Кір Буличов і дві його Аліси

Слово «космонавт» у багатьох з нас асоціюється з двома людьми - Юрієм Гагаріним і, звичайно ж, Алісою Селезньової. Вперше про неї дізналися в 1965 році. Дотепні твори про дівчинку з майбутнього (з кінця XXI століття) підкорили серця радянських читачів. Але і в даний час її не можна назвати «гостею з минулого» - чарівна, відважна й розумна Аліса і раніше користується любов'ю дітей.

Крім імені дочки, Кір Буличов задіяв в повістях ім'я дружини і своє власне: так, тата Аліси (від імені якого написані деякі з творів), звуть Ігор, а маму - Кіра. Мама Аліси Селезньової «успадкувала» ту ж професію, що і її прототип - вона архітектор. Але, звичайно, відповідний своєму часу - деякі будинки вона будує на Плутоні. До речі, Аліса Ігорівна Лютомская (в дівоцтві Можейко) - теж архітектор.

- Аліса Ігорівна, ви впізнаєте себе в тій Алісі?

- Ні, абсолютно нічого спільного. Аліса - це вигаданий образ, який до мене не має відношення, крім імені. Тобто, це скоріше мрія батька про такий бойовий дівчинці, адже власна дочка була досить тиха.

Тобто, це скоріше мрія батька про такий бойовий дівчинці, адже власна дочка була досить тиха

Аліса Селезньова, головна героїня серії. Малюнок Євгена Мигунова - Кір Буличов вважав цього художника своїм співавтором.

- Напевно, це не мрія, він же вас, мабуть, дуже любив. Просто надихнувся на створення такого образу.

- Ну все можливе, може бути, він мене якимось чином бачив інакше, ніж ... Ну, загалом, це на мене не схоже, я була тиха, добра пай-дівчинка.

- А чи правда, що вас назвали на честь іншої літературної Аліси - героїні творів Льюїса Керролла?

- Начебто так. Різні всякі є версії, але основна все-таки по Льюїсу Керолл.

- Ви пам'ятаєте той момент, коли у вашому житті з'явилася Аліса Селезньова?

- Вони ж, ці книжки, для маленьких діточок. Мені, мабуть, якраз їх і читали. Ні, я перший момент не пам'ятаю. Я думаю, що їх почали мені читати раніше, ніж я про це можу згадати.

- Напевно, це не просто - бути дочкою великого письменника. Знайомі хлопці, мабуть, мучили вас постійними питаннями, про що буде нова повість?

- Я була, мабуть, досить розсудлива або сором'язлива: ніхто з моїх друзів не знав, хто у мене тато. Я жила з бабусею і приховувати було досить легко.

- Але одного разу вони дізналися?

- Потім я вже виросла, і це перестало бути секретом. Але в дитинстві я нікому не розповідала.

- А як знайомі реагують, коли дізнаються, якщо не секрет?

- Ну, залежить від загальної грамотності. Деякі книжки читають і радіють. А деякі, які не знають ... деякі фільм дивилися - ті теж радіють. А зовсім неписьменні навіть і не радіють.

- А як Кір Буличов зазвичай працював?

- Виключно по ночах і виключно лежачи десь на підлозі, на дивані. Друкував на машинці, але ось великий шматок роботи, мабуть, пророблявся ночами, щоб ніхто не відволікав і ніхто не дзвонив.

- При вас він працював?

- Звичайно, у нього своя кімната була, він туди йшов, чогось писав. Або тарабанив на машинці. Тоді він взагалі був глибоко в цьому процесі. Машинка була: комп'ютерів не було, і електричної машинки у нього не було, вони пізніше з'явилися. Тому вона стояла на подушці, щоб менше турбувати сусідів. І він з шаленою швидкістю гуркотів.

- Характер Алісиних тата з книжки схожий на характер вашого тата?

- Думаю, скоріше ні. Йому, напевно, теж хотілося б бути таким легким ... Ні, ну, певна легкість, напевно, була з самого себе списана. Таке трошки легковажність.

- Судячи по книгах, у нього було відмінне почуття гумору. «А чий цей чарівний дитина? - Мене звуть Аліса, - відповів чарівний дитина ». У житті він теж був таким?

- Відмінне почуття гумору - ось що було, то було. Ну, це у всіх книжках проглядається.

- З художником Євгеном МІГУНОВА, авторів найбільш відомих ілюстрації до Аліси, ви коли-небудь зустрічалися? Кажуть, Кір Буличов дуже добре ставився до його ілюстрацій і вважав його своїм співавтором.

- Я його ніколи не бачила, але знаю, що він зробив кращі ілюстрації до Аліси. Ось зараз якесь видавництво, не пам'ятаю яке, робить перевидання з Мігуновскімі картинками. Вони виглядають набагато краще, ніж всі наступні версії. Хороший художник, який дуже живий малюнок вміє робити.

- Кажуть, роль Аліси в серіалі «Гостя з майбутнього» хотіли запропонувати вам, але ви відмовилися.

- Нічого подібного, ніколи в житті. Абсолютно позбавлена ​​артистичних здібностей і навіть близько не було ніяких пропозицій.

- Ну добре. А Кір Буличов не брав участі у виборі актриси на роль Аліси?

- Так-так-так, вони там всі дружно її вибирали. Це був тривалий процес.

- Вирішальне слово було за ним?

- За ким було вирішальне слово, я не знаю. Я думаю, що за Арсенова - все-таки режисер головний. Але знаю точно, що вони радилися, це був колективний труд.

- І Кіру Буличева сподобалася Наталя Гусєва?

- Ну, вона чарівна, вона всім сподобалася. Напевно, хлопчикам всім Радянського союзу.

- Ви були знайомі з нею?

- Ні ніколи. Але я її вже в дорослому віці десь бачила, на якомусь симпозіумі, нагородження, але це не було знайомством. Просто бачила дорослу жінку, тоді вона вже була лікарем.

- Кіру Буличева сподобалася екранізація?

- Так. Він активно брав участь, вони разом писали сценарій. Це було не те, що йому принесли і показали фільм - він брав участь в процесі.

- Яке з творів про Алісу, якщо не секрет, ваше найулюбленіше?

- Я люблю найперші - молодші, дитячі, в яких прям маленька Аліса. Є такі історії про Алісу, як «Дівчинка, з якою нічого не станеться», де вона там зовсім маленька - три рочки. Вони дуже кумедні. Не пам'ятаю, чи точно три, але, в загальному, майже немовля.

- А ви не могли розпізнати в описаних ситуаціях якісь моменти з життя, своїх знайомих в героях?

- У мультфільмі «Таємниця Третьої планети» про Алісу механіка Зеленого змалювали з мультиплікатора Юрія Норштейна. Ще моя мама почасти є прототипом мами Аліси, тому що за професією теж архітектор - але не більше того.

9:46 17 листопада 2015

Мультфільм «Таємниця Третьої планети»

- А вам не здавалося, що Кір Буличов ще щось хотів сказати своїми книгами?

- Ви знаєте, це не глибокодумні книги, це книги - розваги, і книги багато в чому дитячі. У нього є дорослі серії і дорослі книги, в яких багато вже серйозних думок закладено. А Алісиних книжки - це книжки-розважалки.

- Але все ж дуже гідні ...

- Просто дуже добре, якісно зроблені, розумні, дотепні развлекалки.

- На території парку «Дружба» є Алея Аліси Селезньової. Ви там буваєте?

- Була один раз. Коли садили дерева. З тих пір не бувала.

- Правда, що там роблять настоянку «Алісівка» з плодів горобини?

- Запросто може бути. Шанувальники фантастики - люди веселі. Мені пробувати не доводилося.

- Вам не хотілося б яке-небудь винахід з придуманих вашим татом мати у себе? Робота-домогосподарку, наприклад.

- Робота-домогосподарку ... Ну, може, це і весело, але я краще б злітала куди-небудь.

ДОВІДКА

Кір Буличов - популярний радянський і російський письменник-фантаст (1934-2003). Справжнє ім'я - Ігор Всеволодович Можейко. Лауреат Міжнародної літературної премії в області фантастики імені Аркадія і Бориса Стругацьких і літературної премії «Аеліта» - найстаріша радянська і російська премія в області фантастики. За основною професією - вчений-сходознавець - свої твори він публікував під псевдонімом, тому що не хотів привертати до себе увагу колег. Ім'я «Кир» походить від імен його дружини Кіри, а прізвище «Буличов» - від дівочого прізвища матері письменника, Марії Михайлівни.

Що вийшов на екрани в 1985 році п'ятисерійний телефільм «Гостя з майбутнього», за однойменною повістю Буличова став справжнім хітом у всіх дітей, потіснивши такі культові дитячі картини як «Пригоди Електроніка», «Пригоди Петрова і Васєчкіна» і «Канікули Петрова і Васєчкіна».

Аліса Ігорівна, ви впізнаєте себе в тій Алісі?
А чи правда, що вас назвали на честь іншої літературної Аліси - героїні творів Льюїса Керролла?
Ви пам'ятаєте той момент, коли у вашому житті з'явилася Аліса Селезньова?
Знайомі хлопці, мабуть, мучили вас постійними питаннями, про що буде нова повість?
Але одного разу вони дізналися?
А як знайомі реагують, коли дізнаються, якщо не секрет?
А як Кір Буличов зазвичай працював?
При вас він працював?
Характер Алісиних тата з книжки схожий на характер вашого тата?
«А чий цей чарівний дитина?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация