Кавказький Вузол | В Азербайджані починають святкувати Новруз байрам

В Азербайджані сьогодні починають відзначати Новруз байрам (свято весни і Нового року). У давнину на Сході 21-22 березня вважалися першими днями Нового року, який наступав навесні. В цьому році, за даними Шемахінской астрофізичної обсерваторії, на території Азербайджану весна вступить у свої права 20 березня о 21:31.
святковими неробочими днями з нагоди Новруз байрам в Азербайджані оголошені в цьому році 20-28 березня.
Історія свята сягає корінням в епоху зороастризму і пов'язана з днем ​​весняного рівнодення. Свято символізує пробудження землі і готовність її до врожаю, а також пробудження всього живого.
Згідно з давнім повір'ям Сходу, людина була створена за участю чотирьох стихій - повітря, вогню, води і землі. Ці стихії і відображені в атрибутах Новруза і його ритуалах.
У тюркських народів прихід весни олицетворялся перемогою світла над темрявою. На згадку про покійних і як данина поваги до колишніх поколінням в свято Новруза запалюють свічки. У деяких районах Азербайджану досі зберігся звичай запалювати свічки на могилах померлих, хоча в ісламі це не прийнято.
Один з головних атрибутів Новруза - багаття. Полум'я несе в собі очищає значення. У приказках і піснях Новруза вогонь виступає в якості пожирателя зла і всіх недуг. Стрибаючи через багаття, люди віддають вогню все погане, залишаючи його в році, що минає.
Перемогу Добра над Злом уособлює також традиція примирення всіх сварок.
Значна частина святкового веселощів пов'язана з іграми, театралізованими заходами - виступами канатоходцев, силачів, гумористів. Найбільш поширеними звичаями є ворожіння і обхід незнайомих людей для збору солодощів - цей звичай проводиться в Байрам Ахшам, напередодні Новруза.
Напередодні свята, згідно з традицією, треба відвідати могили близьких, хворих і незаможних. Нареченим приносять спеціальні подарунки - байрамлиг.
Головний атрибут Новруза - святковий стіл, який повинен бути прикрашений насінням, пловом, фарбованими яйцями, горіхами, сухофруктами і головними солодощами - пахлавой і шакяр-бурою. Пахлава готується з листкового тіста, начиненого горіхом, фундуком або мигдалем, змішаним з цукровим піском. Такий же начинкою заповнюють шякяр-буру, яка схожа на пиріжок, прикрашений візерунками.
За радянських часів Новруз вважався релігійним і націоналістичним святом. Довгий час він був заборонений в Азербайджані.
Цього року ціни на продовольчі товари напередодні Новруз байрам практично не підвищилися.
В Азербайджані сьогодні починають відзначати Новруз байрам (свято весни і Нового року) Святковий стіл на сім'ю з чотирьох чоловік обійдеться приблизно в 30-35 манатів ($ 36-42), святковий піднос з солодощами та фруктами в 10-15 манатів ($ 12-18). "Сямяні" солод (проросла пшениця) і свічки в 0.8 -1 манат ($ 1-1,2).
З нагоди Новруз байрам в муніципалітетах Азербайджану проводять святкові заходи і надають матеріальну допомогу грошима і продуктами сім'ям загиблих в Карабахської війни, біженцям і незаможним. Крім того, по всій країні проводяться святкові концерти і театралізовані вистави.
З ранку 20 березня в Баку на площі перед Ичери-шехер (історичним центром Баку, оточеним середньовічною фортецею) починаються святкові урочистості за участю президента Ільхама Алієва та інших керівників країни. За традицією президент запалить факелом головний багаття країни і виступить з вітальним посланням до народу.
У зв'язку з народними гуляннями 20 березня з ранку до 16.00 в центральній частині Баку, прилеглої до набережної Каспію, буде повністю припинено рух транспорту. А 21 березня в приморському парку Баку відбудеться святковий концерт з феєрверком.
В останні роки, завдяки тривалим весняним канікул, багато на Новруз їдуть на відпочинок.
В цьому році вперше з ініціативи Азербайджану і Ірану Новруз байрам відзначається на рівні ООН. У лютому на 64-ій сесії Генеральної Асамблеї ООН була прийнята запропонована Баку і Тегераном резолюція, по якій день весняного рівнодення 21 березня оголошено Міжнародним днем ​​Новруза.
Напередодні свята генеральний секретар ООН Пан Гі Мун виступив із спеціальною заявою. Він закликав світову громадськість відзначити наступаючий Новруз як загальне свято. Рішення визнати Новруз міжнародним святом, за словами генсека ООН, "свідчить про зростаючий усвідомленні його значущості не тільки в регіонах, де він відзначається, але і у всьому світі".
"Протягом тисячоліть, коли сонце перетинає екватор і залишає північну півкулю, сповіщаючи про прихід весни, народи Балкан, Чорноморського басейну, Кавказу, Центральної Азії, Близького Сходу та інших регіонів здійснюють обряди на честь Новруза. Ці ритуали - від фарбування будинків до відвідування друзів і приготування символічних частувань - пройняті духом відродження і можуть служити джерелом натхнення не тільки для їх учасників, а й для всіх людей ", - підкреслив Пан Гі Мун.
У вересні 2009 року Новруз, який щорічно святкують 300 мільйонів жителів планети, був включений ЮНЕСКО до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства.
Напередодні свята Новруз в Азербайджані був виданий президентський указ про помилування , Згідно з яким з в'язниць були звільнені 62 чоловік, в тому числі головний редактор опозиційної газети "Азадлиг" Ганімат Західов .

Новруз байрам на державному рівні в Азербайджані відзначається з 1992 р, після оголошення незалежності Азербайджану. До 2006 р на Новруз байрам святковими вихідними днями були два дня. У грудні 2005 р парламент прийняв рішення про святкування Новруз Байрам протягом 5 днів. Однак через перестановок вихідних канікули тривають протягом 7-9 днів.

Автор: Фаїк Меджид; джерело: кореспондент "Кавказького вузла"

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация