Казанський храм Божої матері (Астрахань)

Координати: N46 21.402 E48 2.484.

Вперше храм Казанської ікони Божої матері (Астрахань) з'явився на початку XVII століття. Тоді чудотворний список з цієї ікони привіз князь Ігор Одоєвський, посланий в Астрахань , Щоб позбавити місто від загонів отамана Заруцького і Марини Мнішек. Заруцький біг. Над головними воротами кремля в 1615 році на честь образу Казанської Божої Матері побудували кам'яний храм. Ворота і вежа під храмом стали називатися Пречистенскими . Пізніше ікону перенесли в Успенський собор .

Другий Казанський храм в Астрахані був побудований в селищі за річкою Кутум, де квартирував Казанський солдатський полк. Церква зводили вже з каменю, але бокові храм в честь праведних Захарія та Єлизавети виконали все-таки з дерева. У 1769 році будівництво храму Божої матері завершили, а через три роки прибудували дзвіницю. Дерев'яний бокові храм вистояв майже тридцять років, але за цей час так занепав, що в 1797 році його повністю розібрали.

Новий бокові храм вже в честь Священномученика Харлампія вирішив побудувати дивом зцілився від чуми астраханський купець Макарій Абезьянін. Але благе починання не вдалося - купець несподівано помер, і будівництво взяла на себе його вдова. Храм Божої матері був побудований, але заплановане покійним піднесення Казанської церкви так і не відбулося. Тоді ж інший місцевий купець пожертвував гроші на лівий боковий вівтар на честь Святителів Василія Великого, Григорія Богослова і Іоанна Златоуста.

У 1858 році в Астрахані стався жахливий пожежа, від якого постраждав і храм Казанської Божої матері. Від нього залишилися тільки почорнілі кам'яні стіни. Відновити храм допомогли прихожани. Вони оперативно зібрали необхідну суму, і Казанський собор відремонтували в тому ж році. У 1876 році бажання вилікували від чуми купця Абезьяніна все-таки виповнилося - Казанська церква в Астрахані піднялася. Це сталося знову ж таки не без допомоги прихожан.

Але ні розширення, ні часткова перебудова не рятували від незручностей в недільні та святкові дні. У Казанському храмі було тісно. В початку 1902 астраханський міський архітектор П. Коржинський заявив, що простіше повністю розібрати храм Божої матері, ніж усувати всі недоліки.

Коржинський заявив, що простіше повністю розібрати храм Божої матері, ніж усувати всі недоліки

І знову нову церкву будували на пожертви прихожан і просто городян. Астраханські купці А. Афанасьєв і І. Губін на спільні кошти придбали ділянку для розширення місця під будівництво і подарували його церкви. Вони ж внесли більшу частину грошей на зведення Казанського собору в Астрахані. Їх приклад наслідували й інші купці.

Будувати вже третій Казанський храм в Астрахані почали в 1903 році з півночі від старої церкви, яка не закривала свої двері для віруючих аж до освячення новозбудованого храму. Тільки після цього церкву розібрали.

Головний престол на честь Казанської ікони Божої Матері 22 жовтня 1907 року освятив єпископ Георгій. Через шість днів протоієрей Іларіон Туберозов освятив правий боковий вівтар на честь Трьох Святителів, а 4 листопада він же освятив і лівий боковий вівтар на честь Великомученика Харлампа, Святителя Феодосія Чернігівського та Преподобного Серафима Саровського.

Через шість днів протоієрей Іларіон Туберозов освятив правий боковий вівтар на честь Трьох Святителів, а 4 листопада він же освятив і лівий боковий вівтар на честь Великомученика Харлампа, Святителя Феодосія Чернігівського та Преподобного Серафима Саровського

Астраханський Казанський собор був побудований в давньоруському стилі і вражав багатим декором зовні. Храм ікони Божої Матері вийшов просторим, світлим і високим. Вершиною його були п'ять куполів, дві башточки і надбрамна дзвіниця з двома дзвонами. Висота дзвіниці, виконаної з елементами готичного стилю, становила двадцять метрів. Вінчав двоярусну дзвіницю шестигранний верх і маківка-цибулька. По боках від неї - дві маленькі дерев'яні башточки, що копіюють другий ярус дзвіниці.

Усередині Казанський храм (Астрахань) радував око розписом на євангельські теми відомих художників Зейца і Сєрова. Вівтарну частину відділяв витончений триярусний іконостас, виконаний з блакитного фарфору. У центрі і в кожному прибудові виблискували кришталеві, позолочені панікадила. Храм Казанської ікони Божої Матері в місті Астрахані по праву стали називати перлиною Поволжя.

Сумна доля чекала в роки революції і цю духовну святиню. У радянський період Казанський храм в Астрахані позбувся всього оздоблення і втратив єдність свого архітектурного вигляду.

Спочатку його присвоїли оновленці, потім радянська влада. Храм обезголовили, знесли чотири бічних барабана і дві дерев'яні вежі. Зганьблений Казанський собор Божої Матері використовували спочатку як склад для зерна, потім його переобладнав під свої потреби астраханський рада профспілок. Розграбований храм втратив все оздоблення та інтер'єр, позбувся красивій розпису і в підсумку був покинутий.

Собор Казанської ікони Божої Матері в Астрахані повернули Православної Церкви 15 червня 1991 року. Відразу ж почалися відновлювальні роботи: вставили рами в вікна, оцинкований купол і дах, відремонтували врата. У храмі встановили новий іконостас з вишитими бісером іконами. У 2006-2008 роках повернули колишній вигляд дзвіниці.

Безумовно, головною святинею астраханського Казанського храму є написана на Святій горі Афон ікону Казанської Божої Матері. Віруючі ще називають цю ікону Казанської-Афонської. Тут же знаходиться шанований образ Косинской Божої Матері, а ще - ікона собору Преподобних Оптинський старців із часточками мощів кожного з них.

Оцінити архітектуру і помилуватися дивовижним внутрішнім оздобленням собору можна за адресою: вулиця Чехова, будинок 10. Храм Казанської ікони Божої Матері (Астрахань) діючий.

Фото: Ігор Чиженко, s42s.

Додати фото / інформацію

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация