Казахстанський тенге відзначає ювілей

Чверть століття тому, 15 листопада 1993 року, незалежний Казахстан знайшов свою національну валюту - тенге. Це стало важливим кроком на шляху будівництва суверенної держави. Чверть століття тому, 15 листопада 1993 року, незалежний Казахстан знайшов свою національну   валюту   - тенге

Зараз, через 25 років, очевидно, що нова валюта відбулася, як відбулося і зайняло важливе місце на карті світу нове казахстанське державу. Сьогодні його беззмінний керівник і перший президент Нурсултан Назарбаєв має повне право заявляти: "Наша національна валюта - тенге - є символ незалежності і спроможності держави".

З цим важко не погодитися. У всі часи національна валюта і власна банківсько-фінансова система були найважливішими атрибутами незалежності. Історія показує, що економіки країн, де відмовилися від введення національної грошової одиниці і використовують валюту інших країн, залишаються в залежному або Напівзалежна стані. Це характерно для колишніх колоній.

Саме запуск в економіку нової національної валюти був у багатьох випадках найбільш ефективним засобом подолання гіперінфляції, колапсу фінансової системи, розпаду економічних зв'язків. Так було в Угорщині після Другої світової війни, в Німеччині після Першої, у багатьох пострадянських країнах.

Втім, сама по собі національна валюта не є панацеєю, якщо вона не поєднується з розумною економічної і грошово-кредитною політикою. Прикладів тому теж безліч. Прямо на наших очах розгортається гуманітарна катастрофа в Венесуелі, де інфляція, за прогнозами МВФ, може до кінця року досягти 1 мільйона відсотків. І це в країні, яка посідає перше місце в світі за запасами "чорного золота"! Ще в пам'яті недавня жахлива гіперінфляція в Зімбабве, яка поховала національну валюту цієї країни.

Зовсім інакше сталося в Казахстані. Введення в обіг тенге дозволило створити національну фінансову систему, наситити економіку грошима, подолати спад виробництва, викликаний розпадом радянських економічних зв'язків, і перейти до стійкого зростання. Сьогодні банківсько-фінансова система Казахстану - одна з найбільш сильних і стійких на пострадянському просторі. А Астана стає фінансовим центром світового рівня. Багато в чому завдяки фінансовій стійкості, економічної і політичної стабільності влади Казахстану ставлять завдання увійти до тридцятки найбільш розвинених країн світу.

Але повернемося на чверть століття назад. Право Казахстану мати суверенну фінансово-кредитну систему і державний банк було встановлено ще Декларацією про державний суверенітет Казахської РСР, ухваленої 25 жовтня 1990 року, коли до розпаду СРСР залишалося більше року. Конституційний закон "Про державну незалежність РК" від 16 грудня 1991 року також ще зафіксував намір Казахстану створити свою грошову систему. Це ж було підтверджено першою Конституцією РК, прийнятої 28 січня 1993 року.

Проте, Казахстан ввів власну валюту пізніше, ніж більшість інших пострадянських республік, грунтовно підготувавшись до цього відповідального кроку. До 15 листопада 1993 року країна використовувала в якості платіжного засобу рубль.

Спочатку уряд Казахстану намагалося залишитися в рублевої зони і вело переговори про її збереженні з Росією і країнами СНД. До кінця серпня 1993 року всі республіки колишнього Союзу, включаючи Росію відмовилися від рубля і ввели свої національні валюти. Тільки Казахстан залишався єдиною країною, що продовжувала користуватися радянським рублем. Перед керівництвом країни виникла реальна загроза напливу на територію Казахстану нікому не потрібних радянських грошових знаків, здатна зруйнувати всю економіку дощенту. Введення тенге поклало кінець такого роду спекуляцій і поклало початок створенню власної грошово-кредитної системи.

Назва для нової валюти вибирали з кількох варіантів, серед яких були "сом", "сум", "алтин", "танга", "Акша" та інші. В результаті було вирішено взяти за основу назву тюркської срібної монети середньовіччя "денге" або "таньга". Від цієї монети веде своє походження російське слово "гроші".

Ескізи першої серії банкнот вручну створювали казахстанські художники. У них були використані портретні зображення видатних діячів казахського народу: Абая, Аль-Фарабі, Абилай-хана, Чокана, Абулхаир-хана, Курмангази. Надалі від такого дизайну було вирішено відмовитися. Справа в тому, що після розпаду СРСР республіка переживає ренесанс релігії, а іслам не схвалює зображення людини. У наступних серіях для оформлення банкнот використовували головним чином картини природи, пам'яток архітектури та історії казахського народу, орнаменти. Але є й винятки. До 25-річчя незалежності країни була випущена ювілейна десятитисячна купюра з портретом першого президента Н. Назарбаєва, і це знайшло розуміння у суспільства, в тому числі і віруючих мусульман.

Друкувалися купюри першої серії в Англії. Замовлення отримала невелика друкарня "Харрісон і сини", що стала потім широко відомою саме завдяки віртуозному виготовлення кліше казахстанських паперових грошей, яскравих. Надруковані тенге в обстановці суворої секретності доставили літаками в Казахстан і розподілили по банкам.

Обмін рублів на тенге зайняв всього п'ять днів, починаючи з 15 листопада. Один тенге давали за п'ятсот рублів. Кожен громадянин Казахстану старше 16 років мав право обміняти до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тоді ж було встановлено і перший обмінний курс до твердих валют: один долар дорівнював 4,5 тенге.

З цього моменту тенге є єдиним дозволеним платіжним засобом для внутрішніх розрахунків на території Республіки Казахстан. Він вільно обмінюється на рублі, долари, євро та інші світові валюти.

За 25 років свого існування казахстанська валюта пережила кілька девальвацій, пов'язаних з кризовими періодами в світовій економіці. Але гіперінфляції країна уникла, на відміну від деяких сусідів. Сьогодні за долар дають близько 370 тенге. Втім, поступове здешевлення національної валюти до долара - спільна риса для перехідних економік, особливо для експортерів сировини. Досить сказати, що з дня перших валютних торгів на Московській міжбанківській валютній біржі рубль подешевшав до долара в 540 раз, і це не заважає сталого функціонування російської економіки.

Очевидно, що становлення національної валюти дало потужний поштовх розвитку економіки і всього казахстанського суспільства. На цьому наголосив голова Національного банку країни Даніяр Акишев, виступаючи на конференції "25 років незалежності Казахстану: національна валюта" в листопаді 2016 року. "Тенге - це символ фінансової незалежності країни", - сказав він. - Тільки власна валюта могла забезпечити новий рівень розвитку і проведення структурних перетворень з побудови ринкової економіки. Тільки власна валюта могла забезпечити проведення незалежної економічної і грошово-кредитної політики і отримати реальний економічний суверенітет ".

Результати такої політики в наявності. Забезпечивши стійке економічне зростання, накопичивши інвестиційні кошти і наповнивши національні фонди розвитку, Казахстан ставить перед собою нові завдання, про які чверть століття тому важко було і мріяти. В країні розгортається третя модернізація. Її суть - у створенні сучасної інноваційної економіки, адаптованої до реалій цифрового світу, і максимальному використанні людського потенціалу.

Фінансові можливості сьогоднішнього Казахстану дозволяють йому взяти курс на будівництво соціальної держави, в якому добробут, розвиток і інтереси людей є пріоритетом. За роки незалежності істотно змінилися стандарти життя казахстанців, зросли її рівень і якість. Реалізуються глобальні реформи в галузі освіти, охорони здоров'я, соціального забезпечення, зайнятості.

Саме соціальній сфері присвячено останнє звернення Нурсултана Назарбаєва до народу, озвучена ним 5 жовтня цього року. Назва документа "Зростання добробуту казахстанців: підвищення доходів і якості життя" свідчить сама про спрямованість нинішнього політичного курсу. Мова в ньому йде про зростання зарплат, стимулювання зайнятості, податкові послаблення, фінансування соціальної сфери, шляхи вирішення житлового питання, екології, реформування держапарату і багатьох інших заходах, покликаних поліпшити якість життя людей.

"Сталий розвиток нашої країни вселяє велику надію на подальше підвищення рівня життя, - заявив президент. - Ми готові до вирішення нових завдань".

Все це було б неможливо, якби чверть століття тому не були прийняті доленосні рішення, серед яких і указ від 13 листопада 1993 року про введення національної валюти.

Сьогоднішні паперові тенге - такі ж яскраві і красиві, як і купюри першої серії. Мальовничість казахстанських банкнот визнають у всьому світі, купюри тенге регулярно потрапляють в рейтинги найкрасивіших купюр світу. На одній з них міфологічна птах Самрук, що вінчає монумент "Қазақ Елі", є сусідами з сучасними хмарочосами Астани і зображеннями голубів, символу світу. Все це якнайкраще характеризує образ сучасного незалежного Казахстану.

Михайло Чумалов, кандидат історичних наук

Джерело фото: Zakon.kz

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация