Китайська мафія в Москві

Лариса КИСЛИНСЬКА,

оглядач «Цілком таємно» оглядач «Цілком таємно»

Відразу обмовлюся: мета публікації - не в тому, щоб звалити всю провину на «інородців». Знайомство з життям московської китайської громади показало, що, мабуть, найстрашніше, що супроводжує її діяльність, - безкарна корупція співробітників правоохоронних органів і зміцнення економічної бази організованої злочинності. Втім, все по порядку.

Туга за батьківщиною може заїсти нашої людини на чужині вже на третю добу. Саме стільки днів минуло з того моменту, як група туристів, в складі якої я перебувала, покинула столицю і вивчала пам'ятки Пекіна. На третю добу ми вечеряли в місцевому ресторані «Москва». Його господар, колишній бакинець років 35 - 38, потряс мене тим, що, почувши ключове слово «Агдам», вимовив дивовижну фразу: «Політикою не цікавлюся». Дивина фрази полягала в тому, що багато поколінь виросли, чи не ідентифікуючи назви популярного напою і цього азербайджанського населеного пункту, так не асоціюється з політикою.

Співвітчизники ж потрясли тим, що хотіли тільки горілки, оселедця і чорного хліба, а також патологічним інтересом до телевізора, де по одному з російських каналів показували інтерв'ю з моїм давнім приятелем Станіславом Садальським.

«Так, заради цього варто було їхати в Китай», - подумала я, але, почувши слова «лівий, лівий берег Дону» і характерне оголошення: «А тепер для нашого гостя з Ростова виконуємо пісню», теж затужила за батьківщиною.

Ресторан «Москва» з російсько-кавказької кухнею користується в Пекіні серед росіян великим успіхом. Але росіян в китайській столиці значно менше, ніж китайців в російській. Як їм тут живеться? Чи буде коли-небудь в Москві свій «чайнатаун», як в Нью-Йорку? Чи впливає «китайський синдром» на криміногенну обстановку?

Ідея побудувати «чайнатаун» все ж витала в повітрі. Але китайці стверджували, що для цієї мети краще всього підходить район Таганки, а чиновники вважали, що МКАД. І московська влада від затії відмовилися. Поки що.

У зовсім недавні часи журналістські звіти з міліцейських брифінгів нагадували зведення з фронтів битв: «Оперативна обстановка в Москві залишається складною ... На криміногенну ситуацію істотний вплив роблять організовані злочинні співтовариства і угрупування ...»

Але серед численних московських ОПС, де поряд зі слов'янськими (солнцевські, Ізмаїльської та т.д.) сумну популярність здобули і так звані етнічні (чеченське, грузинське, дагестанський, вірменське, інгушське, азербайджанське, осетинське), є і менш відомі. Поки це ще не спільноти, а угруповання, що складаються з іноземців, які влаштувалися в російській столиці.

Так, за даними Центрального регіонального управління по боротьбі з організованою злочинністю (ЦРУБОП) МВС Росії, активний вплив на криміногенну обстановку в місті надають приїжджі з Китаю, В'єтнаму і ряду африканських держав. Китайська ОПГ - найвідоміша в цьому списку.

Зараз, за ​​оцінками фахівців, на території Москви проживають понад 250 тисяч громадян Китаю. Живуть вони в орендованих квартирах, готелях і переобладнаних під невибагливі готелі студентських гуртожитках, які нерідко служать і офісом фірм, і складом товарів. Як правило, всім готелям китайці привласнюють свої найменування.

Так, готель «Останкіно» називають «Дунфан», «Молодіжну» - «Ілінь», «Орлятко» - «Олун», «Севастополь» - «Оя», «Салют» - «Старий Пекін», «Космос» - «Юйхан »,« Ізмайлово »-« Женьмінь ». Живуть китайці і в гуртожитку Університету харчового виробництва на вулиці Панфілова, гуртожитку на Балтійському проїзді, вулиці Космонавтів, на Будайської проїзді, модринові алеї, Дмитрівському шосе, Студентської вулиці, палехские, Федоскинской.

... У жовтні 1994 року, вперше за історію Москви бандитською, відбулася кримінальна розбирання між членами китайських ОЗУ. Тоді у готелі «Космос» зібралося понад вісімдесят осіб, озброєних металевими прутами і бейсбольними бітами. В результаті розбирання постраждали чотирнадцять осіб. Так відбувся розподіл сфер впливу між діючими в столиці північній, пекінської, південній та фудзяньской угрупованнями. Остання складається приблизно з п'ятдесяти чоловік.

За даними слідчих, найбільшою згуртованістю і жорстокістю відрізняються уродженці провінції Фудзянь. Її лідери - Вей Жінки Лун по кличці Алуп, І Че Вен на прізвисько Ворона (він же Уй Я і Хуан). Основні сфери їх незаконного бізнесу - вимагання, захоплення заручників, розбійні напади, організація підпільних тоталізаторів і кубел для заняття проституцією і споживання наркотиків. Левову частку злочинних доходів складають надходження від організації нелегальної міграції китайців в країни Європи і Америки через Росію і Україну. Фахівці оцінюють такий нелегальний переїзд приблизно в 50 тисяч доларів з людини.

Для забезпечення своєї безпеки лідери фудзяньской ОПГ мають кваліфікованих адвокатів, перекладачів, володіють великими корумпованими зв'язками в органах влади, МВС, ФСБ, ФСПП. Отримані нелегальним шляхом злочинні доходи відмиваються найчастіше через китайські ресторани (їх в Москві близько сімдесяти), половина з них - при китайських готелях.

У Москві, до речі, виходять чотири китайські газети, три з яких щоденні. Є і своя «Вечірка» - «Мосике веньбао». Є дві пейджингові компанії, передають повідомлення на китайській мові. Вони розташовані на вулиці Казакова і в ЦДТ ( «Ескомпейдж»).

Пекінську ОПГ (в її складі близько тридцяти чоловік), за даними ЦРУБОПа, очолюють громадяни КНР: Чи Гончій, Та Гуан. Базується вона на Будайської проїзді в торговому домі «Дуй Хан». ОПГ контролює співвітчизників, які торгують на Ізмайловському і Черкізовському речових ринках.

Північна ОПГ контролює гуртожиток по Балтійському проїзду і китайців, які торгують в Лужниках і на Дорогомиловском ринку.

Південну ОПГ (до тридцяти чоловік) очолює Лю Дзянго. Базуються «південці» в гуртожитку на Дмитрівському шосе і контролюють розташований там же речовий ринок «Тіас».

До числа найбільш відвідуваних китайськими ОПГ місць відносяться нічні клуби і казино «Голден Палас», «Гранд», «Інтурист», «Космос», «Корона».

Інші місця зустрічей - так звані торгові доми. Як правило, це будівлі, орендовані російськими приватними фірмами і здаються громадянам КНР в суборенду під житло і торгівлю. Співробітники міліції не раз виявляли там громадян, які переховуються від російського чи китайського правосуддя. Тут же в незаконних обмінних пунктах йде торгівля валютою і наркотиками. В ході оперативно-розшукових заходів отримані відомості про фінансові зловживання начальників деяких гуртожитків, де тривалий час проживають тисячі громадян Китаю, які торгують зберігаються там товаром. За ці послуги іноземці щомісяця платять готівкою від 500 до 800 доларів США. Загальна сума прибутку керівництва одного гуртожитку - понад 200 тисяч доларів.

Китайські власники-орендарі готелів і торгових домів - це справжні господарі їх мешканців. Вони займають провідне становище в діаспорі, надають землякам роботу, житло, грошові і товарні позики, розбирають суперечки, виступаючи в ролі третейських суддів, карають винних.

У 1997 році директор торгового дому «Коте» (в перекладі з китайського - «сонце») Юань Синь особисто проломив металевим прутом голову лідерові пекінською ОПГ Та Гуану, який намагався встановити контроль над його торговим домом. Зараз Так Гуан і члени його ОПГ «працюють» в охороні у Чи Юнчена, директора іншого торгового дому.

«Злочинність з китайським акцентом» на життя москвичів великого впливу не робить - в основному «розборки» йдуть серед своїх.

Коли в нашій країні одним з найбільш «популярних» злочинів були викрадання людей з метою отримання викупу, китайська діаспора в стороні від цього руху не залишалася. Гортаю старі зведення. 31 січня 1994 року в РУОП Москви звернулася громадянка Китаю і повідомила, що невідомі викрали її чоловіка - Ген Джасун У, генерального директора АТ «Агро». За звільнення вимагали у родичів, які проживають в Празі, 150 тисяч доларів. Через добу бізнесмен був звільнений, а його викрадачі і мучителі (заручника били і катували) були затримані. Викрали його співвітчизники - учасники транснаціональної ОПГ.

Рік 1996-й. У березні було припинено діяльність китайської ОПГ, що займається незаконним транспортуванням громадян КНР в Західну Європу через Росію. У Шереметьєво-2 затримали вісім членів транснаціональної ОПГ. Вона складалася з громадян КНР, які мали при собі підроблені в'єтнамські паспорта.

До угруповання, яка викрала в грудні 1999 року громадянина КНР Ван Гана, за звільнення якого вимагали від дружини 50 тисяч доларів, крім китайців входили чотири москвича. Цікаво, що в тій же квартирі, де тримали Ван Гана, оперативники виявили ще чотирьох китайців, викрадених всього кілька годин тому.

Як правило, конфлікти виникають через гроші і товарів. Так, в 1999 році з території речового ринку «Євразія» (вул. Радянська) викрали двох торговців з Китаю. Поки ті перебували в полоні, зловмисники вивезли зі складу, орендованого одним з викрадених, товари на суму 250 тисяч доларів, після чого бранців відпустили. На грунті розділу сфер впливу трапляються і вбивства.

Джерело основних прибутків, які формують китайські ОПГ, за даними слідчих, контрабандна торгівля. Товари з Південно-Східної Азії ввозяться в Росію через Польщу і Казахстан, потім продаються на речових ринках. Торгівля ця, по суті, незаконна, так як товари не проходять сертифікацію, ліцензії відсутні, а прибутку приховуються від оподаткування. З торговим бізнесом пов'язана і ціла індустрія розваг для китайців: підпільні будинки розпусти, незаконні тоталізатори і наркопритони. У багатьох гуртожитках підвали переобладнані під сауни, масажні кабінети і клуби караоке, де китайці відтягуються на манер російських «братків». Як правило, обслуговують їх китайські повії.

У нелегальних обмінних пунктах проводяться операції на сотні тисяч доларів. Зароблена китайцями валюта, за даними ЦРУБОПа, вивозиться у вигляді готівки авіарейсами Москва - Пекін або переводиться через російські комерційні банки, а також АКБ Банк Китаю «Елос». Перевірка, проведена співробітниками ЦРУБОПа і колегами з податкової поліції, встановила, що в Південно-Східному окрузі через філіали КБ «Інтелект банк» тільки в 1997-1998 роках в Китай незаконно було переправлено 30 мільйонів доларів.

Навіть наведені приклади свідчать: в обороті китайської діаспори - гігантські суми. Саме тому вона опинилася в центрі уваги не тільки відвічних вітчизняних злочинних співтовариств, а й правоохоронних органів, податкової поліції, співробітників митниці - як годівниця. Хоча «годівниця» має на увазі невеликі «внески», а китайці для тих, у кого сила і влада, - справжній Клондайк.

Про це розповідали і співробітники оперативних служб, і представники іншого боку. Природно, не члени ОЗГ, а чесні бізнесмени, давно ведуть торгівлю з Росією, з одним з яких я зустрілася.

«Ось ви напишете про« китайської мафії », і москвичі вирішать, що всіх китайців потрібно з Росії виселити», - почав мій співрозмовник. Все ж спільну мову ми знайшли.

З'ясувалося: майже весь товар доставляється з Китаю в Москву компанією «Іст лайн», яка і займається розмитненням. При цьому ніяких документів чомусь не залишається. Природно, заскочили з перевіркою міліціонери товар опечатують і відвозять. Найчастіше в невідомому напрямку. Китайці для такого роду операцій - просто знахідка: в основному малограмотні, погано говорять по-російськи, мовчазні й боязливі.

У одного з великих бізнесменів співробітники Управління по боротьбі з економічними злочинами в черговий раз товар вивезли, а транспортна прокуратура порушила кримінальну справу за фактом контрабанди щодо невідомих. На відміну від співвітчизників бізнесмен виявився грамотною людиною і завалив прокуратуру скаргами з вимогою товар пред'явити. Від своїх людей він точно знав, що вивезений в «невідомому напрямку» товар вже давно проданий. Кримінальну справу «зависло», а скарги залишилися без відповіді.

Наступного разу господар вивезеного товару вже не чекав, коли все буде продано, а просто заплатив співробітникам міліції півмільйона доларів.

Безумовно, цифра вражаюча. Але ж і оборот ринків величезний. За даними РУБОПа, чистий прибуток китайців від торгівлі тільки на одному Черкізовському ринку становить до 15 мільйонів доларів на місяць. Господарі ринків отримують грошей стільки, що вивозять їх вантажівками.

Якщо справа пахне великими грошима, то дивно було б припустити, що в стороні залишаться члени чеченської ОПГ, контролюючі велику частину ринків. Звичайно, «данину» з «китайських» ринків, що надходить в Чечню на потреби бойовиків, - це не так пікантно, як данину з ринку ЦСКА. Адже коли його очолювали, за даними слідчих, члени чеченської ОПГ, тими самими вантажівками гроші відправлялися в Чечню. Таким чином, виходило, що Міністерство оборони Росії фінансувало знищення своїх же солдатів. До речі, з тих пір як змінилося керівництво ЦСКА, а головне, футбольного клубу ЦСКА, в дохід державі замість 600 тисяч доларів щомісяця стали надходити 2 мільйони.

Цікаво, що всіма операціями «міліцейського» вилучення керує досить дивна людина. Він носить прізвище вже майже історичного персонажа радянських часів, страченого за шпигунство. Сищики, що працюють в його напрямку, дали йому кличку Зрадник батьківщини. До речі, сам персонаж запевняє, що він дійсно родич, а не однофамілець Пеньковського. Втім, запевняє він і в іншому: ніби він - помічник секретаря Ради Безпеки Росії, а ще один його близький родич служить в охороні нинішнього президента Росії, і навіть видали демонструє відповідні документи.

Може бути, ця інформація діє заворожуюче, а може бути, такі люди потрібні «правоохоронцям», адже саме ця людина очолює багато «набіги» на китайські фірми і склади.

Один мій знайомий, у веденні якого знаходиться невеликий ринок, вірніше, склади, розповідав, як співробітники місцевого відділення міліції розігрували ніч чергування, на яку на його складах намічалося вилучення товару. Вони не приховували, що ця ніч забезпечувала їм покупку принаймні двох вітчизняних автомобілів.

На одній із зустрічей з народом новий міністр внутрішніх справ Борис Гризлов зазначив, що МВС потребує позитивному іміджі. Звідки ж йому взятися, якщо рядовий співробітник міліції під час однієї з китайських «зачисток» сказав представникам посольства КНР: «Будете рот відкривати, викинемо вас, як ви американців».

«Я за закон і порядок, - говорив мені китайський бізнесмен. - Потрібно вирішувати питання з «чорної» розмитненням, тільки тоді китайські ринки перестануть бути економічною базою для російської організованої злочинності ».


Як їм тут живеться?
Чи буде коли-небудь в Москві свій «чайнатаун», як в Нью-Йорку?
Чи впливає «китайський синдром» на криміногенну обстановку?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация