почала співпрацювати УКРІНФОРМ і хто є її творцем.

Хто стоїть за е-Receipt

УКРІНФОРМ пише , Що вона сама забезпечила розробку і функціонування системи e-Receipt.

Хоча для УКРІНФОРМ це не типово: більшість ключових ІТ-систем для податкової розробляють і забезпечують сервісне обслуговування приватні компанії. Це легко перевірити через систему РroZorro.

Наприклад, ІТС "Єдине вікно подання електронної звітності" та ІТС "Система прийому та обробки електронної звітності" обслуговує ТОВ "Інтелект-софт". ІТС "Управління документами" обслуговує ТОВ "Новатум", ІТС "Податковий блок" - ТОВ "Програміка".

Один зі спікерів ЕП, який просив на нього не посилатися, сказав, що систему e-Receipt "просуває та ж компанія, яка розробляє ПО для електронного документообігу з ГФС - MEDoc".

MEDoc - це торгова марка, яка з 2010 року належить Олесі Линник. ПО під торговою маркою MEDoc розробляє ТОВ "Інтелект-сервіс" , Яке належить батькові Олесі Линник Сергію Лінніку. Йому також належить ТОВ "Інтелект-софт", яке в 2014 році розробило і передало УКРІНФОРМ "Систему прийому і обробки електронної звітності".

MEDoc продає по підписці фізособам-підприємцям та юридичним особам, зокрема, держструктурам, ПО для подачі звітності до контролюючих органів та комплектуючі, ПЗ для електронного документообігу.

У 2017 році тодішній керівник "Інтелект-сервісу" Олеся Білоусова сказала , Що програми MEDoc встановили близько 500 тис клієнтів на 1 млн комп'ютерів.

Проте, в самій компанії заперечують, що займаються розробкою е-Receipt.

"Не знаю, як інші, але ми не розробляємо систему е-Receipt для податкової, тому що вони це роблять самостійно. Якимись своїми силами. Це їхній проект і це їх розробка", - заявила керуючий партнер компанії М.E.Doc Олеся Линник.

Doc Олеся Линник

Керуючий партнер компанії М.E.Doc Олеся Линник

фото medoc.ua

"Вони просто запросили всіх бажаючих розробників або великих клієнтів, наприклад," Нову пошту ", і надали інструмент під назвою API до свого кабінету. В його рамках далі кожен розробник може створити продукт для своїх користувачів або для своєї компанії.

Ми взяли участь в цьому пілота - скористалися цим API і зробили свій варіант мобільного застосування і офлайнові розробки потенційно для користувачів наших продуктів, але це поки просто пілот ", - додала вона.

У той же час на сайті компанії можна знайти три публікації, присвячені e-Receipt.

В публікації за 27 вересня 2018 року написано: "Нашій команді MEDoc як експерту в області е-документообігу випала чудова нагода взяти активну участь в розробці та реалізації пілотного проекту УКРІНФОРМ e-Receipt з модернізації існуючої системи фіскалізації".

"Наша участь - як розробників по пілотному проекту УКРІНФОРМ. Там (на сайті - Е П) не написано, що ми розробляємо щось для УКРІНФОРМ. Є зовнішні сервіси, які ГФС надає на рівні API. Ось на рівні API є пілот з нашою боку у вигляді мобільного додатку і в вигляді офлайн-додатки ", - пояснила Линник.

За її словами, під e-Receipt потрібно десять років реформувати нормативну базу.

Кібератака вірусу Petya.A через MEDoc

Компанія MEDoc стала відома в Україні 27 червня 2017 року.

Тоді через її ПО комп'ютери Кабміну, "Укрпошти", "Укренерго", "Київенерго", "Епіцентру", "Київстару", Vodafone, Lifecell, каналу ATR, "Укрзалізниці", Київського метрополітену, Ощадбанку, "Нової поштою", аеропорту " Бориспіль "та інших компаній атакував комп'ютерний вірус Petya.A.

Потрапляючи в комп'ютер, вірус поширювався по внутрішній мережі компанії, шифрував дані і за розшифровку вимагав заплатити 300 дол в біткоіни. Діяльність держустанов і бізнесу була паралізована на декілька днів. за оцінками експертів , В результаті кібератаки Україна втратила 0,5% ВВП або приблизно 10 млрд грн.

Після атаки співробітники прокуратури, кіберполіції та СБУ провели обшуки в компанії "Інтелект-сервіс" і вилучили сервери. Глава МВС Арсен Аваков 5 липня 2017 року написав у Facebook, що в ході обшуку у фірми "Інтелект-сервіс" було вилучено програмні і апаратні засоби.

Через кілька днів начальник кіберполіції Сергій Демидюк в інтерв'ю виданню The Associated Press сказав, що компанія знехтувала застереженнями щодо безпеки своїх технологій.

ЕП не вдалося знайти в Єдиному судовому реєстрі кримінальні справи проти власників і керівників юридичних осіб, що відповідають за розробку ПО MEDoc. Зате вдалося знайти два судові рішення Апеляційного суду Києва, які скасували арешт і вилучення серверів .

Згідно із зазначеними судовими рішеннями, слідство встановило, що розробником ПО MEDoc є група компаній: "Дабл-ю немає юкрейн", "Світ ІТ-технологій", "Український спеціальний оператор", "Інтелект-софт", "Інтелект ХХІ століття", " системи інтелект "," ІТ-експерт ".

До групи входить і "Інтелект-сервіс", де поліція і СБУ проводили обшук.

За даними РroZorro, з 2016 року по 2018 рік ці компанії поставили в держструктури ПО на 75 млн грн. З них 43,7 млн ​​грн отримали "Інтелект-сервіс" і "Інтелект-софт", 79% яких належать Сергію Лінніку.

Серед клієнтів цих двох компаній - апарат РНБО, УКРІНФОРМ, Генпрокуратура, НАБУ, Мінфін, Конституційний суд, Державна судова адміністрація, Укроборонпром, "Нафтогаз", Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, МОЗ, Держстат, Держслужба з питань праці, ФДМ.

Там же ПО купували Центр протидії кіберзагрозам Держспецзв'язку, "Укргазвидобування", Мін'юст, секретаріат Кабміну, Пенсійний фонд, Апеляційний суд Києва, Головне управління урядового зв'язку Держспецзв'язку, Рахункова палата, Центральна виборча комісія.

замість висновку

Процес впровадження інноваційних РРО, анонсований прем'єр-міністром Володимиром Гройсманом 31 січня 2018 року, призвів до створення в ГФС системи е-Receipt, в розробці і реалізації якої міг брати участь розробник ПЗ MEDoc.

Крім того, ГК MEDoc розробила і супроводжує ключові інформаційно-телекомунікаційні системи УКРІНФОРМ. Зараз компанія займає домінуюче становище серед програм для подання податкової звітності та податкових накладних.

Власник компаній-розробників ПЗ MEDoc також впровадив в ключових вищих органах державної влади власну комплексну систему автоматизації підприємства IS-pro і займається її обслуговуванням.

Що стосується e-Receipt, то УКРІНФОРМ планує за результатами тестування подати до Мінфіну пропозиція щодо участі системи в експериментальному проекті тестування інноваційних РРО згідно постановою уряду №472 .

Однак з доступного опису системи e-Receipt можна зробити висновок, що вона не проходить в експериментальний проект по критеріям, заданим постановою. Критерії описані в "Порядку реалізації експериментального проекту ...", який доповнює постанову.

У ньому написано, що в проекті можуть брати участь комплекси, що містять годинник-календар з окремим елементом харчування, пристрій, модуль безпеки, створений за технологією НБУ. У той же час, в системі e-Receipt всього цього немає. Є тільки додатки для Windows і Android.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация