Казка про мертву царівну і про сім богатирів Пушкіна А.С.

У творчості Пушкіна А.С. є період, званий Болдинской восени (1833 рік). Саме в цей період була написана «Казка про мертву царівну і сім богатирів» . За сюжетом це казка Пушкіна нагадує класичну європейську казку «Білосніжка». Однак «Казка про мертву царівну і сім богатирів» написано у віршованій формі красивим російською мовою, яким відрізняються всі творіння Пушкіна. У творчості Пушкіна А

Казка про мертву царівну і сім богатирів Пушкіна А.С.

Під час відсутності Царя, у нього народилася дочка. Цариця вмирає, коли цар повертається додому. Цар горює, але проходить один рік, і в палаці з'являється нова цариця.

Нова цариця дуже красива, але характер у неї важкий: вона жорстока, норовлива, заздрісна. Цариця має чарівну предметом - Дзеркалом. Дзеркало розмовляє з царицею. Коли цариця виглядає в дзеркало, вона запитує у нього, хто прекрасніше за всіх на світі. Дзеркало з року в рік чесно відповідало, що немає нікого прекрасніше цариці на всьому білому світі.

Але йдуть роки, цариця вже не молода. А ось її падчерка - царівна, навпаки підростає і стає все красивішим. В один прекрасний день дзеркало заявляє цариці, що вона красива, але є та, яка набагато красивіше. Натура цариці дає про себе знати. Заздрість до пасербиці не має меж. Цариця заповіт свою служницю Чернавку, і наказує будь-яким способом погубити царівну. Чорнівка, виконуючи наказ цариці, веде царівну в дрімучий ліс на поталу вовкам.

По дорозі в ліс Царівна запідозрила злі наміри Чернавка. Просить Чернавку відпустити її. Служниця не бажає зла царівну, вона тільки виконує наказ господині, тому погоджується відпустити царівну. Потім Чернавка повертається до цариці і повідомляє їй про загибель царівни.

Цар, дізнавшись про зникнення дочки, горює. Наречений царівни Єлисей, відправляється по світу на пошуки зниклої нареченої.

Царівна, довго бродить по дрімучому лісі. У підсумку, в глухій гущавині, знаходить великий будинок. Царівна заходить в будинок. Господарів вдома немає. До вечора господарі з'являються. Це семеро братів-богатирів. Царівна розповідає, що з нею сталося, і богатирі залишають її жити в їхньому будинку. Царівна господарює по дому. Богатирям сподобалася царівна. Богатирі пропонують їй вибрати одного з них собі за чоловіка. Царівна відповідає, що їй все богатирі милі, але неї вже є наречений, і вона змушена відмовити.

Тим часом цариця, думаючи, що падчерка давно мертва, запитує у дзеркала «Хто прекрасніше за всіх на світі?» Дзеркало відповідає, що цариця без спору прекрасна, але царівна все одно красивіше.

Під тиском служниця Чернавка визнається цариці, що відпустила царівну. Цариця вирішує сама покінчити з падчеркою. Вона переодягається старою і йде в ліс шукати царівну. Вона знаходить будинок семи богатирів. Царівна не впізнає мачуху, шкодує стару і дає милостиню. Тільки сторожовий пес надривно гавкає на стару. Цариця дає падчерки отруєне яблуко. Царівна надкушує його і падає мертвою.

Коли ввечері повернулися богатирі, вони побачили тіло царівни. Пес, який проковтнув отруєне яблуко, лежить поруч. Богатирі усвідомлюють, що царівну отруїли. Спершу, богатирі хотіли поховати царівну, але вона виглядала живою, так ніби сплячою. Богатирі кладуть царівну в кришталеву труну. Труну підвішують в гірській печері.

Задоволена цариця чує від дзеркала довгоочікуваний відповідь, що вона прекрасніше за всіх на світі.

Єлисей шукає царівну по всьому білому світу. Але ніде немає його нареченої. Зневірившись, він звертається по допомогу до тих, хто все бачить - до сонця, місяця і вітру. Сонце і місяць нічого не знають про зниклу царівну.
Тільки вітер дав Єлисею сумний відповідь:

«В ... норі, у темряві сумної,

Труну гойдається кришталевий »

«В тій труні твоя наречена».

Засмучений Єлисей їде подивитися на свою наречену.

«... про труну нареченої милої

Він вдарився усією силою

Труну розбився. Діва раптом

Ожила. дивиться навколо

Здивованими очима,

І, хитаючись над ланцюгами,

Прівздохнув, вимовила:

«Як же довго я спала!»

Щасливі закохані повертаються додому, щоб зіграти весілля. В цей час цариця питає у дзеркала «Хто прекрасніше за всіх на світі?» І знову чує про те, що царівна прекрасніше її. У шаленому нападі люті цариця розбиває на друзки дзеркало. При особистій зустрічі з царівною цариця вмирає від злоби і заздрості. Казка закінчується весіллям царівни і королевича Єлисея.

Сюжет, взятий Пушкіним за основу «Казка про мертву царівну і сім богатирів», має глибоке історичне коріння. Подібний сюжет можна зустріти в баладі Жуковського «Спляча царівна» і в народній німецькій казці, в літературній обробці братів Грімм в різних перекладах називається «Білосніжка» або «Снігуронька».

Але є ряд характерних відмінностей пушкінської «Казки про мертву царівну і сім богатирів» і інших творів, в яких використовувався той же сюжет. Сюжет і зміст цих казок практично не змінюється. Як і в більшості казок, в кінці добро торжествує над злом: царівна виходить заміж за коханого, а її мачуха вмирає. Але в казці Пушкіна яскравіше, ніж в казці братів Грімм, виявляються моральні якості героїв: вірність царівни свого обранця, прагнення королевича відшукати свою улюблену і відданість сторожового пса, вмираючого від отруєного яблука.

Крім того, в казці Пушкіна зла мачуха вмирає з невідомої причини, тобто в результаті вищого суду. Те, як вона закінчує життя в «Білосніжку», підказує, що королеву наздоганяє помста падчерки, її чоловіка і прихистили дівчину гномів, які змушують її танцювати в розпечених залізних туфлях.

Сподіваємося, що після ознайомлення з коротким змістом «Казки про мертву царівну і про сім богатирів» у Вас виникло бажання прочитати це прекрасне творіння Пушкіна повністю на сайті «Хранителі казок», де представлено весь список казок Пушкіна А.С.

Схожа стаття:

1. Казка про царя Салтана Пушкіна - короткий зміст

2. Казка про золотого півника Пушкіна А.С. - короткий зміст

Тим часом цариця, думаючи, що падчерка давно мертва, запитує у дзеркала «Хто прекрасніше за всіх на світі?
В цей час цариця питає у дзеркала «Хто прекрасніше за всіх на світі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация