Казаков Матвій Федорович - біографія архітектора, особисте життя, фото, роботи

  1. «Прапорщик архітектури» Матвій Казаков
  2. Самостійні проекти зодчого
  3. Головний архітектор Москви

А рхітектор Матвій Казаков - один з основоположників російського класицизму. Завдяки йому Москва перетворилася з «великого села», як називали її жителі Петербурга, в місто з прекрасною архітектурою. Зодчий звів тут близько 100 будівель, при тому що у нього не було вищої архітектурної освіти.

«Прапорщик архітектури» Матвій Казаков

Матвій Казаков народився в 1738 році в небагатій родині в Москві. Початкову освіту хлопчик отримав в місцевій Космодем'янської церкви. З раннього дитинства він цікавився архітектурою: годинами сидів на будівельних лісах і робив замальовки будівель. Після смерті батька мати подала в Сенат прохання прийняти сина в московську архітектурну школу. У відповідь послідував указ: «До навчання архітектурі Головного комісаріату померлого підканцеляристом Казакова сина Матвія визначити з нагородженням платні проти молодших учнів по рублю на місяць».

Так в 1751 році 13-річний Матвій Казаков вступив в архітектурну школу князя Дмитра Ухтомського. Основи архітектури учні осягали по трактатів відомих італійських архітекторів Марка Вітрувія, Андреа Палладіо , Жакома та Віньоли і творів французького теоретика XVIII століття Франсуа Блонделя. Разом з тим вихованцям прищеплювали і любов до староруського зодчества. Так формувалася характерна риса творчого стилю Казакова - поєднання класичної та давньоруської архітектури.

А рхітектор Матвій Казаков - один з основоположників російського класицизму

Товариський імператорський шляховий палац. Архітектор Матвій Казаков. 1764-1766. Фотографія: Andres_rus / wikipedia

Фотографія: Andres_rus / wikipedia

Будинок спілок (Благородне Збори). Архітектори: Матвій Казаков, Олексій Бакарі, Олександр Мейснер. Перша половина XVIII століття. Фотографія: A.Savin / wikipedia

У шкільні роки Казаков почав на практиці застосовувати свої знання: він обміряв стародавні споруди, реставрував постарілі будівлі Кремля, становив креслення і кошториси, працював на будівництвах, якими керували його вчителя. Незабаром Казакова зауважив сам Ухтомський і призначив його своїм молодшим помічником. У той час князь багато будував для Москви: зводив Кузнецький міст, добудовував Арсенал в Кремлі і «запасний палац» у Червоних воріт, реконструював Головну аптеку і пристосовував будівлі колишніх присутствених місць для Московського університету. Казаков у всьому допомагав своєму вчителеві.

У 1760 році Дмитро Ухтомський пішов у відставку, і школу очолив його помічник, Петро Нікітін. На своє колишнє місце новий керівник призначив Казакова - молодий зодчий тільки закінчив школу і отримав чин «прапорщика архітектури». Одним з перших великих завдань команди Нікітіна стало відновлення Твері після пожежі 1763 року. Разом з іншими архітекторами Казаков спроектував в майже повністю згорів місті провиантские магазини, фасади будівель присутствених місць на головній площі, «ділові» і житлові будинки, торговельну контору Микити Демидова. Також за дорученням Катерини II вони звели на руїнах архієрейського будинку Подорожній палац імператриці - головна будівля в місті.

Також за дорученням Катерини II вони звели на руїнах архієрейського будинку Подорожній палац імператриці - головна будівля в місті

Храм Вознесіння на Горохове поле. Архітектор Матвій Казаков. 1788-1793. Фотографія: Solundir / wikipedia

Фотографія: Solundir / wikipedia

Будівля мерії Москви. Архітектор Матвій Казаков. 1782. Фотографія: arch-house.ru

Робота Казакова по відновленню Твері відразу висунула його в ряди перших архітекторів імперії - до нього почали надходити приватні замовлення. Його першою великою самостійною роботою стала церква в підмосковній садибі Павла Нащокіна Рай-Семенівське . За цим проектом пішов наступний: на прохання Івана Бецкого архітектор склав план фасаду і всієї ділянки для московського Виховного будинку.

Самостійні проекти зодчого

Пожежа в Твері привів до великих містобудівним реформ в країні. Старі дерев'яні будівлі, щільна забудова, звивисті вулиці і провулки були головними причинами великих пожеж у багатьох містах. Тому в імперії почалася масштабна реконструкція, в першу чергу в Москві.

У 1768 року Матвій Казаков влаштувався в «Експедицію за будовою Кремлівського палацу», яка виконувала в Москві державні замовлення. Разом з головним архітектором експедиції, Василем Баженова , Казаков зводив Великий Кремлівський палац. Пізніше вони розробили проект святкового оформлення Ходинському поля в честь перемоги в російсько-турецькій війні. Робота з маститим архітектором стала для Казакова вищою школою: випускник Петербурзької академії мистецтв і учень європейських архітекторів багато чому навчив свого помічника. У 1775 році Казаков отримав звання самостійного архітектора, однак продовжував співпрацювати з Баженова.

Сенатський палац. Архітектор Матвій Казаков. 1776-1787. Фотографія: rdh.ru

ru

Петровський шляховий палац. Архітектор Матвій Казаков. 1776-1780. Фотографія: arch-house.ru

У 1776 році за указом Катерини II Матвій Казаков розробив проект Петровського подорожнього палацу . Це будівля мала стати резиденцією для відпочинку знатних осіб після довгої дороги з Петербурга в Москву, звідси і назва - «шляховий». За формою палац нагадував споруди в стилі класицизм: тут були головний будинок з флігелями, парадний двір і два господарських флігеля. Але в зовнішній обробці поєднувалися елементи різних епох і архітектурних стилів: високе боярське Теремне ганок сусідувало з бароковими вікнами, а білокам'яні давньоруські пояски - зі стрілчастими готичними вікнами.

Побудувавши цей ансамбль, Матвій Казаков став отримувати багато замовлень на зведення державних і приватних будівель в Москві. Одним з найбільш значних творів Казакова стало будівлю Сенату в стилі російський класицизм. Ця будівля гармонійно вписалося в комплекс вже наявних будівель Кремля. Композиційним акцентом Сенату архітектор зробив круглий зал. Дах для нього він створив у вигляді величезного купола, який підтримували коринфские колони. Зал прикрашали барельєфні портрети російських князів і царів, а також сцени, присвячені найважливішим діянням Катерини II. За пишне оздоблення сучасники називали його російським пантеоном. Роботу Казакова високо оцінили сучасники і сама Катерина Велика.

Роботу Казакова високо оцінили сучасники і сама Катерина Велика

Московський університет. Архітектор Матвій Казаков. 1786-1793. Фотографія: artpoisk.info

info

Храм святителя Филипа, митрополита Московського. Архітектор Матвій Казаков. 1777-1788. Фотографія: NVO / wikipedia

Наступним великим творінням Казакова став Московський університет . Будівництво закладу почалося в 1782 році і йшло більше 10 років. Зодчий прагнув до простоти і величі, тому відмовився від складних декоративних елементів і великої кількості скульптури. Будівля університету нагадувало велику міську садибу в стилі класицизм, органічно вписавшись в ансамбль центру Москви. Одночасно з будівництвом університету архітектор займався перебудовою колишнього будинку князя Михайла Долгорукого для Московського благородного зборів.

Головний архітектор Москви

У 1786 році Казаков очолив «Кремлівську експедицію» і фактично став головним архітектором Москви. За його проектами облаштовували центральні площі та вулиці, будинки і гостинні двори. Серед них - Тверська площа, Горохівський провулок, вулиці Іллінка, Мохова і Луб'янка. На відміну від зодчих Петербурга, які будували місто на порожньому місці, Казаков вписував цілі ансамблі в уже побудовані стародавні квартали Москви. Своїми класицистичними будівлями з колонами і фронтонами Казаков упорядкував хаос московських вулиць і ушляхетнив зовнішній вигляд колишньої столиці.

Архітектор першим в Москві став будувати великі прибуткові будинки, а також порівняно невеликі зручні житлові особняки. Він переробив стару садибну систему планування: ставив будинок не в глибині ділянки, а по червоній лінії. Маєтку в російській класичному стилі були компактними і пропорційними. Зодчий декорував їх колонами, пілястрами, карнизами, а внутрішнє оздоблення доповнював настінним розписом. Серед зведених Козаковим житлових будинків в Москві - будинок Голіцина , Баришнікова , Гагаріна, Демидова, Губіна, Прозоровського і Козицький.

Будинок-садиба Губіна на Петрівці. Архітектор Матвій Казаков. 1790-е. Фотографія: um.mos.ru

ru

Садиба Баришнікова. Архітектор Матвій Казаков. 1793-1802. Фотографія: svadebka.ws

На початку XIX століття Матвій Казаков організував у своєму маєтку архітектурну школу. Тут навчалися майбутні відомі зодчі і реставратори Осип Бове, Олексій Бакарі, Іван Еготов, Іван Миронівський, Іван Таманський. Разом зі своїми учнями архітектор протягом багатьох років становив «Генеральний атлас Москви». На малюнках і кресленнях зобразив загальний план, фасад і розріз найзначніших будівель стародавньої столиці. Ці альбоми стали безцінним джерелом відомостей про зовнішній вигляд міста на рубежі XVIII-XIX століть для реставраторів.

Під час Вітчизняної війни 1812 року рідні Казакова вивезли хворого зодчого в Рязань. Тут він дізнався про пожежі в старій столиці і про те, що майже всі, створене ним протягом життя, згоріло.

Матвій Казаков помер 7 листопада 1812 року. Поховали архітектора в Троїцькому монастирі на околиці Рязані.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация