Китай, якого ви не знали / Моя Планета

Вуличні ринки з пошуку женихів і наречених, людські зоопарки і села, які живуть за законами матріархату, - чого тільки не побачиш в Піднебесній

Вуличні ринки з пошуку женихів і наречених, людські зоопарки і села, які живуть за законами матріархату, - чого тільки не побачиш в Піднебесній.

Публікуємо фрагменти книги Олександра Біленького «Білий ведмідь в країні драконів» видавництва «Ексмо».

Ринок, який торгує людьми

Ринок, який торгує людьми

Кожні вихідні в Народному парку Шанхая відкривається незвичайний ринок: тут продають наречених. Ні, не подумайте, в Китаї наречених не крадуть і відкрита торгівля людьми заборонена. Продають можливість познайомитися з метою створення сім'ї.

Сучасні шанхайцев занадто зайняті будівництвом кар'єри, а кому-то просто не щастить, тому вони доручають шлюбним агентам або знайомим пенсіонерам представляти свої інтереси в справі любові.

Не потрібно шукати самому, за справу візьмуться професіонали: підберуть ідеального чоловіка по потрібних параметрах і гороскопи на сумісність перевірять!

Такі базари знайомств існує багато років. Інтернету же не було, а китайцям потрібно думати про продовження роду. У селах все зрозуміло і вибір невеликий: а як знайти свою половинку в большом городе? Не потрібно шукати самому, за справу візьмуться професіонали: підберуть ідеального чоловіка по потрібних параметрах і гороскопи на сумісність перевірять! Кілька алей міського парку просто завішані оголошеннями. Тут їх тисячі, а може, і десятки тисяч! Як в них не загубитися?

По-перше, анкети чітко структуровані. Вік позначається двома цифрами року народження. Ще китайцям важливим є зростання, а про розміри і параметри анкети замовчують. Фотографій теж майже немає. Але не переживайте, варто зацікавитися конкретною персоною, вам її покажуть. Багато кандидатів просто не хочуть, щоб фотографію побачив проходить повз сусід. Що ще вказують в анкетах? Освіта! Причому професія не так важлива, як сама наявність диплома. І річний дохід, наявність власної квартири або машини: китайці дуже зацікавлені в спроможності своєї майбутньої пасії незалежно від статі. За столиками в ряд сидять представники шлюбних агентств. У них є докладна анкета кожного кандидата з фотографіями, іноді з відео, адже важливо бачити людину в русі і чути голос. Але просто так вам це не покажуть, потрібно показати справжню зацікавленість. Платить агентам зазвичай той, хто розміщує анкету. Я бачив кілька фотографій китайських наречених. Зустрічаються прямо цукерки: молоді, красиві, багаті. З квартирами, машинами, освітою - всім, що так цінують в Китаї. Невже вони так страждають від самотності, що біжать до свах?

Найвдалішим вважається знайомство дівчини з іноземцем. Китаянки мріють вискочити заміж і виїхати в Європу або Америку. У таких анкетах зазвичай пишуть про знання англійської мови

Насправді таке посередництво - запорука знайомства з людиною свого кола, пари підбирають досить ретельно. А ось на вулицях в Китаї знайомитися непристойно. Крім агентств в парку сидить багато «приватників». У таких людей зазвичай два-три нареченого або нареченої, яких вони намагаються прилаштувати. Займаються цим пенсіонери, у яких багато вільного часу. Сидять, перекидаються словами в очікуванні клієнтів. Найвдалішим вважається знайомство дівчини з іноземцем. Китаянки мріють вискочити заміж і виїхати в Європу або Америку. У таких анкетах зазвичай пишуть про знання англійської мови. А ось самі кандидати приходять в парк нечасто. Агентства беруть всю інформацію по інтернету. Для пошуків припадає теж наймати свого пенсіонера-представника і платити вже йому. Так що цей ринок за великим рахунком для посередників. У 2016 році інтернетом в Китаї користувалася вже половина населення країни, більше 700 млн чоловік, але ринок офлайн-знайомств як і раніше існує і збирає тисячі людей тільки в цьому місті. До речі, в Шанхаї вважається, що до 30 виходити заміж занадто рано, а після 30 - вже пізно! Як все встигнути: і кар'єру побудувати, і любов?

Китайський матріархат

«Жінка вирішує, а мужик - для краси». Під цим девізом проходить життя невеликого народу мосо, що живе біля підніжжя Гімалаїв. Світ обертається навколо жінок: мати - глава сім'ї, дочка - спадкоємиця. Батька дитини можуть і не знати, це не так важливо. Загалом, у них повний матріархат. (Це дуже близько до поглядам індійського народу тода, про який писала "Моя планета".)

Поки жінки торгують на базарі і в крамницях, чоловіки розважаються. Сильна стать працює, мужик і з дитиною може посидіти. Зазвичай «няньки» не батьки, а брати матерів

Мосо живуть поруч з прекрасним озером Лугу, в віддаленому районі на кордоні Тибету. Про них багато написано в інтернеті, частина з цього правда, а частина - тільки домисли. Я ж не претендую на відкриття, в своїй розповіді я покажу народ таким, як побачив сам. Зовні села мосо не відрізняються від сусідніх, де живе споріднений з ним народ насі. Тільки «російського зрубу» тут ви не побачите, що підходить деревини в цій місцевості майже немає. Головна відмінність в самому суспільстві, яке побудоване навколо жінок. Жінка - глава сім'ї, жінка приймає рішення, жінка розпоряджається грошима. І сама вибирає, з ким їй спати, жити і ростити дітей. Чоловіки ведуть інший спосіб життя, знають собі ціну і нікуди не поспішають. Поки жінки торгують на базарі і в крамницях, вони розважаються. Сильна стать працює, мужик і з дитиною може посидіти. Зазвичай «няньки» не батьки, а брати матерів. У матріархальному ладі поширений «гостьовий шлюб», коли чоловік приходить тільки на ніч, а на світанку залишає спальню. При цьому окремі кімнати покладаються тільки жінкам в розквіті сил, а чоловіки живуть разом зі старими і дітьми. Здається, вони знайшли ідеальний баланс, який влаштовує обидві сторони. У деяких країнах живуть точно так же: дружина працює по дому, а чоловік сидить на дивані, п'є пиво і дивиться телевізор. Тільки мосо визнали жінку головною, скинули всю відповідальність і тепер мають право. Від дозвільного неробства вони навіть придумали власну гру, схрестивши більярд з грою в карти. Куди б я не пішов, мужики всюди сиділи і нічого не робили. А жінки клопоталися і займалися роботою.

Чоловіки мосо виглядають дуже по-різному. Юні красені стежать за собою, їм ще «одружитися», а от літні за собою майже не стежать. Таке ось суспільство навпаки

Мосо ще й пристрасні модниці. Багато з них дуже відповідально підходять до вибору гардероба. Капелюшки, шарфики - в який ще китайській провінції ви таке зустрінете? Вони навіть дамські сумочки носять, в своїй гімалайської селі! Чоловіки мосо же виглядають дуже по-різному. Юні красені стежать за собою, їм ще «одружитися», а от літні за собою майже не стежать. Таке ось суспільство навпаки. (Що ще нам не зрозуміти в пристрої і традиціях китайського суспільства, читайте в статті «Моїй Планети». )

людський зоопарк

людський зоопарк

Одне з популярних розваг китайців - поїздка в тематичний парк. Їх в країні кілька сотень. Парки бувають як Діснейленди, з атракціонами, а бувають з шоу і уявленнями - наскільки вистачає бюджетів і фантазії інвесторів. Творець «Імперії гномів» під Куньмін вирішив зібрати всіх ліліпутів Китаю в одному місці, запропонувавши людям дуже маленького зросту роботу, житло і спілкування зі своїм колом.

Технічний і адміністративний персонал парку - «звичайні» китайці. Вони після закриття їдуть додому, «гноми» ж живуть в гуртожитку. Максимальне зростання для такої роботи - 129 см

«Маленькі люди» як ніби грають в театрі, кілька разів на день дають уявлення для відвідувачів, зображують казкових гномів. Технічний і адміністративний персонал парку - «звичайні» китайці. Вони після закриття їдуть додому, «гноми» ж живуть в гуртожитку. Максимальне зростання для такої роботи - 129 см. У парку є бутафорська село ліліпутів, де зображується видимість життя, але жити в цих будиночках по-справжньому неможливо. По селу ходять напідпитку китайські туристи. Для них це розвага. Деякі дивляться на карликів точно так же, як на іноземців: і світле волосся, і низький зріст для них однаково забавні. «Маленькі люди» не люблять спілкуватися з відвідувачами. За ним видно, втомилися. Мені ж було дуже цікаво зрозуміти, як їм там живеться насправді, щасливі вони чи не щасливі? ("Моя планета" писала про трагічну історію Чорної Венери - однієї з тих, чиє життя зламали в людському зоопарку.)

Дізнатися вдалося небагато: «старожили» працюють в парку вже вісім років, але є і зовсім новенькі. Робота багатьом не подобається, але йти нікуди - людині з таким ростом в Китаї майже неможливо кудись влаштуватися: їх вважають інвалідами і ставляться зі зневагою. Тут же вони тримаються разом, до того ж заробляють гроші. Почалося шоу. Глядачі розсілися на дерев'яні лавки перед вуличної, вибудуваної ступенями сценою. На ній під епічну музику стали з'являтися «гноми»: тільки тепер я побачив, як же їх багато, майже сто осіб на одній сцені! Але саме уявлення виявилося примітивним: на вершині сцени-сходи з'явилися король зі свитою, а потім і їх піддані. Вони стояли на місці і рухали руками, немов ляльки. Через кілька хвилин таких рухів вони пішли. Наступну годину на сцені чергувалися музично-танцювальні номери, в кінці «парад гномів» повторився.

Занудившись на четвертому номері, ми пішли гуляти по території. У парку є сад з метеликами і замок на горі, до якого можна дістатися по скляному мосту. Якщо спостерігати за життям акторів здалеку, здається, що вони живуть звичайнісіньким життям і поводяться як підлітки: дуріють, жартівливо б'ються, сміються. Парк мені не сподобався: обшарпаний, затягнутий пусткою, невеселий. І я так і не вирішив для себе, чи добре, що це місце існує на світі. З одного боку, ці люди знайшли схожих на себе і створили невелике співтовариство, з іншого - на них приїжджають дивитися, ніби в зоопарк. А ви що думаєте?

А ви що думаєте

У селах все зрозуміло і вибір невеликий: а як знайти свою половинку в большом городе?
Як в них не загубитися?
Що ще вказують в анкетах?
Невже вони так страждають від самотності, що біжать до свах?
Як все встигнути: і кар'єру побудувати, і любов?
Капелюшки, шарфики - в який ще китайській провінції ви таке зустрінете?
Мені ж було дуже цікаво зрозуміти, як їм там живеться насправді, щасливі вони чи не щасливі?
А ви що думаєте?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация