Католицтво і православіє: відмінності, найголовніше

  1. Розділення православ'я і католицтва - велика трагедія в історії Церкви
  2. У чому відмінність католицтва від православ'я - через що насправді розділилася Церква?
  3. Непогрішність тата в католицтві
  4. Різниця між православними і католиками: текст Символу Віри
  5. Вчення про чистилище - ще одна відмінність між католиками і православними
  6. Православ'я і католицтво: відмінності, які насправді нас не розділяють
  7. У католицьких храмах сидять
  8. У католицьких храмах є орг а н
  9. Обітницю безшлюбності у католицьких священиків (Целібат)
  10. Католицькі священики голять бороди
  11. Тривалість богослужінь і строгість постів
  12. Православ'я і католицтво - спроби об'єднатися (Унії)
  13. Лионская Унія (1274 рік)
  14. Ферраро-Флорентійська Унія (1439 рік)
  15. Брестська Унія (1596 рік)
  16. Розділення православ'я і католицтва: як до цього ставитися?

Чим католицтво відрізняється від православ'я? Коли відбувся поділ Церков і чому так сталося? Як правильно православному до всього цього ставитися? Розповідаємо найголовніше.

Розділення православ'я і католицтва - велика трагедія в історії Церкви

Поділ Єдиної християнської Церкви на православ'я і католицизм сталося майже тисячу років тому - в 1054 році.

Єдина Церква складалася, - як і зараз складається православна, - з багатьох помісних Церков. Це означає, що Церкви, - наприклад, Російська православна або Грецька православна, - мають в собі якісь зовнішні відмінності (в архітектурі храмів; співі; мові богослужінь; і навіть в тому, як проводяться ті чи інші частини богослужінь), але вони єдині в головних доктринальних питаннях, і між ними є Євхаристійне спілкування. Тобто, російський православний може причащатися і сповідатися в грецькому православному храмі і навпаки.

Згідно Символ Віри - Церква єдина, тому що на чолі Церкви - Христос. Це означає, що на землі не може бути кількох Церков, у яких було б різний віровчення. І саме через розбіжності в доктринальних питаннях в XI столітті відбувся поділ на католицтво і православ'я. Як наслідок цього, католики не можуть причащатися і сповідатися в православних храмах і навпаки.

Як наслідок цього, католики не можуть причащатися і сповідатися в православних храмах і навпаки

Католицький собор Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії в Москві. Фото: catedra.ru

Які існують відмінності між православ'ям і католицизмом?

На сьогоднішній день їх дуже багато. І умовно вони діляться на три типи.

  1. Відмінності доктринальні - через яких, власне, і стався розкол. Наприклад, догмат про непогрішимість Папи у католиків.
  2. Відмінності обрядові. Наприклад - відмінна від нас у католиків форма Причастя або обов'язковий для католицьких священиків обітницю безшлюбності (целібат). Тобто, у нас є принципово різні підходи до деяких сторонам Таїнств і Церковної життя і вони можуть ускладнити гіпотетичне возз'єднання католиків і православних. Але не вони стали причиною для розколу і не вони заважають возз'єднатися знову.
  3. Умовні відмінності в традиціях. Наприклад - орг а ни в храмах; лавки посередині церкви; священики з бородою чи без; різна форма шат у священиків. Іншими словами, зовнішні особливості, які абсолютно не впливають на єдність Церкви - оскільки деякі схожі відмінності зустрічаються навіть всередині Православної церкви в різних країнах. У загальним, якби різниця між православними і католиками полягала тільки в них, Єдина Церква ніколи б не розділилася.

Поділ на православ'я і католицизм, яке сталося в XI столітті, стало для Церкви насамперед трагедією, яке гостро сприймалося і переживається і «нами», і католиками. За тисячу років кілька разів робилися спроби возз'єднання. Однак жодна з них не виявилася по-справжньому життєздатної - і про це ми теж розповімо нижче.

У чому відмінність католицтва від православ'я - через що насправді розділилася Церква?

Західна і Східна християнські Церкви - такий поділ існувало завжди. Західна Церква - це умовно територія сучасної Західної Європи, а пізніше - все колонізовані країни Латинської Америки. Східна Церква - це територія сучасної Греції, Палестини, Сирії, Східної Європи.

Однак поділ, про який ми говоримо, багато століть було умовним. Занадто різні народи і цивілізації населяють Землю, тому природно, що одне і те ж вчення в різних точках Землі і країнах могло мати деякі характерні зовнішні форми і традиції. Наприклад, Східна Церква (та, яка стала Православної) завжди практикувала більш споглядальний і містичний образ життя. Саме на Сході в III столітті виникло таке явище, як чернецтво, яке поширилося потім на весь світ. Латинська (Західна) Церква - завжди мала образ християнства зовні більш діяльного і «соціального».

У головних же доктринальних істинах вони залишалися загальними.

У головних же доктринальних істинах вони залишалися загальними

Преподобний Антоній Великий, засновник чернецтва

Можливо, розбіжності, які пізніше стали непереборними, можна було помітити набагато раніше і «домовитися». Але в ті часи не було інтернету, не було потягів і автомобілів. Церкви (не лише Західна і Східна, а просто - окремі єпархії) іноді десятиліттями існували самі в собі і вкорінюється в собі ті чи інші погляди. Тому відмінності, які стали причиною поділу Церкви на католицтво і православ'я, на момент «прийняття рішення» виявилися занадто вкорінилися.

Ось що в католицькому вченні не можуть прийняти православні.

  • непогрішність Папи і вчення про першість Римського престолу
  • зміна тексту Символу Віри
  • вчення про чистилище

Непогрішність тата в католицтві

У кожній церкві є свій предстоятель - глава. У православних Церквах - це патріарх. Предстоятелем Західної Церкви (або Латинської Кафедри, як її ще називають) був тато, він же зараз головує в католицькій Церкві.

Католицька церква виходить з того, що тато непогрішний. Це означає, що будь-яке судження, рішення або думка, яку він озвучує перед паствою - це істина і закон для всієї Церкви.

Нинішній Папа Римський - Франциск

За православним вченням жодна людина не може бути вище Церкви. Наприклад, православний патріарх - в разі, якщо його рішення йдуть врозріз з вченням Церкви або укорінених традицій, - цілком може бути позбавлений свого сану рішенням архієрейського собору (як сталося, наприклад, з патріархом Никоном в XVII столітті).

Крім непогрішимість Папи в католицтві існує вчення про першість Римського престолу (Церкви). Це вчення католики засновують на невірному тлумаченні слів Господа в бесіді з апостолами в Кессаріі Філіпової - про нібито перевагу апостола Петра (який пізніше «заснував» Латинську Церкву), над іншими апостолами.

(Мф 16: 15-19) «Він запитав їх: А ви за кого Мене маєте? А Симон Петро відповів і сказав: Ти - Христос, Син Бога Живого. Тоді Ісус сказав йому у відповідь: Блаженний ти, Симоне, сину Йонин, бо не тіло і кров тобі оце виявили, але Мій Небесний Отець І кажу Я тобі: ти - Петро, і на скелі оцій побудую Я Церкву Свою, і сили адові не переможуть її і дам тобі ключі Царства Небесного: і що зв'яжеш на землі, те буде зв'язане на небі, а що на землі ти, то буде дозволено на небесах ».

Детальніше про догмат непогрішності тата і першість Римського престолу можна прочитати тут .

Різниця між православними і католиками: текст Символу Віри

Різний текст Символу Віри - це ще одна причина розбіжностей між православними і католиками, - хоча відмінність полягає лише в одному слові.

Символ Віри - це молитва, яка була сформульована в IV столітті на першому і другому Вселенських соборах, і вона поклала край багатьом вероучітельним спорах. У ній сформульовано всі, у що вірять християни.

У чому відмінність текстів у католиків і у православних? Ми говоримо, що віримо «І в Духа Святого, що від Отця походить», а католики додають: «... від« Батька і Сина походить ... ».

Насправді, додавання всього лише одного цього слова «І Сина ...» (Filioque) істотно спотворює образ всього християнського вчення.

Тема богословська, важка, про неї відразу краще читати хоча б на Вікіпедії .

Вчення про чистилище - ще одна відмінність між католиками і православними

Католики вірять в існування чистилища, а православні говорять про те, що ніде - ні в одному з книг Святого Письма Старого або Нового Завітів, і навіть ні в одній з книг Святих Отців перших століть - немає згадок про чистилище.

Важко сказати, як це вчення виникло у католиків. Проте, зараз Католицька Церква принципово виходить з того, що після смерті є не тільки Царство Небесне і пекло, а й місце (вірніше, стан), в якому виявляється душа людини, яка померла в світі з Богом, проте недостатньо святого, щоб опинитися в раю. Ці душі, мабуть, обов'язково прийдуть в Царство Небесне, але для початку їм треба пройти очищення.

Православні дивляться на загробне життя інакше, ніж католики. Є Рай, є пекло. Є митарства після смерті, щоб зміцнитися в світі з Богом (або відпасти від Нього). Є необхідність молитися за померлих. Але ніякого чистилища немає.

Детальніше про чистилище можна прочитати знову ж на Вікіпедії .

***

Ось ті три причини, в яких відмінність між католиками і православними настільки принципове, що тисячу років тому виникло поділ Церков.

Одночасно за 1000 років роздільного існування виникли (або вкоренилися) ряд інших відмінностей, які теж прийнято вважати тим, що відрізняє нас один від одного. Щось стосується зовнішніх обрядів - і може здаватися досить серйозним відмінністю, - а щось стосується зовнішніх традицій, які знайшло християнство там і тут.

Православ'я і католицтво: відмінності, які насправді нас не розділяють

Католики причащаються не так, як ми - так це?

Православні причащаються Тілом і Кров'ю Христовим з чаші. Католики до недавнього часу причащалися НЕ квасним хлібом, а опрісноках - тобто, хлібом прісним. Причому, звичайні прихожани, на відміну від священнослужителів, причащалися тільки Тілом Христовим.

Перш ніж говорити чому так склалося, потрібно зауважити, що така форма католицького Причастя останнім часом перестала бути єдиною. Зараз в католицьких храмах з'являються і інші форми цього Таїнства - в тому числі, і «звична» для нас: Тілом і Кров'ю з чаші.

А відмінна від нас традиція Причастя виникла в католицтві з двох причин:

  1. Щодо використання прісного хліба: католики виходять з того, що за часів Христа євреї на Великдень преломляли НЕ квасний, а саме прісний хліб. (Православні виходять з грецьких текстів Нового Завіту, де при описі Таємної Вечері, яку зробив Господь з учнями, використовується слово «артос», що позначає квасний хліб)
  2. З приводу причастя парафіян тільки Тілом: католики виходять з того, що Христос перебуває в рівній і повною мірою в кожній із частин Святих Дарів, а не тільки тоді, коли вони з'єднані воєдино. (Православні керуються текстом Нового Завіту, де Христос прямо говорить про Свій Теле і Крові. Мф 26: 26-28: «І коли вони їли, Ісус узяв хліб, і поблагословив, поламав, і давав Своїм учням, і сказав: Прийміть, споживайте, це є Тіло Моє. і, взявши чашу, і подяку вчинивши, Він подав їм і сказав: пийте з неї всі, бо це кров Моя Нового Заповіту, що за багатьох проливається на відпущення гріхів »).

У католицьких храмах сидять

Взагалі кажучи, це навіть не відмінність між католицтвом і православ'ям, оскільки в деяких православних країнах - наприклад, в Болгарії - також прийнято сидіти, і в багатьох храмах там також можна побачити багато лавок і стільців.

Взагалі кажучи, це навіть не відмінність між католицтвом і православ'ям, оскільки в деяких православних країнах - наприклад, в Болгарії - також прийнято сидіти, і в багатьох храмах там також можна побачити багато лавок і стільців

Багато лавок, але це не католицький, а православний храм - в Нью-Йорку.

У католицьких храмах є орг а н

Це теж помилка вважати, що органи є тільки в католицьких храмах. Вони є, наприклад, і в деяких православних храми Греції - країні, яка вважається одним з оплотів православ'я в світі.

Орган - це частина музичного супроводу служби. Музика - це одна з невід'ємних частин богослужіння, тому що якби це було інакше, не було б хору, а всю службу читали. Інша справа, що нам, православним, зараз звично одне лише спів.

фото: catedra.ru

У багатьох латинських країнах в храмах встановлювали ще й орган, оскільки вважали його божественним інструментом - настільки піднесеним і неземним знаходили його звучання.

(При цьому можливість використання органу в православному богослужінні обговорювалася і в Росії на Помісному соборі 1917-1918 рр. Прихильником цього інструменту був відомий церковний композитор Олександр Гречанінов.)

Обітницю безшлюбності у католицьких священиків (Целібат)

У православ'ї священиком може бути і монах, і одружений священик. Ми досить детально писали про це .

В католицтві будь священнослужитель зв'язаний обітницею безшлюбності.

В католицтві будь священнослужитель зв'язаний обітницею безшлюбності

Католицькі священики голять бороди

Це ще один приклад різних традицій, а не якихось принципових відмінностей між православ'ям і католицизмом. Є борода у людини або її немає - ніяким чином не позначається на його святості і нічого не говорить про нього, як про хороше або погане християнина. Просто в Західних країнах з якихось пір голити бороду прийнято (швидше за все, це вплив латинської культури Стародавнього Риму).

Зараз ніхто не забороняє голити бороди і православним священикам. Просто борода у священика чи ченця - це настільки закорінена у нас традиція, що її порушення може стати «спокусою» для оточуючих, а тому мало хто з священиків вирішується на це або взагалі про це думає.

Митрополит Антоній Сурожський - один з найвідоміших православних пастирів XX століття. Якийсь час він служив без бороди.

Тривалість богослужінь і строгість постів

Так склалося, що за останні 100 років Церковне життя католиків значно «спростилася» - якщо можна так сказати. Скоротилася тривалість богослужінь, тепер значно легше і коротше пости (наприклад, перед причастям достатньо не вживати їжу лише кілька годин). Таким чином, католицька Церква постаралася зменшити розрив між собою і світської частиною суспільства - боячись, що зайва строгість правил може відлякати сучасних людей. Допомогло це чи ні сказати важко.

Православна Церква в своїх поглядах на строгість постів і зовнішніх обрядів виходить з такого:

Безумовно, світ сильно змінився і жити за всією суворістю більшості людей зараз буде неможливо. Однак пам'ять про Правила та суворої аскетичного життя все одно важлива. «Умертвляючи плоть, ми звільняємо дух». І забувати про це не можна - хоча б, як про ідеал, до якого потрібно в глибині душі прагнути. А якщо ця «міра» пропаде - то як зберегти потрібну «планку»?

***

Це лише мала частина зовнішніх традиційних відмінностей, які склалися між православ'ям і католицизмом.

Однак важливо знати і що наші Церкви об'єднує:

  • наявність Церковних Таїнств (причастя, сповідь, хрещення і т.д)
  • шанування Святої Трійці
  • шанування Божої Матері
  • шанування ікон
  • шанування святих угодників і їх мощей
  • загальні святі за перші десять століть існування Церкви
  • Святе Письмо

У лютому 2016 року року на Кубі відбулася перша в історії зустріч патріарха Російської православної Церкви і Папи Римського (Франциска). Подія історичного масштабу, але ніякої мови про об'едінененіі Церков на ній не йшлося.

Православ'я і католицтво - спроби об'єднатися (Унії)

Розділення православ'я і католицтва - велика трагедія в історії Церкви, яке гостро переживають і православні, і католики.

Кілька разів за 1000 років робилися спроби подолати розкол. Тричі полягали так звані Унії - між Католицькою церквою і представниками православної Церкви. Всі їх об'єднувало наступне:

  • Вони полягали в першу чергу з політичних, а не з релігійних розрахунками.
  • Щоразу це були «поступки» з боку православних. Як правило, в такій формі: зовнішня форма і мова богослужінь залишався звичним для православних, проте у всіх догматичних розбіжностей бралася католицька трактування.
  • Будучи підписання деякими єпископами, вони як правило були відкинуті решти Православною Церквою - священнослужителями і народом і тому виявлялися за фактом нежиттєздатними. Виняток становить остання Брестська Унія.

Ось ці три Унії:

Лионская Унія (1274 рік)

Її підтримував імператор православної Візантії, оскільки об'єднання з католиками повинно було допомогти відновити хитку фінансове становище імперії. Унія була підписана, але народ Візантії і інші православні священнослужителі її не підтримали.

Ферраро-Флорентійська Унія (1439 рік)

У цій Унії в рівній мірі були політично зацікавлені обидві сторони, оскільки християнські держави були ослаблені війнами і ворогами (латинські держави - хрестовими походами, Візантія - протистоянням з турками, Русь - з татаро-монголами) і об'єднання держав на релігійному грунті допомогло б, напевно , всім.

Ситуація повторилася: Унія була підписана (хоча і не всіма представниками православної Церкви, хто був присутній на соборі), але так і залишилася, по суті, на папері - народ об'єднання на таких умовах не підтримав.

Досить сказати, що перша «уніатська» служба була здійснена в столиці Візантії в Константинополі тільки в 1452 році. А менше ніж через рік його захопили турки ...

Брестська Унія (1596 рік)

Ця Унія була укладена між католиками і Православною Церквою Речі Посполитої (держави, яке об'єднувало тоді Литовське і Польське князівство).

Єдиний приклад, коли союз Церков виявився життєздатним - хоча і в рамках всього лише однієї держави. Правила ті ж: всі богослужіння, обряди і мову - залишаються звичними для православних, проте на службах згадують не патріарх, а тато; змінюється текст Символу Віри і приймається вчення про чистилище.

Після поділу Речі Посполитої, Росії відійшла частина її територій - а разом з нею відійшли і ряд уніатських парафій. Незважаючи на гоніння, вони продовжували існувати до середини XX століття, поки не були офіційно заборонені радянською владою.

Сьогодні на території Західної України, Прибалтики та Білорусії є уніатські парафії.

Уніатська церква в білоруському селі Борунь

***

Розділення православ'я і католицтва: як до цього ставитися?

Ми б хотіли привести коротку цитату з листів православного єпископа Іларіона (Троїцького), який помер в першій половині XX століття. Будучи ревним захисником православних догматів, він тим не менше пише:

«Нещасні історичні обставини відірвали Захід від Церкви. Протягом століть поступово викривлялося на Заході церковне сприйняття християнства. Змінилося вчення, змінилася життя, відступило від Церкви саме жізнепоніманіе. Ми [православні] церковне богатсво зберегли. Але замість того щоб іншим давати в борг від цього неіждіваемого багатства, ми самі ще в деяких областях потрапили під вплив Заходу з його чужим Церкви богослов'ям ». (Лист п'яте. Православ'я на Заході)

А ось, що ще століттям раніше відповів одній жінці святитель Феофан Затворник, коли та запитала: «Отче, поясніть мені: ніхто з католиків не врятується?».

Святий відповів: «Я не знаю, врятуються чи католики, але знаю точно одне: що сам без православ'я не врятував».

Ця відповідь і цитата Іларіона (Троїцького), можливо, дуже точно позначають то вірне відношення православної людини до такого трапилося нещастя, як поділ Церков.

Цей та інші пости читайте в нашій групі у ВКонтакте

І ще в Фейсбуці !

Приєднуйтесь!

Приєднуйтесь

Чим католицтво відрізняється від православ'я?
Коли відбувся поділ Церков і чому так сталося?
Як правильно православному до всього цього ставитися?
У чому відмінність католицтва від православ'я - через що насправді розділилася Церква?
У чому відмінність текстів у католиків і у православних?
А якщо ця «міра» пропаде - то як зберегти потрібну «планку»?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация