Казахстан виростив власних терористів

Версія для друку

У 2011 році вже і в Казахстані прозвучали терористичні вибухи і з'явилися власні шахіди. Не тільки експерти, а й багато жителів країни вважають, що до цих трагічних подій привела політика влади. Казахстан - учасник Єдиного економічного простору , куди Росія кличе Україну ...

Самопідрив в Атирау

Вранці 31 жовтня на заході Казахстану, в адміністративному центрі Атирауської області місті Атирау, сталися два вибухи. Приблизно о 8.45 ранку за місцевим часом в сміттєвому баку, розташованому по вулиці Кулманова поруч з будівлею обласного акімату (уряду), спрацювало безоболочечний вибуховий пристрій. Ніхто не постраждав, тільки на другому поверсі акімату вибило стекла. Приблизно о 9.50 стався другий вибух, як повідомлялося, на пустирі в мікрорайоні «Сари-Арка» біля будинку № 30. При цьому були пошкоджені труби опалення і загинув громадянин. Пізніше уточнили, що це був самопідрив.

На опублікованих знімках видно, що вибух стався аж ніяк не на пустирі, а на розі житлового будинку біля прокладених над землею труб опалення. Обласна прокуратура підтвердила, що «шахід» виявився жертвою своєї саморобної бомби. Передбачалося, що, здійснивши вибух у акімату, він переходив кудись в інше місце, але не дійшов.

Загиблим виявився уродженець і житель Атирау Султангалієв Бауржан Канатовіч 1987 року народження. Особистість встановили за відбитками пальців. Під час обшуку за місцем його проживання були вилучені компоненти для виготовлення вибухівки, інструкції по збірці саморобних вибухових пристроїв (СВУ) та ще один такий пристрій. Як повідомила прес-секретар обласної прокуратури Світлана Джумашева, за фактами вибухів порушено дві кримінальні справи за статтею 233 КК РК «Тероризм».

В обласній адміністрації заявили, що вибухи могли бути здійснені прихильниками заарештованих раніше «членів деструктивних релігійних сект». Однак відповідальність за теракти взяла на себе угруповання «Джунд аль-Халіфат» ( «Солдати Халіфату»). Інформація про це з'явилася на арабомовних сайтах джихадистів. Вони також заявили, що загиблий терорист не планував самогубства і загинув випадково.

Незадовго до вибухів в Атирау в Інтернеті від імені «Джунд аль-Халіфат» був розміщений відеоролик на арабській мові. У ньому четверо осіб у масках з автоматами і гранатометом вимагали скасування нещодавно прийнятого закону Казахстану про релігійні організації. Невдоволення бойовиків викликав заборону на проведення релігійних обрядів в державних установах. У зв'язку з цим закривалися молитовні кімнати, самовільно влаштовані в держустановах, і заборонявся намаз в робочий час. П'ятикратні намази буквально приводили до паралічу окремі адміністративні структури.

Через недовгий час Генпрокуратура поширила прес-реліз, в якому повідомляла: «На сьогодні терористичні акти, скоєні 31 жовтня в місті Атирау, повністю розкриті, виявлені і знешкоджені всі чотири члени злочинної групи». Офіційний представник Генпрокуратури Нурдаулет Суіндіков на брифінгу в Астані заявив, що знешкоджена терористична група сформувалася в 2009 році «під впливом джіхадскіх ідей, в тому числі ліквідованого на Північному Кавказі відомого екстремістського пропагандиста Саїда Бурятського ».

За словами Суіндікова, з літа 2009 року групою було зібрано п'ять вибухових пристроїв, компоненти для якого купувалися в аптеках і на ринках Атирау, а випробування зібраних пристроїв проводилися в безлюдних місцях. Надалі терористи збиралися їхати на джихад за кордон. Зрозуміло, що на північний Кавказ . За даними Генпрокуратури, влітку 2011 року група вийшла на контакт з «Джунд аль-Халіфат». Саме від цієї іноземної організації було отримано вказівку на вчинення терактів в Казахстані.

За даними Генпрокуратури, ісламська радикальна організація «Солдати Халіфату» створена влітку 2011 року громадянами Казахстану, що воюють на боці афганських бойовиків, Ренатом Хабібула, Оринбасаром Унасовим і Даміром Набієв з метою розв'язання джихаду на території Казахстану. «Лідер цієї організації - Ренат Хабібула 25 жовтня і 1 листопада поточного року поширив в Інтернеті заяви з загрозою на адресу Казахстану, а також взяв відповідальність за теракти в Атирау», - повідомив Суіндіков. 2 і 4 листопада за підозрою в причетності до організації даних терактів були затримані Усабеков Мейрамбек 1986 р.н., Калкаманов Мірхат 1988 р.н., Сагеней Алімжан 1983 р.н., які повністю зізналися у злочинних діях.

28 та 30 жовтня в квартирі Султангалієва були виготовлені два СВУ. Для маскування заздалегідь придбали костюми працівників ЖКГ. Увечері 30 жовтня Сагеней і Усабеков провели розвідку передбачуваних місць організації вибухів. Вранці 31 жовтня Усабеков заклав бомбу в сміттєвому контейнері поблизу обласного акімату, яка була приведена в дію, а Султангалієв повинен був, зображуючи двірника, віднести вибуховий пристрій до будівлі прокуратури. Але по шляху в результаті необережного поводження з саморобним вибуховим пристроєм Султангалієв підірвався і загинув.

ПЕРША КРОВ

Не минуло й двох тижнів, як знову стався гучний злочин. 12 жовтня в адміністративному центрі Жамбилська області місті Таразі 34-річний Максат Кариев влаштував справжню бійню, убивши 7 осіб, 5 з яких - співробітники правоохоронних органів. Напередодні Кариев зайшов в мечеть порадитися, що буде, якщо він підірве себе разом з невірними. Після цього вбив двох співробітників департаменту КНБ по Жамбилська області, які вели за ним стеження як за ісламським екстремістом.

Потім, погрожуючи зброєю, захопив автомобіль Mazda 626 і змусив водія під'їхати до збройового магазину. Тут він розстріляв охоронця і випадкового відвідувача, обзавівся двома напівавтоматичними карабінами з запасом патронів і знову захопив автомобіль. Уже другий.

Під час строкової служби в казахстанської армії (1995-1997 рр.) Кариев зарекомендував себе як відмінний стрілок. Свою кваліфікацію він підтвердив, застреливши двох співробітників поліції, які переслідували його на автомобілі. У них він забрав табельну зброю - автомат і пістолет. Потім заїхав до себе додому і взяв гранатомет РПГ-26. З нього він вистрілив по будівлі обласного департаменту КНБ і до того ж обстріляв з автомата. При цьому, за даними прокуратури, обійшлося без жертв.

Продовжуючи свій злочинний вояж, Кариев поранив двох поліцейських з кінного патруля. Тільки після цього його зупинили співробітники дорожньої поліції. Коли командир взводу схопив його, терорист підірвав себе - обидва загинули.

Злочини отримали широкий резонанс. Жителі Атирау, наприклад, були по-справжньому налякані. Ходили чутки про нові вибухи. Чи не половина міста чула підозрілі хлопки, але правоохоронні органи стверджували, що вони не чули нічого.

Проте найперше самопідрив зробив 17 травня 2011 року в Актобе в приймальні департаменту КНБ по Актюбінської області 25-річний Рахімжан Макаті. Влада категорично відмовилися визнати терактом вибух, який поранив трьох людей, а самого Макатова вбив. Прозвучала офіційну заяву, що самогубець, «підозрюваний за скоєння низки злочинів у складі організованої злочинної групи», «з метою ухилення від кримінальної відповідальності, перебуваючи в будівлі департаменту КНБ по Актюбінської області, скоїв акт самопідрив».

В результаті знайшлося досить багато співчуваючих самогубцю. Широке поширення набуло думку, що нещасного хлопця довели до відчайдушного вчинку самі спецслужби. Однак пізніше з'ясувалися цікаві подробиці. Макаті, син полковника поліції і лікаря, добре вчився, грав на домбре і навіть був лауреатом кількох республіканських конкурсів. Здобув вищу освіту і працював в нафтовидобувній фірмі. Але дуже змінився після одруження на релігійному сільської дівчини і вступу в сунітську громаду. На домбре більше не грав, оскільки це гріх, зате регулярно відвідував сунітські зборів, переймаючись ідеями салафізму. По суті - ваххабізму.

Влада одного разу затримали кількох молодих людей, в тому числі Макатова, за підозрою в екстремізмі. Однак його відпустили під підписку про невиїзд. А через кілька тижнів молода людина відправилася на смерть. До будівлі КНБ його проводжала дружина з дитиною на руках. А за пару днів до цього родину відвідала група бородатих чоловіків, які приїхали на декількох автомобілях. Після цього Макаті з засмученим виглядом неодноразово повторював: «Ось тепер - все ...»

Справжні бойові дії вибухнули на початку липня нинішнього року в районі селища Шубарши Актюбінської області. У ніч на 1 липня тут було вбито два співробітники поліції. Для захоплення злочинців були зібрані великі сили поліції, співробітників КНБ, кілька загонів спецназу, вертольоти, бронетранспортери. З'ясувалося, що їм протистоїть ціла озброєна банда. Були вбиті і поранені кілька десятків бійців спецназу.

Після тривалого бою 9 липня, за даними прокуратури, знищено 9 бандитів.
«На території Темірского району Актюбінської області діяла ОЗГ, яка, прикриваючись релігійними ідеями, займалася крадіжкою нафти з трубопроводу поблизу селищ Шубарши і Кенкіяк, а також здійснювала інші злочини корисливо-насильницького характеру», - повідомив керівник прес-служби ДВД Актюбінської області Алмат Імангалієв.

Однак серед населення знову виявилося багато співчуваючих аж ніяк не силовикам. Стверджувалося, що в поліції жорстоко побили брата одного з убитих, і той, зібравши родичів і друзів, відправився мстити. Навіщо друзям вмирати заради помсти за чужого брата, ніхто особливо не задумався. Точно так само немає відповіді на питання: навіщо гинути, якщо тюремні терміни за розкрадання нафти не такі вже й великі?

Влада заколисувала себе і громадян розмовами про якісь неадекватні кримінальників, які викликали б співчуття, поки вибухи і стрілянина в жовтні-листопаді не були нарешті названі терористичними. І в цей раз співчуваючих виявилося вкрай мало. Зате зазвучали звинувачення на адресу влади, які багато років потурали екстремістам.

БОЙОВИКИ НА ЕКСПОРТ

20 жовтня на брифінгу в Астані офіційний представник Генпрокуратури Казахстану Нурдаулет Суіндіков повідомив, що в результаті моніторингу інтернет-простору виявлено понад 400 сайтів, що містять матеріали з закликом до екстремізму, а також виправдовують вчинення терористичних актів.

Відносно 151 подібного сайту районними судами столиці винесено рішення про визнання їх незаконними, доступ до них блокований. Крім того, на розгляді судів перебувало 14 заяв прокуратури щодо 215 сайтів і одна заява Міністерства зв'язку та інформації щодо 11 сайтів. Готувалися позови ще по більш ніж 100 сайтів. Ці цифри показують, який масштаб придбала в Казахстані діяльність екстремістських угруповань.

Більш того, РК перетворилася в тилову базу північнокавказьких бойовиків і в постачальника гарматного м'яса для різних «фронтів» джихаду. Навесні в Махачкалі сталася чергова перестрілка між бойовиками, що засіли в одній з квартир п'ятиповерхівки на проспекті Шаміля, і міліціонерами. В ході бою один міліціонер був убитий, ще один поранений. Однак на цей раз терористи, які зазвичай вмирають, але не здаються, вважали за краще якраз здатися. Виявилося, що це громадяни Казахстану з Актобе Альберт Абдікарімов 1989 р.н. і Раінбек Ержанов 1990 р.н. У Дагестан вони прибули зі своїми автоматами, боєприпасами і СВУ потужністю в 0,5 кг тротилу.

Незабаром там же, в Махачкалі, на посту ДПС «Аляска-20» на проспекті Акушінского, затримали ще одну групу казахстанських бойовиків. Після цього в прикордонні з Казахстаном регіони Росії були направлені відповідні орієнтування. аналітики ФСБ прийшли до висновку, що тільки за останні два роки на територію нашої країни могло бути перекинуто близько двох сотень казахських бойовиків, цим же маршрутом у північнокавказькі республіки було переправлено близько тонни вибухових речовин. Буквально на наступний день після бою в Махачкалі міліція Челябінській області затримала «Газель», в якій їхали шестеро озброєних до зубів громадян Казахстану.

Але «казахський слід» на Північному Кавказі був виявлений набагато раніше. 5 жовтня 2010 року в ході спецоперації в Махачкалі знищили Єрлана Юсупова, при якому знайшли казахський паспорт і документи, що свідчать про те, що в Дагестан він прибув не один, а в складі групи з семи чоловік. Завдяки виявленим документам вдалося з'ясувати, що п'ятеро бойовиків, знищених в липні 2009 року в околицях Махачкали біля села Агачаул, зовні схожі на вихідців із Середньої Азії, були казахами.

Разом з Юсуповим вони пройшли підготовку у себе на батьківщині в навчальному таборі бойовиків в казахстанському місті Жанаозен. Тут в радянські часи працювали дагестанські нафтовики, з тих пір збереглася велика дагестанська діаспора. У цьому ж таборі пройшов підготовку і громадянин Киргизії Бексултан Карибеков, який застрелив у Москві священика Данила Сисоєва 20 листопада 2009 року.

Телеканал «Астана» показав фільм про те, як в Жанаозені вербують молодь для бандформувань на території Росії. Але Серікбай Ерімбетов, прокурор Мангістауської області, на території якої знаходиться Жанаозен, заявив, що не знаходить підстав починати перевірку. На його думку, «це був одиничний випадок». Тим часом список громадян Казахстану, убитих на Північному Кавказі, продовжує зростати. Знайшлися казахи і серед бойовиків, убитих в Таджикистані.

Деякі експерти вважають, що існує якась негласна домовленість між владою Казахстану і північнокавказькими бойовиками. Бойовики проходять навчання, підготовку і лікування на території республіки, але не воюють тут. І їх не чіпають.
Однак є ще маса зарубіжних проповідників, завдяки яким в Казахстані як гриби ростуть громади ваххабітів, салафітів, сунітів, алавітів і інших. Крім того, за минулі роки близько 25 тис. Громадян Узбекистану отримали в Казахстані статус біженців.

І серед них маса прихильників «Хізб ат-Тахрір», «Товба», «Ісламського руху Узбекистану» та інших екстремістських організацій, які тут же почали формувати навколо себе «Джамаат». І ідеї «істинного ісламу», пов'язані з джихадом, все більше опановують казахської молоддю. Влада, яка зробила ставку на «ісламські цінності» як на ідеологічну базу нації, схоже, починає усвідомлювати, якого джина впустила в країну. Але загнати його назад в пляшку вже не зможе. Адже це означає докорінно змінити державну ідеологію.

Віктор Мясников, «НВО»

Семеро людей, зокрема два спецназівці, загинули в ході спецоперації в Алматинській області на півдні Казахстану, повідомив у неділю на брифінгу офіційний представник Генеральної прокуратури Казахстану Нурдаулет Суіндіков.

як передає ІА Новини-Казахстан 3 грудня 2011 року в селищі Боралдай Ілійського району Алматинської області припинено діяльність терористичної групи.

«Члени групи 8 листопада 2011 року вчинили вбивство двох співробітників поліції і планували проведення нових насильницьких акцій в місті Алмати», - розповів прокурор.

За його даними, лідер групи - Агжан Хасен, 1977 року народження - з 28 жовтня 2011 розшукувався правоохоронними органами в рамках порушеної кримінальної справи за статтею 233-2 (створення, керівництво терористичною групою і участь в її діяльності) Кримінального кодексу Республіки Казахстан.

«3 грудня під час оперативно-розшукових заходів лідер і ряд членів групи були виявлені в селищі Боралдай. При спробі затримання злочинці чинили активний збройний опір », - уточнив Суіндіков.

В ході спецоперації отримали поранення і загинули два співробітники спецпідрозділу Служби «Аристан» Комітету національної безпеки.

«Злочинці сховалися в житловому будинку по вулиці Шпака, 43 зазначеного селища і були блоковані спецпідрозділами органів національної безпеки і внутрішніх справ міста Алмати і Алматинської області. Негайно, в установленому порядку було здійснено евакуацію місцевих жителів з довколишніх будинків, організовано оточення району, підтягнуті аварійно-рятувальні та медичні служби », - розповів офіційний представник генпрокуратури.

За його словами, після відмови від добровільної здачі та у відповідь на надану збройний опір п'ять членів терористичної групи, в тому числі їх лідер, ліквідовані.

У будинку, де ховалися злочинці, виявлені дві гранати РГД-5, по два автомати Калашникова та пістолета Макарова.

Жертв и поранених среди Цивільного населення немає. Суіндіков спростував поширену в інтернеті інформацію про те, що злочинці захопили в Боралдай заручників. "Дана інформація не відповідає дійсності", - сказав він.

Спецоперація завершена о 23 годині 50 хвилин 3 грудня 2011 року.

На місці події тривають слідчо-оперативні заходи, порушено кримінальні справи за статтями 96 (вбивство), 251 (незаконне придбання, зберігання і носіння зброї, боєприпасів, вибухових пристроїв), 237 (бандитизм) Кримінального кодексу Республіки Казахстан.

Проводиться ретельний огляд місця події та ідентифікація трупів терористів.

«В даний час правоохоронні органи міста Алмати і Алматинської області переведені на посилений режим несення служби, ситуація знаходиться під повним контролем. Загрози для населення і підстав для занепокоєння немає. Належність членів даної злочинної групи до будь-яких релігійних течій і мотиви скоєння даних злочинів в даний час перевіряються. Про результати розслідування і вжиті заходи буде повідомлено додатково », - запевнив Суіндіков.

Точно так само немає відповіді на питання: навіщо гинути, якщо тюремні терміни за розкрадання нафти не такі вже й великі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация