Китайський предтеча християнства?

Немає країни, з якої сучасний росіянин стикався б частіше, ніж з Китайською Народною Республікою. Товари навіть найвищої якості на перевірку виявляються made in China, президент оголошує відносини з Китаєм пріоритетними для Росії, в Сибіру ростуть чайна-таун. Присутність східного сусіда стає все більш відчутним, а необхідність зрозуміти його - все більш нагальною. Немає країни, з якої сучасний росіянин стикався б частіше, ніж з Китайською Народною Республікою

Двроец Великого Успіху. Одне з центральних будівель в храмовому комплексі Конфуція в Пекіні

Але зрозуміти Китай неможливо, не познайомившись з його релігією. Китай без Конфуція все одно що Росія без Пушкіна.

«Опинившись в Китаї, потрібно неодмінно проїхати по знаменитих місцях древнього мудреця Конфуція», - з цією думкою я сідав в загальний вагон поїзда, що прямував в провінцію Шаньдун. Ви дивилися в дитинстві кіно про Громадянську війну? Так ось китайський «загальний вагон» - це щось подібне. Тюки. Десять місць в одному ряду. Люди лежать і стоять в проходах. Тамбури забиті натовпами пасажирів під зав'язку.

У вагоні на мене спочатку дивилися як на негра в глухому сибірському селі У вагоні на мене спочатку дивилися як на негра в глухому сибірському селі. Що, мовляв, за дикий іноземець серед чесного азіатського люду? Спілкування пішло в гору, коли народ зрозумів, що я їду на батьківщину Конфуція, в місто Цюйфу. На неймовірною суміші китайських, англійських і російських слів попутники стали говорити про свою любов до Кун-цзи (так місцеві жителі називають Конфуція). Студент-харбінец розповів, що зі шкільних років пам'ятає стародавні вислови про шанування старших. Компанія картярів відклала гру, щоб пояснити мені дорогу до знаменитого палацу Яньшенгун-фу. Я показав їм православний хрест: християнам, мовляв, Конфуцій теж цікавий. Вже перед виходом на нічний перон дружба народів зайшла так далеко, що ми всім дорожнім колгоспом без єдиного грама спиртного заспівали «Підмосковні вечори». Хто ж такий Конфуцій? Чому згадка про нього на китайській землі дозволяє розтопити льодок недовіри в спілкуванні з незнайомцями?

без богослов'я

Дві з половиною тисячі років тому, 27 серпня 551 року до Р. Х., з'явився на світ немовля. У Китаї це був час розброду і морального занепаду. Велика імперія династій Шан і Чжоу розпалася на численні, воюючі між собою дрібні царства. Авторитет центральної влади був близький до нуля. Місцеві володарі в основному дбали лише про своє збагачення, простий народ бідував ... Хлопчик був сином 63-річного чиновника Шулян Хе і 17-річної наложниці на ім'я Янь Чженцзай. Чиновник незабаром помер, і Янь Чженцзай разом з сином покинула будинок, в якому він народився. Незважаючи на знатне походження, Конфуцій багато працював і жив в бідності. У 17 років він обіймав посаду державного чиновника, зберігача комор. Незабаром в його ведення надійшов і худобу держави Лу. «Бики і вівці повинні бути добре вгодовані - ось моя турбота» - такими були слова мудреця. Пізніше він вчив інших: «Не турбуйся про те, що ні займаєш високого поста. Турбуйся про те, чи добре служиш на тому місці, де перебуваєш ».

Після смерті матері Конфуцій пішов у відставку і зосередився на вивченні стародавньої китайської мудрості і ритуалів. До 30 років він зважився набрати учнів і створити свою школу. Учительство стало справжнім покликанням молодої людини. Потім його назвуть Кун-фу-цзи (Кун-цзи), що означає «Учитель з роду Кун». Китайська культура назавжди зв'яжеться з його ім'ям. Саме його вчення допоможе зцементувати воєдино відродилася Піднебесну імперію.

Саме його вчення допоможе зцементувати воєдино відродилася Піднебесну імперію

У Пекіні на цьому місці поклоняються Конфуція з 13 століття

Конфуцій не любив говорити про себе, весь свій життєвий шлях він описав у кількох рядках:

«У 15 років я звернув свої помисли до навчання.

У 30 років я знайшов міцну основу.

У 40 років я зумів звільнитися від сумнівів.

У 50 років я пізнав волю Неба.

У 60 років я навчився відрізняти правду від брехні.

У 70 років я став слідувати покликом мого серця і не порушував Ритуалу ».

У 70 років я став слідувати покликом мого серця і не порушував Ритуалу »

Кожен день храм Конфуція а Пекіні відвідує багато туристів

Найбільш відомі вислови «Майстри Куна» записані його учнями і зібрані в книзі «Лунь Юй» ( «Бесіди і судження»), яка стала особливо шанованою книгою конфуціанства. Мені найбільше запам'яталося ось це пророче місце з 24-го вірша п'ятнадцятої глави «Лунь Юй»:

«[Учень] Цзи-гун запитав:

- Чи знайдеться одне таке слово, яким можна було б слідувати все життя?

Учитель відповів:

- Не таке чи жалість? Чого собі не побажаєш, того не роби і іншим ».

Вівтар в пекінському храмі Конфуція. Тут приносилися мирні жертви на честь Великого Вчителя і його послідовників. Вважається, що ієрогліфи написані китайськими імператорами

Китайські вислови були записані в V столітті до Різдва Христового. Порівняйте їх з одкровенням Господа пророку Мойсею на Синайській горі приблизно в XIII столітті до Р. Х: «... люби ближнього твого, як самого себе. Я - Господь »(Лев. 19, 18). Або зі словами Ісуса Христа: «Отже, у всьому, як хочете, щоб з вами чинили люди, те саме чиніть їм і ви з ними, бо в цьому Закон і Пророки» (Мф. 7: 12). Що Ізраїль, що древній Китай - заповідь Божа одна і та ж. В Азії Господь вклав її в уста праведного вчителя Конфуція.

Через століття після смерті вчителя його послідовники сформулювали «Три керівних принципу» і «П'ять постійних правил». Перший і головний принцип - це підпорядкування підданих правителю. Потім слід принцип підпорядкованості сина батькові і дружини чоловікові. П'ять правил озвучують найважливіші конфуціанські чесноти: людяність (жень), праведність (і), ритуал або пристойність (чи), мудрість (чжи) і вірність (синь). Всі ці традиційні вказівки стали офіційною ідеологічною основою китайського суспільства на всіх рівнях, від соціальних та особистих ситуацій до глобальних політичних колізій.

Читаєш Конфуція і чітко розумієш, що він свідомо уникав богословських питань. Він не вчив тонкощам в розумінні Божественного. Він вчив тому, як жити праведно самому і як праведно управляти іншими: «Учитель рідко говорив про вигоду, волі Неба і людинолюбство» (Лунь Юй, 1: 9). Нам, християнам, теж можна спокійно прийняти багато з морального вчення давньокитайського мудреця. Дивіться самі.

«Учитель сказав:

- Доброчесність не буває самотньою, у неї неодмінно з'являться сусіди »(Лунь Юй, 4: 25).

Преподобний Серафим Саровський сказав:

- Стяжи дух мирний, і тисячі навколо тебе спасуться.

Що ж виходить? Мудрець Конфуцій - це китайський предтеча християнства? Думка спокуслива. Багато поколінь місіонерів намагалися застосувати її на практиці.

Багато поколінь місіонерів намагалися застосувати її на практиці

Конфуціанці шанують пам'ять чотирьох великих учнів Великого Вчителя. "Боковий вівтар" в їх честь знаходяться праворуч і ліворуч від головного "вівтаря"

Китайці виявилися незговірливі

Перший контакт між конфуціанством і християнством, швидше за все, стався під час династії Тан, коли древнехристианские єретики-несториане прийшли в Китай через Персію. Докази цієї події вигравірувані на кам'яній стелі, яка була споруджена в 781 році і розкопана в 1623-м. Згідно з написом несторианского священика Адама, сирієць-несторіанін Алобень прибув разом зі священиками в Танську столицю Чан'ань (нинішній Сіань) в 635 році. Його вітав прем'єр-міністр. Він був допущений на прийом до імператора. Через три роки був заснований столичний християнський монастир Дацин (або «Храм Персії»). Несторианское християнство шукало підтримки в конфуціанстві, особливо в його етичному вченні. У перекладах біблійних книг десять Господніх заповідей були перефразовані. Перші чотири заповіді узагальнювались як «люди повинні шанувати і боятися Небесного Отця». Решта шість концентрувалися на синівський шанування батьків (основне положення конфуціанства). Несториане поєднували служіння правителю, батькам і Богу в триєдине вимога для віруючих. Для закріплення в політичній системі конфуціанського Китаю несториане ввели ритуали поклоніння імператору і встановлювали статуї Танський імператорів в місцях богослужінь.

Для закріплення в політичній системі конфуціанського Китаю несториане ввели ритуали поклоніння імператору і встановлювали статуї Танський імператорів в місцях богослужінь

Ось так виглядає жертовник Конфуція

Несторіанство процвітало по всій країні близько двохсот років. Однак до кінця танской династії імперська толерантність до «закордонним релігій» вичерпалася. У 845 році почалися масові гоніння на «варварські культи» - буддизм, несторіанство і інші іноземні вірування. За документальними джерелами тих часів, більше двох тисяч несторіанські місіонерів були вислані з Піднебесної імперії.

Контакти християнського світу з Китаєм припинилися на багато століть. Лише за часів монгольської династії Юань в Пекіні знову з'явилися віруючі в Христа. Однак європейські християни того часу практично нічого не знали про вчення Конфуція. Ситуація змінилася в XVII столітті завдяки італійцю Маттео Річчі. З 1597 року він очолював духовну місію єзуїтів на всій території континентального Китаю. У проповіді католицизму Річчі зробив ставку на освічену еліту Сходу і на «локалізацію» християнства для китайського суспільства. Це був блискучий проект!

Це був блискучий проект

Храм Конфуція в Цюйфу. Одна з визначних пам'яток Цюйфу - це палац нащадків Кун-цзи. Уже через два роки після смерті Вчителя правитель держави Лу ухвалив влаштувати на місці його будинку храм. А доглядати за храмом доручили онукам і правнукам Конфуція. Сторіччя по тому кожен імператор прагнув по-своєму прославити пам'ять великого мудреця. Храмові приміщення ставали все помпезніше, ну а прямі нащадки Конфуція продовжували жити неподалік від могили свого знаменитого пращура, отримуючи все нові і нові титули і привілеї. Садиба і храм займали більшу частину площі середньовічного Цюйфу

Єзуїтський монах знайомив китайських придворних з новітніми технічними новинками того часу. Він досконало вивчив мову і письмову культуру нової для себе країни. У його зовнішньому вигляді ніщо не нагадувало про пихатих папського легата з поголеними підборіддями і верхівками. Він відпустив довгу бороду і змінив західні одягу на одягання вченого конфуцианца. Маттео Річчі не уявляв свою віру як щось іноземне або нове. Замість цього він вчив, що китайська культура і народ завжди зберігали віру в Істинного Бога. Християнство - це просто найдосконаліше вираз древньої віри. Тому китайський Господь Небесний (Тянь Чжу) - це Ісус Христос . Річчі підтримував традиції вшанування предків.

Храм Конфуція в Цюйфу зсередини

Така проповідь принесла йому славу великого вченого при імператорському палаці. Християнами стали образованнейшие люди Миньск династії. Вони повірили, що християнство - це те, чого вчили правителі найдавнішої династії Чжоу і Конфуцій. Католицька Церква закріпилася в Китаї. Річчі був з почестями похований в Пекіні. Його могила збереглася до сих пір і охороняється державою.

Однак взаємна приязнь між католиками і конфуцианцами недовго протрималася після смерті видатного місіонера. З китайської сторони почали лунати критичні голоси проти християн: «Те, що ці варвари вважають добром і злом, суперечить істинному змісту висловлювань наших святих і мудреців». З іншого боку, Ватикан теж вважав, що в «локалізації» Христової віри Річчі зайшов за межі можливого. У 1704 і 1715 роках Папа Римський видав укази про неприпустимість шанування Конфуція і поклоніння предкам. До влади в Пекіні тим часом прийшла нова династія Цин. Імператор Кансі, в свою чергу, видав в 1720 році декрет про заборону роботи західних місіонерів в країні. Це стало кінцем найвідомішою спроби з'єднати воєдино конфуціанство і християнську віру.

У нас багато спільного

Російська православна духовна місія в Китаї з'явилася в Пекіні на початку XVIII століття. Духовне окормлення нащадків російських полонених і дипломатичні турботи не залишали часу на знаходження спільної мови з конфуціанством. Ставлення до державної китайської ідеології було досить скептичним.

Ставлення до державної китайської ідеології було досить скептичним

Абрикосова альтанка. За переказами саме на цьому місці Конфуцій проводив бесіди з учнями

Так, в 1858 році глава 13-й місії архімандрит Паладій (Кафаров) писав про конфуціанстві, що воно «вище за все ставить політичну мораль», «позбавлене почав спіритуалізму і разом з тим впадає в грубі забобони», «впроваджує глибокий егоїзм», а «відносно високі правила його моральної філософії розвинули в ньому гордовито самосвідомість і пиху і затвердили його в самообольщении». Назвавши навернення до християнства з касти конфуціанців «важкими і неміцними», Паладій попередив, що китайський уряд в нинішньому вигляді ніколи не примириться з християнством, так що і для православних, ще не накликали на себе в Китаї великих підозр, справа без боротьби не обійдеться. «Справді, чи може бути світ і спілкування між животворним вірою нашою і застоєм конфуціанства; між християнським просвітництвом і старими основами урядової системи відживаючого Китаю? Рано чи пізно конфуціанство, цей пан Східної Азії, повинна лягти перед силою Хреста, разом з язичництвом, як по явище Спасителя, за свідченням Перекази, упав пан класичного світу ».

Рано чи пізно конфуціанство, цей пан Східної Азії, повинна лягти перед силою Хреста, разом з язичництвом, як по явище Спасителя, за свідченням Перекази, упав пан класичного світу »

Могила Конфуція в Цюйфу

З подібними твердженнями можна посперечатися. Історія Православ'я повна прикладів, коли ми твердо сповідали догмати, але при цьому вбирали і духовно перетворювали кращі досягнення національної культури інших країн. Потрібно відсівати зерно від полови.

Також і з конфуціанством. Неприйняття архімандрита Палладія можна зрозуміти. Офіційна ідеологія могла виробляти саме несприятливе враження. Живе вчення про моральному і громадському досконало просто використовували для псевдотеоретіческіх оформлення дій тих, хто перебував на державній службі. Правдолюбці і мудреці були змушені співіснувати з начетнікамі і лицемірами.

Правдолюбці і мудреці були змушені співіснувати з начетнікамі і лицемірами

Тут похований онук Конфуція. Після перемоги китайської революції в 1949 році маєтки і палаци конфуціанських родичів відійшли у власність держави. На їх території був влаштований музей. Там-то я і прочитав, що зараз налічується 82 покоління прямих нащадків Майстра Кун-цзи. Документоване генеалогічне древо налічує нині 4 мільйони нащадків Конфуція. Багато з них емігрували в Японію, Корею, Сінгапур, Європу і Америку. Офіційний глава роду (цей титул передається від одного старшого онука до іншого) знаходиться на Тайвані. З 600 тисяч жителів Цюйфу 100 тисяч є нащадками Конфуція. Дивовижно!

Однак любов Конфуція до історії рідного народу, його особиста праведність і невтомна любов до навчання гідні всякого наслідування. «Учитель сказав: я передав те, чого мене вчили, що не пишучи свого; я вірю в старовину і люблю її щиросердно ». (Лунь Юй, 7: 1). Нещодавно на прикладі цієї фрази мені довелося пояснювати знайомим китайським християнам важливість Священного Передання. Дивіться, навіть найголовніший учитель Піднебесної імперії намагався не винаходити відсебеньок, а вивчав традиції предків і передавав їх своїм учням. Ось так і в Церкві треба триматися Символу віри і святих отців переказів. Не забуваючи, звичайно, про Святе Письмо. До речі релігійний культ «Великого Вчителя» виник через кілька століть після його смерті. У наш час він тісно переплетений з даосизмом і буддизмом. Зрозуміло, цей бік конфуціанства ми ніколи не приймемо.

І все ж в головному християнському принципі любові до Бога і людини нам легко знайти спільну мову з шанувальниками великого китайського мудреця. Мен-цзи, один з найголовніших мислителів раннього конфуціанства писав, що початок усіх чеснот знаходиться в людському серці. Тільки дотримуючись свого серця, людина може стати по-справжньому людяним і праведним. Після Мен-цзи більшість конфуцианцев сходяться в думці про початкової доброті людської натури. Якщо цю доброту плекати як паросток в саду, то душа обов'язково виросте в прекрасне квітуче дерево, повне чеснот.

Якщо цю доброту плекати як паросток в саду, то душа обов'язково виросте в прекрасне квітуче дерево, повне чеснот

Поклоніння Конфуція особливо распростанени серед китайських студентів і чиновників

І ще цікавий момент. У неоконфуціанцев поширена практика своєрідної мовчазної молитви, тихого сидіння в зосередженості розуму на духовному серці. Слідуючи цим шляхом, кожна людина може пізнати суть речей і стати мудрецем. Ну а мудрець завжди прагне до єдності з Небом.

Довгі роки вважалося, що конфуціанство виживає тільки завдяки статусу державної ідеології. Але Піднебесна імперія впала, а вчення Конфуція продовжує жити. Воно пережило період гоніння в роки маоїзму і знову набирає силу. Щоб переконатися в цьому, досить просто постояти біля могили Кун-цзи і порахувати кількість делегацій, що прибувають сюди нескінченною низкою. Забавно, що у деяких китайських школярів і студентів в цій черзі я бачив хрестики на грудях. Конфуцій для них - не перешкода вірі у Спасителя Христа.

Диякон Олексій ЧЕРКАСОВ

ДОВІДКА

Диякон Олексій ЧЕРКАСОВ - клірик Православної Церкви в Америці.

В даний час живе в Пекіні і працює в місцевому відділенні компанії «Майкрософт». Несе церковний послух при Успенському храмі на території посольства Росії в КНР.

Ви дивилися в дитинстві кіно про Громадянську війну?
Що, мовляв, за дикий іноземець серед чесного азіатського люду?
Хто ж такий Конфуцій?
Чому згадка про нього на китайській землі дозволяє розтопити льодок недовіри в спілкуванні з незнайомцями?
Що ж виходить?
Мудрець Конфуцій - це китайський предтеча християнства?
«Справді, чи може бути світ і спілкування між животворним вірою нашою і застоєм конфуціанства; між християнським просвітництвом і старими основами урядової системи відживаючого Китаю?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация