Казанський цирк 2.0: Що буде зроблене з «тарілкою» під Кремлем за 530 млн. Рублів?

28.12.2016

До 50-річчя унікальна споруда, з якого робили копії по всьому СРСР, перетвориться не тільки зовні, але і всередині

Казанський цирк чекає оновлення: відремонтують покрівлю, фасад і вимощення, замінять віконні прорізи, двері та ін. - тендер оголосило ГІСУ після особистої вказівки Рустама Мінніханова. У цирку кажуть, що глядачі давно скаржилися на поганий стан залу. Поки Тігпен робить робочу документацію, експерти сподіваються, що вдасться вкластися в півмільярда. За даними «БІЗНЕС Online», на літо цирк, ймовірно, закриють: в квітні-травні почнуться масштабні роботи, а готовий він повинен бути до кінця серпня 2017 року.

ГІСУ РТ оголосило про проведення електронного аукціону на виконання капітального ремонту будівлі Казанського державного цирку Фото: Анна Величко ГІСУ РТ оголосило про проведення електронного аукціону на виконання капітального ремонту будівлі Казанського державного цирку Фото: Анна Величко

НА ЛІТО КАЗАНЬ ЗАЛИШИТЬСЯ БЕЗ ЦИРКУ, ХОЧА «ВІДКРИТТЯ ПОКАЖЕ»: ЧЕРЕЗ БЛИЗЬКОСТІ Булак і Казанка У БУДИНКУ Є «БОЛЯЧКИ»

ГІСУ РТ напередодні оголосило про проведення електронного аукціону на виконання капітального ремонту будівлі Казанського державного цирку. Вартість закупівлі - понад 530 млн. Рублів, джерело фінансування - бюджет Татарстану. До переліку робіт входять ремонт близько 6 тис. Кв. м покрівлі (включаючи ремонт самого купола цирку зі зміною утеплювача і системи водовідведення), ремонт 70 віконних прорізів, 5 вхідних груп і 130 дверей, облаштування 80 гігієнічних приміщень, ремонт мереж інженерно-технічного забезпечення, ремонт 6,5 тис. кв. м фасаду і вимощення. Крім того, передбачається провести оздоблювальні роботи, ремонт і облаштування зовнішніх і слабкострумових мереж, проведення благоустрою 3,5 тис. Кв. м території. На непередбачені витрати закладається 10 млн. Рублів.

Подавати заявки на участь в аукціоні можна до 13 січня, сам він відбудеться 16 січня 2017 року. Виконати роботи необхідно буде до 31 грудня 2017 року. Виконавець зобов'язаний буде надати гарантію на свої роботи на 60 місяців (5 років). «Якщо в період гарантійної експлуатації об'єкта виявляться недоліки, що перешкоджають його експлуатації, то підрядник зобов'язаний усунути їх за свій рахунок», - прописано в проект контракту.

Останній раз Казанський державний цирк реконструювали в 2010 - 2012 роках, але тоді роботи стосувалися в основному зміцнення купола цирку і підстави будівлі. Наприклад, було пробурено 236 свердловин зсередини і зовні будівлі, які були залиті бетоном. Приміщення не оновлювалися, як і «начинка» - електрика та ін. Джерело нашого видання в держцирку повідомив, що від глядачів було дуже багато зауважень на загальний стан цирку - зал для глядачів вимагає оновлення. І назустріч побажанням людей пішов президент РТ. «У 2014 році, коли починали роботи по розширенню Казанського зооботсада, Рустам Мінніханов підтримав ідею реконструкції цирку, - повідомило джерело. - Після цього було проведено технічне обстеження будівлі, на цьому тоді все закінчилося. А в грудні несподівано сказали про 550 мільйонах. Ось і вся ситуація. Зараз потрібно провести всілякі вишукування ».

Директор цирку Дамір Шарифуллин по телефону коротко пояснив кореспонденту «БІЗНЕС Online», що на сьогоднішній день ніяких робіт не проведено і раніше березня-квітня наступного року навряд чи буде щось відомо. Зараз «Татінвестгражданпроект» робить робочу документацію, вивчаючи, які саме роботи і в якому обсязі необхідно провести, пояснив газеті «БІЗНЕС Online» джерело в Мінбуді РТ. До квітня в цирку заплановано виступи, тому до цього часу проведуть тільки ті роботи, які не заважатимуть глядачам. В кінці весни або на початку літа цирку, мабуть, доведеться переїхати - тоді вже почнуться основні роботи, пов'язані з внутрішньою обробкою, електрикою, вентиляцією тощо. Чи буде давати цирк в цей час вистави або це будуть канікули, джерело не знає.

Планується, що цирк повинен бути готовий до 30 серпня. Але є застереження - зараз йде вивчення проблеми, тому після розтину всіх «болячок», можливо, доведеться збільшити і терміни, і суму. Відомо, що проблеми доставляє розташування цирку - в місці, де Булак впадає в Казанку, через це відбувається невелике підтоплення. Втім, проблема не катастрофічна і цілком вирішувана. Експерти сподіваються, що і позначених 530 млн. Рублів буде досить, як і виділеного часу. Все-таки в наступному році будівлю Казанського цирку відзначить свій піввіковий ювілей ... Але, як то кажуть, «розтин покаже».

Відзначимо, що в Росії тільки три цирку не входять до системи Росгосцирка, який об'єднує 41 стаціонарний цирк, 11 пересувних цирків шапіто і 8 пересувних зооцирку, - це Цирк на Кольоровому бульварі, Великий Московський цирк і Казанський державний цирк . Останній є державним автономним установою культури Республіки Татарстан. Засновником є ​​міністерство культури РТ. Газета «БІЗНЕС Online» направила запит в Мінкультури, але на момент публікації відповідь отримано не було.

ГІГАНТСЬКІ ЧАШІ-РАКОВИНИ БЕЗ КОЛОН

Як повідомляється на сайті Казанського цирку, перший, дерев'яний, цирк в столиці РТ був побудований в 1890 році засновниками національного російського цирку братами Нікітіним. Будівля проіснувало майже 40 років. У 1928 році на цьому ж місці зводиться новий будинок - теж дерев'яне. Цирк був удостоєний імені восьмої річниці Татарської АРСР. Незважаючи на те що нова споруда незабаром було реконструйовано і пристосовано для проведення зимових уявлень, прослужило воно трохи більше 30 років. У 1961 році цирк через аварійний стан був закритий. Пізніше напівзруйновану будівлю загорілося і згоріло дотла. Після чого починається історія вже знайомої нам «літаючої тарілки». Відкриття нової будівлі Казанського цирку відбулося 9 грудня 1967 року. Таким чином, в наступному році оновлена ​​будівля цирку справить свій півстолітній ювілей. До речі, додамо, що в травні цього року Казанська циркова школа відсвяткувала своє 20-річчя.

Це унікальна споруда була побудована за проектом фахівців «Татінвестгражданпроекта» Геннадія Пічуева (архітектор), Осія Берім (головний конструктор), Юхима Брудно (головний інженер), Валентина Панова (керівник майстерні), Узбека Алпарова (директор інституту). За їх задумом цирк представляє собою дві щільно зімкнуті гігантські чаші-раковини. Діаметр кожної - 62 м, висота залу під куполом - 25 метрів. Будівля зводилася без колон, його оригінальною особливістю є монолітна залізобетонна конічна оболонка без внутрішніх опор.

Спорудження будівлі Казанського цирку стало подією світового значення. Його фотографії були опубліковані в радянській і зарубіжній пресі. У 1973 році ця споруда оголосили пам'ятником архітектури. Макет Казанського державного цирку експонувався в 1982 році на міжнародній торговому ярмарку в Лейпцигу.

У Росії тільки три цирку не входять до системи Росгосцирка - Цирк на Кольоровому бульварі, Великий Московський цирк і Казанський державний цирк Фото: Анна Величко У Росії тільки три цирку не входять до системи Росгосцирка - Цирк на Кольоровому бульварі, Великий Московський цирк і Казанський державний цирк Фото: Анна Величко

«БУЛО ДЛЯ СВОГО ЧАСУ РЕВОЛЮЦІЙНИЙ РІШЕННЯ»

Оцінити ситуацію, згадати історію цирку «БІЗНЕС Online» попросив експертів - учених і краєзнавців.

Олександр Дембич - завкафедрою містобудування КГАСУ:

- Будівлю звели в кінці 50-х - початку 60-х років, головний конструктивний прийом - подвійна оболонка цирку. Це було унікальне інженерне рішення, таких рішень на території Радянського Союзу тоді не було. Минуло багато часу - можливо, на ній (на оболонці - прим. Авт.) Тріщини з'явилися. Протікання перекриттів могли статися. З грунтами там все повинно бути нормально. Стільки часу простояло, далі вже не буває осад. 500 мільйонів - це пристойна сума, цілком достатня. І ремонт фасаду за ці гроші можна зробити, і покрівлю відремонтувати.

Борис Гришанін - краєзнавець:

- Раніше Булак в цьому місці впадав в Казанку, тому з грунтом все що завгодно може бути ... Що ж до самої будівлі, то циркові артисти свого часу дуже добре відгукувалися про будівлю як про дуже зручному. Юрій Нікулін, коли свого часу сюди приїжджав, теж хорошу оцінку дав. Але мені з точки зору будівлі цирк здавався незручним. У ті ж роки будувався Новосибірський цирк, де глядачам по колу можна пройти. У нашому ж на мене завжди склепіння «тиснули».

Як будівля вписалася в міське середовище? Цирк максимально занизили, щоб не «стирчав». Він став невід'ємною частиною ландшафту, який сьогодні без нього не мислиться. Хоча свого часу це було сміливе рішення - в історичний центр посадити ось таку тарілку. Серед публічних людей в Казані є людина, який був присутній при випробуванні, - головний художник журналу «Казань» Григорій Ейдінов. Тоді ж для перевірки того, чи витримає чи ні, зігнали батальйон солдатів, він був серед них. Будівля витримало.

Панорама споруджуваного Казанського цирку Панорама споруджуваного Казанського цирку. 1967 рік Фото: Н. Халитов, archive.gov.tatarstan.ru

Георгій Мюллер - краєзнавець:

- Цирк був побудований в дусі естетики тих років, коли була певна новація, популярна космічна тематика: НЛО, космічні кораблі. Не випадково рішення технічної задачі - побудова двох накладених один на одного сфер - було довірено унікальним фахівцям. Сьогодні воно подустарело і, на мій погляд, не дуже гармонує з навколишнім середовищем. Але реставрувати в будь-якому випадку необхідно.

Фаріда Забірова - директор ТОВ «Забираючи»:

- Це було для свого часу революційне рішення. Відомо, що для того, щоб перевірити надійність будівлі, замість глядачів солдат заганяли. Унікальне рішення! З нього копії робили в багатьох містах, але наш був піонером. Головне - проект робив наш проектний інститут, тому, я думаю, збереглися всі архіви, все початкові розрахунки. Це теж дуже цінно.

Цирк був дуже делікатно вписана в архітектурне середовище. Кремлю ж він не заважає, на відміну від відкритого футбольного поля. Він був побудований саме так, що по висоті не заважав сприйняттю Кремля, не закривав його стін. Як любили раніше малювати на всіх листівках, рекламах, образ Казані складався саме з поєднання Кремля і ось цієї шкарлупки цирку. Як НЛО, як символ нового часу. Недарма він присвячений 50-річчю революції. Це прикраса Казані, я вважаю, ми тому його і визнали об'єктом культурної спадщини сучасного періоду. Не марно.

Як будівля вписалася в міське середовище?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация