Китайська грамота, або Чим хлопчик краще дівчинки

Ілюстрації надані автором

До жінок в Китаї споконвіку ставилися трохи краще, ніж до привидам.

Традиція ця почалася, як завжди, з Конфуція. Він вперто не бажав розповідати про двох матерії: про жінок і злих духів. Учитель Кун говорив: «Важко мати справу тільки з жінками і низькими людьми. Якщо з ними зближуєшся, то вони перестають слухатися. Якщо ж від них віддаляєшся, то неминуче відчуваєш з їх боку ненависть ».

Від жінок, які не бажали слухатися, дісталося і менш видатним китайцям. Мабуть, з цієї причини вирішено було брати не якістю, а кількістю. «Багато жінок краще, ніж одна!» - цей принцип сповідували в Китаї тисячоліттями. Всі, хто тільки міг, від імператора до останнього купчішка, заводили собі гареми.

Неофіційні гареми були навіть у бідних, як церковні пацюки, сезонних робітників. Обірвані, замурзані, без єдиного юаня в кишені, потрапляючи в нове місто, вони в першу чергу шукали собі похідну дружину. Дружина ця годувала, прала його і обіхажівать свого суворого пана. При цьому випадковий чоловік не те, що грошей не давав, але і подружній обов'язок виконував раз на рік по обіцянці.

Взагалі ж в середньовічному Китаї гареми були справою звичайною. Ніхто не бачив в цьому нічого дивного, і самі жінки теж. Прилаштувати дівчинку в гарем вельможі або багатої людини було мрією бідних батьків. Тим самим їй гарантувалася їжа, одяг, іноді саме життя.

Втім, і тут виникали труднощі.

Навіть численні наложниці імператора часто жили впроголодь. В гаремі була своя ієрархія. Тих наложниць, які не стояли на чолі «сексуальної ланцюжка», годували так, щоб вони тільки ноги не протягнули. Ті, кому в раціон включали полкуріци або шматок яловичини на місяць, могли вважатися щасливицями. Набагато частіше бідні жінки обходилися одними овочами.

Таким чином, питання про зайву вагу знімався раз і назавжди. Як, втім, і про надмірну тривалість життя.


З цих дівчаток будуть обрані наложниці для імператора

Сякі-такі права з'являлися у дружин і наложниць в гаремі, тільки якщо вони народжували дитину - зрозуміло, хлопчика, доля дівчаток нікого не цікавила. До деяких наложниць чергу так і не доходила, свого царственого чоловіка вони бачили тільки здалеку. Якщо дівчина, зневірившись, вирішувалася на зраду, її стратили. Втім, для страти іноді було досить і простого підозри.

До наших днів збереглося безліч сумних історій про наложниць і молодших дружин імператорів і удільних князів, які накладали на себе руки від важкого життя. Зазвичай вони вішалися або топилися в колодязях - в будь-якому великому маєтку такі колодязі збереглися до цих пір.

Бували, звичайно, випадки, коли прості наложниці завдяки розуму, хитрості, спритності і силі характеру піднімалися на саму вершину влади. Найбільш яскравий приклад - знаменита імператриця Ци Сі. Однак Ци Сі - все-таки виняток. Як правило, доля жінок в старому Китаї була незавидна.


Вдовуюча імператриця Ци Сі - з наложниць в живі Будди

Далеко не всі, звичайно, потрапляли в гареми. Годі було й самих звичайних шлюбів. Втім, звичайних тільки в китайському розумінні.

Приходячи в будинок чоловіка, дружина ставала там самим останньою людиною в сім'ї. Вона була зобов'язана робити всю брудну і важку роботу, не мала права голосу в рішенні домашніх проблем, їй верховодило все, кому не лінь. На деяке послаблення вона могла розраховувати, знову ж таки, тільки народивши спадкоємця. Але і в цьому випадку їй доводилося виконувати досить дивні обов'язки. Її, наприклад, могли змусити годувати грудьми не тільки своєї дитини, але і свекра, і свекруха: грудне молоко вважалося у китайців хорошим омолоджуючий засобом.

Якщо дівчинка була з бідної сім'ї і за нею не могли дати приданого, її часто віддавали в сім'ю чоловіка ще дитиною. Тут вона ставала прислугою і часто - сексуальної іграшкою для членів сім'ї.


Невістка годує грудьми свою свекруху

Народження дівчинки в традиційному Китаї часто сприймалося, як нещастя. Таке нехтування до дівчаток, крім іншого, було викликано ще одним, чисто китайським обставиною. Китайці, як відомо, поклоняються духам предків. Так ось, підносити дари предкам і просити їх про що-небудь може лише спадкоємець-чоловік. Якщо ж такого немає, духи залишаться голодними, і їх гнів упаде на всю сім'ю.

Якщо дружина чимось завинила, або просто викликала гнів родичів чоловіка, її могли просто вбити - як сам чоловік, так і будь-який з старших човнів сім'ї. У цьому випадку покарання зазвичай не було, або воно бувало формальним.

У порядку речей була ситуація, коли чоловік заводив собі додаткових дружин або наложниць. Формально на це потрібна згода старшої дружини, але фактично, звичайно, її думка мало кого цікавило.

Свекруха могла вимагати, щоб двері спальні молодят були завжди відкриті. Таким чином, усамітнитися їм бувало досить складно, в тому числі і вночі.

Окремо стояв милий звичай, званий «бинтуванням ніг». Китайці вважали маленькі ніжки у жінки дуже сексуальними, і цей звичай був дуже поширений. На ділі ж ступні виявлялися не просто забинтованими, але переламаними і спотвореними. Жінкам, які піддалися такому бинтування, ставало важко ходити, не кажучи вже про виконання домашньої роботи. Тому такий звичай був поширений в багатих і знатних родинах, де вистачало працівників.

«Жінок традиційно зневажаємо»

Після встановлення республіки в 1949 році в Китаї положення жінок з юридичної точки зору змінилося. Їх вже не могли видавати заміж насильно, вони отримали виборчі права, в загальному, емансипація пішла повним ходом.

Але в побуті жінка все ще стояла набагато нижче чоловіки - така сила звички.

Коли Мао проголосив своє гасло: «Багато людей - сильна країна!», - він навряд чи припускав, до чого це призведе. Менше, ніж за двадцять років населення Китаю подвоїлася. Слабка промисловість і нерозвинене сільське господарство не справлялися з такою кількістю ротів.

В результаті, коли до влади прийшов Ден Сяопін, був оголошений курс на обмеження народжуваності: одна сім'я - одна дитина. Ясна річ, що, вибираючи з хлопчика і дівчинки, китайці вирішували питання на користь хлопчика.

Вагітні китаянки йшли до лікаря, завдяки УЗД дізнавалися стать зародка і, якщо очікувалася дівчинка, витруювали плід. Влада заборонила користуватися УЗД і взагалі дізнаватися стать дитини заздалегідь. Тоді новонароджених дівчаток стали вбивати відразу після народження - особливо це було розвинене в селах, де нагляд держави був не так суворий. Дитину не реєстрували, значить, він як би і зовсім не народжувався. Можна було робити другий захід, третій - поки не народиться хлопчик.

Щоб припинити дітовбивство, влада пом'якшила закони. Якщо першою народжується дівчинка, тепер можна спробувати завести ще одну дитину. У цьому випадку ні штрафи, ні інші неприємності батькам не загрожують.

До цього дня в провінції можна бачити великі розтяжки над дорогами: «Чи народиться дівчинка або хлопчик - все одно!» Але самі-то китайці чудово знають, що це не все одно. В результаті в Китаї утворилася різка диспропорція - чоловіків молодих і середнього віку набагато більше, ніж жінок.


Вічно вагітна богиня хлібів Так Гуму

Як не дивно, положення жінок це ніяк не поліпшило, в якомусь сенсі навіть погіршило. У Китаї розвинулася матримоніальна злочинність. Жінок стали красти і звозити в регіони, де їх особливо мало - для продажу майбутнім «чоловікам». Влада, звичайно, борються з цим, бандитів садять, розстрілюють і так далі. Але проблема в тому, що, вибираючи між життям або гаманцем, китайський бандит частіше вибирає гаманець ... Гаманець, адже він тут, під носом, а що буде далі - подивимося.

Формально, у жінок, яких менше, повинно бути більше вибору. Вони можуть розраховувати на кращу партію, на більшу увагу з боку чоловіків. На практиці цього не відбувається. Чоловік і раніше вважається пупом землі. Найубогіший чоловік все одно краще самій распрекрасной жінки, він стоїть на іншому щаблі розвитку. Так, в путівнику для іноземців можна зустріти фразу: «В Китаї традиційно поважають чоловіків і зневажають жінок». І далеко не всі розуміють, наскільки це може шокувати, наприклад, європейця або американця.

У Китаї дуже популярні матримоніальні шоу. Вони віддалено схожі на російське «Давай одружимося», але тільки претендентів там не три, а двадцять, тридцять і більше. Особливо цікаво буває дивитися, коли кілька десятків дівчат претендують на одну молоду людину. Хлопці часто не уявляють собою нічого цікавого - некрасиві, не сильно розумні, з маленькою зарплатою. Дівчата ж здебільшого - все як на підбір: сучасні, симпатичні, доглянуті, яскраві, освічені, що відбулися в професії або бізнесі. І при цьому чоловік сповнений самого огидного самовдоволення, пред'являє абсолютно дикі вимоги, на зразок того, щоб дівчина була зростом метр вісімдесят (сам він до метра сімдесяти не дотягує), мала б квартиру в центрі Пекіна або Шанхаю і була господинею великої фірми або навіть корпорації. На худий кінець, нехай у неї будуть багаті батьки.

Зрозуміло, таку дурість витримати важко. Дівчата починають обурюватися прямо в студії, кричать «нареченому»: подивися на себе, що в тобі такого вже хорошого, щоб за тебе битися - ні розуму, ні краси, ні перспектив ?! Але - чоловік є чоловік. Все це відскакує від нього, як від стінки горох, він лише поблажливо посміхається.

Звичайно, не всі чоловіки такі, але загальна тенденція очевидна.

В результаті зараз в Китаї багато чоловіків і жінок, так і не влаштували своє особисте життя. Правда, зазвичай це більше засмучує їх батьків, а не їх самих.

У зв'язку з цим з'явилися навіть нові послуги, такі, як «нареченої напрокат». Щоб не засмучувати батьків, молода людина платить агентству, яке виділяє йому дівчину на час. З цією дівчиною хлопець їде до батьків - зазвичай на китайський Новий рік - і представляє її як свою наречену. Таким чином, всі залишаються задоволені.

Щось схоже існує і з молодими людьми.

Секс, свекруха і конфлікти поколінь

Європеєць напевно подумає, що без сексу тут не обійдеться. Однак це не так. У Китаї, незважаючи на надмірну плодючість, до сексу ставляться спокійно. Тут вважається нормальною ситуація, коли дружина і чоловік живуть в різних містах, а бачаться один-два рази на рік, на великі свята.

Хоча в Китаї була написана маса книжок по так званому мистецтву внутрішніх покоїв, молодь китайська в сенсі сексу досить нерозвинена. У всякому разі, в тому, що стосується еротичної і романтичної боку справи. Цілуватися в Китаї не прийнято, а як ще висловлювати свою прихильність? Я не раз бачив, як молода людина в публічному місці, непристойно хихикаючи, з викликом гладив свою партнерку десь в області шлунка. Зрозуміло, що обід для китайця - справа свята, і тому шлунок - головна ерогенна зона. Але все-таки європейцеві зрозуміти таке важко.

Але навіть якщо комусь пощастило, і людина знайшла собі пару, на порозі сімейного життя можуть виникнути самі несподівані труднощі. Так, останнім часом у Китаї поширилося пошесть, коли свекруха не дозволяє своєму синові і невістці заводити дітей. Свекруха вважають, що головне завдання сина - пестити і леліяти її старість, а діти його будуть відволікати. Якщо врахувати, що в Китаї середній вік зашкалює за вісімдесят років, чекати можливості завести дітей доведеться дуже довго.

Китай змінюється, і не завжди в кращу сторону. Хоча традиційно тут шанують старших, все частіше діти відмовляються допомагати батькам, утримувати їх на свій рахунок. Є й протилежна тенденція: цілком здорові і нестарі люди починають вимагати аліментів від своїх дітей.

Конфлікти поколінь цим не вичерпуються. Ті, хто жив при Мао Цзедуна, дотримуються комуністичних поглядів, «діти» Ден Сяопіна високо ставлять особисту свободу, їхні діти, в свою чергу, думають, в основному, про гроші і розвагах, а наймолодші взагалі поки ні про що не думають, крім як про симпатичних гаджетах.

Сучасним дітям теж несолодко. Китайський дитина, як правило, один в родині і росте в обстановці загального обожнювання і поклоніння. В результаті часто з нього виростає людина, яка не вміє співвідносити свої бажання і потреби оточуючих. Але якщо в дитинстві йому все дозволялося, то, вийшовши зі школи, він стає таким же, як всі, і ніхто тепер не буде терпіти його викрутаси. Зокрема, і звідси йде розчарованість китайської молоді в сучасному житті. З одного боку, навколо маса можливостей, але якщо у тебе немає багатих або впливових батьків, домогтися чогось серйозного дуже важко ...

Але, втім, Китай і китайці славляться саме своєю пристосованістю, не дарма вони існують п'ять тисяч років. І якщо китайцям стає ясно, що справи кепські, вони завжди здатні консолідуватися і спільними зусиллями вирішити проблему. Така ця країна, і такий цей народ.

Олексій Винокуров, головний редактор сайту весь Китай - спеціально для «Фергани»

Дівчата починають обурюватися прямо в студії, кричать «нареченому»: подивися на себе, що в тобі такого вже хорошого, щоб за тебе битися - ні розуму, ні краси, ні перспектив ?
Цілуватися в Китаї не прийнято, а як ще висловлювати свою прихильність?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация