Каспаров проти Deep Blue. Частина IV: Нью-Йоркські таємниці

Після більш ніж річної підготовки почався епохальний матч, який став важливою віхою в історії шахів. Ні до, ні після 1997 року поєдинки між комп'ютером і людиною не привертали до себе такого суспільної уваги. Приголомшливий результат сприйняли широким загалом як початок ери нових чемпіонів.

Приголомшливий результат сприйняли широким загалом як початок ери нових чемпіонів

На фото - перші ходи в першій партії нового матчу.

1-я партія. Каспаров - Deep Blue. 1: 0

У першій партії Каспарову дістався білий колір - це означало, що останню доведеться грати чорними. Це був невигідно для Гаррі, так як в разі нічийного або програшного рахунку перед заключною партією довелося б грати на перемогу чорним кольором.

Однак жереб є жереб. Однак жереб є жереб Каспаров дивує вже зі старту - грає екстравагантний дебют Реті, та ще й дивовижну систему з подвійним фіанкетто (див. Діаграму). Такого, здається, ще не зустрічалося в його практиці ...

Тим самим Гаррі показав, що дійсно збирається грати в «Антикомп'ютерні шахи». Ця стратегія передбачає негайний відхід з популярних і добре проаналізованих дебютних магістралей, нестандартне маневрування на своїй половині поля, в'язку гру з довгим накопиченням неочевидних позиційних переваг, які зрозумілі гравцям екстра-класу, але навряд чи усвідомлювані машиною, яка оцінює позицію із заданою шаблонностью.

Партію Каспаров розіграв в кращих традиціях Гіпермодернізм. Особливістю даної партії було в тому, що жодна з фігур Каспарова так і не побувала на «чужій» половині поля (дві пішаки просунулися досить далеко, але вони фігурами не є). І тим не менше, саме нетипове лавірування в межах власного табору і принесло заслужену перемогу. Партію Каспаров розіграв в кращих традиціях Гіпермодернізм Хоча партія була начисто виграна, в її кінці трапилося щось, що вплинуло на результат матчу не на користь Каспарова.

Подивіться на діаграму. Справи чорних погані - білі пішаки бадьоро марширують до полів перетворення і зовсім скоро стануть ферзями. Потрібно вживати термінових заходів і самим наполегливим продовженням було б напрошується 44. ... Лd5-f5 + (позначено синьою стрілкою). В цьому випадку чорні все одно не рятувалися, але це був самий завзятий метод опору і можна було ще огризатися ходів так 15.

Замість цього комп'ютер зіграв моментально програє хід 44. ... Лd5-d1 (червона стрілка). Біла пішак пішла вперед: 45. g6-g7. У команді Deep Blue вирішили далі не ганьбитися і здатися.

У Каспарова і його секундантів виникло резонне питання: чому машина зіграла настільки слабо і не вибрала сильніший спосіб програти? Невже суперкомп'ютер не вміє рахувати? Був зроблений неправильний висновок, що машина вибрала такий слабкий хід, так як вважає вже надто далекоглядно і у випадку з 44. ... Лd5-f5 + комп'ютер, напевно, виявив варіант, де отримує мат через 20 і більше ходів. Так як нічого страшнішого мату немає, то «темно-синій» і вважав за краще зіграти набагато слабкіше, але з більш віддаленими матовими погрозами.

Як ми побачимо далі, цей помилковий висновок в деякій мірі вплинув на результат наступної партії, а заодно і на підсумок всього матчу. А між тим причина помилки комп'ютера була в іншому. Ще при підготовці до матчу був помічений цікавий казус - машина не робить різниці між дуже поганий і дуже-дуже поганий позицією. Якщо комп'ютер оцінює своє становище як однозначно програшна і бачить, що вже ніяк не врятуватися, то він вибирає не саме завзяте продовження, а просто кидає монетку і грає вже хоч що-небудь.

Deep Blue створений не шахістами, а програмістами і вони таку логіку знайшли цілком природною. Відразу після цієї партії все-таки пофіксити баг. Тепер, навіть в разі самого безнадійного розвитку подій, комп'ютер на підставі своїх оцінок і розрахунків йшов по найбільш неприємного для суперника шляху. Але Каспаров всього цього не знав.

2-я партія. Deep Blue - Каспаров. 1: 0

Іспанська партія! Каспаров один з найбільших в світі знавців дебюту і відмінно його грає обома квітами. З тим же Карповим вони зіграли не один десяток партій цим початком ...

Комп'ютер білими грав в суворій академічній манері, а ось Каспаров, допустив помарку, рухом пішаки «c» послабивши свій ферзевого фланг. Машина філігранно скористалася помилкою, розкривши і захопивши крайню вертикаль. При цьому вторгнення по лівому краю дошки комп'ютер поєднував з нестандартними тонкими маневрами на королівському фланзі і центрі. Комп'ютер білими грав в суворій академічній манері, а ось Каспаров, допустив помарку, рухом пішаки «c» послабивши свій ферзевого фланг

Бездоганно перегравши чемпіона світу, в самому кінці Діп Блю допускає дві грубі помилки. Спочатку у відповідь на шах відступає королем в сторону центру (а треба було сховатися в кутку). Але виграш ще поки не упущений. А вже наступним ходом машина дає Каспарову шанс піти на нічию. Замість того щоб розміняти ферзів та перейти в виграшний ендшпіль, комп'ютер необачно напав турою на ферзя (див. Діаграму).

Ось воно - порятунок! Тепер несподіваний стрибок ферзем в табір білих 45. ... Фb6-e3 (зелена стрілка) дозволяв Гарику вислизнути неушкодженим від бездушного шахового вбивці. Білому королю ніяк не сховатися від подальших шахів. Аналіз позиції показує, що білі могли спробувати створити щось на кшталт бункера, просунувши пішака з h3 на h4, потім короля перевести на поле h3, і прикрити його пішаком g2-g3 і слоном Ce4-g2. Але чорні пішакове ходом h6-h5 забезпечували можливість давати шахи ферзем також з поля g4 і спокій білому королю буде тільки снитися.

І тут сталося неймовірне: Каспаров простягнув руку оператору Deep Blue і привітав з перемогою! Як пізніше пояснив Гаррі Кімович, він прекрасно бачив ферзевому вторгнення. Однак порахував, що комп'ютер такого шансу не помітити не може, а значить, ніякого вічного шаха там немає, білий король все-таки надійно сховається.

На подібний висновок вплинув фінал попередньої партії, внаслідок якої у Каспарова зміцнилася помилкова впевненість, що комп'ютер прораховує варіанти дуже далеко. Коли відразу після партії з'ясувалося, що там була легка нічия, Каспаров запідозрив IBM в нечесності. Згодом він неодноразово звинувачував команду Deep Blue, в першу чергу грунтуючись на невдалому Турову ході в цій партії. Суперкомп'ютер не міг не побачити такий очевидний варіант, пропустить перемогу. І тим не менше все-таки допустив це розвиток подій, що, на думку Гаррі, свідчить про те, що не всі ходи шаховий автомат робив самостійно.

Можливо, іноді рішення про вибір чергового ходу приймає не комп'ютер, а один з гросмейстерів-консультантів? Комп'ютер б ні за що не допустив би вічний шах, а ось, наприклад, Джоель Бенджамін міг і не помітити порятунку за чорних, так само як не помітив виснажений до кінця партії Каспаров. Фен Сю в своїй книзі детально пояснює два останніх помилкових ходу комп'ютера в цій партії.

Невдалий догляд королем від шаха 44. Крg1-f1 (замість правильного 44. Крg1-h1) був пов'язаний з тим, що позицію на дошці Діп Блю інтерпретував як що знаходиться в стадії близького переходу в ендшпіль. В цьому випадку королю дійсно краще триматися ближче до центру дошки - адже при масових розмінах прохід залишилися пішаків у ферзі в основному підтримує найчастіше саме король. Але ендшпіля все-таки ще немає і короля слід було відвести в кут дошки, після чого у чорних не було б можливості нескінченної контратаки.

Що стосується ходу 45. Лa8-a6, остаточно випускає виграш, то тут інша історія. Побачити «простий» вічний шах не так вже й просто для комп'ютера. Чорний ферзь може шаховать з досить великої кількості полів, а білий король може в самі різні сторони йти від нападу. Чергувати ці напади-відходи можна по-різному.

Людині з одного погляду на дошку зрозуміло, що до чого, а от чесно перебирающий всі ходи комп'ютер несподівано зіткнеться з величезною деревом варіантів, в якому ферзь з королем по одним і тим же полях (але в різній послідовності!) Грають в нескінченні «кішки- мишки ».

І щоб побачити горезвісну «вічність», машині довелося б заглянути вглиб десь на 30 полуходов. В общем-то, Deep Blue був на це здатний, але на перебір всіх виникаючих відгалужень у нього пішло б більше години. Однак програмісти запрограмували «темно-синього» на більш раціональне звернення з часом і аж до вічного переслідування комп'ютер не дорахував. Як би там не було, це був переломний момент. За визнанням Гаррі, загальний результат був зумовлений саме в цій зустрічі.

«Це вище мого розуміння. Після другої партії матч був практично закінчено ».

3 партія. Каспаров - Deep Blue. ½: ½

Каспаров білими грав сильно, але обережно.

Каспаров білими грав сильно, але обережно

Комп'ютер отримав обмежених позицію, робив зовні недоладні ходи, насправді є бездоганними в плані оборони. Помучившись і не знайшовши виграшу (якого і не було), чемпіон світу погодився на нічию.

4 партія. Deep Blue - Каспаров. ½: ½

Каспаров знову дивує вибором дебюту за чорних - захист Пірца-Уфімцева, яку, начебто, чорним кольором, він ніколи не грав Каспаров знову дивує вибором дебюту за чорних - захист Пірца-Уфімцева, яку, начебто, чорним кольором, він ніколи не грав.

В цілому, Гаррі вдалося переграти машину, але комп'ютер наполегливо чіплявся за кожну можливість і знаходив все нові ресурси для утримання позиції. У якийсь момент Каспаров зіграв неточно і киборгу вдалося вивернутися з чіпких лап гомо-сапієнса.

Якби чорні замість розміну ферзів здвоєні тури на напіввідкритій вертикалі «f», білим довелося б зле: їх фігури були вже зовсім дезорганізованими. На діаграмі виграшна позиція для чорних, яка могла виникнути, якби чемпіон світу пішов по правильному шляху. У білих на пішака більше, але їх фігури стоять одна гірша за іншу. У той час, як чорні війська зайняли ідеальні позиції.

Але на щастя для Deep Blue і на жаль для Каспарова цей варіант не відбувся в реальності.

5 партія. Каспаров - Deep Blue. ½: ½

Каспарову треба терміново перемагати - рахунок до сих пір рівний, а у нього останній раз білий колір. Знову неординарний «антіпозіціонний» дебют Реті. Комп'ютер здивував уже на 4-му ході, розмінявши слона на коня. Справа в тому, що тодішні електронні шахісти віддавали безсумнівну перевагу далекобійним слонам, змінюючи їх на малопредсказумих коней тільки в разі крайньої необхідності. Це посилило підозри Каспарова, що з ним грають нечесно. «Я дещо розумію в шахах і в комп'ютерах. Це не комп'ютерна гра! »- заявив він після партії.

Хоча в даній партії такий ранній розмін був доречний, оскільки дозволив чорним швидко розвинути інші фігури. Хоча в даній партії такий ранній розмін був доречний, оскільки дозволив чорним швидко розвинути інші фігури У гострому закінчення білі стали господарями правого боку дошки і прохідного пішака «g» дали зелене світло. Здавалося, що Каспаров, зараз нарешті виграє і поведе в рахунку.

Чорні свої нечисленні, але добре скоординовані сили кинули в останню атаку, яку особисто очолив чорний король. Заключна позиція (на діаграмі) досить ефектна - білі можуть хоч зараз поставити ферзя, але це їм не допоможе.

Невеликий, але дружний чорний загін оголошує білому самодержцю вічний шах. Чудесний порятунок комп'ютера в цій партії остаточно деморалізував Каспарова. Не дивно, що остання гра обернулася катастрофою для нього.

6-я партія. Deep Blue - Каспаров. 1: 0

Каспаров знову обирає абсолютно нетиповий для себе дебют за чорних. На цей раз він застосував захист Тарган Каро-Канн. Білими Каспаров завжди із задоволенням громив «кароканщіков» (Карпова в тому числі), а ось за чорних цей дебют аж ніяк не входить в його репертуар. Це початок дозволяє чорним вибудувати міцну, але пасивну позицію.

Білим віддається простір, їм надається чимало можливостей для тактичних ударів, пасток і жертв (якщо чорні будуть грати неакуратно, то вже на перших ходах можуть навіть заробити мат). Ось на одну з таких жертв Каспаров і вирішив спровокувати свого електронного візаві. Білим віддається простір, їм надається чимало можливостей для тактичних ударів, пасток і жертв (якщо чорні будуть грати неакуратно, то вже на перших ходах можуть навіть заробити мат) Гаррі щойно походив пішаком 7. ... h7-h6 (на діаграмі), відганяючи жваву конячку.

Теорія рекомендує білим пожертвувати лихого скакуна, отримавши натомість дуже небезпечну атаку. Після цього чорним позицію утримати вкрай складно, але, в принципі, можна. Якщо таки вдасться відбити шквальний натиск, тоді є можливість залишитися з зайвою фігурою і в підсумку перемогти. По всій видимості, з таким хитромудрим планом Каспаров сподівався все-таки закінчити матч на свою користь.

Комп'ютер приймає виклик і віддає коня на заклання - 8. Кg5: e6. І вже наступного ходом Гаррі допускає вирішальну помилку. Замість того щоб відразу забрати коня пішаком, він робить проміжний хід ферзем 8. ... Фd8-e7, після якого вже не врятуватися (див. Наступну діаграму). Комп'ютер приймає виклик і віддає коня на заклання - 8

Виглядає непогано на поверхневий погляд, так як дозволяє чорному королю сховатися на ферзевому фланзі. Однак виявиться, що там його атакувати набагато простіше. Якби чорний король шукав порятунок в протилежній стороні, то дістатися до нього було б складніше.

Крім того, чорний ферзь порушує координацію власних фігур, зокрема, не дає оперативно вивести слона з поля f8. А також і на самого візира можна влаштувати успішне замах, що і сталося в цій партії. Діп Блю виграв з особливою жорстокістю. На 18-му ході впав чорний ферзь, на 19-му людина визнав поразку.

Хоча на дошці у Каспарова ще вистачає матеріалу, здаватися вже в самий раз. Численні чорні війська повністю дезорієнтовані і заважають один одному. Білі спокійно чергують матову атаку з планомірним пожиранням ворожих

пішаків і фігур. пішаків і фігур

Фінальна позиція партії та матчу. Хід чорних, але їм складно дати добру пораду.

«Ця машина поки нічого нікому не довела!»

На підсумковій прес-конференції Каспаров метав громи і блискавки, натякаючи на те, що грав не проти комп'ютера, а проти зв'язки «комп'ютер + гросмейстери», що не залишило йому жодних шансів.

Що змусило в першій і другій партіях машину зробити відверто слабкі ходи, якщо, очевидно, були набагато сильніші альтернативи? Чому в партіях, що закінчилися в нічию, машина спочатку грала слабо, а потім по-диявольському винахідливо? Куди віддалявся оператор комп'ютера перед тим як зробити деякі ходи в 4-й партії? З яких міркувань в 5-й партії комп'ютер так миттєво розлучився зі своєю коханою слоном вже на 4-му ході? У зв'язку з чим після 5-й партії роздруківка технічного протоколу була зроблена з таким запізненням? Як так в 6-й партії комп'ютер, не замислюючись, пішов на жертву коня, адже це (відповідно до теорії) не гарантує перемоги? Чим пояснити, що в критичний момент в одній з партій, оператор почав щось дуже швидко друкувати на клавіатурі? Чому помилок Deep Blue не допускала дуже сильна комерційна шахова програма Fritz, коли їй давали на аналіз партії цього матчу?

Остання партія. Зроблено все з десяток ходів, але програш чорних вже неминучий.

Через деякий час, коли кілька охололи емоції, Каспаров вже утримувався від звинувачень, а пропонував влаштувати ще один матч. Чемпіон поскаржився, що у нього не було достатньо часу на підготовку до змагання. Також поскаржився на занадто інтенсивний графік ігор, який не має значення для суперкомп'ютера, але важкий для людини. Та й 6 турів - надто коротка дистанція і Гаррі запропонував організувати новий матч, але вже з більшою кількістю партій (8 або 10).

При цьому був згоден щодо призових на формулу «все або нічого», тобто в разі програшу не став би претендувати на будь-які гроші за участь. І навіть виявив готовність у змаганні з суперкомп'ютером поставити на кін найдорожче - свій чемпіонський титул. Доводи Гаррі багатьом здалися переконливими і шахове співтовариство вважало, що IBM заборгувало людству ще один, на цей раз вирішальний матч. Але третій раунд не відбувся, перш за все через фінансові причини.

Перемога над Каспаровим принесла компанії величезні іміджеві дивіденди, акції корпорації виросли в ціні. Але якщо комп'ютер переможе і в наступному протистоянні, то такого потужного громадського резонансу вже не буде. Повторна перемога комп'ютера навряд чи сприйметься публікою як екстраординарна подія. А ось можливу поразку зведе нанівець всі маркетингові завоювання від перемоги в другому матчі. Проведення ще раз дорогого заходу вже не обіцяло великих вигод, більш того - несло ризики втрат.

Тому було прийнято рішення що нехай Deep Blue гарантовано так і залишиться переможцем Каспарова. Каспаров дуже болісно сприйняв прикра поразка і відмова IBM грати ще один матч, тим паче на тлі власних підозр у змові проти нього. Наступного разу Гаррі погодиться на поєдинок з роботом через багато років. Про це - наступна, остання історія.

(Закінчення буде ...)

додатково

Таблиця матчу

Таблиця матчу

Статистика дебютів

Дебют Реті - 1, 5

Іспанська партія - 2

Англійське початок - 3

Захист Пірца-Уфімцева - 4

Захист Каро-Канн - 6

Посувати фігурки в партіях можна тут .

Гарна стаття у Вікіпедії про Deep Blue. Гарна стаття у Вікіпедії   про Deep Blue

величезна подяка роману Жукову за переклад книги Фен Сю «Слідуючи за Deep Blue» ( «Behind Deep Blue»). Без цього джерела багато нюансів, які проливають світло на те, що відбувалося «за лаштунками» шахового театру, були б абсолютно незрозумілі.

тут можна завантажити цю книгу в російській перекладі.

Каспаров проти Deep Blue. Частина I: чорний ящик

Каспаров проти Deep Blue. Частина II: Філадельфійський експеримент

Каспаров проти Deep Blue. Частина III: Междуматчье

джерело: geektimes.ru

У Каспарова і його секундантів виникло резонне питання: чому машина зіграла настільки слабо і не вибрала сильніший спосіб програти?
Невже суперкомп'ютер не вміє рахувати?
Можливо, іноді рішення про вибір чергового ходу приймає не комп'ютер, а один з гросмейстерів-консультантів?
Що змусило в першій і другій партіях машину зробити відверто слабкі ходи, якщо, очевидно, були набагато сильніші альтернативи?
Чому в партіях, що закінчилися в нічию, машина спочатку грала слабо, а потім по-диявольському винахідливо?
Куди віддалявся оператор комп'ютера перед тим як зробити деякі ходи в 4-й партії?
З яких міркувань в 5-й партії комп'ютер так миттєво розлучився зі своєю коханою слоном вже на 4-му ході?
У зв'язку з чим після 5-й партії роздруківка технічного протоколу була зроблена з таким запізненням?
Як так в 6-й партії комп'ютер, не замислюючись, пішов на жертву коня, адже це (відповідно до теорії) не гарантує перемоги?
Чим пояснити, що в критичний момент в одній з партій, оператор почав щось дуже швидко друкувати на клавіатурі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация