Кіно-стрічка

  1. Сергій Ейзенштейн і його команда
  2. Черкасов і Олександр Невський
  3. Великий князь Олександр і його обладунки
  4. шоломи лицарів
  5. «Олександр Невський» (Мосфільм, 1938 рік)
  6. література

оригінал статті розміщений на сайті про історію Середніх віків "Людота"

Сьогодні ми згадуємо фільм «Олександр Невський», який в далекому 1938 році зняв режисер Сергій Ейзенштейн.

Ось як виглядала одна з його перших афіш:

Зараз складно повірити, але знімали Льодове побоїще і весь фільм влітку, для чого асфальтований майданчик неподалік від студії «Мосфільм» рясно посипали сумішшю тирси, нафталіну і солі. Сніг вийшов як натуральний!

Фільм вийшов трохи недоробленим, тому що перед остаточним зведенням звукової доріжки, в грудні 1938 року Ейзенштейном подзвонили вночі

від Сталіна і зажадали надіслати картину.

Режисер Сергій Ейзенштейн стежив за кожен кадром фільму Режисер Сергій Ейзенштейн стежив за кожен кадром фільму

Фільм Йосипу Віссаріоновичу сподобався, і тому ніхто не ризикнув робити «краще кращого».

Після того, як фільм вийшов на екрани, Сергій Ейзенштейн був обласканий владою. Він без захисту дисертації отримав вчений ступінь доктора мистецтвознавства, орден Леніна, а потім ще і Сталінську премію.

Великий князь Олександр, а вірніше, виконавець його ролі, Микола Черкасов, пізніше розповість в своїх мемуарах чимало цікавого.

Так, виявляється, історія життя і смерті Великого князя Олександра Ярославовича була сильно скорочена до його тріумфу в Льодовому побоїщі.

Однак, може воно й на краще: тевтонец розбитий, Російська земля вшановують переможців - чому не хеппі-енд?

Прем'єра відбулася в грудні 1938 року.

Але вже через півроку був підписаний пакт Молотова - Ріббентропа про ненапад СРСР та Німеччини друг на друга. У підсумку, всі картини, де російські воювали з німцями, опинилися поза законом.

Однак 22 червня 1941 року о 4 годині ранку фільм знову стало актуальним.

Сергій Ейзенштейн і його команда

Над фільмом працювала величезна кількість відомих людей.

Під час зйомок фільму "Олександр Невський". Зліва направо - оператор Едуард Тисі, режисер Сергій Ейзенштейн, композитор Сергій Прокоф'єв в костюмах і обладунках 13-го століття

По-перше, це звичайно ж композитор Сергій Прокоф'єв, який поєднав в одній композиції мотиви російської і західноєвропейської народної музики. Більш того, при роботі над фільмом Сергій Прокоф'єв зумів поєднати акценти музики і руху на екрані, заклавши основи сучасного кліпмейкерства.

По-друге, історик-консультант - професор Артемій Володимирович Арциховський, той самий, який знайде в 1951 році першу (для нас першу) берестяну грамоту в Новгороді.

По-третє, генерал від кавалерії, Герой Радянського Союзу (посмертно) Лев Михайлович Доватора, який командував усією кінної масовкою на майданчику - практично всі кінні сцени були зняті за участю його солдатів і офіцерів.

19 грудня 1941 року Доватора загине в бою під Москвою, піднімаючи своїх кавалеристів в атаку проти 252-ї піхотної дивізії вермахту. Це станеться через 2 дні після того, як його підлеглим покажуть фільм «Олександр Невський».

Саме серед кавалеристів Доватора знайшли дублера для Миколи Черкасова, виконавця ролі князя Олександра. Ним став його тезка, старший лейтенант Микола Іванович Бучілев.

Ось як він згадував ці події в середині вісімдесятих.

«Мене одягнули в княже вбрання, наділи обладунки, шолом, приклеїли бороду, накинули плащ. Коли мій кінь звик заново до мене, ми показали з ним «свічку» Ейзенштейном.

Режисер, мабуть, залишився задоволений, тому що тут же вирішено було знімати цей кадр. Потім ми зійшлися в поєдинку з Сурковим - дублером тевтонців, билися всерйоз, забувши про камеру. У якийсь момент мене охопив такий азарт, що я не втримався і з усією силою так з'їздив по рогам потворного шолома мого дорогого магістра, що він ледь втримався в сідлі. Сурков довго потім не міг пробачити мені цього випадку ».

Сурков довго потім не міг пробачити мені цього випадку »

Черкасов і Олександр Невський

Тут я просто приведу уривки з книги Миколи Черкасова «Записки радянського актора», де він сам розповів про зйомки у фільмі.

«Перші проби виявилися маловдалими. Зовнішній вигляд Олександра Невського, його грим довго мені не давався. Нарешті він був знайдений і визначено, - і, треба сказати, при найближчій допомоги С. М. Ейзенштейна.

Він дивував своєю увагою до другорядних, здавалося б, дрібниці, які потім, при зйомках крупним планом, набували великого значення.

Він дістав в Ермітажі справжнє озброєння XIII століття і уважно стежив за виготовленням моїх обладунків; при відповідальних ж зйомках він завжди відвідував мене в костюмерній.

Він дістав в Ермітажі справжнє озброєння XIII століття і уважно стежив за виготовленням моїх обладунків;  при відповідальних ж зйомках він завжди відвідував мене в костюмерній

Пам'ятається, як-то, оточений кравцями та костюмерами, він понад годину прилаштовував на мені якусь деталь костюма, так що у мене вже стали підкошуватися ноги, тоді як він весело, з жартами, наполегливо продовжував домагатися найбільшої виразності мого вбрання.

Але ж не тільки з зовнішньої характеристики народжується образ! Найцікавішими, хоча і найбільш важкими, були пошуки внутрішньої характеристики героя. (& hellip Але ж не тільки з зовнішньої характеристики народжується образ

Говорячи про роботу над образом Олександра Невського, розповім про один пам'ятному мені, примітному обставину, найтіснішим чином пов'язаний зі створенням фільму, з роботою над образом його героя, як патріота своєї вітчизни.

Йшли зйомки основного епізоду картини - Льодового побоїща.

Як відомо, битва відбувалася суворою зимою, в люту холоднечу, на Чудському озері, на дні якого знайшли смерть пси-лицарі, розбиті Олександром Невським.

В одній із перерв, коли я сидів поруч з С. М. Ейзенштейном, і тут же, у «Чудського озера», відпочивали сотні учасників картини, з рук в руки стали швидко переходити тільки що доставлені на Потиліха свіжі листи «Правди». Газета йшла нарозхват.

У 1942 році, в рік 700-річчя Льодового побоїща і в розпал Великої Вітчизняної війни, фільм «Олександр Невський» став ще одним зброєю Радянського Союзу.

В якихось п'ять-шість хвилин наша «табірна стоянка» прийшла в рух. І «російські ратники», і «німецькі кнехти», «пси-лицарі» в касках з емблемами, що нагадували фашистські знаки, гучним голосом зачитували щось вголос.

Загальну увагу привернуло офіційне повідомлення ТАРС про те, що напередодні японські фашисти знову вторглися на нашу землю і протягом всього дня вели бій, намагаючись захопити висоту Заозерную в районі озера Хасан, але натрапили на потужний відсіч Червоної Армії. Всі жваво обговорювали несподівана звістка.

- Дивіться, як наша історична тема безпосередньо перегукується з сьогоднішнім днем, - мимоволі вигукнув я, прочитавши вголос повідомлення ТАРС.

Зйомки поновилися з великим піднесенням. Історична повість про славу русского оружия заново осмислюються і переживалася нами під безпосереднім враженням сьогоднішнього дня.

Історична повість про славу русского оружия заново осмислюються і переживалася нами під безпосереднім враженням сьогоднішнього дня

Надалі, Микола Черкасов не раз повертався до особистості Олександра Невского.Его профіль був викарбуваний на радянському ордені Олександра Невського, заснованого влітку 1942 року. Орден вручався командирам Червоної Армії, завдяки командуванню яких були досягнуті успіхи в боях. А так же за особисті відвагу, мужність і хоробрість, проявлені ними на поле бою.

Цим орденом, до речі, був нагороджений і легендарний авіаполк «Нормандія-Німан».

Поховали актора на території Олександро-Невської лаври, в Троїцькому соборі якій спочивають мощі великого полководця і князя.

Великий князь Олександр і його обладунки

Я вже писав про шолом Олександра Невського, який протягом сцени бою кілька разів змінює свій зовнішній вигляд. Тому обмежуся посиланням на матеріал «Два шолома Олександра Невського» , А трохи нижче розповім про шоломи лицарів.

Прямо ж зараз слушна нагода обговорити панцера з луски князя. На сторінках « Людота »Ще не було статті про цей вид зброї, так що пора заповнювати прогалину! Прямо ж зараз слушна нагода обговорити панцера з луски князя

Обладунок складається з шкіряної основи, подібної по викрійці сучасним інкасаторських бронежилети.

На основу нашиті квадратні пластини, причому найбільше їх розташування нагадує черепицю. Кожна пластина вигнута для міцності і прикриває собою шнурівку сусідній.

Вага такого обладунку - без наплічників і набедренников, не перевищує 10 кілограм. У більш пізніх конструкціях пластини будуть не тільки нашивали, але ще і кріпитися за допомогою додаткової заклепки. Це зробить обладунок більш прочним.Но це трапиться вже після Льодового побоїща.

Якщо ж говорити про обладунок князя, то його пластини дуже схожі на так звану «луску з Володимира» - один з двох давньоруських обладунків , Які можна побачити в зібраному вигляді. Всі інші постають лише розсип пластин і про їх конструкції ми можемо тільки здогадуватися.

Однак і тут не все так просто. Як виявилося, зібрали обладунок не майстри-доспешников в XIII столітті, а музейні працівники сім'ю століттями пізніше. Зробили вони це, так би мовити, для наочності, однак переборщили з довжиною. Якщо зробити обладунок саме таких розмірів і одягнути його на людину, не просто не зможе сісти.

Як я вже говорив , Довжину корпусного обладунку підбирали такий, що б вона не заважала сідати в сідло. У такі моменти обладунок має властивість піднімався і упиратися шийним вирізом в горло воїна - не позаздриш!

Словом, довіряти Володимирському доспеху на 100% не варто. А недавно з'явилася цілком переконлива версія, що пластинки нашивались не на основі, а ПІД неї.

Однак, луска прижилася до образу князя, і в фільмі 2008 року «Олександр. Невська битва »режисер не став змінювати традиції. Невський - значить в лусці.

шоломи лицарів

Топф-Хельм - так називається цей ведрообразний шолом, який з'явився в 13 столітті.

Цей шолом широко використовувався в кінному бою, однак якщо лицар спішувався, або опинявся стащенной з коня, Топф-Хельм перетворювався на тягар.

Вузькі оглядові щілини обмежували оглядовість і тому лицар скидав його, продовжуючи бій в маленькому, напівсферичним шоломі, закривав тільки верх черепа.

Формат статті не дозволяє розповісти про нього більш докладно, проте попереду вас чекає кілька статей про шоломи лицарів. Так що уважно стежте за матеріалами сайту - ніякої послідовності в темах тут немає і не буде)))

«Олександр Невський» (Мосфільм, 1938 рік)

І, нарешті, традиційне развоплощение героїв.
Ми побачимо акторів такими, якими вони були в житті

Микола Черкасов (1903 - 1966) - «Великий князь Олександр»
Грав в театрі, знявся в 45 кінофільмах. Серед його персонажів:


  • географ Жак Паганель (Діти капітана Гранта, 1936 рік),

  • пірат Біллі Бонс ( «Острів скарбів», 1937),

  • письменник Максим Горький ( «Ленін у Жовтні», 1939 і «Академік Іван Павлов», 1949),

  • цар Іван Грозний (однойменний фільм, 1944, 1945),

  • президент Франклін Рузвельт ( «Сталінградська битва», 1949)

  • останній лицар Дон Кіхот (однойменний фільм, 1957)

географ Жак Паганель (Діти капітана Гранта, 1936 рік),   пірат Біллі Бонс ( «Острів скарбів», 1937),   письменник Максим Горький ( «Ленін у Жовтні», 1939 і «Академік Іван Павлов», 1949),   цар Іван Грозний (однойменний фільм, 1944, 1945),   президент Франклін Рузвельт ( «Сталінградська битва», 1949)   останній лицар Дон Кіхот (однойменний фільм, 1957)

Володимир Єршов (1896 - 1964) - «віце-ландмейстер Тевтонського ордена Андреас фон Вельвен»

Грав у театрі, знімався в кіно. Серед його театральних ролей Люцифер і Борис Годунов.

література


  • Черкасов Н.К. 'Записки радянського актора' - Москва: 'Мистецтво', 1953

  • Ігор Чанишева, стаття «Олександр Невський №4, або закриття одного« відкриття »(опубліковано в журналі« Екран »№8 за 1994 рік)

Оригінал запису опубліковано на блозі Людота

Однак, може воно й на краще: тевтонец розбитий, Російська земля вшановують переможців - чому не хеппі-енд?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация