KazanFirst - Вибори-2018: Путін без «Єдиної Росії», за Собчак - «навальнята», а явка - головна проблема

Автор фото: Василь Іванов / KazanFirst і tass.ru

Політика 8:02 / 19 грудня 2017

Вибори-2018: Путін без «Єдиної Росії», за Собчак - «навальнята», а явка - головна проблема

У Росії офіційно стартувала виборчої кампанії з виборів президента країни. Голосування призначене на 18 березня 2018 року. Виборний процес обійдеться федеральному бюджету в 17,69 мільярда рублів

Чинний глава держави Володимир Путін оголосив, що піде на вибори президента Росії в якості самовисуванця. У той час як в березні 2012 року він висувався в якості кандидата від партії «Єдина Росія». Багато хто побачив в такому дистанціювання знак визнання того, що партія більшості втрачає популярність серед виборців і може «скомпрометувати» свого кандидата. Бажання скласти конкуренцію Путіну на виборах 18.03.18 висловили відомі політики, громадські діячі та медійні особистості. У тому числі популярна телеведуча Ксенія Собчак, лідер партії «Яблуко» Григорій Явлінський і керівник ЛДПР Володимир Жириновський, а також багаторічний керівник КПРФ Геннадій Зюганов.

Тим часом результати моніторингу громадської думки показують, що зараз на боці чинного президента Росії понад 69% виборців, незважаючи на складну ситуацію як усередині країни, так і в міжнародному порядку денному. За даними соцопитувань, внутрішня політика, яку проводить керівництво країни, в цілому влаштовує 58% жителів Татарстану. Більшість схвалюють і зовнішню. А ось з економічним порядком згодні тільки 33%, з соціальної - 29%.

Яким чином все це може вплинути на майбутню виборчу кампанію, на явку і на сам результат, журналіст KazanFirst дізнавалася у експертів.

Політолог, завкафедрою конфліктології інституту соціально-філософських наук і масових комунікацій КФУ Андрій Большаков не бачить ніяких «знаків» в тому, що Путін дистанціювався від «Єдиної Росії».

- Так, всі пам'ятають, що партія була створена за ініціативою Володимира Путіна, але чомусь забувають, що тепер її очолює голова уряду Росії Дмитро Медведєв, - зазначає професор Большаков. - Коли під час соцопитувань росіян запитують, хто з них керує «Єдиною Росією», то думки діляться 50/50. Дійсно, багато експертів не очікували, що Путін оголосить себе кандідатом- самовисуванцем. Але мені видається, що він просто навмисно створює ситуацію, щоб до нього примикали все партії і, відповідно, конкурували між собою. І я не думаю, що «Єдина Росія» буде висувати кандидата в президенти країни з-поміж себе, тим більше альтернативного. Швидше за все, ми побачимо, що більшість парламентських партій, які виступають за нинішню систему, підтримають чинного президента.

А ось явка, на думку Андрія Большакова, дійсно буде найбільшою проблемою виборів 18.03.18. Але вона вирішувана, так як існує безліч технологічних прийомів для того, щоб кампанія не була нудною.

- Ну, наприклад, висування Ксенії Собчак, - продовжив міркування експерт. - Вона зайняла ту нішу, яка, можливо, призначалася для пана Навального. На всю країну було оголошено, що у людини дві судимості і що він за законом не може бути допущений до виборів. Якщо після цього він би був допущений, то ми отримали б, м'яко кажучи, більшу критику з усього світу, що в Росії не дотримується виборче законодавство.

І тут поява іншого кандидата від несистемної опозиції цілком себе виправдовує і гарантує, що велика частина електорату Навального прийде голосувати за Собчак і тим самим явка підвищиться.

Що ж стосується альтернативи, то, за словами експерта, на якийсь невеликий відсоток можуть розраховувати тільки «політичні важковаговики» - Зюганов, Жириновський, почасти Явлінський. Але вони все одно не наберуть тієї кількості голосів, яке могло бути можна порівняти з результатом чинного президента.

- Оцінку цій ситуації дав сам Путін, - нагадав Андрій Большаков. - Він сказав, що готовий працювати в умовах політичної конкуренції, але не зобов'язаний сам собі «ростити» політичних конкурентів. Але якщо вони з'являться, він з ними готовий змагатися.

У той же час професор Большаков не виключає застосування «чорних методів» під час виборів. Наприклад, можливий варіант, коли різні політтехнологи можуть спробувати перенести вибори «на вулицю» і розпалити так званий майдан.

- Держава у нас досить міцне і здатне протидіяти подібним явищам, - підкреслив Андрій Большаков. - Але все ж можна очікувати ряду політичних провокацій, так званих протестів, учасники яких проголосять, що вибори безальтернативні і не легітимні. Я думаю, що на них є відповідні служби, правоохоронні органи, які повинні все це попереджати. Ну а громадянам треба бути дуже обережними, щоб не дати себе втягнути в ці технології.

Небезпека таких спроб визнає і завідувач кафедрою державного, муніципального управління та соціології КНІТУ, доктор соціологічних наук Андрій Тузіков.

- Сьогодні ми живемо в період так званих гібридних воєн, і одна з технологій таких воєн - це підрив легітимності влади, - зазначив він. - А легітимність - це не тільки законність влади, це ще і визнання за владою права розпоряджатися і керувати країною. Тому надзвичайно важливо всім, хто хоче підтримати свого кандидата, обов'язково йти голосувати. Це не просто громадянський обов'язок, а ще й інструмент захисту суверенітету країни, як не дивно це звучить. Відсоток явки - це як раз найголовніший аргумент в інформаційній війні, який підтверджує легітимність обраної влади або, навпаки, починає її розхитувати. Тому що будь-який підрив легітимності передбачає втручання в процес оформлення цієї влади. Ресурсів для цього у так званих партнерів більш ніж достатньо - і «добровільних» помічників, і оплачених завжди знайдуть.

Сенатор від Татарстану Олег Морозов в бесіді з журналістом KazanFirst заявив, що ніяких несподіваних результатів від виборів президента Росії в 2018 році чекати не варто, а скарги опозиції на те, що вони безальтернативні, на думку члена Ради Федерації, як мінімум не обгрунтовані.

- Альтернатива або є, або її немає, - підкреслює він. - Штучно її створити не вийде. Всі опитування, включаючи опозиційних соціологів, показують, що найближчий конкурент відстає на порядок, тобто в десять разів. Більш того, опозиція «поїдає» голоси один одного, а зовсім не путінські.

Розмови про те, що «реального» конкурента не пускають, теж абсурдні. Прізвища таких «реальних» відомі - рівень довіри до них нижче, ніж у Жириновського, якому поки пророкують друге місце. Це даність. Подобається вона комусь чи ні.

- Явка, на мій погляд, буде нормальною. Чи не рекордною, але і не низькою. А голосування буде «референдумного типу» - тобто «так» або «ні» курсу Путіна. Сюрпризів я не передбачаю, - уклав Олег Морозов.

Читайте також: Татарстанцев хвилюють низькі зарплати і безробіття, а не Договір з Москвою і мовна проблема

ПРЕДЛОЖИТЬ НОВИНА

Якщо ви хочете поділитися цікавою подією, скористайтеся цією формою

Політика 9:46 / 16 грудня 2017

«Щоб життя ставало кращим, люди повинні приймати в цьому участь»

У Казані пройшли громадські слухання по проекту Відкритого уряду. Російська влада має намір прийняти нові рекомендації для більш успішної реалізації цієї ідеї, і багато хто з них взяті саме з роботи Татарстану

Громадські слухання щодо проекту «Методичні рекомендації щодо відкритості органів державної влади та місцевого самоврядування» пройшли в Казані за участю представників всіх муніципалітетів.

Нові методичні рекомендації спрямовані на вирішення трьох головних завдань:

- забезпечення інформаційної відкритості;

- доступність і зрозумілість дій державних органів;

- розвиток функцій громадського контролю за діяльністю органів виконавчої влади.

У лютому 2012 року Дмитром Медведєвим було створено робочу групу з формування в Росії системи Відкритого уряду. До її складу увійшли кілька сотень провідних експертів, багато з яких згодом стали членами Експертної ради при уряді РФ.

Пізніше почалася реалізація відкритості на регіональному рівні.

На думку уряду, рекомендації стануть своєрідним компасом для регіонів, в той же час вони будуть оптимізуватися і доповнюватися в міру їх використання на практиці.

- Програма «Відкритий Татарстан» реалізується досить давно, вже багато хороших результатів, якими можна ділитися не тільки з муніципальними районами, а й між суб'єктами Російської Федерації, - каже старший науковий співробітник Вищої школи економіки Наталя Дмитрієва.

Також експерт розповіла, що при складанні методичних рекомендацій дуже багато норм були взяті саме з Татарстану, але вони не є догмою і для кожного регіону можуть варіюватися.

- Та інтернет-приймальня, яка працює в республіці для всіх муніципальних утворень, де є можливість громадянину, не розбираючись, який саме орган влади ту чи іншу задачу вирішує, направити своє звернення, і воно обов'язково знайде свого адресата - це дійсно технологія. Але в той же час експертне співтовариство і громадські організації повинні бачити не тільки можливість задати питання, але і той аналіз результатів цих звернень. Тобто з якими запитами звертаються громадяни, які проблеми їх найбільше цікавлять, - продовжила Наталя Дмитрієва.

Але все ж, на її думку, не всі програми поки працюють в повну силу, одним з відстаючих стало відкрите обговорення законопроектів, які теж розміщуються на сайті.

- У ряді випадків механізм працює вхолосту, тому що залучення інститутів громадянського суспільства по великій кількості проектів мінімально. Так, може бути, недостатньо зрозуміло написані пояснювальні записки, де одна пропозиція на півсторінки. Може, недостатньо активно залучаються громадські ради і громадська палата? - задавала риторичне питання Дмитрієва.

Для реалізації принципів відкритості міністерствам і відомствам в регіонах рекомендувалося розміщувати інформацію про свою роботу в інтернеті, забезпечувати можливість доступу до відкритих даними, представляти в зрозумілому вигляді нормативно-правові акти та інші документи, залучати жителів в громадське обговорення готуються рішень.

- Відкритість - це не тільки обов'язок з боку держави, це ще й обов'язок з боку громадян. Діяльнісна позиція повинна бути проявлена, якщо люди хочуть, - вважає Роман Шайхутдинов, заступник прем'єр-міністра Татарстану - міністр інформатизації і зв'язку республіки.

Програми відкритості в Татарстані:
порталу держпослуг
Офіційний портал
Обговорення проектів НПА та антикорупційна експертиза
народний контроль
народний інспектор
відкриті дані

Нещодавно на республіканському порталі держпослуг з'явився новий канал - сервіс оцінки якості наданої медичної допомоги. Цей проект був запущений спільно з Міністерством охорони здоров'я. Він дозволить отримувати МОЗ інформацію про якість обслуговування, про роботу лікарів і реєстратури, стані приміщення і часу очікування. Поки що середній бал, що виставляється користувачами, - 4,6 з 5 можливих.

- За підсумками 10 місяців у нас більше 11 мільйонів фактів запису на прийом до лікаря в електронному вигляді - це приблизно 40% всіх візитів до лікаря. Тобто ще багато чого належить зробити, але результат вже хороший, - розповів Шайхутдинов.

Методичні рекомендації щодо реалізації принципів і механізмів відкритості в роботі регіональних органів влади та місцевого самоврядування будуть прийняті протягом чотирьох місяців. У них з урахуванням місцевої специфіки деталізують механізми відкритості, відпрацьовані за останні роки на федеральному рівні.

Читайте також: Путін: Поки я президент, укрупнення регіонів не буде

ПРЕДЛОЖИТЬ НОВИНА

Якщо ви хочете поділитися цікавою подією, скористайтеся цією формою

Може, недостатньо активно залучаються громадські ради і громадська палата?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация