Керівництво і проходження по "Sid Meier's Civilization 4: Warlords"

  1. На погляд і на дотик
  2. Дали грі ім'я
  3. Нові переваги лідерів
  4. Нові лідери і раси
  5. карфагеняне
  6. кельти
  7. вікінги
  8. корейці
  9. турки
  10. зулуси
  11. єгиптяни
  12. Російські
  13. англійці
  14. Римляни
  15. унікальні будівлі
  16. васалізації
  17. Всього потроху
  18. чудеса
  19. звичайні будівлі
  20. війська
  21. Сценарії

Думки про те, наскільки змінилася гра після виходу доповнення Warlords, різко розходяться. Одні вказують на те, що нових бійців - всього двоє, чудес - три, а заголовної нововведення - полководці - взято з Civilization III. Інші кажуть, що змінився ігровий баланс. Розберемося детальніше.

На погляд і на дотик

На перший погляд, великих змін в графіку немає, хоча багато об'єктів - як бійці, так і клітини на карті - перемальовані або змінили анімацію. В основному - на краще.

Правда, змінилися зовні багато меню. Наприклад, «Цивілопедія». Нам повернули, як багатьом і хотілося, текстові коментарі до піктограм, і вже не треба болісно вгадувати, що є що ... правда, значки настільки малі, що їх майже й не видно. Ну і добре.

Думки про те, наскільки змінилася гра після виходу доповнення Warlords, різко розходяться

Меню Цивілопедія знайшло більш звичний вигляд.

На жаль, є і помітне погіршення інтерфейсу. У ряді місць, де раніше можна було отримати довідку просто клацанням по ігровому терміну, ця можливість кудись поділася.

Але в цілому можна відразу констатувати: якщо додаток і зробило революцію, то - не в графіці.

Дали грі ім'я

Warlords - тобто полководці - це просто новий тип великих людей.

Великі генерали з'являються в залежності від набору досвіду вашими військами, а не в міру генерації «балів великих людей». І годяться вони на три дії.

  • Споруда військової академії. Виникає унікальна будівля, що прискорює на чверть будівництво військ; генерал при цьому зникає, мабуть, переходить на викладацьку роботу.
  • Приєднання до міста в якості спеціаліста. У цьому варіанті генерал стає міським військовим інструктором: це +2 одиниці досвіду кожному бійцю, в цьому місті зробленому.
  • Приєднання до бійця в якості командира. Армія ( «пачка» бійців, що стоїть на одній клітці) отримує відразу ж 20 балів досвіду, поділених на всіх, і доступ до удосконалень: лідерство (+ 50% досвіду в бою), бій VI (+ 25% cіли), бойовий дух ( +1 до швидкості), тактика (30% шанс відступу) і медицина III (лікує 15% утрати на цій і сусідніх клітках).

Багато зопалу вирішили, що це повернулися «армії» з Civilization III. Але це не так. Немає головного - об'єднання в один загін із загальною смужкою здоров'я. Солдати, отримавши безцінний досвід від спостереження за церемонією приєднання героя, в подальшому нічим особливим не відрізняються (зате їх можна вдосконалити, як простих смертних). Звичайно, це засіб швидко створити елітного бійця, але не варто переоцінювати важливість генералів.

Звичайно, це засіб швидко створити елітного бійця, але не варто переоцінювати важливість генералів

Приєднавшись, полководець залишається мовчазним спостерігачем того, що відбувається.

На мій погляд, це той рідкісний випадок, коли різні застосування великої людини збалансовані між собою. Унікальна будівля-прискорювач, специалист- «суперказарма» або 1-3 елітних загону? Вирішити зовсім непросто. Якби хоча б всій пачці військ діставалося право на «генеральські» здібності, щоб можна було зробити відразу кілька швидкісних гармат ... Але - на жаль.

Резюмуємо. Генерали ще підсилюють значення бойового досвіду, накопиченого вашими військами, але кардинального переваги все ж не дають. Розраховувати на них так, як на великих воїнів з Civilization III, не доводиться.

Нові переваги лідерів

На додаток до старих восьми (агресія, духовність, фінанси ...) з'явилося ще три переваги.

  • Імперіалізм (Imperialistic). Колоністи обходяться удвічі дешевше, великі генерали з'являються вдвічі частіше. Чудова властивість для ранньої експансії; особливо чарівним виявляється поєднання з Creative, в результаті чого міста не просто швидко будуються, а ще й безкоштовно зростає контрольована ними територія.
  • Оборона (Protective). Лучники і стрілки отримують автоматично Drill I і City Garrison I, тобто стають сильнішими в обороні і отримують шанс першого удару. До того ж стіни і замки будуються вдвічі швидше.
  • Популярність (Charismatic). +1 щасливе обличчя в кожному місті, а також від монументів (це колишні обеліски - їх перейменували) і телебашен. Війська отримують удосконалення на 25% швидше (це досить небагато, по правді кажучи). Що тут можна сказати? Плюси на щастя - справа хороша, але капітального зміни можливостей це не дасть. Популярність - типовий «общеусілітельний» вибір, без концентрації зусиль на певній меті.

Нові переваги дісталися далеко не тільки новим лідерам. Здібності старих також були переглянуті. Повний список змін - у таблиці №1; всі, хто в ній не згадано, залишилися з тим же, що було.

Неважко помітити, що улюбленець усіх «культуртрегерів» і миротворців Махатма Ганді в своїй привабливості сильно втратив: тепер він уже не виробляє чудеса світу з подвоєною швидкістю. А ось хто заграв яскравими фарбами - так це Катерина II: саме вона - щаслива власниця комбінації Creative + Imperialistic, що забезпечує стрімке захоплення території на старті. Привабливіше стала і Вікторія - фінанси з імперіалізмом поєднуються чудово. А Чингісхан стає явним претендентом на звання «кращого лідера-мілітаристи». Але це - тема для окремого дослідження, для якого варто зібрати статистику з партій по всьому світу, як ми робили для базової версії Civilization IV.

Нові лідери і раси

Звичайно, в доповненні до «Цивілізації» не може не з'явитися хоча б кілька нових рас. У нашому випадку раси - добре забуті старі, з попередніх частин гри.

карфагеняне

Вождь Карфагена - природно, це Ганнібал - відрізняється популярністю і здатністю до фінансових справах.

Унікальним бійцем карфагенян виступає, як і раніше, нумидийский кіннотник (що досить-таки дивно - нумідійців і карфагеняни суть два абсолютно різні народи). Нумідіец замінює кінного лучника; він на одиничку ... слабкіше свого аналога, зате має деякими спецздібностями. Він отримує з самого початку Flanking I, збільшений шанс відступу при невдалому ході бою - але він на 10% оштрафований при штурмі міст. Неоднозначний боєць, що тут скажеш ...

кельти

Бренн, той, що колись вимовив знамениту фразу «Горе переможеним!», Знову на чолі кельтського племені. Він - популярний і духовний вождь, а в армії у нього - галльські воїни (це не той випадок, що з нумідійців і карфагенянамі: галл - просто римське слово для позначення кельта).

Галл відрізняється від звичайного мечника всього лише + 20% до оборони на пагорбах (тобто Guerilla I). Якщо чесно, бачив я переваги куди цікавіше. Загалом, кельти виявилися расою для любителів нелегких шляхів.

Ганнібал

Бренн

вікінги

Рагнар, ватажок вікінгів, агресивний, але розбирається в фінансах (з чого б?). Його Берсерк замінюють булавоносцев, отримуючи + 10% проти міст і здатність Amphibious (тобто право атакувати сушу з корабля).

Рагнар виявляється непоганим вождем-мілітаристом, особливо в разі карти з островами або порізаною береговою лінією. На ранньому етапі атака вікінгів з судна - це сильний аргумент.

корейці

Ванг Кон - видатний фінансист і захисник. Як і в Civilization III, його таємна зброя - ракетніца- хвача, тільки ось замінює вона катапульту. Похвалитися ця штуковина може + 50% проти рукопашников, що досить непогано; але в цілому раса ця некваплива, і, як мені здається, трохи незграбна.

Похвалитися ця штуковина може + 50% проти рукопашников, що досить непогано;  але в цілому раса ця некваплива, і, як мені здається, трохи незграбна

Рагнар

Ванг Кон

турки

Cултан Блискучої Порти Мехмед II знову з нами, але замість спаги - турецької кавалерії - в їх рядах є яничарська піхота. Замінюючи стрілка (Rifleman), вона отримує + 25% проти - відразу! - кавалерії, рукопашников і лучників. Ідеальний варіант для розвитку технологічної переваги; але в грі по мережі потенціал яничар нижче, тому що з цих трьох родів військ у суперників буде лише кавалерія. Переваги Мехмеда - організація і експансія.

зулуси

- Ненавиджу тебе, Шака! - вигукнули багато, побачивши повернення легендарного зулуського вождя. Шака - агресивний експансіоністів, а його особливі війська - Импи - це швидко бігають копейщики. Шака дуже непоганий для стартового бліцкригу, але в подальшому йому доведеться значно важче через складної комбінації здібностей.

• • •

Крім того, деякі були раси отримали нових вождів. Зробили це якось нерівно, так що у англійців і росіян тепер по три лідери, а, наприклад, греки як були з одним (і той - македонець!), Так і залишилися. Дивно це ...

Дивно це

Мехмед II

Шака

єгиптяни

Духовно-промисловий Рамзес II - непогана заміна потерпілому від редагування здібностей Махатму Ганді. Та ж сама комбінація - тільки замість посилених робочих перевага для військового старту. Розширитися на початку гри, а потім перекваліфікуватися в пацифісти - здається, це цілком розумна стратегія.

Російські

Зізнатися, я особисто цілком обійшовся б без третього лідера Росії - Сталіна. І тому, що волів би асоціюватися у авторів гри з дещо іншими правителями, і тому, що агресивно-промисловий Джугашвілі все одно ні в якій мірі не перевершує Катерину II. Хоча за кордоном грати за нього багатьом сподобалося.

Хоча за кордоном грати за нього багатьом сподобалося

Рамзес II

Сталін

англійці

Черчілль мені особисто куди симпатичніше, але, не можу сказати, що комбінація Charismatic Protective здається особливо актуальною. Хоча, скажу вам, англійські redcoats під впливом protective - це щось. А ще Черчілль чудово відмалювали.

Римляни

Октавіан Август (творчість і організація) досить цікавий, оскільки для древніх рас, провідних війни на ранньому етапі, творчість як перевага особливо цінно. Чи замінить він імперіаліста Цезаря - подивимося. Тут є над чим замислитися.

Тут є над чим замислитися

Черчілль

Октавіан Август

унікальні будівлі

А ось тут нас чекають найсерйозніші зміни! Справа в тому, що раси стали відрізнятися сильніше: у кожної є своя унікальна будівля, яке, як і унікальний боєць, замінює будівлю звичайне і дає трохи більше переваг.

Що цікаво, далеко не завжди будівля відноситься до тієї ж епохи, що і унікальний боєць. Наприклад, російські отримають своїх козаків набагато раніше, ніж навчаться будувати НДІ.

• • •

• • •

Рід військ, зроблений для боротьби з єдиним типом судна? Оригінально. Але, як не дивно, іноді себе виправдовує.

Американці. Mall - покращений варіант супермаркету. Він збільшує дохід міста на 10% і дає +1 щастя за всі види хітів.

Англійці вдосконалили банк до біржі. Це ще на 15% більше доходу. Користь сумнівів не викликає ...

Араби. Замінюють бібліотеку на медресе, що збільшує на 2 приріст культури і дозволяє тримати в місті 2 священиків. Плюс цей робить арабів цікавими кандидатами на мирну перемогу, але в цілому не дуже покращує їм життя.

Ацтеки замість суду будують відразу жертовник - таке вже в них правосуддя! Обвинувачений доводить свою невинність відразу Кецалькоатлю, після вилучення серця. Через відсутність витрат на юристів жертовник коштує дешевше, крім того, він удвічі скорочує невдоволення від знищення людей з метою прискореного будівництва. Це ви навряд чи будете часто проробляти, але не поспішайте поливати презирством перша перевага - суди доводиться будувати в містах з вкрай низьким виробництвом.

Вікінги будують замість маяка торговий пост, що дає будуються кораблям безкоштовно Navigation I. Помірно цінно.

Греки замінили колізій на одеон: це +2 культури, +1 щастя і ще +1 щастя за хитовую музику. Вкрай гідно і здорово підвищило рейтинг греків в новій грі.

Єгиптяни змінили монумент (так перейменували обеліск) в власне обеліск. Звучить дивно, діє ще дивніше - дає 2 робочих місця жерця. Безглуздо і нещадно.

Зулуси замість казарм будують іханду, і це на 20% знижує витрати за будівлі в місті. Я не знаю, що таке іханда, але хотів би бачити таке в кожному місті! Дарма що коштує дорожче звичайних казарм.

Індуси обходяться без в'язниці, замінивши її ... мавзолеєм. Той додає 2 одиниці щастя. Чудний народ, що тут скажеш!

Важко уявити, щоб в житті хтось погодився на відкриті кордони з галлами ...

Інки замінюють комору терасою, яка генерує +2 культури. Відмінна штука для швидкого зростання поселень!

Іспанці замінили замок на цитадель; вона дає +2 досвіду будуються облоговим знаряддям і зменшує шкоду стінам від катапульт і требюше. Оскільки замки будуються досить рідко - плюс сумнівний. Іспанці були і залишаються на становищі аутсайдерів «Цивілізації».

Карфагеняне здорожуючи гавань, перейменували в загадковий котон і влаштували так, щоб вона давала додатковий торговий шлях. Оцінити масштаб користі непросто (ця частина економіки - не прозора в грі), але начебто працює непогано.

Кельти замінили стіну валом. Це дає новим військам перевага Guerilla. Чи не найцінніша штука, але корисно для тактики «хлопчика для биття», коли на територію ворога засилають війська і окопуються там.

Китайці. Створюючи замість театру альтанку, вони примудрилися збільшити культуру на 25%. Для мирної перемоги - корисно.

Корейці посилили на 10% університет і обізвали отриманий результат сеовоном. Корисність сумнівів не викликає.

Малі замість кузень будує монетні двори, що додає 10% грошей; непогано, але «без чудес».

Монголи вдосконалили нову будівлю - стайню, назвали гером і збільшили досвід кінноти на 2. Відмінна штука.

Німці з фабрики зробили конвеєр. Це дає два нових робочих місця інженерам і збільшує на 50% продукцію при наявності вугілля. Потужно, що говорити.

Перси замінюють бакалійника на аптеку, що цілком логічно додає +2 здоров'я. Дуже цінна штука.

Римляни цілком логічно перетворили простий ринок в форум, що збільшує приріст великих людей на 25%. Здорово, шкода тільки, що лідерів-філософів їм якось не дісталося ...

Росіяни, як уже згадувалося, замість лабораторії вважають за краще будувати НДІ. Російські вчені - народ загадковий, годувати їх вважається необов'язковим і навіть шкідливим для лояльності, так що НДІ дає 2 абсолютно безкоштовних наукових співробітників. Дуже цінно, але наводить на сумні думки ...

Турки роблять хаммам замість акведука, і це гарна назва ощасливлює цілих двох жителів міста.

Французи вважають за краще займатися наукою не в обсерваторіях, а в салонах. Що дає безкоштовного діяча мистецтв в місті - вельми значущий плюс.

Японці вдосконалили електростанцію, додавши 10% продуктивності.

васалізації

Це дипломатичне нововведення навіяно, схоже, стратегіями від Paradox Entertainment. Тепер ми можемо робити держава своїм васалом.

Можливо таке двома способами: насильно, за результатами війни (це називається капітуляцією) - або добровільно, в обмін за якісь блага (після відкриття феодалізму).

Васальна держава складається в союзі зі своїм паном (і він теж зобов'язаний його захищати!). Але саме оголосити війну або укласти мир воно не може - підкоряється рішенням свого сеньйора.

Війська сеньйора можуть вільно рухатися по землям васала, нормально лікуватися на них, використовувати дороги і навіть форти. Половина території і населення васала вважається в плюс сеньйору в переможному рахунку (перемога домінуванням). Сеньйор може вільно дивитися будь-яке місто васала.

Населення країни сеньйора отримує плюс на щастя, васала - мінус.

І, нарешті, сеньйор може зажадати у васала будь-якої ресурс, і той не може відмовити, навіть якщо самому потрібен. Вірніше, може, але це буде оголошенням війни.

Мирна васалізації закінчується через 10 ходів, якщо васал раптом не вирішить продовжити договір; капітулювала країна може звільнитися лише війною.

Є, звичайно, мінуси і сеньйору: дещо зростає вартість підтримки власних будівель, ну, і в міжнародних відносинах (з третіми країнами) виникають легкі проблеми. Але в цілому треба визнати, що васалізації - одна з найбажаніших цілей війни. І як така вона серйозно змінює зовнішню політику в грі.

Всього потроху

Зрозуміло, нас ощасливили декількома загальнодоступними військами, чудесами і будівлями. Але їх так мало, що здається - зробили їх «для галочки».

чудеса

А ось якби це місто побудувався двома ходами раніше - він був би за Стіною.

Велика китайська стіна. Чудо дуже незвичайне і стає головною метою в режимі Raging Barbarians (і просто на карті з великими континентами). У момент споруди воно оточує всю вашу територію захисною лінією, непереборної для варварів (іншим інсургентам, на жаль, ніяк не заважає). Працює до кінця гри!

Це важливо: якщо побудуєте ще міста - стіна на них не пошириться. Так що грамотно вибирайте момент споруди.

Університет Санкоре. Мало хто знає, що в XV столітті був такий центр освіти посеред Африки, в місті Тімбукту. Але він був, і їздили в нього навіть з Самарканда, так що за значенням він цілком порівнянний з Сорбонною або Оксфордом. Університет цей дає +2 одиниці науки від всіх будівель, пов'язаних з вашою державною релігією. Працює до появи комп'ютерів.

Храм Артеміди. Непростимо було б не уявити в грі все сім класичних чудес. Ось і повертається храм Артеміди. Чекаємо статуї Зевса і Галикарнасского мавзолею ... Чудо подвоює дохід від торгових шляхів, дає безкоштовного священика в кожному місті, а також значна частина культури. Винахід хімії припиняє цю благодать.

Винахід хімії припиняє цю благодать

Має ж бути в грі хоч одне ... малійскіх диво?

Це цікаво: много хто считает, что чудо світу - храм Артеміді в Ефесі - Було спалено Геростратом. На ділі ж Герострат спалив попередній храм, а на згарищі якраз і звели чудо світу, зруйноване багато пізніше - в нашу еру.

звичайні будівлі

Чи не варто було б говорити про них у множині - додалася тільки стайня. Вона дає всієї народжується в місті кавалерії +2 досвіду, що складається з плюсом від казарм! Дуже і дуже потрібна штука.

Та ще в грі з'явився монумент, але це всього лише перейменований обеліск. А обеліск тепер - посилена версія того ж самого від єгиптян.

війська

Требюше. Стан облоги знаряддя, вимагає інженерії, а по силі навіть трохи поступається катапульти. Правда, краще бомбить місто (25% в хід) і дає + 100% до атаки на міста, а ще має шанс відступити при невдалому ході бою. Але сила 4 - це не годиться нікуди, і хоча використовувати требюше доведеться, ніде, крім облоги міст, він вам не знадобиться.

Трирема. Бойовий аналог галери. Чи не возить вантажу, зате + 50% до атаки проти галер. Зізнатися, ми не чекаємо від трирем велику популярність, хоча період галер триває досить довго, щоб захищатися від них мало сенс.

Сценарії

Об'єднання Китаю передбачає 3 різних фракції, ліміт в 200 ходів і повністю перероблену систему військ і переваг. Що цікаво, тут можна перемогти мирним шляхом - голосуванням фракцій, і в цьому сильно допоможе розсилка емісарів.

Що цікаво, тут можна перемогти мирним шляхом - голосуванням фракцій, і в цьому сильно допоможе розсилка емісарів

Требюше годиться тільки для облоги. Це ж треба - зробити його слабкіше катапульти!

Завоювання Олександра - користувача кампанія, де замість законів пропонується набирати титули для Олександра (ох, не дає останнім часом спокою нам цей древній полководець ... Чує моє серце, не один десяток ігор вийде про нього в найближчі роки). Титули дають різноманітні плюси. Система військ перероблена - так, щоб відобразити краще тактику давнини.

Пелопонесськімі війни - гра двох супротивників, Перикла (Афіни) і Архідама (Спарта). Афіни володіють островами і флотом, спартанці, зрозуміло, сильніше на суші. А за всім цим спостерігають перси ...

Піднесення Риму - нова інкарнація сценарію про війну за Середземномор'ї. Сторони - Рим, Греція, Карфаген, галли і Єгипет. Цікава особливість сценарію - право досліджувати удосконалення військ.

Варвари - унікальний випадок, коли нам дають правити варварським нашестям. Війська ми закуповуємо за гроші. Дуже незвичайний сценарій - рекомендую випробувати.

Чингісхан - сценарій з монгольським завоюванням. Монголи будують табори, в яких кочівники тут же починають розмножуватися самі собою ... Завдання - набрати побільше васалів.

Епоха вікінгів - сценарій, де ваша задача - збирати гроші. Можна призначати викуп з захоплених міст - головне, не намагатися відразу знову їх брати, а то це право зникне.

І, нарешті, Знамення - сценарій з альтернативної історії, з божественними силами і війною англійців з французами за Огайо.

• • •

Підводячи підсумки, скажемо: стократ неправий той, хто вважає Civilization IV: Warlords «відпискою» і «заявкою на ще трошки грошей фанатів». За цією грою варто серйозна робота дизайнерів, перекроїти весь баланс, які зробили раси набагато більш своєрідними і поліпшили мережевий режим. Багато гравців чекали іншого, але ... ймовірно, Warlords - є саме тим доповненням, яке було найбільш потрібно оригінальній грі.

Як і раніше бракує «швидкісних» режимів гри - ось, мабуть, і все, що варто було додати понад наявного. Warlords не вражає уяву, але це відмінне в усіх відношеннях доповнення, яке ми сміливо рекомендуємо.

Таблиця 1 Нові переваги старих лідерів

Раса Лідер Було Стало Американці Вашингтон Financial, Organized Charismatic, Expansive Англійці Вікторія Expansive, Financial Financial, Imperialistic Араби Саладін Philosophical, Spirtual Protective, Spiritual Індійці Махатма Ганді Industrious, Spiritual Philosophical, Spiritual Інки Гуайнія Капак Aggressive, Financial Financial , Industrious Китайці Мао Цзе Дун Philosophical, Organized Expansive, Protective Китайці Цинь Ши Хуанді Industrious, Financial Industrious, Protective Монголи Чингісхан Aggressive, Expansive Aggressive, Imperialistic Німці Фрідріх Creative, Philosophical Organized, Philosophical Перси Кир Expansive, Creative Charismatic, Imperialistic Римляни Юлій Цезар Organized , Expansive Imperialistic, Organiz ed Російські Катерина Creative, Financial Creative, Imperialistic Французи Наполеон Aggressive, Industrious Charismatic, Organized Японці Токугава Aggressive, Organized Aggressive, Protective

Унікальна будівля-прискорювач, специалист- «суперказарма» або 1-3 елітних загону?
Що тут можна сказати?
З чого б?
Малійскіх диво?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация