Китайський фланг ШОС: взаємодія з партнерами зростає

Минулий днями в Бішкеку зустріч прем'єр-міністрів держав ШОС при зовні технічний характер обговорюваних питань торкнулася важливі аспекти розвитку організації. У міру поглиблення інтеграції зближуються і позиції учасників об'єднання. Традиційно вважалося, що Китай в ШОС робить ставку переважно на економічний напрямок співпраці, підходячи до питань безпеки «за залишковим принципом». Проте загострилася в останні роки геополітична боротьба між США і ЄС, з одного боку, і РФ і Китаю - з іншого, значною мірою посилила військову і антитерористичне вимір Шанхайської організації, не залишаючи без уваги і економічні аспекти взаємодії.

Важко в навчанні легко в бою

Хоча члени ШОС всіляко підкреслюють, що організація не є військовим союзом, з 2005 р почалося проведення спільних військових навчань під назвою «Мирна місія». У них в повній мірі став брати участь і Китай, ще в 2003 р відмовлявся приєднуватися до військової частини навчань, що проходили в різних країнах ШОС. Новий імпульс військові маневри отримали в 2014 р, що минули після державного перевороту і початку громадянської війни на Україні.

Навчання «Мирна місія-2014» стали самими масштабними спільними військовими навчаннями збройних сил країн ШОС за всю історію існування організації. У них взяли участь 7 тис. Військовослужбовців і майже 500 одиниць військової техніки. Як підкреслив начальник Генерального штабу Збройних сил РФ генерал армії В. Герасимов, «в сучасній обстановці, що складається в світі і регіоні, значимість проведення таких навчань тільки зростає».

До 2016 р формат військової взаємодії з партнерами по ШОС в значній мірі розширився. В ході «Мирної місії», що пройшла у вересні в Киргизії, військові контингенти Казахстану, Китаю, Киргизії, Росії і Таджикистану провели спільну антитерористичну операцію. Про масштабність завдань, які ставлять перед собою союзники, говорить той факт, що в навчаннях були використані російські стратегічні бомбардувальники.

Як повідомив помічник командувача військами ЦВО РФ полковник Я. Рощупкин, «на завершальному етапі навчань пара стратегічних бомбардувальників-ракетоносців Ту-95МС, злетівши з аеродрому Енгельс в Саратовській області, на висоті 900 метрів пройшла над районом проведення« Мирної місії »і відпрацювала обмін даними з пунктами управління Центрального військового округу, розгорнутими на узбережжі Іссик-Куля. «Стратеги» з одного дозаправкою в повітрі подолали в цілому більше 8 тисяч кілометрів в повітряному просторі Росії, Казахстану, Таджикистану і Киргизстану ». Використання сил такого масштабу чітко говорить про те, що союзники готові дати відповідь не тільки терористичним загрозам.

Розпочато і військово-морське взаємодія з РФ. У 2015 р китайський флот брав участь в спільних з РФ навчаннях у Середземному морі, після чого друга фаза навчань пройшла в Японському морі. за думку японського оглядача Бондза Охара, проведення цих навчань є спробою спільного стримування США. З 2016 року Тихоокеанський флот РФ взяв участь в китайських військово-морських навчаннях «Морська взаємодія 2016» в Південно-Китайському морі.

Російсько-китайські військові навчання вперше пройшли в акваторії Південно-Китайського моря

Антитерор: від гасел до справи

До зовсім недавнього часу активність Китаю в антитерористичному напрямі роботи ШОС обмежувалася співпрацею в рамках Регіональної антитерористичної структури (РАТС) і майданчиків для обміну інформацією між спецслужбами. Все змінилося після початку військової операції ВКС РФ в Сирії.

Різке зростання конфронтації Росії і Заходу, застосування подвійних стандартів і все більш відверта підтримка тероризму Вашингтоном і його союзниками почали безпосередньо загрожувати інтересам Китаю. По-перше, Китай отримує з Близького Сходу майже половину нафти і його економіка найміцнішим чином пов'язана з цим регіоном. Інвестиції Піднебесної в енергетичні та економічні проекти в Сирії та сусідніх країнах обчислюються мільярдами доларів. Відповідно, переростання сирійського конфлікту у велику війну завдало б значної шкоди економіці Китаю.

По-друге, в Сирії з початку 2015 року активно воює угруповання китайських уйгурів «Ісламський рух Східного Туркестану», чисельність яких становить 300 бойовиків. За даними видання The Long War Journal, його загони діють в складі «Джебхат Фатх аш-Шама» (колишня «Джебхат ан-Нусра») в Алеппо. Тривожна ситуація спостерігається і в Афганістані, де бойовики ІРСТ давно звили гніздо. Зростання впливу Даіши в цій країні неминуче призведе до радикалізації уйгурських угруповань.

Необхідно відзначити, що уйгурские екстремісти, базуючись на території Афганістану, активно запускають щупальця і ​​в держави Центральної Азії. Так, лідери ІРСТ роблять ставку на численну діаспору уйгур в Казахстані (250 тис. Чоловік), Киргизії (близько 50 тис.), В Андижанской області Узбекистану (14 тис.). Що базується в Афганістані «Ісламський рух Узбекистану», що дало присягу на вірність Даіши, є давнім партнером уйгурських терористичних угруповань. У Казахстані діють рух «Уйгар озатшік ташлахти» і «Об'єднаний національно-революційний фронт Східного Туркестану», яке очолює емігрував з КНР Юсупбек Мухліс.

У світлі цього вельми показово, що голова Держради КНР Лі Кецян під час недавньої зустрічі глав урядів країн ШОС в Бішкеку закликав вжити заходів щодо посилення безпеки в державах ШОС. Зокрема, він зазначив , Що «в ситуації з Афганістаном Китай готовий працювати з усіма членами організації заради досягнення миру в цій країні і формування економіки, спрямованої на розвиток держави».

Голова Держради КНР Лі Кецян був однією з центральних фігур на нещодавній зустрічі глав урядів країн ШОС в Бішкеку

Виходячи з цього, Пекін, раніше вкрай стриманий в питаннях військового втручання, активізував свою співпрацю з урядом Сирії. Мова про введення військ поки не йде, але КНР відправить до Сирії військових радників.

Економічна концентрація сил

Говорячи про питання безпеки держав ШОС, жодним чином не можна скидати з рахунків проблеми економічного розвитку, у величезній мірі обумовлюють зростання тероризму, війни, територіальні та ресурсні конфлікти, розширення масштабів наркоторгівлі та організованої злочинності в державах ШОС і суміжних країнах. Саме тому офіційний Пекін надає традиційно велике значення проблемам економічного співробітництва і технологічного розвитку. Власне, в рамках ШОС саме Піднебесна є мотором економічної та інвестиційної інтеграції, створивши Азіатський банк розвитку та Фонд Шовкового шляху.

На тлі посилення світових суперечностей з'являється ще один фактор, що сприяє зростанню економічних інтеграційних ініціатив Китаю. Перемога Д. Трампа в президентських перегонах США передбачає значні зміни у відносинах Вашингтона і Пекіна. Як підкреслюють аналітики Кевін Лай і Олівія Ся з Daiwa Capital Markets, «у порівнянні з Бараком Обамою, і Дональд Трамп, і Хілларі Клінтон займають більш агресивну позицію щодо широкого кола питань в Китаї». Зокрема, Трамп пообіцяв ввести 45-відсоткове мито на імпорт з Китаю в разі своєї перемоги на виборах. За оцінками аналітиків, експорт із цієї країни в США скоротиться на 31%, ВВП Китаю зіткнеться з початковим зниженням на 0,95-1,75%.

Оскільки Китай завжди відрізнявся стратегічним підходом і довгостроковим плануванням, прийдешнє протистояння з США і протекціоністські заходи одного з головних економічних партнерів Піднебесної явно не є секретом для офіційного Пекіна. Китай не перший рік концентрує в своїх руках значні валютні резерви і золотий запас, що дає можливість для запуску паралельних американським фінансових і економічних структур. У цьому контексті звертає на себе увагу і позиція Лі Кецяна, який підкреслив, що «закрити двері - завдати шкоди собі. Необхідно розвивати інтеграцію, використовувати всі можливості для ведення розрахунків в міждержавній торгівлі в національній валюті, що буде стимулювати розширення двосторонніх зв'язків ». Крім того, китайський прем'єр пропонує приділяти велику увагу при реалізації проектів закупівлі місцевих товарів для забезпечення населення робочими місцями.

Все це говорить про те, що Пекін робить ставку на розширення ШОС, розвиток економічних зв'язків з державами-партнерами та формування ринку ШОС, здатного замінити потенційні втрати, нанесені протекціонізмом США.

Синергія інтересів

Підвищення уваги Пекіна до ШОС, в свою чергу, повністю відповідає інтересам партнерів по організації, зближуючи також і стратегічні плани Китаю і РФ, які є провідними державами об'єднання.

за думку голови комітету Держдуми РФ з оборони В. Комоєдова, «китайські військові в Сирії - це перший крок до створення серйозної військово-політичної коаліції, де домінанта буде у країн, які не беруть участі в агресивний блок НАТО. Час створювати таку коаліцію прийшло. Якщо Росія, Китай, Індія та Іран консолідують свої сили на близькосхідному напрямку, проблема тероризму і ліквідації незаконного «Ісламської держави» буде вирішена протягом року. Тут справа не тільки в найпотужнішому військовому потенціалі цих гравців, але і в серйозному політичному впливі ». Крім того, величезний економічний потенціал Китаю дасть можливість для ефективного відновлення зруйнованої війною економіки Сирії.

Військово-політичне зближення Китаю і РФ далеко не вичерпується сирійської проблемою. Створення такого союзу здатне змінити весь світовий баланс сил і гарантувати повернення ситуації в світі в рамки міжнародного права. Що цікаво, саме до цього своєю незграбною політикою і підштовхують США. 28 жовтня ц.р. в ході позачергового засідання РБ ООН Сполучені Штати (і підспівували їм Україна) закликали ООН припинити співпрацю з Шанхайської організацією співпраці з тієї причини, що в неї входить Росія. Представники США і України, повідомляє французький оглядач Т. Мейсан, «стурбовані тим, як би ці три організації (СНД, ОДКБ і ШОС. - Ред.) не порушили монополію НАТО і Європейського союзу, почали звинувачувати Росію у всіх смертних гріхах і назвали ці організації завісою для маскування російської експансії . Представниця США заявила, що в цих умовах будь-яке була співпраця ООН з цими організаціями, включаючи ШОС, а значить, і Китай, неприпустимо ». Що йде вашингтонська адміністрація явно веде до нового формування протистоять один одному військових блоків.

Втім, не тільки військових. Потуги Заходу до створення транстихоокеанський і Трансатлантичної зон вільної торгівлі «В піку» Москві і Пекіну , А також списку санкцій цькування РФ і прийдешнє посилення торгового режиму США з Китаєм підштовхують країни ШОС до формування регіонального економічного союзу. З огляду на, що вже зараз ШОС об'єднує майже половину людства, експеримент має великі шанси на успіх.

___________________

фото http://ru.sputnik.kg/politics/20161103/1030101167/premer-knr-vystupil-na-zasedanii-shos.html

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация