Китайська книга змін. Таїнство І цзин

  1. Значення книги змін
  2. З чого складається Китайська книга змін?
  3. Елементи китайської книги змін. тлумачення гексаграмм
  4. Дао - взаємодія Інь і Ян

Ворожіння по книзі змін - популярний в сучасному світі спосіб отримати відповіді на свої питання Ворожіння по книзі змін - популярний в сучасному світі спосіб отримати відповіді на свої питання. Серед китаеведов існує легенда про перші спроби Заходу ознайомитися з Китайської книгою змін. Група вчених-єзуїтів в 17 столітті взялися за вивчення таїнства І цзин.

Підприємство було розпочато дуже енергійно з надією на швидкий результат, був вивчений мову, були розшифровані і осмислені значення ієрогліфів. Потім грянула трагедія. Кілька талановитих молодих людей зійшли з розуму. Труднощі розуміння мудрості І цзин в рамках категорій західного мислення просто придушила цих віддалися справі людей. Зрештою орден єзуїтів був змушений відмовитися від цього проекту і навіть заборонити подальше вивчення езотеричного китайського манускрипту.

Значення книги змін

І Цзін, - інша назва Чжоу і, або КАНОН ЗМІН, або в менш точному, але більш відомому перекладі Книга змін - є одним з найбільших і одночасно найбільш загадкових творінь людини. Книга долі є одним з видатних творів.

З точки зору породила її китайської культури (найдавнішої з нині існуючих на землі) вона являє собою творіння Надлюдини, що відобразила в особливих символах і знаках таємницю світобудови. Її коріння сягає в міфічну старовину, і майже всі щось величне і значне в культурному національної історії і практиці, що нам відомо за п'ять тисяч років, було створено або під впливом першоджерела, яких інтерпретацій його текстів і значень.

Обидві гілки китайської філософії, конфуціанство і даосизм, мають спільне коріння в І-Цзін. Насправді, філософія, науки, державні інститути і навіть повсякденне життя в Китаї підпорядкована цим принципам.

Книга долі - це найбільш стародавній китайський текст, корінь цієї цивілізації, один із духовних чудес світу, єдине джерело, урятувався від Великого Спалення книг за часів імператора Чин Ши Хуан Ді в 213 році до н.е. Таїнство І цзин також полягає в тому, що сама по собі китайська книга змін являє собою джерело всіх великих думок і практик, який підкреслює фундаментальну зв'язок між Людиною і Природою, показує квінтесенцію сутності Всесвіту у всій її плинності.

Спочатку книга долі була сформульована близько 4500 років тому легендарним китайським правителем Фу Сі, який, за словами одного з сучасників, «дивлячись наверх, споглядав образи Небес, і, дивлячись вниз, спостерігав структуру Землі». Його відвідували осяяння про закони природи і про вплив космічних сил на земне життя.

У своїй мудрості він створив схожу з Фен-Шуй практику, що дозволяє узгоджувати життя свого народу з настроєм і ритмами природи і дає людям відчуття впевненості і захищеності. Філософія і тексти І цзин значною мірою вплинули на Фен-Шуй, пояснюючи звершення людських доль в залежності від припливів і відливів течії сил в Природі, які, будучи як негативними, так і позитивними, повинні існувати в гармонії.

З чого складається Китайська книга змін?

З чого ж складається Китайська книга змін? Книга долі включає в себе:

  • канонічну частину (в двох розділах), створену, мабуть, в VIII-VII ст. до н.е., - власне І цзин;
  • коментують частина, створену в VI-IV вв.до .н .е., - І чжуань (або Ши і - «Десять крил», тобто сім коментарів - чжуань, три з яких мають по два розділи), в якій найважливіше значення має Сі ци чжуань ( «Коментар прив'язаних афоризмів»).

Існує також трактат Нань Цзин - один з найдавніших в Китаї медичних трактатів, в основу якого покладена дев'ятка: - він описує 81 трудність класичної медицини. Це дало привід І Цзин «легким», а Нань Цзин - «важким» трактатом на тій підставі, що І Цзин, на його думку, оперує двовимірної, а Нань Цзин - тривимірної схемою членування світу.

Далі він робить спробу розділити або розподілити таким чином всі китайські філософські трактати, що, як ми з вами тепер уже розуміємо, невірно, бо «мірність» у всіх випадках однакова (три по вертикалі, чотири по горизонталі), розрізняється ж тільки число врахованих елементів .

Елементи китайської книги змін. тлумачення гексаграмм

Китайська книга змін за своєю суттю є трактатом, що описує всеохватно-кругові зміни. Це вчення про замкнутої, що складається з 64 основних ситуацій, структурі постійно і циклічно мінливого світу.

Покладені в специфічну основу І цзин 64 гексаграми, які мають своє тлумачення, (люшіси гуа - особливі графічні символи, що складаються з шести розташованих один над одним рис двох видів - цілою і перерваної - у всіх можливих поєднаннях, що складаються шляхом комбінування восьми основних триграм) і вісім триграм (ба-гуа) виступають як знаки конкретних втілень Інь і Ян у всіх сферах буття.

Інь І ЯН - є протилежними, взаємодоповнюючими аспектами однієї сили. Всесвітньо відоме графічне зображення цього знака: круг, розділений на дві половинки: чорну і білу, який відображає два принципи Всесвіту.

ЯН - чоловічий елемент в китайській книзі змін - світлий і активний, він символізує Небеса, Світло, Силу, позитивну Енергію, Дракона. Його якісні характеристики - чоловічий, сильний, важкий, жорсткий, теплий, гарячий, що рухається, живий; парні числа. У Фен-Шуй Ян представлений горами і виступаючими формами.

Інь - жіночий елемент в китайській книзі змін - темний і пасивний, він символізує Землю, Місяць, Тьму, Тигру і несе жіночі якості холодності, м'якості, непарні числа. Иньские якості несуть долини і вода.

Дао - взаємодія Інь і Ян

Спільно Інь і Ян утворюють Дао - шлях - вічний принцип небес і землі, Всесвіт, життям і диханням якої є енергія; вони залежать один від одного і дають сенс людського існування. Так, без темряви не може бути світла, без спеки - холоду, без смерті - життя, а без спокою немає руху.

Ці два елементи китайської книги змін постійно взаємодіють, створюючи рух. Людське щастя не постійно: коли є, коли немає. Це відноситься до Дао людства і становить кардинальний принцип І цзин, Книги Змін. Принцип Фен-Шуй, як і всього в Китаї, - підтримання балансу між цими двома силами. Надлишок Ян також погано, як і надлишок Інь. Наприклад, абсолютно плоский ландшафт висловлює чистий Інь.

Для розрідження цього необхідні якісь підносяться форми, що представляють і принцип Ян. Однак, і зовсім гористий ландшафт без річок або рослин, що виражає чистий янський аспект, не може вважатися збалансованим; для цього необхідна наявність долин і води.

До того ж в будь-якому ландшафті повинні бути сонячні та тіньові сторони, що відображають Вселенський баланс двох сил - Інь і Ян. Наприклад, виходячи з цього принципу, абсолютно плоский ландшафт може бути збалансований чагарниками, рослинами, водоймами, камінням і деревами.

Однак, якщо цього дуже багато і «пригнічується» сад або будинок, виявляється дисгармонія, що є ознакою поганого Фен-Шуй. Жителі цього місця відчують наслідки дисбалансу, які проявляються у вигляді регулярних хвороб і невдач. Так як Інь і Ян знаходяться в постійному русі, то всі, хто хоче мати хороший Фен-Шуй, повинні бути готові до будь-яких змін, які можуть виникнути і порушити рівновагу в середовищі і відреагувати відповідним чином.

Наприклад, коли маленьке дерево біля чийогось будинку виростає у велике, його вплив на долю людини змінюється так само, як і вплив каменів, що змінили свій колір через дощ і сонця і так далі.

Таким чином прогрес і розвиток створюють значні зміни в навколишньому середовищі.

Любителям езотерики наш портал пропонує до прочитання безліч цікавих статей, присвячених таємничої і загадковою стороні життя.

Як утворюються триграми і гексаграми?
Зробіть собі камінці Ицзин, які будуть мати лінію «ян» на одному боці », а лінію« інь »- на інший. Якщо ви не змогли подобрпть відповідні камінці, то можна використовувати, наприклад, дерев'яні шашки. Фактично підійде все, що має приблизно такі розміри і форми. Вибравши навмання три камінчика, ми складемо власну триграму.

Єдине що потрібно обов'язково запам'ятати для цього гадання, - це те, що читаються лінії від низу до верху - останній камінчик кладеться над двома попередніми, і його лінія читається останньої.

Крім камінчиків, слід приготувати ємність для їх зберігання, наприклад, досить місткий затягується шнурком мішечок або гаманець. Важливо, щоб ви могли виймати камінчики, не бачачи, яким боком догори вони повернені.

Ваші камінці для ворожіння Ицзин тільки допоможуть вам відкрити цей внутрішній джерело, щоб вчасно помітити попереджувальні знаки, осідлати попутну хвилю, якщо ви до цього готові, бо вона може просто вимочити вас, якщо застане зненацька. Життя повне змін, і якщо ми навчимося передбачити їх і використовувати собі на благо, то станемо господинями, а не рабинями своєї Долі.

об отримати точні відповіді на конкретні питання, слід звернутися до книги «Ицзин», або «Книзі змін», - найдавнішою і найбільш відомій книзі оракулів. Цей класичний китайський текст приписується імператору Вень-вану і його синові князю Чжоу-гуну, який в XII столітті до н. е. склав книгу, «щоб мудрий правитель не залежав від ненадійних священнослужителів в тлумаченні прорікань». Ці слова ясно дають зрозуміти, що книга призначена для щоденного користування.

Описуваний метод полягає в створенні однієї або двох з 64 чітких гексаграмм, кожна з яких є неповторною комбінацією з шести цілих або переривчастих ліній, званих Ян (переривчаста, суцільна, «чоловіча» лінія) і Інь ( «жіноча» лінія). Після цього потрібно звернутися до тексту книги. Крім того, повинні бути враховані численні коментарі, які дає Ицзин до гексаграмм. Гексаграмма виводиться або за допомогою маніпулювання 50 паличками з стебел деревію, або - що було прийнято пізніше - кидання монет, малюнок падіння яких точно визначає умови даного моменту, а отже, містить відповідь на поставлене запитання.

Щоб зробити ворожіння, треба спочатку заспокоїтися. Можна, наприклад, запалити ароматичну свічку, щоб досягти потрібного стану. Потім в максимально зрозумілою і точною словесній формі формулюється питання і записується на папері. Потім візьміть три монети. Одна зі сторін кожної монети - «орел» - уособлює Ян, а інша - «решка» - Інь. Монети підкидають в повітря шість разів, і кожен кидок визначає характер лінії. Якщо впали монети показують двічі «орел» (Ян) і один раз «решка» (Інь), то вибудовується лінія Ян. Відповідно, якщо двічі випадає «решка» і один раз - «орел», то виходить лінія Інь. Якщо три рази випадає Ян, це означає «рухливу» лінію Ян, але з тенденцією в майбутньому перетворитися в Інь. Три рази випадає «решка» - Інь - вказує на «рухому» лінію Інь.

Припустимо, поставлено питання:

«Чим закінчиться для мене судовий розгляд?»

Шість разів кидаєте по три монети. В результаті отримаємо

1. орел / Ян (2) + решка / Інь (1) = Ян

2. орел / Ян (1) + решка / Інь (2) = Інь

3. орел / Ян (3) = "рухома» лінія (Ян)

4. орел / Ян (1) + решка / Інь (2) = Інь

5. орел / Ян (1) + решка / Інь (2) = Інь

6. орел / Ян (2) + решка / Інь (1) = Ян

Після того як ви побудували гексаграми з шести ліній, слід для з'ясування її значення звернутися до книги «Ицзин», яка дає відповідь на поставлене запитання. В даному випадку гексаграма значиться під номером 21 і називається «Шіхе»: «Успіх судових справах. У цій тяжбі вас звинувачувати нема в чому. Розділ майна буде справедливим ». Ви отримали недвозначний відповідь, але тлумачення його можна продовжити, взявши на озброєння так звану «рухливу» лінію і перетворивши її в свою протилежність - з Ян в Інь. В результаті отримуємо гексаграми під номером 27, яка називається «І», про яку написано: «Наполегливі зусилля принесуть успіх». Отримуємо підтвердження першого варіанту відповіді. «Ицзин" не ідеальний засіб для передбачення точних дат, але іноді можна отримати корисну пораду.

Ян-Інь - Cимвол дуальності буття. Спочатку ян означав, ймовірно, світлий, південний схил гори, а інь - тіньовий, північний. Інь уособлює темряву, жіноче начало, землю, пасивність і прийняття, присутній в парних числах, долинах і водних потоках і представлено тигром, помаранчевим кольором і переривчастою лінією. Ян уособлює світло, чоловіче начало, небо, активність і проникнення, присутній в непарних числах, горах, представлено драконом, кольором блакиті і суцільною лінією. Ян зображується червоним кольором, інь - темно-синім. Символ інь-раковина-каурі, ян - нефрит. У «Книзі змін» ян та інь зображуються, відповідно, суцільний і переривчастої рисами.

Дві суцільні риси (один над одним) - великий ян - символізували сонце і тепло, дві переривчасті - велика інь - місяць і холод. Малий ян (переривчаста риса над суцільний) - денне світло, мала інь (суцільна риса над переривчастою) - ніч.
Три ян символізують небо; три інь - землю. Ще шість основних триграм символізують знаходиться між небом і землею: небесну воду, небесний вогонь, грім, вітер, земну воду і гори. Всього вісім триграм; які грають у парах, вони символізують чотири стихії - вогонь, повітря, воду і землю. Графічний символ ян-інь має форму кола, розділеного сигмовидної лінією. Його світла половина представляє ян, а темна - інь; проте кожна з них містить гурток - частинку своєї протилежності; тим самим фіксується постійна присутність в чоловічому початку жіночого, а в жіночому - чоловічого.

Коло, як і сфера, є символом Загального; хвиляста лінія, подібно до свастики - тетраскеле. підкреслює динамічний характер образу, символізує рух і взаємопроникнення, взаємодоповнення двох начал. Вона співвідноситься також з образом спіралі, що є моделлю вселенського вихору, витоку вічного руху і взаємоперетворення протилежностей; і зокрема, подвійної спіралі, що виражає врівноважують один одного тенденції до еволюції і інволюції.

Внутрішні органи людини і їх сукупності поділяються на ян - і інь - «підсистеми». Ян-органи визначають область ментального, тоді як власне фізичне здоров'я організму обумовлюється інь-органами. Переляк, тривога, хвилювання, інші психічні імпульси (форми ян-впливу) здатні руйнівно впливати на інь-органи.
Розглядаючи закон дуальності буття, втілений в символі ян-інь, стародавні китайські автори виводили з нього такі основоположні: (а) кількість енергії у Всесвіті постійно; (Б) його складають, в сукупності, два види енергії: по-перше, позитивна і активна, по-друге, негативна і пасивна; (В) природа всіх «речей світу» характеризується постійно змінюваних співвідношенням двох видів енергії, з необхідністю присутніх в них.

1. цянь (творчість), властивість - фортеця, образ - небо;

2. дуй (дозвіл), радостность, водойма;

3. Чи (зчеплення) ясність, вогонь;

4. чжень (збудження), рухливість, грім;

5. сюнь (потоншення), проникливість, вітер;

6. кань (занурення), небезпека, вода;

7. гень (перебування), непорушність, гора;

8. Кунь (виконання), самовіддача, земля.


Кунь (Земля)
Гень (Гора)
Кань (Вода)
Сунь (Вітер)
Чжень (Грім)
Чи (Вогонь)
Дуй (Водойма)
Цянь (Небо)← Верхня триграмма
↓ Нижня триграмма

11.Тай 26.Да-чу 5.Сюй 9.Сяо-чу 34.Да-чжуань 14.Да-ю 43.Гуай 1.Цянь
Цянь (Небо) 19.Лінь 41.Сунь 60.Цзе 61.Чжун-фу 54.Гуй-мей 38.Куй 58.Дуй 10.Лі
Дуй (Водойма) 36.Мін-і 22.Бі 63.Цзі-цзи 37.Цзя-жень 55.Фян 30.Лі 49.Ге 13.Тун-жень
Чи (Вогонь) 24.Фу 27.І 3.Чжунь 42.І 51.Чжень 21.Ші-хо 17.Суй 25.У-ван
Чжень (Грім) 46.Шен 18.Гу 48.Цзін 57.Сунь 32.Хен 50.Дін 28.Да-го 44.Гоу
Сунь (Вітер) 7.Ші 4.Мен 29.Кань 59.Хуань 40.Цзе 64.Вей-цзи 47.Кунь 6.Сун
Кань (Вода) 15.Цянь 52.Гень 39.Цзянь 53.Цзянь 62.Сяо-го 56.Люй 31.Сянь 33.Дунь
Гень (Гора) 2.Кунь 23.Бо 8.Бі 20.Гуань 16.Юй 35.Цзінь 45.Цуй 12.Пі
Кунь (Земля)

Крім того, що кожна триграмма в Книзі змін має своє особливе значення, вона ще й символізує певну пору року, все залежить від руху Місяця і Сонця. Комбінації триграм дають нам 64 гексаграми. Кожна певна гексаграмма описує, символізує життєву ситуацію людини в певний час в конкретному просторі. До кожної гексаграмме приписані афоризми, які описують можливі етапи розвитку ситуації. Коли ці афоризми приписані до кожної риски гексаграми, це показує послідовність цього розвитку.

Отже, як же потрібно читати гексаграми? Відповідь: Читати гексаграми потрібно знизу вгору.

Нижня риска гексаграми говорить про зародження вашої ситуації, з чого все починалося або почалося.

Друга знизу рисочка гексаграми - це апогей вашого внутрішнього розвитку цієї ситуації.

Третя знизу рисочка гексаграми говорить про кризовий момент переходу цієї ситуації від внутрішнього вашого якості до зовнішнього його прояву.

Четверта знизу рисочка гексаграми є зародженням вашого внутрішнього процесу зовні.

П'ята риска гексаграми, як ви вже здогадуєтеся, це зовнішній прояв вашої ситуації.

І шоста риса гексаграми - це сама верхня, вона відповідає за завершення вашої ситуації

З цього випливає, що перша половина гексаграми (нижня триграмма), має відношення до внутрішнього світу людини і бачити в ньому. А верхня триграмма говорить про зовнішній світ цієї людини, і про що руйнують і відступаючих моментах в його житті.

Варто також згадати про те, що комбінацію гексаграмм Книги змін ділять на три пари рисок. І кожна пара цих рисок відповідної гексаграми визначає одну з трьох космічних складових: верхня - природно небо, середня - людина, і нижня - звичайно ж - Земля.

А тепер, трохи про те, як потрібно гадати по Книзі змін. Для початку, необхідно сформулювати подумки питання, яке хвилює вас на даному етапі вашого життя, і на який вам хочеться дізнатися відповідь від Книги змін. Після того як ви вже подумки підготували питання адресований Книзі змін, берете три монетки і по черзі їх підкидаєте. Якщо випав Орел, то ставите пряму риску, якщо Решка - переривчасту. Не забуваємо, що рисочки ставимо знизу вгору. Коли у вас вийшло шість рисок - це вже готова гексаграмма. Шукаємо її номер в таблиці гексаграмм. Для цього звіряємо верхню і нижню частину гексаграми (дві триграми), і дивимося номер в таблиці гексаграмм. За номером дивимося тлумачення гексаграми в Книзі змін. Протягом одного сеансу гадання по Книзі змін не можна ставити кілька разів один і той же питання, до того ж питання взагалі потрібно задавати один. Не варто гадати по Книзі змін, якщо ваше запитання спрямований на заподіяння шкоди комусь.

Матеріал для даної статті частково взято з сайту http://www.avatargroup.ru/ http://m-ideas.ru/

З чого складається Китайська книга змін?
З чого ж складається Китайська книга змін?
Як утворюються триграми і гексаграми?
Отже, як же потрібно читати гексаграми?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация