Кавказький Вузол | У Батумі мусульмани просять місцеву владу виділити землю для будівництва нової мечеті

Мусульмани в Батумі домагаються дозволу на будівництво нової мечеті в місті, вони подали заяву місцевої влади з проханням виділити землю для цього, повідомив членам журналістської експедиції до Аджарії заступник імама батумської мечеті Нодар Кахадзе. В іншому випадку мусульмани готові самостійно купити земельну ділянку.

Нагадаємо, з 19 по 23 вересня   журналісти Південного Кавказу взяли участь в експедиції по двом грузинським регіонах   , Де ускладнилися відносини між мусульманською і християнською громадами Нагадаємо, з 19 по 23 вересня журналісти Південного Кавказу взяли участь в експедиції по двом грузинським регіонах , Де ускладнилися відносини між мусульманською і християнською громадами. Йдеться про Аджарії, де предметом суперечок громад послужила ідея будівництва нової мечеті, а також Самцхе-Джавахеті, де спостерігаються проблеми в спілкуванні між християнами і мусульманами, що живуть в одному селі.

В експедиції брали участь 10 журналістів з Грузії, Вірменії, Азербайджану. Організатором поїздки стала журналістська організація Go Group Media, фінансову підтримку надав фінський фонд VIKES.

20 вересня члени експедиції вирушили в високогірне село Хуло в Аджарії, де зустрілися з місцевими жителями і побували на п'ятничній молитві. 21 вересня біля них відбулися зустрічі в Батумі, в тому числі і з представниками влади.

Муфтій всього Хулойского району Гурам-Аслан Абашидзе розповів, що всього в районі 44 мечеті, всі вони діють Муфтій всього Хулойского району Гурам-Аслан Абашидзе розповів, що всього в районі 44 мечеті, всі вони діють. Він пояснив, що зміст мечетей, персоналу відбувається таким чином, що кожна мусульманська сім'я села на це платить щорічний податок (вазіф). У кожному селі встановлюється своя певна сума.

Гурам-Аслан Абашидзе заявив, що в Грузії відбувається процес християнізації мусульман, і цьому сприяють соціально-економічні фактори. У 1990 році, за його словами, в регіоні патріархією була відкрита духовна семінарія, держава почала фінансувати патріархію і православних християн.


"Найчастіше по телебаченню чуєш, що мало не завтра все аджарці стануть християнами. Це не так. Треба пояснити, в чому проблема. Щоб зрозуміти проблему треба знати соціально-економічну ситуацію в регіоні. Наприклад, зараз в дитячому саду в Хуло 120 дітей , з яких 80 - діти мусульман, 40 - діти християн. Але перед їжею там моляться (вимовляють християнські молитви - прим. "Кавказького вузла"), тобто відбувається психологічний тиск з дитинства. Але підкреслюю, все ж тут не так багато мусульман, які поміняли свою віру, як про це говорять ж рналісти ", - заявив муфтій.

Мусульмани Аджарії. Фоторепортаж кореспондента "Кавказького вузла" Едіти Бадасян з Батумі і села Хуло від 20-21 вересня 2013 року.

За останніми даними департаменту статистики Грузії, всього в Хулойском районі проживає близько 35 тисяч осіб. Інформації про те, який відсоток з них становлять мусульмани, немає.

Як розповів Гурам-Аслан Абашидзе, мусульмани Хулойского району говорять про необхідність будівництва нової мечеті в Батумі, так як в існуючій зараз мечеті люди не поміщаються Як розповів Гурам-Аслан Абашидзе, мусульмани Хулойского району говорять про необхідність будівництва нової мечеті в Батумі, так як в існуючій зараз мечеті люди не поміщаються.

"Ви розумієте, дуже часто люди з села їдуть в Батумі продавати продукти. І в п'ятницю вони йдуть в мечеть в Батумі, але коли вони приходять, для них вже місця немає, мечеть переповнена. І протягом ряду років люди моляться на вулиці. Мені як муфтія це прикро. Коли ми почали про це говорити, чомусь підняли скандал і почали в суспільстві говорити про будівництво мечеті імені Азіза. Ці два питання зв'язали. ми ніколи про мечеті Азіза нічого не говорили ", - пояснює муфтій.

За словами Гурама-Аслана Абашидзе, представник уряду Аджарії вже починає розмову про розширення існуючої мечеті.

"Але це неможливо, мечеть знаходиться між двома вулицями, там житлові будинки, магазини, там немає вільного місця для розширення. Для нас дуже важливо, щоб в нашій країні, в регіоні була стабільність. Але за рахунок чого? Втратити іслам і за рахунок цього отримати в країні мир і стабільність? Або зберегти іслам і зберегти стабільність? Дуже важливо це питання саме так розглядати ", - вважає муфтій.

Про існуючі проблеми в регіоні журналістам розповіли і жителі Хуло, які прийшли на п'ятничну молитву в місцеву мечеть.

Тедо Каматадзе розповів, що він - учитель в школі-пансіонаті для хлопчиків, живе в Хуло і не збирається нікуди виїжджати, при цьому бажає, щоб його права як рядового громадянина були б захищені Тедо Каматадзе розповів, що він - учитель в школі-пансіонаті для хлопчиків, живе в Хуло і не збирається нікуди виїжджати, при цьому бажає, щоб його права як рядового громадянина були б захищені. "Зараз ми не відчуваємо цей захист. Я гордий тим, що я мусульманин. Але виїжджаю з села в місто і часто чую лайку в бік мусульман. Таке ставлення неприйнятно. Я не хочу нікуди їхати, я грузин, тут моя батьківщина. Але і віру не зміню. Вважаю, ті люди, які, змінюють свою віру - вони нещирі і лукаві. Я цього робити не збираюся ", - говорить Каматадзе.

Директора місцевої школи-пансіонату Бадрі Таварткиладзе турбує те, що на протязі багатьох років ніяких проблем не було, а зараз в різних регіонах Грузії почали відбуватися різні інциденти, пов'язані з мусульманським населенням. "У мене серце за все це болить. Ми, грузини-мусульмани, тут у меншості, і хотілося б, щоб не було агресії по відношенню до нас і нам давали б всім вільно молитися", - говорить Бадрі Таварткиладзе.

"Бог єдиний для всіх. Але я ніколи не скажу християнину:" Чому ти не мусульманин? "Я їх дуже люблю. І не треба ставитися один до одного з агресією. Ми всі хочемо молитися і бути єдиними. Знаю, що в селі Чела ( Самцхе-Джавахеія) був демонтований мінарет. А мінарет - це атрибут мечеті і не більше, ніж він так заважав? " - каже пенсіонер Суліко Махарадзе.

26 серпня був демонтований споруджений в селі Чела Адигенского району країни мінарет, установка якого була визнана муніципальною владою незаконною. У селі пройшла акція протесту членів мусульманської громади, до них приєдналися мусульмани, які прибули з інших районів Грузії . 28-29 серпня християни, які не бажають відновлення мінарету в селі, провели свої акції протесту . На сьогоднішній день мінарет складувати в декількох кілометрах від села і цілодобово охороняється поліцією.

Глава союзу Грузинських мусульман Таріел Накаїдзе заявив, що він і члени його організації не хочуть, щоб мусульмани в Грузії відчували себе маргіналами Глава союзу "Грузинських мусульман" Таріел Накаїдзе заявив, що він і члени його організації не хочуть, щоб мусульмани в Грузії відчували себе маргіналами. Він також підкреслив, що будівництво нової мечеті в Батумі - це пріоритетне справу для них усіх. За словами Накаїдзе, він часто чує таку думку, що мечеть в місті не вміщає всіх бажаючих, тому що в неї приходять молитися живуть в регіоні турки.

"А що, цим туркам щоп'ятниці до Туреччини їхати молитися? Це, по-перше. По-друге, як я знаю, я живу в демократичній країні і хочу під час молитви отримати насолоду, а не на вулиці молитися, як це зараз відбувається . в Аджарії не хочуть будувати нову мечеть тільки тому, що суспільство не хоче, щоб грузинські мусульмани будували нову мечеть. Якщо нам відмовлять у будівництві мечеті, вони повинні юридично обгрунтувати це ", - заявив журналістам Таріел Накаїдзе під час зустрічі в Батумі.

За його словами, сьогодні грузинським суспільством керує православна церква, а не уряд. "І виражається це в тому, що вони будують церкви всюди, тільки ось в Батумі 19 церков нових будуються, а нам одну мечеть не дають побудувати. Якщо держава нам не виділить землю, то ми готові самі купити землю для будівництва мечеті, головне - отримати дозвіл ", - говорить Накаїдзе.

Заступник імама батумської мечеті Нодар Кахадзе пояснив, що коли мусульмани почали вимагати побудови нової мечеті, в той же час в Грузії розгорівся скандал, який зв'язали з будівництвом мечеті Азіза, яка колись стояла в центрі Батумі. Тепер там братська могила юнкерів, які воювали проти турків в 1918 році.

"Для нас взагалі не є пріоритетною відновлення мечеті імені Азіза, ми говоримо про будівництво нової мечеті. І цього хочемо саме ми, грузини-мусульмани, а не хто-небудь інший. Я знаю, є такі чутки, нібито Туреччина втручається, і вони цього хочуть. Тому наголошую ще раз - саме ми добиваємося будівництва нової церкви.

Тому наголошую ще раз - саме ми добиваємося будівництва нової церкви

Звичайно, грошову допомогу ми можемо прийняти від будь-якого ", - розповів Нодар Кахадзе.

Він заперечує, що мусульмани вимагають споруди мечеті на місці, де знаходиться поховання юнкерів. "Нам цього не треба. Ми хочемо, щоб нам виділили місце для будівництва мечеті в будь-якому місці в Батумі. Це, по-перше. А, по-друге, деякі з цих юнкерів могли бути мусульманами, це не виключено", - зазначає Кахадзе .

Він повідомив, що для мечеті треба приблизно 5-7 га землі, і 11 вересня в Сакребуло (орган місцевого самоврядування) подано заяву з вимогою виділення землі для будівництва мечеті.

"Відповідь поки нам не прийшов. Сподіваюся, що ми живемо в демократичній країні, і не отримаємо відмови", - говорить Нодар Кахадзе.


Голова уряду Аджарії Арчіл Хабадзе підтвердив, що мусульманам регіону пропонують збільшити наявну мечеть замість того, щоб будувати нову Голова уряду Аджарії Арчіл Хабадзе підтвердив, що мусульманам регіону пропонують збільшити наявну мечеть замість того, щоб будувати нову.

"Навіть можу сказати, що, може, будівництво нової мечеті було б нам в кілька разів дешевше, ніж розширення наявної, але, незважаючи на це, ми пропонуємо розширити мечеть. Ми б це зробили для того, щоб врахувати позицію більшості, яка не хоче нової мечеті, але згодна на розширення, і в той же час щоб люди не молилися на вулиці. Більшість з мусульман на це погодилися, але були і незгодні, які сказали, що будуть боротися за будівництво нової мечеті до кінця ", - розповів Хабадзе, не уточнивши, які дані він має на увазі, гово ря про те, що більшість не хоче нової мечеті в Батумі.

При цьому він не дав однозначної відповіді на питання кореспондента "Кавказького вузла" про те, чи буде виділено дозвіл на будівництво нової мечеті, якщо мусульмани Грузії самі куплять землю і внесуть проект мечеті на затвердження.

При цьому він не дав однозначної відповіді на питання кореспондента Кавказького вузла про те, чи буде виділено дозвіл на будівництво нової мечеті, якщо мусульмани Грузії самі куплять землю і внесуть проект мечеті на затвердження

"Ви знаєте, ми можемо відмовити. Я вже говорив, і ще раз хочу повторити - поки не буде досягнуто консенсусу в суспільстві, поки не буде досягнуто згоди, ми не дамо дозвіл на будівництво нової мечеті. Тому що для мене питання безпеки і стабільності регіону , країни є найважливіше. Тому позиція держави на даний момент така - прийняти закон, який буде регулювати будівництво релігійних споруд, який буде регулювати всі ці питання, і незабаром парламент почне працювати над цим законом ", - підсумував Хабадзе.

Автор: Едіта Бадасян; джерело: кореспондент "Кавказького вузла"

Але за рахунок чого?
Втратити іслам і за рахунок цього отримати в країні мир і стабільність?
Або зберегти іслам і зберегти стабільність?
Але я ніколи не скажу християнину:" Чому ти не мусульманин?
А мінарет - це атрибут мечеті і не більше, ніж він так заважав?
А що, цим туркам щоп'ятниці до Туреччини їхати молитися?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация