Кавказький Вузол | Учасники пікетів в Москві нагадали польським властям про висновки ОБСЄ

Влада Польщі, які вирішили депортувати блогера Тумс Абдурахманова в Росію, не взяли до уваги рекомендації доповіді ОБСЄ про порушення прав людини в Чечні, заявили правозахисники під час акції біля польського посольства в Москві. Вони вказали на випадки насильницьких зникнень інших чеченців, висланих в Росію з європейських країн.

Як писав " Кавказький вузол ", Правозахисники провели сьогодні три одиночних пікету на захист чеченського блогера Тумс Абдурахманова біля будівлі посольства Польщі в Москві. Повернення Абдурахманова в Росію загрожує його життю , Заявили учасники акції - керівник програми "Гарячі точки" Правозахисного центру "Меморіал" Олег Орлов, співробітник програми, член ПЦ "Меморіал" Володимир Малихін і глава Комітету "Громадське сприяння" Світлана Ганнушкіна.

Тумс Абдурахманов, оголошений в Росії у федеральний розшук, намагався отримати притулок в Грузії і Польщі, але в обох країнах отримав відмову. За версією чеченських силовиків, Абдурахманов причетний до бойовиків в Сирії. Блогер стверджує, що в Сирії не був, називаючи причиною свого кримінального переслідування в Росії конфлікт з високопоставленим родичем глави Чечні. Днями польські прикордонники оголосили Абдурахманову, що він повинен покинути країну.

Учасники акції біля центрального входу в посольство Польщі на вулиці Клімашкін черзі тримали плакати з текстом «Депортація Тумс (так ім'я Абдурахманова було зазначено на плакаті. - Прим." Кавказького вузла ") - пособництво розправі!» Російською і польською мовами. Абдурахманов, який попросив політичного притулку в Польщі, двічі отримав відмову від польського ради з питань біженців, зазначив Олег Орлов.

Видача Абдурахманова Росії означає для нього смертельну небезпеку, так як чеченська влада не пробачать йому жорсткої критики на свою адресу, заявив правозахисник. «Він публічний і послідовний критик кадировського режиму. Як блогер, Абдурахманов дуже відомий в Чечні, він розкрив багато фактів, які чеченська влада вважали за краще промовчати. Я, будучи в Чечні, випадково, з розмов, дізнався, наскільки жителі республіки цікавляться його блогом. З інформаційної точки зору Абдурахманов небезпечний для чеченської влади », - сказав він присутнього на акції кореспонденту" Кавказького вузла ".

Рішення польської влади, які угледіли якусь загрозу в перебуванні Абдурахманова в країні, безпідставно, немає ніяких підстав видавати людини на розправу до Росії, впевнений правозахисник Рішення польської влади, які угледіли якусь загрозу в перебуванні Абдурахманова в країні, безпідставно, "немає ніяких підстав видавати людини на розправу до Росії", впевнений правозахисник. За словами Орлова, «Меморіал» багаторазово слав листи підтримки польської влади, пояснюючи, що Абдурахманов не представляє небезпеки, а лише є критиком кадировського режиму, але «поки листи не подіяли» і «ситуація погіршується». «Саме це і послужило причиною наших одиночних пікетів», - пояснив представник "Меморіалу".

Випадки депортації чеченців та інших вихідців з Північного Кавказу з Європи в Росію «в останні два-три роки» почастішали, відмови в наданні статусу біженців стали тенденцією, зазначив Олег Орлов. За словами правозахисника, це пов'язано «з загальним міграційним кризою в Європі» - через велику притоку біженців з Близького Сходу виникає соціальна напруженість і відповідальні чиновники керуються формальними установками при розгляді запитів про притулок. «Чиновники припиняють індивідуально розбиратися [в ситуації біженця] і намагаються не допустити натуралізації [мігрантів] на своїй території», - сказав Орлов.

Він нагадав про опублікованій нещодавно доповіді експерта ОБСЄ, який досліджував факти порушень прав людини в Чечні. У рекомендаціях країнам-членам ОБСЄ автор доповіді вказував, що «необхідно вжити заходів обережності, коли мова йде про екстрадицію чеченців на батьківщину».

Після оголошення про запуск щодо Росії Московського механізму австрійський експерт ОБСЄ вивчив інформацію про грубі порушення прав людини в Чечні і підготував доповідь про них. У доповіді, опублікованій 20 грудня, відомості про насильницькі зникнення, тортури, безсудних стратах, тиску на правозахисників і гоніння на геїв в Чечні названі незаперечними фактами .

Правозахисники нагадали про зникнення біженців після депортації

Перед пікетом правозахисники підготували для передачі польським дипломатам звернення на ім'я міністра внутрішніх справ Польщі Яцека Чапутовіча і міністра закордонних справ Польщі йохима Брудзиньский. У цих зверненнях правозахисники посилаються на доповідь ОБСЄ, закликаючи не допустити депортації Абдурахманова. «Я думаю, що це повинно подіяти, так як доповідь дуже сильний і точний», - сказав Орлов.

У своєму зверненні правозахисники нагадали польським властям і про випадок Заурбека Жамалдаева, який був депортований з Польщі, а після приїзду в Росію безслідно зник .

Пікет Орлова продовжила Світлана Ганнушкіна. Випадків, коли біженці після висилки до Росії виявлялися на лаві підсудних за безпідставними звинуваченнями, досить багато, а деяких людей «просто викрадали і ті зникали», заявила правозахисниця кореспонденту "Кавказького вузла".

Вона зв'язала почастішали депортації чеченців з європейських країн в Росію з зусиллями російської влади по створенню позитивного образу Чечні в очах представників Євросоюзу. «У певний час Європа не висилала чеченців до Росії, вважаючи, що тут вони зазнають переслідувань, але потім російська влада переконали [європейців], що в Чечні все добре: показують картинки мирної республіки, розкішні будинки, і це, мабуть, справляє враження. Але це не підтвердження того, що люди можуть відчувати себе в безпеці. Це не так, і приклад тому - справа Оюба Тітіева », - сказала Ганнушкіна.

Глава грозненського "Меморіалу" ОЮБ Тітіев з 11 січня перебуває під арештом за звинуваченням у зберіганні наркотиків. Тітіев стверджує, що наркотики йому підкинули силовики, йдеться в довідці "Кавказького вузла" " Головне про справу Оюба Тітіева ".

Акцію відвідав голова ради ПЦ "Меморіал" Олександр Черкасов - він не брав участі особисто в пікетах, але прокоментував позицію правозахисників в перерві між акціями. За словами Черкасова, він турбується за долю Абдурахманова.

«Абдурахманов витримав два раунди« співбесід »в урядовому комплексі в Грозному, і йому це не сподобалося. Зазвичай з тим, кому такі процедури не подобаються, трапляється щось ще, більш серйозне. Можна згадати долі з'їздили до Ірану на лекції чеченських публіцистів - Ібрагімова і його товариша . Поверненці з тривалих поїздок нерідко «випадають з життя», приклад тому - повернувся зі Швеції Кана Афанасьєв, якого забрали до відділу, а повернули мертвим », - сказав Черкасов кореспонденту" Кавказького вузла ".

Уродженець Чечні Кана Афанасьєв звертався за політичним притулком до влади Швеції, проте міграційна служба країни порахувала, що в Росії немає загрози для його життя. У лютому 2015 року, через кілька місяців після депортації, він був затриманий в Елін-Юрті. Через два дні після затримання тіло Кани було повернуто його батькам з погрозами, щоб вони не організовували публічних похорону і не розповідали про цей інцидент, а ще через день рідних Афанасева вигнали з Чечні, заявляли представники Чеченського правозахисного центру (ЧПЦ) в Стокгольмі. За даними жителів Чечні, перед смертю Афанасьєв зазнав тортур електричним струмом.

Третій учасник пікетів, Володимир Малихін, також заявив про небезпеку повернення Абдурахманова в Росію, не виключивши і можливості розправи з ним. «Критика Кадирова, безумовно, є небезпечною. З великою часткою ймовірності можна сказати, що в Росії Абдурахманова чекають переслідування, загроза затримання і неправосудного вироку за сфабрикованим звинуваченням - це однозначно », - сказав кореспонденту« Кавказького вузла »Малихін.

В кінці акції Олег Орлов і Світлана Ганнушкіна спробували пройти на територію посольства і передати послу звернення до глави МВС Польщі з проханням не висилати Абдурахманова. Представник посольства не пропустив їх в будівлю і попросив направити документ поштою, пославшись на відсутність компетентних співробітників.

«Нас попросили надіслати поштою. У зверненні йдеться про те, що ми просимо запобігти депортацію Абдурахманова, в іншому випадку людина буде підданий тортурам, можливо, незаконному і незаконному вироком, а може і позасудової страти. У зверненні ми вказує, що всі доводи польського ради у справах біженців дивні і засновані на повному нерозумінні реалій сучасної Росії і Чечні. Рішення дивує своєю некомпетентністю », - розповів Орлов, пообіцявши надіслати документи поштою" в самий найближчий час ".

Перехожі байдуже поставилися до пікетників

Акція правозахисників не притягнула особливої ​​уваги перехожих: за годину біля пікетувальників з плакатами зупинився лише один чоловік, решта перехожі швидко пробігали повз. Більшість перехожих скаржилися на холодну погоду, яка не має розглядати плакати на вулиці. «Іншим разом обов'язково подивлюся», - сказала кореспонденту «Кавказького вузла» жінка, що проходила повз посольство разом з дитиною.

Інший перехожий, чоловік середніх років, попросив назвати прізвище депортували і пообіцяв дізнатися історію Абдурахманова з мережі. «Хочеться швидше увійти в тепле приміщення. Як тут люди стоять? »- здивувався він після запитання кореспондента« Кавказького вузла ».

Пікети правозахисників знімали знімальні групи двох польських телеканалів, також на акції був присутній кореспондент радіо "Ехо Москви". Поліцейський, що забрав паспорт у Олега Орлова після початку пікету, пізніше віддав його прес-секретарю ПЦ «Меморіал» Юлії Орлової.

Матеріали про порушення прав людини в Чечні, нападках Кадирова на опозицію і його боротьбі з інакомислячими в республіці "Кавказький вузол" розміщує на тематичній сторінці "Інакомислення в Чечні" . На "Кавказькому вузлі" також опубліковані стаття " Як поїхати в Європу і отримати статус "убеженца "І біогр Афія Тумс Абдурахманова .

Автор: Олег Краснов; джерело: кореспондент "Кавказького вузла"

Як тут люди стоять?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация