Католицьке Різдво, різдвяні традиції, рецепти святкового різдвяного столу

  1. Кутя з пророщеної пшениці
  2. вівсяний кисіль
  3. Різдвяний сазан
  4. журавлинний кисіль
  5. Різдвяне печиво
  6. різдвяні пряники
  7. Не забуваючи про духовність

Католицьке Різдво - це не тільки святкова служба в костелі і ошатне оздоблення будинку, але і постійний повний страв стіл, за яким збирається вся родина Католицьке Різдво - це не тільки святкова служба в костелі і ошатне оздоблення будинку, але і постійний повний страв стіл, за яким збирається вся родина.

Різдво - головний католицький свято. У Святвечір, 24 грудня, прикрасивши всією сім'єю головне різдвяне дерево - ялинку, сім'я збирається за святковим столом. Перед початком урочистої трапези прийнято при свічці, що символізує Віфлеємську зірку, читати уривок Євангелія від Святого Луки про Різдво Христа і творити спільну сімейну молитву, яку очолює батько сімейства або інший старший член сім'ї. Неможливо собі уявити різдвяне застілля без облатки. Це - освячені в церкві різдвяні хлібці, які подаються на блюдцях і діляться між членами сім'ї в знак любові і поваги. Присутні за одним столом близькі родичі бажають один одному щастя і Божого благословення.

За Різдвяним столом прийнято залишати незайняте місце. Ця традиція має кілька пояснень. Відповідно до першого, будь-яка людина, що зайшов в будинок католика в Різдво, займе це місце і буде прийнятий, як член сім'ї. Відповідно до іншої теорії, незайняте місце символізує покійного члена сім'ї або всіх померлих родичів, з якими хотілося б розділити це свято.

«Різдво, на відміну від багатьох інших свят, було у наших предків сімейним, закритим святом, - пояснив ксьондз Олександр Амельченя. - Але вважалося, що до вігілійскому столу обов'язково потрібно запросити випадкового гостя, щоб не повторити гріх тих, хто не пустив переночувати святу родину перед народженням Христа ».

До традицій, що стосуються святкового застілля, відноситься і традиція підкладати під скатертину сіно. Вважається, що воно символізує ясла з сіном, в які Богородиця поклала Новонародженого Богонемовля Христа, а також нагадує про бідність Віфлеємської печери.

різдвяні страви

Святковий стіл на Різдво - це не безладне низка смачних страв, а традиційне урочисте подія, в якому дотримується певна черговість подачі страв Святковий стіл на Різдво - це не безладне низка смачних страв, а традиційне урочисте подія, в якому дотримується певна черговість подачі страв. Спершу на стіл подається кутя - варена пшениця, нагадує про достаток в раю, при якому жили Адам і Єва. Слідом католики куштують вівсяний кисіль, залитий медовою водою. Сірий колір киселю повинен символізувати Старий Заповіт, а вірніше, то час, коли все було сіро і похмуро від наслідків гріха. Медова вода є символом тієї надії, яку приніс Христос, роблячи сіру життя радісним. Наступні два блюда - риба (символ оголошення Христа) і журавлинний кисіль (символ знищення гріха Кров'ю Христа). Про семи святих Таїнствах нагадують
сім сортів солодкого страви, що подається в самому кінці застілля.

«В залежності від добробуту сім'ї, на Вігілію готували від 7 до 12 пісних страв, багато з яких були однаковими і у бідних, і у багатих і символізували єдність різних верств суспільства перед Богом. Основними компонентами вігілійної страв вважаються пшениця, мак і мед, символи достатку і плодючості. Головною їжею були кутя, на честь якої і називався весь вечеря, вівсяний кисіль, відвар із сушених фруктів, рибні страви, грибна поливка або грибний квас, червоний борщ з вушками, галушки з маком, квашена капуста та інші частування. На Заході були більше поширені різдвяні солодощі за столом », - пояснив ксьондз Олександр Амельченя.

Кутя з пророщеної пшениці

Складові: Складові:

1 стакан пророщеної пшениці, 100 г кондитерського маку, 100 г очищених волоських горіхів, 2-3 ст. ложки меду, сіль за смаком.

Спосіб приготування:

Пророщених пшеницю перебрати, промити, залити свіжою водою і зварити (можна з додаванням невеликої кількості солі) густу кашу. Додати в неї мак, подрібнені горіхи і мед. Все ретельно перемішати.

вівсяний кисіль

Складові:

100 г вівсяних пластівців «Геркулес», 1,5 склянки (300 мл) води, 3 чайні ложки цукру, 1 чайна ложка вершкового масла, щіпка солі.

Спосіб приготування:

Вівсянку залити теплою водою і на добу залишити в теплому місці для набухання. Потім рідину ретельно процідити через лляну серветку або кілька шарів марлі. В отриманий вівсяний настій додати дрібку солі і цукор. Кисіль варити на невеликому вогні до загусання, безперервно помішуючи. Розлити в змащені вершковим маслом тарілки і поставити в холодильник, щоб застиг. Готовий застиглий вівсяний кисіль розрізати на порції (як холодець чи холодець).

Різдвяний сазан

Складові: Складові:

1 сазан, 2 кореня петрушки, 3 моркви, 1 корінь селери, 1 цибулина, 2-3 зубчики часнику, 2 лаврових листки, 10-12 горошин чорного перцю, гілочка чебрецю, жир, сіль.

Спосіб приготування:

Очистити і нарізати тонкими довгими скибочками корені петрушки, моркву і корінь селери. Нарізати кружечками цибулю. Загорнути в марлю часникові часточки, лавровий лист, гілочку чебрецю і чорний перець. Залити 4 склянками гарячої води і варити близько години, потім вийняти загорнуті в марлю приправи. Дати воді стекти з коріння, посолити їх і скропити столовою ложкою оцту. Покласти на них сазана, добре вичіщенного і вимитого (можна нарізати його шматками), полити 5-6 ложками жиру. Щільно закрити кришкою і тушкувати 45 хвилин. Так само можна приготувати коропа.

журавлинний кисіль

Складові:

1 стакан журавлини, 1 столову ложку крохмалю, 3 склянки води.

Спосіб приготування:

Журавлину залити склянкою окропу. Прокип'ятити 5 хв. Протерти крізь ситечко. Долити 2 склянки окропу. Прокип'ятити, додати цукор за смаком. Розвести крохмаль і розбавити його водою. Влити крохмаль повільним струменем, безперервно помішуючи. Розлити в чашки і дати охолонути.

Різдвяне печиво

Складові:

200 г маргарину, 3 склянки борошна, по 1/2 склянки цукру і сметани, натерта лимонна кірка, 1 стакан сливового повидла.

Спосіб приготування: Спосіб приготування:

Масло разом з частиною борошна посікти ножем, влити сметану, вимісити в однорідне тісто, частину його розкачати в пласт. Потім в тісто додати просіяне борошно з цукром і натертої лимонної кіркою, знову вимісити і розкачати другий пласт (обидва товщиною 1 см). Випікати в духовці на середньому вогні до світло-коричневого кольору. Ще на гарячий пласт покласти сливове повидло, накрити іншим шаром і нарізати косими шматочками. Зверху скибочки печива прикрасити цукатами, смужками сливової пастили.

різдвяні пряники

Складові:

2 склянки цукру, 50 г кориці, 50 г обсахаренной лимонної кірки, 1 мускатний горіх, 200 г солодкого мигдалю, 2 лимона, 1 кг борошна, 2 склянки меду, гвоздика за смаком.

Спосіб приготування:

У миску висипати цукор, товчену корицю, гвоздику, дрібно нарізані Обсахаренние лимонні скоринки, натертий мускатний горіх, крупно стовчений солодкий мигдаль, терту цедру лимонів, борошно. Мед прогріти, не доводячи до кипіння, і вилити в миску з продуктами. Все дуже добре розмішати і дати тісту охолонути. Потім тісто розкачати пластом товщиною 1 см, нарізати з нього пряники різної форми, укласти їх на деко, обсипаний борошном, і випікати в сильно розігрітій духовці протягом 25 - 30 хвилин.

Не забуваючи про духовність

«Традицій багато, і свято Різдва Христового вже почав багато в чому носити фольклорний характер, - розповів кореспонденту www.interfax.by ксьондз Олександр Амельченя. - Насправді багато ці традиції не так важливі, як духовна складова свята. Це не просто Різдво, а Різдво Христове. І є дуже важлива служба 24 грудня, про яку католики пам'ятають. Існує адвент, які дехто називає католицьким постом, але насправді це не зовсім так. Під час Адвенту католики відмовляються від чогось, що заважає їм духовно зростати, вдосконалюватися. На Заході, наприклад, деякі відмовляються від авто, а зекономлені на бензині гроші віддають на благодійність. Ось про ці моменти ніяк не можна забувати. Вони набагато важливіша за кількість страв на столі ».

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация